REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenia środowiskowe nie cieszą się popularnością

EIB SA
Broker ubezpieczeniowy
Choć ubezpieczenia środowiskowe dostępne są na polskim rynku od wielu lat, to niewiele samorządów decyduje się na ich zakup.
Choć ubezpieczenia środowiskowe dostępne są na polskim rynku od wielu lat, to niewiele samorządów decyduje się na ich zakup.

REKLAMA

REKLAMA

Awaria oczyszczalni ścieków w Warszawie powinna przypomnieć samorządom oraz przedsiębiorcom o konieczności ubezpieczania się od skutków skażenia środowiska. Zwłaszcza że do podobnego zdarzenia doszło w zeszłym roku w Gdańsku. Mimo że polisy środowiskowe dostępne są od wielu lat, to nie cieszą się popularnością.

Awaria oczyszczalni ścieków w Warszawie to kolejne tego typu zdarzenie w ciągu kilkunastu miesięcy. W maju 2018 roku doszło do uszkodzenia przepompowni w Gdańsku. W obydwu przypadkach odpady trzeba było awaryjnie spuścić do rzeki – w Warszawie do Wisły, a w Gdańsku do Motławy.

REKLAMA

Polecamy: RODO 2019. Plusy i minusy zmian od 4 maja

Kto musi zlikwidować skutki skażenia?

W przypadku Warszawy skażenie może być rozległe. Nieczystości mogą przepłynąć Wisłą wiele kilometrów i skazić również tereny położone w gminach i powiatach leżących w dole rzeki. Zgodnie z zapisami Ustawy o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie, wszelkie koszty likwidacji skutków zdarzenia i przywrócenia równowagi biologicznej musi pokryć sprawca zanieczyszczenia, czyli w tym przypadku - warszawski samorząd. Stołeczny urząd będzie też musiał zapłacić za przeprowadzenie dodatkowych badań ekologicznych i monitoring skutków działań naprawczych.

Z jakimi roszczeniami trzeba się liczyć?

Wyciek będzie przepływać przez obszary Natura 2000. Zagrożone mogą być gatunki ryb, ptactwa, roślinność. Może nawet dojść do konieczności odtworzenia pokrzywdzonych gatunków. Dodatkowo mogą pojawić się roszczenia ze strony miast i gmin, które poniosą dodatkowe koszty związane z zabezpieczeniem terenów przed zanieczyszczeniami płynącymi Wisłą. Mogą także domagać się rekompensaty innych strat niż środowiskowe, np. w turystyce. Zapewne pojawią się też roszczenia od osób fizycznych, które udowadniać będą swoje indywidualne straty w związku z wyciekiem.

Czy na Warszawę zostanie nałożona kara?

Za spowodowanie skażenia środowiska na sprawcę może zostać też nałożona kara administracyjna. Prokuratura na Pradze Północ wszczęła już z urzędu śledztwo w sprawie awarii. W wyniku zeszłorocznego zdarzenia w Gdańsku, na spółkę odpowiedzialną za odprowadzanie ścieków nałożono karę 332,5 tys. zł. Od negatywnych skutków finansowych tych zdarzeń można się jednak ubezpieczyć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Samorządy nie interesują się ubezpieczeniami środowiskowymi

Choć ubezpieczenia środowiskowe dostępne są na polskim rynku od wielu lat, to niewiele samorządów decyduje się na ich zakup. To błąd. Należy pamiętać, że zanieczyszczenie środowiska może być skutkiem nie tylko awarii jak te w Warszawie i Gdańsku, ale też prozaicznych wypadków jak uszkodzenie systemu klimatyzacji czy też nawet wypadku środka transportu.

Tylko wybrani przedsiębiorcy kupują ubezpieczenie

Podobnie wygląda sytuacja wśród firm. Tego typu ubezpieczenia wykupują głównie podmioty średnie i duże. Zwłaszcza gdy w ich zakresie działalności, nawet pobocznej, znajduje się zbieranie i wytwarzanie odpadów lub prowadzenie składowisk odpadów, na które muszą uzyskać odpowiednie zezwolenia. Polisa środowiskowa może być formą zabezpieczenia roszczeń związanych z taką działalnością, które jest wymagane przez organ wydający zezwolenie. Fakt ten miał odzwierciedlenie w chwilowym skoku zainteresowania tymi ubezpieczeniami w momencie wejścia w życie nowelizacji Ustawy o odpadach.

Jaką ochronę zapewnia polisa środowiskowa?

Większość samorządów i przedsiębiorców ogranicza się do rozszerzenia polisy odpowiedzialności cywilnej o klauzule środowiskowe. Zakłada ona jednak wyłącznie wypłatę odszkodowań dla osób poszkodowanych w wyniku skażenia. Nie zapewnia środków na pokrycie działań naprawczych. Tego typu wsparcie zapewniają specjalistyczne ubezpieczenia środowiskowe. W ramach polisy można liczyć na wypłatę środków potrzebnych m.in. na przeprowadzenie działań zapobiegających rozprzestrzenieniu się skażenia, badań oceniających skalę zniszczeń, likwidację szkód czy przywrócenie środowiska do stanu sprzed wypadku. Ponadto ubezpieczenie zapewnia też środki na pokrycie kosztów postępowań prawnych związanych ze zdarzeniem oraz zapłatę ewentualnych kar administracyjnych.

Na co zwracać uwagę przy zakupie polisy?

REKLAMA

Zabezpieczenie przed ewentualnym skażeniem środowiska jest zagadnieniem złożonym. Jego efekty mogą utrzymywać się przez wiele lat, a wręcz ujawnić się dopiero jakiś czas po zdarzeniu powodującym uwolnienie szkodliwych substancji. Dlatego przed zakupem ubezpieczenia, samorząd powinien dokładnie przeanalizować ryzyka i zagrożenia, na jakie jest narażony. Zebrania szczegółowych informacji o potencjalnym ryzyku wymagają ubezpieczyciele, którzy oferują takie polisy. Rynek ubezpieczeń środowiskowych jest wąski i tylko kilka zakładów ubezpieczeń zapewni dobrą polisę ze wsparciem specjalistów w momentach kryzysowych, takich jak awaria w Warszawie.

W proces aranżowania specjalistycznej polisy środowiskowej warto zaangażować brokera ubezpieczeniowego. Branża brokerska wypracowała narzędzia, które pozwalają sprawnie ocenić i oszacować zagrożenia oraz dodatkowe koszty, na jakie narażony jest samorząd. Nawet w przypadku tak skomplikowanych i unikalnych obszarów jak ochrona środowiska.

Polecamy serwis: Ubezpieczenia

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1000 zł miesięcznie dopłaty do wynajętego mieszkania a czasem więcej. Dla kogo? Mieszkanie na Start nadal działa

W ostatnich miesiącach dość głośno o zapowiadanym przez rząd programie dopłat kredytowych „Kredyt na Start”. A mało osób pamięta o programie mieszkaniowym, który ma podobną nazwę. Chodzi o program Mieszkanie na Start przewidujący całkiem wysokie dopłaty do najmu dla wybranych lokatorów. Program Mieszkanie na Start działa i będzie funkcjonował w najbliższych latach, bo państwo obiecało najemcom długoterminowe wsparcie. Kiedy najemcom przysługują dopłaty do najmu?

PIP zdecyduje, czy prowadzisz działalność, czy jesteś pracownikiem. Toczą się prace nad przyznaniem nowych uprawnień. Czy już od 2025 r.?

Czy Polska wdroży regulacje unijne i już niedługo inspektor pracy będzie mógł nakazać przekształcenie umowy B2B w umowę o pracę? Toczą się prace nad przyznaniem PIP nowych uprawnień. Ma to być ważny element walki z fikcyjnym samozatrudnieniem.

e-Legitymacja i m-Legitymacja: Szkoły wydają uczniom plastikowe legitymacje szkolne. Koniec z legitymacjami papierowymi

13 lipca 2024 r. wszedł w życie obowiązek zastąpienia papierowej legitymacji szkolnej wersją plastikową, tzw. e-Legitymacją. Szkoły będą musiały także wydawać m-Legitymacje, które są przeznaczone dla urządzeń mobilnych.

2540 złotych dla ucznia. Pomoc również w roku szkolnym 2024/2025. 1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć.

2540 złotych dla ucznia. Pomoc dostępna również w roku szkolnym 2024/2025.1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć albo starać się o 500 złotych na zajęcia terapeutyczno-edukacyjne. Dla kogo?

REKLAMA

Zamach na Donalda Trumpa na wiecu w Pensylwanii. Jest ranny ale już bezpieczny

Były prezydent USA, ponownie obecnie kandydujący na ten urząd Donald Trump został ranny 13 lipca 2024 r. podczas wiecu wyborczego w Butler w Pensylwanii. Był to zamach i próba zabójstwa. Trump padł na ziemię podczas przemówienia, trzymając się za głowę, po czym został odeskortowany do swojego samochodu przez Secret Service. Trump nie odniósł większych obrażeń (został postrzelony w ucho) ale od kul zamachowca zginęła jedna osoba, a dwie kolejne zostały poważnie ranne. Zamachowiec został zastrzelony przez agentów Secret Service.

Czy palenie papierosów na balkonie to wykroczenie? Jest reakcja Ministra Sprawiedliwości

Czy palenie tytoniu (papierosów) na własnym balkonie lub tarasie w budynku wielorodzinnym (bloku mieszkalnym), pomimo sprzeciwu zgłaszanego przez innych mieszkańców tego budynku (sąsiadów), może zostać uznane za wybryk, co może rodzić odpowiedzialność za wykroczenie z art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń? Takie pytanie zadała Ministrowi Sprawiedliwości jedna z posłanek w interpelacji poselskiej nr 3429 z 15 czerwca 2024 r. Minister Sprawiedliwości odpowiedział.

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Nowe obowiązki dla pracodawców w czasie upałów. Od kiedy?

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Do tego odpowiednia reorganizacja. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Tylko od kiedy? Póki co, pozostają napoje, czapka i krem z filtrem.

Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

REKLAMA

Ponad 4000 zł wsparcia dla rodziny na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć zasiłek rodzinny z innymi świadczeniami, by osiągnąć taką kwotę?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mogła uzyskać rodzina na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć zasiłek rodzinny z innymi świadczeniami, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

REKLAMA