reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia rolnicze > Obowiązkowe ubezpieczenie upraw

Obowiązkowe ubezpieczenie upraw

Każdy rolnik, który uzyskał płatności bezpośrednie do gruntów rolnych tzw. dopłaty zobowiązany jest do zawarcia umowy ubezpieczenia przynajmniej 50% powierzchni upraw od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez powódź, suszę, grad, ujemne skutki przezimowania lub przymrozki wiosenne.

Jakie uprawy można ubezpieczyć?

W ramach polisy można ubezpieczyć zboża, kukurydzę, rzepak, rzepik, ziemniaki, buraki cukrowe, chmiel, tytoń, warzywa gruntowe, rośliny strączkowe, drzewa i krzewy owocowe oraz truskawki.

Zobacz: Darmowa porada prawna

Do składek dopłaca Państwo

Poziom dopłat z budżetu państwa do składek ubezpieczeń należnych od producentów rolnych z tytułu zawarcia umowy ubezpieczenia upraw rolnych lub zwierząt gospodarskich określa Rada Ministrów rozporządzeniem. Obecnie dopłata ta wynosi 50% składki do 1 ha upraw rolnych i 50% składki do 1 szt. zwierzęcia gospodarskiego.

Rolnicy otrzymają dopłatę z budżetu państwa do składek z tytułu zawartych umów ubezpieczenia od wystąpienia następujących zdarzeń losowych:
– w przypadku produkcji roślinnej od huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny, suszy, ujemnych skutków przezimowania lub przymrozków wiosennych,
– w przypadku produkcji zwierzęcej od huraganu, powodzi, deszczu nawalnego, gradu, pioruna, obsunięcia się ziemi, lawiny, uboju z konieczności.

Zobacz również serwis: Konsument i umowy

Gdy rolnik nie spełni obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia

Rolnik, który nie spełni obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego co najmniej 50 proc. powierzchni upraw, musi liczyć się z koniecznością wniesienia opłaty za niespełnienie tego obowiązku. Wysokość opłaty obowiązującej w każdym roku kalendarzowym, stanowi równowartość w złotych 2 Euro od 1 ha, ustaloną przy zastosowaniu kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, opłata za niespełnienie obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego będzie wnoszona na rzecz gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę rolnika.

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Justyna Godlewska

Prawnik, aplikantka radcowska

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rolnik, który nie spełni obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia co najmniej 50 proc. powierzchni upraw, musi liczyć się z wniesieniem opłaty za niespełnienie tego obowiązku.
Rolnik, który nie spełni obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia co najmniej 50 proc. powierzchni upraw, musi liczyć się z wniesieniem opłaty za niespełnienie tego obowiązku.

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bibby Financial Services Sp. z o.o.

Ekspresowe finansowanie należności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama