reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia rolnicze > Ubezpieczenie OC rolników

Ubezpieczenie OC rolników

Obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenie OC przez rolników został wprowadzony przede wszystkim w celu zminimalizowania obciążeń rolników w skutek szkód wyrządzonych w związku z posiadanym gospodarstwem osobom trzecim. Drugim równie ważnym powodem wprowadzenia obowiązku zawieranie umowy ubezpieczenia OC była potrzeba ochrony osób poszkodowanych przez rolników.

Na kim ciąży obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC rolników

Do zawarcia umowy ubezpieczenia OC rolników z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego zobowiązany jest rolnik indywidualny, czyli osoba fizyczna, w której posiadaniu lub współposiadaniu jest gospodarstwo rolne. Oznacza to, że wspomniany obowiązek nie obejmuje innych niż rolnicy indywidualnie podmiotów mimo prowadzenia przez nie gospodarstwa rolnego. Do takich podmiotów należą m.in. spółki, spółdzielnie. Na uwadze mieć trzeba, iż posiadanie gospodarstwa rolnego od którego zależy obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC to nie tylko własność, ale też dzierżawa, najem, czy użytkowanie.

Kiedy powstaje obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC rolników

Obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC rolników powstaje w dniu objęcia w posiadanie gospodarstwa rolnego. Dotyczy to również sytuacji, gdy rolnik obejmuje w posiadanie część gospodarstwa rolnego, jeśli ta część może stanowić samodzielne gospodarstwo rolne.

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

W jakich przypadkach przysługuje odszkodowanie z OC rolnika

Odszkodowanie ubezpieczenia OC rolnika przysługuje w sytuacji, gdy rolnik, osoba pozostająca z nim we wspólnym gospodarstwie domowym lub osoba pracująca w jego gospodarstwie rolnym są zobowiązani do naprawienia szkody wyrządzonej w związku z posiadaniem przez rolnika gospodarstwa rolnego, której następstwem jest śmierć, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia bądź też utrata, zniszczenie lub uszkodzenie mienia.

Zobacz również serwis: Konsument i umowy

Ograniczenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń

Zakład ubezpieczeń ustala i wypłaca odszkodowanie w granicach odpowiedzialności cywilnej osoby odpowiedzialnej. Kwota odszkodowania nie może być jednak wyższa, niż określona w umowie suma gwarancyjna.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Justyna Godlewska

Prawnik, aplikantka radcowska

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC rolników powstaje w dniu objęcia w posiadanie gospodarstwa rolnego.
Obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC rolników powstaje w dniu objęcia w posiadanie gospodarstwa rolnego.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Juszczyk

doradca podatkowy w firmie inFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama