| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Dom > Odszkodowanie za słupy energetyczne

Odszkodowanie za słupy energetyczne

Urządzenia w postaci słupów elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych, wodociągi, gazociągi itp. nie są własnością właściciela działki a przedsiębiorstwa przesyłowego, które korzysta z cudzego gruntu. Taki stan powinien zostać uregulowany umową ustanowienia służebności przesyłu.

Ustalenie wartości służebności przesyłu

„Aby upewnić się, czy proponowana kwota jest adekwatna do obciążenia z jakim wiąże się ustanowienie służebności najlepiej zwrócić się do niezależnego rzeczoznawcy majątkowego, który ustali jej wysokość. Należy bowiem wziąć pod uwagę wartość rynkową nieruchomości, dokładne przeliczenie pasa, na którym będą ograniczenia użytkowania, a te wyliczenia wymagają wiadomości specjalnych” – mówi  Jarosław Panasiuk, Prezes Zarządu w Omega Kancelarie Prawne.

Kiedy przedsiębiorca może wygrać?

Większość spraw z tego zakresu jest możliwa do wygrania, warto więc dochodzić swoich praw najlepiej we współpracy z wyspecjalizowaną kancelarią prawną. Należy jednak pamiętać o pewnej kwestii. „Jeśli firma świadomie korzystała z cudzych gruntów, instalując i korzystając tam z urządzeń przesyłowych przez ponad 30 lat, wtedy następuje zasiedzenie służebności i właściciel nie może żądać odszkodowania ani pobierania pieniędzy za dalsze użytkowanie” – dodaje Jarosław Panasiuk z Omega Kancelarie Prawne. Odrębną kwestią jest także  zaliczanie lub nie takich zasiedzeń w sprawach mających miejsce przed 1989 rokiem, gdyż orzecznictwo jest podzielone i sąd może przychylić się do wniosków jednej bądź drugiej strony.

Zobacz również: W jaki sposób ustala się wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu?

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK