Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co zrobić by nie stracić pieniędzy po kradzieży karty płatniczej

Adrian Prusik
Adrian Prusik

REKLAMA

REKLAMA

Bank pokryje straty wynikłe z kradzieży karty, chyba że wykaże winę jej niedawnego posiadacza. Sprawdź jak postępować, by nie stracić na kradzieży karty płatniczej.

Co do zasady ryzyko kradzieży pieniędzy z konta bankowego w wyniku nieautoryzowanej transakcji kartą, dokonanej przez złodzieja, w większym stopniu spada na bank. Do czasu zgłoszenia faktu utraty karty jej posiadacz odpowiada jedynie do wysokości 150 euro. Po zgłoszeniu to na banku spoczywa pełna odpowiedzialność oraz ryzyko strat finansowych związanych z użyciem takiej karty.

REKLAMA

REKLAMA

Od tego jednak istnieją zasadnicze wyjątki, wiążące się z zachowaniem się posiadacza. Bank nie będzie ponosił bowiem odpowiedzialności w przypadku, gdy utrata karty oraz późniejsza kradzież środków finansowych z konta, jest efektem braku należytej staranności ze strony posiadacza.

Zgodnie bowiem z art. 16 ust. 1 posiadacz jest zobowiązany do przechowywania karty oraz ochrony kodu identyfikacyjnego w należy sposób. Niedopuszczalna jest zwłaszcza sytuacja, w której karta jest przechowywana wraz z kodem. Wtedy to należy się liczyć, że nasze straty nie zostaną wyrównane przez bank.

Zobacz również serwis: Umowy finansowe

Ważne jest również, by posiadacz karty pamiętał o nieudostępnianiu karty i kodu osobom nieuprawnionym, a w przypadku utraty lub zniszczenia karty niezwłocznie zgłosił ten fakt do banku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bank może uchylić się od odpowiedzialności, jeżeli będzie w stanie udowodnić, iż nie dokonaliśmy niezwłocznego zgłoszenia utraty karty, co spowodowało podjęcie środków finansowych z naszego konta.

Uważnie czytaj wyciągi

Bardzo istotnym obowiązkiem posiadacza jest również czuwanie nad zestawieniami operacji dokonywanych za pomocą karty płatniczej. Są one udostępnianie regularnie przez bank.

Wbrew pozorom nie są to jedynie wyciągi mające cel informacyjny. Mają one szczególne znaczenie z punktu widzenia nieautoryzowanych operacji finansowych. Dzięki nim banki mają możliwość uniknięcia odpowiedzialności.

Jak stanowi art. 27 ustawy o elektronicznych instrumentach płatniczych posiadacz karty jest obowiązany zgłosić wydawcy niezgodności w zestawieniu operacji, a w szczególności wskazać kwestionowane operacje ujęte w zestawieniu oraz wszelkie inne błędy.

Posiadacz powinien dokonać w terminie oznaczony w treści umowy, który jednak nie może być krótszy niż 14 dni od daty otrzymania zestawienia.

Zobacz również: Czy sprzedawca może zniszczyć naszą kartę płatniczą

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. ZUS wypłacił ponad 700 tys. świadczeń

  Kapitał wypłacany jest w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł przez rok. Wyboru dokonuje rodzic. Błędy we wnioskach mogą jednak wpływać na czas rozpatrzenia elektronicznego dokumentu. 

  Centralna Informacja Emerytalna. Ustawa opublikowana

  Ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kto będzie miał dostęp do CIE? Jakie informacje znajdą się w systemie?

  TSUE: Bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pokażą rzeczywiste ryzyko kredytu

  Kolejny wyrok Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie kredytów frankowych. W wyroku z 21 września 2023 r. TSUE podkreślił, że bank ma obowiązek przekazać konsumentowi informacje, które pozwolą zrozumieć rzeczywiste ryzyka, na które jest narażony w trakcie całego okresu obowiązywania umowy kredytu denominowanego w walucie obcej.

  Kolejne problemy z wystawianiem recept na darmowe leki dla dzieci i seniorów?

  Do Rzecznika Praw Obywatelskich docierają informacje o problemach z receptami na darmowe leki dla dzieci i seniorów. Mają one dotyczyć lekarzy przyjmujących prywatnie. Rzecznik zwrócił się do resortu zdrowia o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

  REKLAMA

  Choroba Alzheimera: Ryzyko zachorowania wzrasta z wiekiem

  Choroba Alzheimera i choroby pokrewne została zdiagnozowana w 2022 r. u 357 tysięcy osób – takie dane podał Narodowy Fundusz Zdrowia w Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera, który przypada 21 września. Choroba Alzheimera charakteryzuje się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem.

  Minister Telus: mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa

  Minister rolnictwa Robert Telus powiedział: Mamy nadzieję, że Ukraina nie wprowadzi embarga na polskie owoce czy warzywa, gdyż byłoby to niepotrzebne zaostrzenie sytuacji. Podkreślił, że tranzyt zboża przez polskie terytorium odbywa się bez zakłóceń.

  Wyrok TSUE w sprawie polskiego krajowego rejestru niedozwolonych klauzul umownych

  Trybunał Sprawiedliwości UE wyda wyrok dotyczący polskiego krajowego rejestru niedozwolonych klauzul umownych. TSUE rozstrzygnie dzisiaj, czy do uznania nieuzgodnionego indywidualnie warunku umownego za nieuczciwy wystarczające jest stwierdzenie, że treść tego warunku umownego odpowiada treści postanowienia wzorca umownego wpisanego do rejestru klauzul niedozwolonych.

  Kiedy ZUS wypłaca 300 zł na wyprawkę szkolną? Ważny jest termin złożenia wniosku

  Wnioski o 300 zł w ramach programu "Dobry start" rodzice mogą składać do 30 listopada. Rodzice, którzy złożyli wniosek do końca sierpnia, powinni otrzymać przelew najpóźniej 30 września. 

  REKLAMA

  Raport: do 2028 roku popularność zyska pięć zawodów

  Według danych z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) za 5, 10 czy 15 lat będziemy marzyć o zupełnie innych ścieżkach kariery niż obecnie. Jakie sa możliwe scenariusze przyszłości?

  UODO rozpatruje skargę dotyczącą ChatGPT

  Jak poinformował Urząd Ochrony Danych Osobowych, skarżący zarzuca twórcy tego narzędzia - firmie OpenAI to, że m.in. przetwarza ona dane w sposób niezgodny z prawem, nierzetelny, a zasady na jakich się to odbywa są nieprzejrzyste.

  REKLAMA