REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie zmiany po ogłoszeniu wyroków TSUE?

ODfrankowienie
Pomoc frankowiczom
Jakie zmiany po ogłoszeniu wyroków TSUE?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W czwartek 15 czerwca 2023 r. poznaliśmy wyroki Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczące kredytów frankowych. Stanowisko TSUE jest przełomowe dla kredytobiorców i niewątpliwe zachęca do dochodzenia swoich praw! Jakie będą następstwa takich orzeczeń? Czy to już koniec frankowego starcia frankowicze kontra banki? 

Co dokładnie orzekł TSUE? 

Każdy z wyroków Trybunał Sprawiedliwości UE był na korzyść kredytobiorców frankowych. Frankowicze mogą się cieszyć wielkim zwycięstwem w starciu z bankami. 

REKLAMA

  • Wyrok TSUE w sprawie C-520/21 informuje, że w przypadku unieważnienia umowy banki nie mogą żądać od konsumentów zapłaty dodatkowego wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Jednocześnie taką możliwość daje posiadaczom kredytów w CHF. Mogą oni starać się z tego tytułu o dodatkowe rekompensaty od banków. Dzięki temu frankowicze mogą czuć się dużo pewniej, bo nie muszą już obawiać się kontrpozwów ze strony banków. 
  • Wyrok TSUE w sprawie C-287/22 rozstrzygnął niejasną kwestię możliwości zawieszenia spłaty rat w czasie trwania postępowania. Unijne prawo daje taką możliwość. 

Co oznacza wyrok TSUE dla frankowiczów? 

Po pierwsze należy się spodziewać zwiększenia świadomości praw, jakie zyskali oni dzięki wyrokom Trybunału. To natomiast przełoży się zapewne na lawinę pozwów w polskich sądach. 

REKLAMA

Z drugiej strony banki będą nadal przekonywać kredytobiorców o korzyściach płynących z ugody. Już teraz trwa ich kampania marketingowa “Ugoda lepsza niż proces”. Możemy spodziewać się argumentacji, że zawarcie ugody jest dużo szybsze i prostsze niż złożenie pozwu. Jednak nic tak nie przekonuje, jak korzyści finansowe. Pozywając bank, unieważniając umowę kredytową i uiszczając wynagrodzenia dla pełnomocnika, frankowicze nadal zyskują daleko więcej niż gdyby zdecydowali się na ugodę

W świetle wyroku w sprawie C-287/22 długość trwania procesu nie jest już tak istotna. Sędziowie otrzymali zielone światło od TSUE - możliwość rozpatrywania wniosków o zabezpieczenie powództwa na korzyść frankowiczów. Dotychczas wniosek o zawieszenie płatności rat był uwzględniany jedynie w niektórych przypadkach. Obecnie sytuacja powinna się znacząco zmienić. Jeśli spłata raty zostanie wstrzymana już na początku postępowania, kredytobiorca szybko odczuje ulgę finansową. 

Ponadto można oczekiwać, że wyroki TSUE przyspieszą rozpoznanie spraw frankowych. Przesłanki do ich zawieszenia zostały usunięte, a stanowisko Trybunału jest jednoznaczne. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na wyrokach TSUE skorzystać mogą także osoby, które spłaciły już w całości kredyt frankowy. Mają one najmniej do stracenia, a dużo do zyskania. Z pewnością nowa sytuacja zachęci wielu z nich do złożenia pozwów sądowych i odzyskania wpłaconych pieniędzy. 

Czy banki dadzą za wygraną? 

REKLAMA

Można się spodziewać, że banki nie poddadzą się w swoich działaniach. Oprócz wspomnianej kampanii marketingowej (nakłaniającej frankowiczów do podpisywania ugód) przygotowują kolejny pomysł na kontrpozwy. Wypowiadał się o tym w mediach Prezes Związku Banków Polskich. Tym razem chodzi o waloryzację lub indeksację kwoty kapitału. Czy jest się czego obawiać? 

Trybunał Sprawiedliwości UE jednoznacznie stwierdził w swoim wyroku, że bank nie ma prawa do żadnej formy rekompensaty w przypadku umowy uznanej za nieważną z powodu zawarcia w niej klauzul abuzywnych. Dotyczy to zarówno wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, jak i waloryzacji oraz innego rodzaju odszkodowań.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
870 zł – o tyle wzrośnie od 1 lipca 2024 r. maksymalna kwota tego świadczenia. W 2025 r. będzie kolejna podwyżka. Od kiedy?

870 zł – o tyle wzrośnie od 1 lipca 2024 r. ważne świadczenie. Jeszcze większy wzrost będzie od 1 stycznia 2025 r. Wszystko to za sprawą minimalnego wynagrodzenia. Różnica w wysokości świadczeń wypłacanych w czerwcu 2025 r. i czerwcu 2024 r. wyniesie aż 5760 zł.

MRPiPS: od 1 lipca dodatkowe 1000 zł miesięcznie dla pracowników socjalnych, pieczy zastępczej oraz opiekunów w żłobkach

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej poinformowało w komunikacie z 19 czerwca 2024 r., że pracownicy pomocy społecznej, jednostek wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej, prowadzący rodzinne domy dziecka oraz zawodowi rodzice zastępczy, a także pracownicy publicznych żłobków i klubów dziecięcych już od 1 lipca 2024 r. będą mogli liczyć na 1000 zł dodatku do wynagrodzenia. Rada Ministrów przyjęła w środę uchwały w sprawie ustanowienia rządowych programów umożliwiających ich wypłatę od 1 lipca br. do końca 2027 roku.

Równowartość 225 euro na hektar, maksymalnie 1125 euro na gospodarstwo. Można już składać wnioski. Płatność dla małych gospodarstw rolnych 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 18 czerwca 2024 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (Dz. U. poz. 885). Przepisy ustawy wdrażają na lata 2024-2027, w ramach płatności bezpośrednich, dwie nowe płatności: Płatność dla małych gospodarstw oraz Płatność do ekoschematu Grunty wyłączone z produkcji. Zmiany w zakresie możliwości wnioskowania o przyznanie tych płatności zostały już wprowadzone do aplikacji eWniosekPlus. Wnioski można składać do 31 sierpnia 2024 r.

Renta wdowia z ograniczeniami. Próg maksymalny i model kroczący

Wysokość renty wdowiej będzie ograniczona progiem maksymalnym. Nie będzie mogła przekroczyć trzykrotności przeciętnej emerytury wypłacanej przez ZUS. Poza tym ograniczeniem, ustawodawca chce również wprowadzić tzw. model kroczący, dochodzenia do pełnego świadczenia.

REKLAMA

Zasiłek celowy w 2024 i 2025 roku

Kto może otrzymać zasiłek celowy i ile wynosi? Gdzie składa się wniosek? Czy w 2024 i 2025 roku planowane są zmiany w przyznawaniu tego świadczenia? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Dofinansowanie bioasekuracji w rolnictwie 2024 (pomoc de minimis). MRiRW podało termin i zasady składania wniosków

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało w komunikacie z 19 czerwca 2024 r, że rolnicy (producenci rolni), którzy prowadzą gospodarstwo rolne z hodowlą świń, mogą – od 3 do 26 lipca 2024 r. – składać wnioski o udzielenie pomocy o charakterze pomocy de minimis w rolnictwie na refundację 100 proc. wydatków poniesionych w roku 2024 r. na działania związane z bioasekuracją.

Podwyżki dla pracowników: Od lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie zasadnicze od 4651,06 zł do 10375,45 zł

Pracownicy zatrudnieni w ochronie zdrowia od lipca 2024 r. doczekają się waloryzacji minimalnych wynagrodzeń zasadniczych. 

Sanatorium z KRUS dla emeryta. Jakie są aktualne zasady?

Czy z rehabilitacji w sanatorium KRUS mogą korzystać również emeryci? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o turnusie?

REKLAMA

Strefa Czystego Transportu w Warszawie od 1 lipca. Już 2,2 tys. wniosków o wyłączenie spod obostrzeń

Strefa Czystego Transportu w Warszawie będzie obowiązywała już od 1 lipca 2024 r. "Na ten moment dostaliśmy 2,2 tys. wniosków o wyłączenie spod obostrzeń strefy" - tak poinformował dzisiaj nasz portal Jakub Dybalski, rzecznik prasowy ZDM. SCT to zakaz wjazdu dla aut benzynowych starszych niż 1997 r. oraz z silnikiem Diesla starszych niż 2005 r., ale jest też kilka rodzajów wyłączeń.

Krótszy tydzień pracy dla tych pracowników już do 1 lipca 2024 r. Czy od 2025 r. wszyscy będziemy mniej pracowali?

Krótszy tydzień pracy dla tych pracowników już do 1 lipca 2024 r. Czy od 2025 r. wszyscy będziemy mniej pracowali? W pewnym stopniu zależy to pewnie od wyników prowadzonych testów. Pracownicy powinni więc trzymać kciuki za ich efekty.

REKLAMA