REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak chronić dane transakcyjne w świecie tradycyjnych i cyfrowych walut?

Jak chronić dane transakcyjne w świecie tradycyjnych i cyfrowych walut?
Jak chronić dane transakcyjne w świecie tradycyjnych i cyfrowych walut?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Świat finansów ewoluuje, a wraz z nim sposób, w jaki przechowujemy i wykorzystujemy pieniądze. Od gotówki po kryptowaluty – każda forma wymaga stosowania odpowiednich środków bezpieczeństwa, które pozwolą chronić dane transakcyjne. W jaki sposób zabezpieczać te dane w świecie walut tradycyjnych i cyfrowych?

Czym są dane transakcyjne i dlaczego trzeba je chronić?

Kiedy wykonujesz jakąkolwiek transakcję finansową, generujesz dane. Te informacje mówią o tym, kiedy i gdzie wydałeś pieniądze, jaka była to kwota i na co ją przeznaczyłeś. W przypadku kart płatniczych są to też szczegóły takie jak numer karty czy data ważności. W świecie kryptowalut do tych danych dochodzą adresy portfeli i klucze prywatne.

REKLAMA

Dlaczego ochrona tych danych jest tak ważna?

REKLAMA

Przede wszystkim dlatego, że mówią one wiele o tobie. Bezpieczeństwo informacji transakcyjnych to Twoje bezpieczeństwo. Jeśli ktoś uzyska do nich dostęp, będzie wiedział, gdzie i na co wydajesz pieniądze, a z tą wiedzą wiele da się zrobić.

Jeżeli te dane wpadną w ręce oszustów, mogą je oni wykorzystać do wyprowadzenia środków z Twojego rachunku. W niektórych przypadkach dochodzi także do kradzieży tożsamości, a z tym wiąże się szereg potencjalnych konsekwencji: kredyt wzięty na Twoje dane czy nieświadome powiązanie z praniem pieniędzy. To już nie tylko konsekwencje w postaci strat finansowych, ale także problemy z prawem.

Zagrożenia w świecie finansów tradycyjnych i wirtualnych

Technologia rozwija się coraz bardziej, a wraz z nią metody, jakimi posługują się oszuści. Działają oni głównie w sieci, choć nie tylko. Najczęściej chcą przejąć dostęp do Twojego konta w banku czy na giełdzie oraz uzyskać prywatne informacje, takie jak dane osobowe.

REKLAMA

Spoofing, czyli podszywanie się pod cudzy numer telefonu, to jedno z bardziej niebezpiecznych oszustw. Odbiorca zobaczy na ekranie swojego urządzenia np. numer i nazwę banku, a w rzeczywistości połączenie pochodzić będzie od oszusta. W ten sposób dochodzi często do wyłudzeń. W jednym ze scenariuszy oszust przekonuje, że doszło do włamania na rachunek bankowy i wszystkie środki trzeba jak najszybciej przelać na inne konto.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Phishing jest kolejnym zagrożeniem, które czyha w sieci. Cyberprzestępcy zakładają fałszywe witryny, które wyglądają jak te, które dobrze znasz: banki, giełdy. Adres często różni się niewiele, dodatkowym znakiem czy literą. Jeśli nie zauważysz różnicy i podasz na takiej stronie swoje dane, przekażesz je bezpośrednio w ręce złodziei.

Oszuści rozsyłają także wiadomości z fałszywym linkiem. Aby uwiarygodnić oszustwo i nakłonić odbiorcę, by ten kliknął w link, tworzą historię o niedopłacie np. za przesyłkę lub rachunek.

W sieci nie brak też oprogramowania szpiegującego, które przechwytuje wpisywane na danym urządzeniu hasła. W ten sposób cyberprzestępcy uzyskują dostęp do rachunków bankowych czy kont na giełdzie i mogą bez problemu wypłacić zgromadzone na nich środki.

Programy tego typu można samodzielnie zainstalować na swoim komputerze czy smartfonie, pobierając pliki z nieznanych źródeł. Często są też rozsyłane w mailach, w załącznikach – instalują się automatycznie po otwarciu.

Jak chronić swoje dane?

Firmy, takie jak banki czy giełdy, stosują wiele zabezpieczeń. Szyfrują dane, kontrolują sieci, aktualizują systemy, wprowadzają różne metody logowania czy potwierdzania operacji. Bezpieczeństwo twoich danych zależy jednak także od ciebie.

O czym więc pamiętać?

  • Twórz mocne hasła i stosuj weryfikację dwuetapową – dzięki temu utrudnisz niepowołanym osobom dostęp do swojego konta.
  • Stosuj zabezpieczenia biometryczne – jeśli aplikację Twojego banku czy giełdy da się zabezpieczyć za pomocą odcisku palca czy skanu twarzy, skorzystaj z tej opcji. Utrudnisz w ten sposób dostęp do danych osobie, która mogłaby ukraść lub znaleźć Twój telefon.
  • Ustaw powiadomienia o transakcjach w czasie rzeczywistym – dzięki temu od razu uzyskasz informacje o transakcji i będziesz mógł szybko zareagować, jeśli to nie ty ją wykonałeś.
  • Zabezpieczaj klucze prywatne – to one dają dostęp do Twojej kryptowaluty. Jeśli stracisz klucze, stracisz też pieniądze. Najlepiej przechowuj je offline.
  • Inwestuj tylko na uznanych giełdach – stosują one odpowiednie zabezpieczenia, a także procedury AML, co zmniejsza ryzyko oszustwa.
  • Regularnie aktualizuj oprogramowanie – zarówno aplikacji bankowych i giełdowych na urządzeniu mobilnym, jak i na komputerze. Cyberprzestępcy wykorzystują luki w zabezpieczeniach, aby wykradać poufne dane i hasła.
  • Trzymaj rękę na pulsie – śledź informacje na temat nowych metod oszustw finansowych i zawsze, gdy cokolwiek cię zaniepokoi, zgłaszaj tę sytuację do banku czy giełdy.

Banki, giełdy oraz inne instytucje finansowe chronią dane klientów na wiele sposobów. Nie oznacza to jednak, że można wyłączyć ostrożność. Robiąc zakupy w sieci czy inwestując w cyfrowe aktywa, zostawiasz po sobie ślady, które przestępcy mogą przejąć i wykorzystać. Dlatego tak ważne jest, by dbać o swoje bezpieczeństwo poprzez stosowanie dodatkowych zabezpieczeń w aplikacjach, ale także rozsądne i ostrożne korzystanie z urządzeń i oprogramowania.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za gaz wzrosną o prawie 50% od 1 lipca 2024 r.? Wszystko to za sprawą wygasających tarcz osłonowych

Czy od 1 lipca 2024 r. ceny gazu ziemnego dla gospodarstw domowych mocno wzrosną? Czy czekają nas rachunki grozy? Niestety wiele na to wskazuje.

Premier D. Tusk zadecydował o podwyżkach: budżetówka waloryzacja emerytur i rent, pensja minimalna

Rząd premiera D. Tusk proponuje na 2025 r.: budżetówka z podwyżką 4,1%, min. waloryzacja emerytur i rent 6,78%, pensja minimalna 4626 zł brutto, minimalna stawka godzinowa: 30,20 zł.

Renta wdowia 2024 r. – od kiedy, dla kogo, czy działa wstecz, wysokość

Renta wdowia 2024. Temat renty wdowiej nie cichnie. Podsumowujemy najważniejsze informacje dotyczące tego świadczenia. Dla kogo jest skierowane? W jakich wariantach będzie występować? Jaka będzie maksymalna wysokość renty wdowiej? 

330,07 zł miesięcznie dodatku dla seniora po ukończeniu 75 lat. Jak ubiegać się o tzw. dodatek pielęgnacyjny w 2024 r.

Czy senior po ukończeniu 75 lat może uzyskać dodatek pielęgnacyjny? Kto wypłaca takie świadczenie i ile ono aktualnie wynosi? Odpowiadamy!

REKLAMA

Sprzedaż przez platformy internetowe. Poważne zmiany już od lipca, prezydent podpisał ustawę

Sprzedaż przez platformy internetowe będzie lepiej kontrolowana przez służby skarbowe. Od lipca 2024 roku wchodzi obowiązek raportowania sprzedawców towarów, którzy dokonali więcej niż 30 transakcji tego rodzaju, a ich łączne wynagrodzeni przekroczyło równowartość 2 tys. euro. W przypadku usług raportowana będzie każda transakcja sprzedaży.

64 500 zł brutto dla każdego pracownika od 1 lipca 2024 r. Tyle wyniesie odprawa po podwyżce wynagrodzenia minimalnego

Wysokość odprawy po podwyżce wynagrodzenia minimalnego od 1 lipca 2024 roku będzie wynosiła maksymalnie 64 500 zł brutto. Zasadą jest bowiem, że kwota odprawy nie może przekroczyć 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, które obowiązuje na dzień rozwiązania stosunku pracy.

Dziedziczenie pieniędzy z ZUS. Kto może, jakie warunki?

Po śmierci osoby, dla której prowadzone jest subkonto w ZUS, dochodzi do dziedziczenia środków. Jak wyglądają zasady dziedziczenia środków z subkonta w ZUS? Kto i kiedy może dziedziczyć środki pieniężne z ZUS?

Ograniczenie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Leszczyna: Będzie projekt

Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna, ogłosiła, że planuje przedstawić projekt ustawy ograniczającej nocną sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych. 

REKLAMA

Propozycja wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2025 r. Jest już decyzja rządu

Znamy już rządową propozycję podwyżki płacy minimalnej w 2025 roku. Rada Ministrów przyjęła propozycję Ministry Rodziny, Pracy i Polityki. Wynika z niej, że od 1 stycznia 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę ma wynosić 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa od 1 stycznia przyszłego roku wynosiłaby 30,20 zł.

Aktywny Rodzic (babciowe) od 1 października 2024 r. ZUS wypłaci środki wstecz

Wnioski o wypłatę z programu "Aktywny rodzic" (babciowego) będzie można składać już od 1 października 2024 r. Wypłatą świadczeń zajmie się ZUS. Rodzice w okresie pierwszych trzech miesięcy trwania programu będą mogli wnioskować o świadczenie z wypłatą środków wstecz.

REKLAMA