reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Finanse > Jak udowodnić fakt zawarcia umowy pożyczki w formie ustnej?

Jak udowodnić fakt zawarcia umowy pożyczki w formie ustnej?

Umowa pożyczki może być zawarta w dowolnej formie, a więc także i w formie ustnej. Niestety forma ustna nie zapewnia dostatecznej ochrony ponieważ trudno jest udowodnić fakt jej zawarcia, nie jest to jednak niemożliwe - pomocne mogą być przelewy bankowe na co wskazuje wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Sąd: pożyczka w dowolnej formie

Sądy w obu instancjach wskazały, że umowa pożyczki może zostać zawarta w dowolnej formie. Jednakże w przypadku gdy wartość pożyczki przekracza 500 zł (taka kwota obowiązywała gdy umowę pożyczki zawarto) to umowa powinna zostać spisana. Niedochowanie formy pisemnej nie oznacza nieważności umowy, a wywołuje ograniczenia dowodowe z art. 74 § 2 tj. okoliczność zawarcia umowy może zostać udowodniona poprzez dowód z zeznań świadków lub z przesłuchania stron jeżeli (...) fakt dokonania czynności prawnej jest uprawdopodobniony za pomocą dokumentu.

Przelewy mogą być dowodem

Powódka uprawdopodobniła fakt zawarcia umowy pożyczki oraz przeniesienia na pozwanego określonej kwoty pieniędzy przez pisemne dowody z przelewów bankowych dokonanych przez powódkę na konto pozwanego, a także załączoną do akt korespondencję mailową. Sądy uznały, że  powyższe dowody wystarczają do uznania za prawdziwą wersji powódki i że w stopniu wystarczającym uprawdopodobniają fakt udzielenia pożyczki pozwanemu, co po uogólnieniu oznacza, że dokumenty bankowe potwierdzające dokonywanie przelewów mogą posłużyć do udowodnienia faktu zawarcia umowy pożyczki w formie ustnej.

Sąd ponadto zawierzył powódce i wydał korzystne dla niej orzeczenie ponieważ podejrzany wydawał się brak reakcji pozwanego nie tylko na przelewy na jego konto, które opatrzone były tytułem ,,pożyczka'' ale także na wysyłane do niego przez powódkę wiadomości, w których domagała się zwrotu pożyczonych kwot.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (j.t. Dz.U. z 2017 r. 459 z późn. zm.)

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 15 listopada 2017 r. (sygn. akt I ACa 1377/16)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak udowodnić fakt zawarcia umowy pożyczki w formie ustnej?/ fot. Fotolia
Jak udowodnić fakt zawarcia umowy pożyczki w formie ustnej?/ fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama