reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Inne umowy > O czym pamiętać przy umowie cesji wierzytelności?

O czym pamiętać przy umowie cesji wierzytelności?

Co do zasady umowa przelewu wierzytelności może być sporządzona w dowolnej formie. Jeżeli jednak wierzytelność jest stwierdzona pismem, to również stwierdzona pismem powinna być umowa przelewu.

POBIERZ WZÓR: Umowa przelewu wierzytelności

Czym jest cesja?

Cesja wierzytelności jest innymi słowy przeniesienie uprawnień przysługujących Cedentowi (czyli dotychczasowego wierzyciela) na Cesjonariusza (nabywcę wierzytelności). Przedmiotem cesji może być każda wierzytelność, która jest zbywalna i która przed zawarciem umowy nie przysługiwała osobie trzeciej względem dłużnika.

Sama umowa cesji wierzytelności może być zarówno umową odpłatną, jak i nieodpłatną.

Zobacz również serwis: Umowy

Forma umowy

Co do zasady umowa cesji wierzytelności może być sporządzona w dowolnej formie. Jednakże zgodnie z art. 514 Kodeksu cywilnego, w sytuacji gdy wierzytelność została stwierdzona pismem, umowa przelewu wierzytelności również powinna być stwierdzona pismem.

Stwierdzenie pismem bynajmniej nie oznacza jedynie zachowania dla umowy, z której wynika wierzytelność, formy pisemnej. Chodzi tutaj o wszelkie potwierdzenie na piśmie, niekoniecznie wypełniające wymogi formy pisemnej.

Zobacz również: Jakie są skutki niedochowania formy pisemnej

Minimalnym wymogiem formy pisemnej jest własnoręczny podpis składającego oświadczenie.

W orzecznictwie przyjmuje się tym samym, że wierzytelność jest stwierdzona pismem również wtedy, gdy istnienie wierzytelności zostało potwierdzone przez wystawienie faktury VAT.

Odpowiedzialność cedenta

Przelewając wierzytelność na cesjonariusza cedent ponosi odpowiedzialność za to, że wierzytelność mu przysługuje.

Zupełnie odrębna od tego pozostaje jednak kwestia wypłacalności dłużnika. Jeżeli z umowy cesji nie wynika nic innego cedent nie ponosi odpowiedzialności za wypłacalność dłużnika. Najlepszym zabezpieczeniem interesów Cesjonariusza będzie zatem zawarcie stosownego postanowienia w treści umowy, na podstawie którego będzie on mógł zwrócić się do Cedenta w sytuacji, gdy dłużnik okaże się niewypłacalny.

Odpowiedzialność zbywcy wierzytelności w sytuacji niewypłacalności dłużnika będzie istniała tylko wtedy, gdy tak postanowią strony w umowie.

Zawiadomienie dłużnika

Podstawowym warunkiem przy umowie cesji jest również zawiadomienie dłużnika o fakcie jej zawarcia oraz wskazanie osoby nabywcy wierzytelności. Obowiązek takiego zawiadomienia spoczywa na Cedencie.

Zawiadomienie to ma istotne znaczenie dla nabywcy, gdyż zgodnie z art. 512 dopóki zbywca nie zawiadomił dłużnika o przelewie, spełnienie świadczenia do rąk poprzedniego wierzyciela ma skutek względem nabywcy, chyba że w chwili spełnienia świadczenia dłużnik wiedział o przelewie.

Dlatego też w umowie warto wskazać termin, w którym Cedent powinien dokonać zawiadomienia dłużnika o przelewie wierzytelności.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama