REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Cesja wierzytelności a zwolnienie od podatku od spadków i darowizn

Dokumentem potwierdzającym dokonanie darowizny będzie w tym wypadku umowa cesji.
Dokumentem potwierdzającym dokonanie darowizny będzie w tym wypadku umowa cesji.

REKLAMA

REKLAMA

Częstą (wbrew pozorom) zdarza się, że rodzice (lub inni bliscy krewni) decydują, aby kwota pieniędzy ze sprzedaży (np. nieruchomości) trafiła do ich dzieci – w ramach darowizny. Pojawia się wtedy problem zwolnienia od podatku- nie możemy wówczas bowiem mówić o darowiźnie pieniędzy.

Czemu nie darowizna pieniędzy?

Z darowizną kwoty pieniężnej jest pewien kłopot, wynikający z unormowania art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Otóż w celu zupełnego zwolnienia od podatku (w 0 grupie podatkowej) konieczne jest dokonanie przekazania pieniędzy w drodze:

REKLAMA

  • - przelewu bankowego,
  • - przelewu ze SKOK,
  • - przekazu pocztowego.

Przy czym uznaje się, że przelew musi nastąpić z rachunku należącego do darczyńcy na rzecz obdarowanego. W opisywanej we wstępie sytuacji jest jednak inaczej- źródłem pochodzenia pieniędzy nie jest rachunek rodziców, lecz rachunek nabywcy rzeczy(np. nieruchomości). Stąd, zgodnie z powołanym artykułem – zwolnienie nie może mieć miejsca, pod warunkiem, że potraktujemy to jako darowiznę pieniędzy i jako taką zgłosimy do urzędu. Można ją bowiem uznać za darowiznę w formie cesji, co niesie za sobą zupełnie inne skutki.

Zobacz: Jak przygotować się do dokonania darowizny?

W celu uniknięcia problemów, najłatwiej darowiznę taką załatwić dwuetapowo- pieniądze ze sprzedaży przyjąć na własne konto i przekazać później (przelewem) na rachunek obdarowanego.

Cesja dobrym rozwiązaniem

Cesja, czyli przelew, regulowany jest w kodeksie cywilnym (art. 509- 518)- i jest sposobem zmiany wierzyciela. W sytuacji, w której mamy do czynienia ze sprzedażą, zobowiązanie powstaje pomiędzy zbywcą (sprzedającym) a nabywcą. Nabywca jest zobowiązany zapłacić mu za przekazaną rzecz. W opisywanej sytuacji, można uznać, że w oparciu o odrębną umowę (nawet ustną) wierzyciel (sprzedawca) przekazał (w ramach darowizny) wierzytelność osobie trzeciej – na której rzecz dłużnik powinien świadczyć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przekazaniu w ramach darowizny nie podlega więc określona kwota pieniędzy (co dla zwolnienia wymaga dokonania jej w formie przelewu) a wierzytelność określonej wartości.

W sytuacji, w której doszło już do opisanej sytuacji, a obdarowany chce uniknąć zapłacenia podatku od spadków i darowizn (pod warunkiem, że znajduje się w grupie osób do zwolnienia uprawnionej) składając zgłoszenia na druku SD-Z2 – zamiast darowizny pieniędzy, wpisuje w części F formularza, w rubryce 9 „Wierzytelność z tytułu sprzedaży ……” wskazuje odpowiedni udział w wierzytelności (zazwyczaj 100%) miejsce wykonywania prawa (miejsce zamieszkania wierzyciela), oraz wartość.

Dokumentem potwierdzającym dokonanie darowizny będzie w tym wypadku umowa cesji (którą można w odpowiednim czasie sporządzić) –a co ważne, nie załącza się jej do zgłoszenia.

Skutki

W tej sytuacji osoba, która otrzymała środki pieniężne nie de facto od darczyńcy, tylko jego dłużnika, może skorzystać ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn. Nie uzyskałby zwolnienia, w sytuacji, w której darowiznę zgłosiłby jako darowiznę środków pieniężnych.

Zobacz serwis: Darowizny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie dla samotnych rodziców na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć świadczenia?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mógł uzyskać samotny rodzic na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć świadczenia, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

Jak przedłużyć ważność orzeczenia o niepełnosprawności do 31 marca 2025 r.? Problem dotyczy ok. 400 tys. osób. Sprawdź, co robić.

Co dalej z orzeczeniami o niepełnosprawności? Można przedłużyć ich ważność do 31 marca 2025 roku i ustrzec się przed utratą uprawnień, Są jednak warunki, które trzeba spełnić. Sprawdź, czy wiesz jakie.

REKLAMA

Renta wdowia we wszystkich możliwych wariantach zbiegu świadczeń. Pytanie tylko: kiedy?

Wciąż nie wiadomo kiedy renta wdowia wejdzie w życie. Na ten moment wiemy jedynie, że Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny ma sprecyzować katalog praw do świadczeń emerytalno-rentowych, do których będzie można stosować regułę zbiegu prawa do kilku świadczeń emerytalno-rentowych. Katalog ma obejmować wszystkie możliwe warianty.

ZNP: Wynagrodzenia nauczycieli powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem, podwyżki w 2025 r. co najmniej o 15 proc., wycieczka szkolna jak wyjazd służbowy

ZNP poinformował, że przesłał do MEN katalog spraw wymagających pilnego uregulowania oraz konkretne propozycje rozwiązań w zakresie wynagrodzeń nauczycieli. Związkowcy chcą m.in. jak najszybszego podjęcia prac nad powiązaniem wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.

Emerytury stażowe: Duda interweniuje, Hołownia odpowiada, prace nad ustawami zostaną wznowione pod koniec lipca

W Sejmie znajdują się dwa projekty dotyczące emerytur stażowych. Projekty zostaną rozpatrzone przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny pod koniec lipca.

Od 95 zł do 135 zł. Zasiłek rodzinny na lata 2025–2027. Nie takiej podwyżki spodziewały się rodziny.

95 zł, 124 zł i 135 zł – to kwoty zasiłku rodzinnego na lata 2025–2027. Czy to oznacza, że obserwujemy stopniowe wygaszanie świadczenia? Pobiera je coraz mniej rodzin, a celem wydaje się być dalsze pomniejszanie kręgu uprawnionych.

REKLAMA

Strażnicy miejscy już zatrzymują kierowców. Ich samochody są wykluczone, wyświetlają się na czerwono w strefie czystego transportu (SCT)

Od początku lipca strażnicy miejscy pouczyli już kilkudziesięciu kierowców, którzy wjechali do strefy czystego transportu w Warszawie nieuprawnionym autem. System widzi, które samochody są dopuszczone do ruchu w strefie czystego transportu (SCT), a które nie.

Orzeczenia o niepełnosprawności tracą ważność 30 września 2024 r. Problem 400 tys. osób. Będzie przedłużenie do 31 marca 2025 r. pod jednym warunkiem [nowelizacja]

W dniu 30 września 2024 r. upłynie ważność orzeczeń o niepełnosprawności prawie 400 tys. osób. Nowelizacja ustawy (której projekt został opublikowany 11 lipca 2024 r.) o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ma pozwolić na zachowanie statusu osób niepełnosprawnych przez okres oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia - ale nie dłużej niż do 31 marca 2025 r. Chodzi o zabezpieczenie tych osób przed nagłą utratą otrzymywanych świadczeń i uprawnień przysługujących na podstawie dotychczasowego orzeczenia. MRPiPS chce także ograniczyć spiętrzenie w czasie wniosków o nowe orzeczenie o niepełnosprawności.

REKLAMA