REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Cesja wierzytelności a zwolnienie od podatku od spadków i darowizn

Dokumentem potwierdzającym dokonanie darowizny będzie w tym wypadku umowa cesji.
Dokumentem potwierdzającym dokonanie darowizny będzie w tym wypadku umowa cesji.

REKLAMA

REKLAMA

Częstą (wbrew pozorom) zdarza się, że rodzice (lub inni bliscy krewni) decydują, aby kwota pieniędzy ze sprzedaży (np. nieruchomości) trafiła do ich dzieci – w ramach darowizny. Pojawia się wtedy problem zwolnienia od podatku- nie możemy wówczas bowiem mówić o darowiźnie pieniędzy.

Czemu nie darowizna pieniędzy?

Z darowizną kwoty pieniężnej jest pewien kłopot, wynikający z unormowania art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Otóż w celu zupełnego zwolnienia od podatku (w 0 grupie podatkowej) konieczne jest dokonanie przekazania pieniędzy w drodze:

REKLAMA

 • - przelewu bankowego,
 • - przelewu ze SKOK,
 • - przekazu pocztowego.

Przy czym uznaje się, że przelew musi nastąpić z rachunku należącego do darczyńcy na rzecz obdarowanego. W opisywanej we wstępie sytuacji jest jednak inaczej- źródłem pochodzenia pieniędzy nie jest rachunek rodziców, lecz rachunek nabywcy rzeczy(np. nieruchomości). Stąd, zgodnie z powołanym artykułem – zwolnienie nie może mieć miejsca, pod warunkiem, że potraktujemy to jako darowiznę pieniędzy i jako taką zgłosimy do urzędu. Można ją bowiem uznać za darowiznę w formie cesji, co niesie za sobą zupełnie inne skutki.

Zobacz: Jak przygotować się do dokonania darowizny?

W celu uniknięcia problemów, najłatwiej darowiznę taką załatwić dwuetapowo- pieniądze ze sprzedaży przyjąć na własne konto i przekazać później (przelewem) na rachunek obdarowanego.

Cesja dobrym rozwiązaniem

Cesja, czyli przelew, regulowany jest w kodeksie cywilnym (art. 509- 518)- i jest sposobem zmiany wierzyciela. W sytuacji, w której mamy do czynienia ze sprzedażą, zobowiązanie powstaje pomiędzy zbywcą (sprzedającym) a nabywcą. Nabywca jest zobowiązany zapłacić mu za przekazaną rzecz. W opisywanej sytuacji, można uznać, że w oparciu o odrębną umowę (nawet ustną) wierzyciel (sprzedawca) przekazał (w ramach darowizny) wierzytelność osobie trzeciej – na której rzecz dłużnik powinien świadczyć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przekazaniu w ramach darowizny nie podlega więc określona kwota pieniędzy (co dla zwolnienia wymaga dokonania jej w formie przelewu) a wierzytelność określonej wartości.

W sytuacji, w której doszło już do opisanej sytuacji, a obdarowany chce uniknąć zapłacenia podatku od spadków i darowizn (pod warunkiem, że znajduje się w grupie osób do zwolnienia uprawnionej) składając zgłoszenia na druku SD-Z2 – zamiast darowizny pieniędzy, wpisuje w części F formularza, w rubryce 9 „Wierzytelność z tytułu sprzedaży ……” wskazuje odpowiedni udział w wierzytelności (zazwyczaj 100%) miejsce wykonywania prawa (miejsce zamieszkania wierzyciela), oraz wartość.

Dokumentem potwierdzającym dokonanie darowizny będzie w tym wypadku umowa cesji (którą można w odpowiednim czasie sporządzić) –a co ważne, nie załącza się jej do zgłoszenia.

Skutki

W tej sytuacji osoba, która otrzymała środki pieniężne nie de facto od darczyńcy, tylko jego dłużnika, może skorzystać ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn. Nie uzyskałby zwolnienia, w sytuacji, w której darowiznę zgłosiłby jako darowiznę środków pieniężnych.

Zobacz serwis: Darowizny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rząd Morawieckiego nie otrzymał wotum zaufania. Za byli posłowie PiS i Kukiz15; przeciw – KO, PSL–TD, Polski2050–TD, Lewicy i Konfederacji

  Sejm w poniedziałek 11 grudnia 2023 r. nie udzielił wotum zaufania rządowi premiera Mateusza Morawieckiego. Gabinet poparło w głosowaniu 187 posłów PiS i trzech posłów Kukiz’15; przeciw byli wszyscy posłowie KO, PSL–TD, Polski 2050 –TD, Lewicy i Konfederacji.

  Wadliwe lub nietrafione prezenty świąteczne. Co można z tym zrobić zgodnie z prawem? Reklamacje, gwarancja, zwrot

  Grudzień to czas wzmożonego ruchu w galeriach handlowych i większej aktywności klientów na stronach sklepów internetowych. Święta Bożego Narodzenia są doskonałą okazją do obdarowywania najbliższych upominkami. Jednak co zrobić z prezentem uszkodzonym lub nietrafionym? W tym kontekście warto przypomnieć nowe zasady reklamacji konsumenckiej po blisko roku od ich wejścia w życie.

  Po ponad pół roku znowu rośnie liczba ukraińskich uchodźców w Polsce

  Po raz pierwszy od marca 2023 roku odnotowano wzrost liczby ukraińskich uchodźców objętych ochroną tymczasową w Polsce. Na koniec października tego roku liczba ta osiągnęła ponad 957 tys. osób, co sygnalizuje zmianę dotychczasowej tendencji spadkowej – informuje 11 grudnia 2023 r. Platforma Migracyjna EWL, powołując się na najnowsze dane Eurostat.

  Ochrona danych osobowych pacjentów. Prezes UODO zatwierdził Kodeks postępowania dla sektora ochrony zdrowia

  Dokument ma być narzędziem dla administratorów i podmiotów przetwarzających dane osobowe z branży ochrony zdrowia. To pierwszy w Europie kodeks obejmujący podmioty publiczne i prywatne z sektora medycznego.

  REKLAMA

  TK: kary „unijne” nałożone na Polskę są niezgodne z naszą Konstytucją

  Niezgodne z Konstytucją RP są przepisy unijne o nakładaniu kar na Polskę za niezastosowanie się do orzeczonego środka tymczasowego.

  28 grudnia 2023 r. mija termin wykonania zaległych szkoleń bhp i badań lekarskich pracowników. Należy też sprawdzić ważność orzeczeń lekarskich!

  28 grudnia 2023 r. kończy się okres przejściowy po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego spowodowanego pandemią COVID-19. Pracodawcy muszą zadbać o wykonanie zaległych badań profilaktycznych pracowników i szkoleń bhp. Jeżeli pracodawca nie spełni tego obowiązku, grozi mu kara grzywny do 30000 zł.

  Dodatek osłonowy 2024: nie pomniejszy go ani urząd skarbowy, ani komornik. Można zyskać od 228,80 zł do 822,25 zł

  Od 1 stycznia 2024 r. Polacy po raz kolejny otrzymają wsparcie w postaci dodatku osłonowego. Wnioski będą składać pomiędzy 1 a 30 kwietnia, a wypłaty będą zrealizowanego do 30 czerwca 2024 r. Jednak niektórzy już dziś się martwią, czy otrzymają deklarowane kwoty w całości. Czy trzeba będzie od nich zapłacić podatek oraz czy będą podlegały egzekucji komorniczej.

  Potrącenie w postępowaniu cywilnym po zmianach w 2023 roku. Warunki, zasady, przepisy i wątpliwości

  Skuteczne złożenie zarzutu potrącenia w trakcie postępowania cywilnego, pomimo uregulowania tej kwestii przez ustawodawcę w kodeksie postępowania cywilnego nadal rodzi kontrowersje i rozbieżne rozstrzygnięcia sądu. Nowelizacja art. 203(1) kodeksu postępowania cywilnego wprowadzona od 1 lipca 2023 r. ustawą z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, zamiast powstałe rozbieżności usunąć, zrodziła nowe. 

  REKLAMA

  Marszałek Sz. Hołownia kieruje obradami Sejmu. Obejrzyj transmisję on-line. Dziś expose M. Morawieckiego. Tusk premierem. Duda w Sejmie [Bezpośrednio 11 grudnia]

  Transmisja online obrad Sejmu w dniu 11 XII 2023 r. Co się dzieje? Expose M. Morawieckiego. Tusk premierem. Duda w Sejmie. A wszystkim kieruje Szymon Hołownia.

  Świąteczne prezenty kupuj z głową! Poradnik konsumenta - reklamacje, zwroty, ceny

  Do Bożego Narodzenia zostało jeszcze tylko dwa tygodnie, a wiele osób wciąż czeka z zakupem świątecznych prezentów. Galerie handlowe przeżywają oblężenie, a w chaosie łatwo o pomyłkę czy niedopatrzenie podczas zakupów. Jak nie dokładać sobie stresu, kupując gwiazdkowe prezenty? Jakie egzekwować swoje prawa? Co trzeba wiedzieć? Przypominamy.

  REKLAMA