REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Umowa przechowania - kiedy ją zawieramy?
Umowa przechowania - kiedy ją zawieramy?

REKLAMA

REKLAMA

Przez umowę przechowania przechowawca zobowiązuje się zachować w stanie nie pogorszonym rzecz ruchomą oddaną mu na przechowanie.

Umowa przechowania nie występuje zbyt często w obrocie prawnym. Najczęściej w zawieramy ją oddając płaszcz do szatni w teatrze.

REKLAMA

Odpłatność

Zasadą jest, że umowa przechowania jest umową odpłatną. Wysokość wynagrodzenia strony mogą określić same. Wynagrodzenie jednak może wynikać również z taryf stosowanych przez przedsiębiorcę- przechowawcę. W wypadku gdy strony nie ustaliły wysokości wynagrodzenia i nie wynika ono z taryf wtedy przechowawcy należy się wynagrodzenie w danych stosunkach przyjęte.

Strony w umowie mogą się jednak umówić, że przechowawca nie będzie pobierał wynagrodzenia a swoją usługę. Aby jednak umowa była bezpłatna musi to jasno wynikać z umowy.

Co do zasady bowiem umowa przechowania jest umową odpłatną.

POBIERZ WZÓR: Umowa przechowania

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Strony umowy

Stronami umowy przechowania są przechowawca i składający. Składający to osoba (najczęściej właściciel rzeczy), która przekazuje rzecz na przechowanie. Przechowawca natomiast to osoba przyjmująca rzecz na przechowanie i „opiekująca się” nią.

Przechowawcą i składającym mogą być zarówno osoby fizyczne jak i osoby prawne (np. spółka z ograniczoną) a także jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

Składający nie musi być właścicielem rzeczy składanej na przechowanie. Może on mieć inny tytuł prawny do rzeczy, w szczególności wynikający z umowy użyczenia, umowy najmu, umowy dzierżawy. Na przechowanie rzecz może oddać również użytkownik.

Przechowawca natomiast nie musi zawodowo trudnić się przechowywaniem rzeczy. Inaczej mówiąc nie musi być przedsiębiorcą.

Forma umowy

Umowę przechowania można zawrzeć w dowolnej formie. Może być zatem zawarta na piśmie, ustnie a jeżeli strony mają taką wolę może być również taką umowę zawrzeć w formie aktu notarialnego. Te ostatnie rozwiązanie jest jednak bardzo rzadko stosowane. Najczęściej umowę taką zawiera się ustnie lub przez fakty dokonane. Oddając kurtkę do szatni zawieramy właśnie umowę przez fakty dokonane.

Obowiązki przechowawcy

Przechowawca przede wszystkim powinien przechowywać rzecz w taki sposób do jakiego się zobowiązał w umowie. Natomiast gdy umowa nie określa sposobu przechowania powinien on wynikać z właściwości przechowywanej rzeczy i okoliczności.

Przechowawca musi zmienić określone w umowie miejsce i sposób przechowywania rzeczy jeżeli okaże się to konieczne dla ochrony oddanej na przechowanie rzeczy. Przechowawca powinien jednak uzyskać zgodę składającego na zmianę miejsca przechowywania. Jeżeli nie można uzyskać zgody przed dokonaniem zmiany powinien uzyskać ją po dokonaniu zmiany.

Przechowawcy nie wolno używać rzeczy oddanej na chowanie. Chyba, że składający wyraził zgodę na korzystanie z rzeczy.

Przechowawca nie może posłużyć się osobą trzecią. Nie może oddać jej rzeczy na przechowanie, chyba że przechowawca zostanie do tego zmuszony okolicznościami od niego nie zależnymi (choroba, katastrofa budowlana, klęska żywiołowa itd.).

Przechowawca musi zatem przechowywać oddaną mu rzecz we własnym władaniu w miejscu określonym przez strony a także zajmować się nią na zasadach określonych w umowie.

Obowiązki składającego

Podstawowym obowiązkiem składającego jest zapłata wynagrodzenia z przechowywanie.

Odpowiedzialność przechowawcy

Jeżeli przechowawca nie wypełnia swoich obowiązków wynikających z przepisów prawa wtedy jest odpowiedzialny za przypadkową utratę lub uszkodzenie rzeczy, które by w przeciwnym razie nie nastąpiłoby.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1000 zł miesięcznie dopłaty do wynajętego mieszkania a czasem więcej. Dla kogo? Mieszkanie na Start nadal działa

W ostatnich miesiącach dość głośno o zapowiadanym przez rząd programie dopłat kredytowych „Kredyt na Start”. A mało osób pamięta o programie mieszkaniowym, który ma podobną nazwę. Chodzi o program Mieszkanie na Start przewidujący całkiem wysokie dopłaty do najmu dla wybranych lokatorów. Program Mieszkanie na Start działa i będzie funkcjonował w najbliższych latach, bo państwo obiecało najemcom długoterminowe wsparcie. Kiedy najemcom przysługują dopłaty do najmu?

Inspektor nakaże przekształcenie umowy B2B w umowę o pracę. Toczą się prace nad przyznaniem PIP nowych uprawnień. Czy już od 2025 r.?

Czy Polska wdroży regulacje unijne i już niedługo inspektor pracy będzie mógł nakazać przekształcenie umowy B2B w umowę o pracę? Toczą się prace nad przyznaniem PIP nowych uprawnień. Ma to być ważny element walki z fikcyjnym samozatrudnieniem.

e-Legitymacja i m-Legitymacja: Szkoły wydają uczniom plastikowe legitymacje szkolne. Koniec z legitymacjami papierowymi

13 lipca 2024 r. wszedł w życie obowiązek zastąpienia papierowej legitymacji szkolnej wersją plastikową, tzw. e-Legitymacją. Szkoły będą musiały także wydawać m-Legitymacje, które są przeznaczone dla urządzeń mobilnych.

2540 złotych dla ucznia. Pomoc również w roku szkolnym 2024/2025.1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć.

2540 złotych dla ucznia. Pomoc dostępna również w roku szkolnym 2024/2025.1000 złotych zasiłku losowego i 1540 złotych na wyjazd można połączyć albo starać się o 500 złotych na zajęcia terapeutyczno-edukacyjne. Dla kogo?

REKLAMA

Zamach na Donalda Trumpa na wiecu w Pensylwanii. Jest ranny ale już bezpieczny

Były prezydent USA, ponownie obecnie kandydujący na ten urząd Donald Trump został ranny 13 lipca 2024 r. podczas wiecu wyborczego w Butler w Pensylwanii. Był to zamach i próba zabójstwa. Trump padł na ziemię podczas przemówienia, trzymając się za głowę, po czym został odeskortowany do swojego samochodu przez Secret Service. Trump nie odniósł większych obrażeń (został postrzelony w ucho) ale od kul zamachowca zginęła jedna osoba, a dwie kolejne zostały poważnie ranne. Zamachowiec został zastrzelony przez agentów Secret Service.

Czy palenie papierosów na balkonie to wykroczenie? Jest reakcja Ministra Sprawiedliwości

Czy palenie tytoniu (papierosów) na własnym balkonie lub tarasie w budynku wielorodzinnym (bloku mieszkalnym), pomimo sprzeciwu zgłaszanego przez innych mieszkańców tego budynku (sąsiadów), może zostać uznane za wybryk, co może rodzić odpowiedzialność za wykroczenie z art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń? Takie pytanie zadała Ministrowi Sprawiedliwości jedna z posłanek w interpelacji poselskiej nr 3429 z 15 czerwca 2024 r. Minister Sprawiedliwości odpowiedział.

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Od kiedy?

Płatne przerwy i ustalenie maksymalnej temperatury pracy. Do tego odpowiednia reorganizacja. Pracodawcy będą mieli nowe obowiązki w czasie upałów. Tylko od kiedy? Póki co, pozostają napoje, czapka i krem z filtrem.

Czy rodzic musi płacić alimenty, gdy zabiera dziecko na wakacje? Co z opłatami za mieszkanie i media? Sprawdź, co na to prawo.

Czy można zrobić niższy przelew, skoro poniosło się koszty wakacyjnego wyjazdu? Dostosowanie wysokości wakacyjnych alimentów do potrzeb dziecka i rodziców jest jednak możliwe.

REKLAMA

Ponad 4000 zł wsparcia dla rodziny na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak połączyć zasiłek rodzinny z innymi świadczeniami, by osiągnąć taką kwotę?

Ponad 4000 zł wsparcia miesięcznie będzie mogła uzyskać rodzina na okres zasiłkowy 2024/2025. Jak powinna połączyć zasiłek rodzinny z innymi świadczeniami, by otrzymać taką kwotę? Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji.

Po raz kolejny przesunięto termin wdrożenia obowiązku stosowania e-Doręczeń. Podobno to już ostatnie przesunięcie

Termin powszechnego wdrożenia obowiązku e-Doręczeń został przesunięty na 1 stycznia 2025 r. Do tego czasu zostaną przeprowadzone zmiany legislacyjne, które ułatwią wykorzystywanie tych usług w sferze cyfrowej w pierwszym roku obowiązywania.

REKLAMA