| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Konsument - usługi > Czy pralnia odpowiada za zniszczenia ubrania

Czy pralnia odpowiada za zniszczenia ubrania

Oddałem do pralni chemicznej marynarkę. Na ubraniu było kilka plamek i na ich usunięciu najbardziej mi zależało, o czym poinformowałem obsługę palni. Przy odbiorze marynarki okazało się, iż plamy nie zniknęły, a wręcz znacznie się powiększyły. Dodatkowo podszewka uległa całkowitemu zniszczeniu. Złożyłem reklamację, w której domagałem się zwrotu wartości marynarki. Obsługa pralni odrzuciła moją reklamację tłumacząc się, że ubranie zostało wyczyszczone zgodnie z zaleceniami producenta określonymi na metce. Czy w takiej sytuacji rzeczywiście nie przysługują mi żadne prawa?

Pralnia chemiczna odpowiada za nieprawidłowe wykonanie umowy oraz za szkodę w związku z tym powstałą.

Umowa zawierana z pralnią jest tzw. umową rezultatu (umowa o dzieło). Aby można było mówić o wywiązaniu się z takiej umowy konieczne jest osiągnięcie konkretnego efektu. W tym przypadku usunięcie plam. Powoływanie się przez pralnię na fakt, iż garderobę uprano zgodnie z zaleceniami producenta jest błędne i nie wyłącza odpowiedzialności.

Pralnia chemiczna, jako podmiot profesjonalnie zajmujący się czyszczeniem odzieży, powinna posiadać wykwalifikowanych pracowników, którzy przyjmując zamówienie wykonania usługi mają obowiązek zbadać materiał pod kątem możliwości prawidłowego wykonania dzieła. W razie powstania wątpliwości co do możliwości osiągnięcia wskazanego przez zamawiającego rezultatu, pralnia powinna zawiadomić o tym konsumenta i od jego decyzji uzależnić wykonanie dzieła (wyraźne powiadomienie konsumenta mogłoby wyłączyć odpowiedzialność pralni).

Jeżeli garderoba została zniszczona konsumentowi należy się stosowne odszkodowanie. Przy ustalaniu wysokości odszkodowania należy brać pod uwagę pełną wartość przedmiotu pomniejszoną o ewentualny stopień jego zużycia. Przybliżoną wartość towaru może pomóc ustalić niezależny rzeczoznawca (lista rzeczoznawców znajduje się przy Wojewódzkich Inspektoratach Inspekcji Handlowej).

Podstawa prawna:

ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.

Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK