Umowa o usługi budowlane
REKLAMA
REKLAMA
Coraz częściej zawieramy umowy na prace remontowo budowlane. Budujemy domy, robimy remonty. Nie każda jednak z tych umów będzie regulowaną przez kodeks cywilny umową o roboty budowlane
REKLAMA
Umowę o usługi budowlane regulują przepisy kodeksu cywilnego. Jest to więc umowa nazwana. Zgodnie z definicją zawartą w art. 647 przez umowę o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu wykonanego zgodnie z projektem i zasadami wiedzy technicznej a inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez prawo czynności związanych z przygotowaniem robót.
Jak zatem z tej definicji wynika przedmiotem umowy o prace budowlane będzie stworzenie obiekt budowlany. Wynika z tego, że wszystkie prace remontowe nie będą regulowane przez tego typu umowę. Umowa o roboty budowlane będzie regulować zatem wybudowanie domu lub budynku gospodarczego. Nie zaś:
- ułożenia glazury czy terakoty,
- stworzenia instalacjigazowej i centralnego ogrzewania.
Te ostatnie prace powinny być regulowane przez umowę o dzieło lub przez nienazwaną umowę o świadczenie usług
Umowa o usługi budowlane powinna być zawarta na piśmie. Nie zawarcie jej w takiej formie powoduje, że nie jest w sporze dopuszczalny dowód ze świadków ani dowód z przesłuchania stron na fakt dokonania czynności.
Umowa o dzieło może być zawarta w dowolnej formie. Może więc to być zarówno forma pisemna jak i ustna. A w toku sporu można powoływać się na tę umowę jeżeli nawet została zawarta ustnie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat