REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest umowa o dzieło

REKLAMA

REKLAMA

Tam, gdzie zamawiającemu mniej zależy na wykonywaniu przez przyjmującego zamówienie określonych czynności, a bardziej na ich efekcie, przydatna jest umowa o dzieło. Jest ona bowiem umową rezultatu.

Przez umowę o dzieło, o której mówią art. 627 - 646 kodeksu cywilnego, przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła. Musi za nie dostać wynagrodzenie.

REKLAMA

WZÓR UMOWY O DZIEŁO

Strony umowy

Stronami umowy są zamawiający i przyjmujący zamówienie. Mogą być to zarówno osoby fizyczne jak i osoby prawne a również jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej (np. spółka jawna, wspólnota mieszkaniowa)

Roman S. chciałby mieć domu obrazy . Niestety sam nie umie malować a dostępne w antykwariacie obrazy mu się nie podobają. Natomiast jego dobry kolega ze szkoły Łukasz K. jest malarzem i zawodowo trudni się malowaniem akwareli. Roman S. zamówi u Łukasza K. obraz do swojego domu. W tym celu powinien zawrzeć umowę o dzieło, zamawiającym jest Roman S. a przyjmującym Łukasz K.

Forma umowy

Kodeks cywilny nie zastrzega dla ważności umowy o dzieło żadnej konkretnej formy. Można ją więc zawrzeć chociażby ustnie czy nawet w sposób dorozumiany.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do umowy o dzieło będące rzeczą ruchomą (np. parą butów na zamówienie), zawartej przez przedsiębiorcę (szewca) z konsumentem stosuje się przepisy o sprzedaży konsumenckiej. Oznacza to, gdy chodzi o formę, że przyjmujący zamówienie powinien potwierdzić na piśmie wszystkie istotne postanowienia umowy.

Czym jest dzieło?

Dzieło może polegać na stworzeniu czegoś nieistniejącego dotąd (może to być np. namalowanie obrazu), jak i na przetworzeniu czegoś, tak by uzyskało nową postać (np. przerobienie garnituru). Może też mieć charakter materialny (np. zasadzenie roślin w ogrodzie) lub niematerialny (np. przeprowadzenie szkolenia). Dzieło powinno być dostosowane przede wszystkim do indywidualnych potrzeb i upodobań zamawiającego.

Dziełem wykonywanym przez krawca Romana S. może być zarówno uszycie nowego garnituru jak i zwężenie garnituru, dostarczonego przez klienta Łukasza K..

Czas umowy

W zasadzie umowa o dzieło może być zawarta na taki czas, jaki wybiorą strony. Przepisy kodeksu cywilnego nie wprowadzają w tym względzie żadnych ograniczeń. Zawarcie jej na czas nieograniczony byłoby jednak nierozsądne. Najczęściej więc strony określają termin, w jakim dzieło ma być ukończone i wydane zamawiającemu.

Ustalenie wynagrodzenia

Zapłata za dzieło jest nieodzowna. Można ją określić na wiele sposobów - np. kwotowo albo przez wskazanie podstaw jej ustalenia (kosztorysowo). Nie ma więc przeszkód, by umawiać się o ryczałt.

Jeżeli jednak strony nie ustalą w umowie wynagrodzenia ani nie wskażą podstaw jego ustalenia, to w razie wątpliwości, ile należy się wykonawcy, przyjmuje się, że chodziło o zwykłe wynagrodzenie za dzieło tego rodzaju.

Od chwili wydania dzieła lub od dnia, w którym umowa miała być zgodnie z umową wykonana, biegnie dwuletni termin przedawnienia roszczeń z tytułu umowy o dzieło.

Obowiązki wykonawcy

REKLAMA

Podstawowym obowiązkiem przyjmującego zamówienie jest wykonanie dzieła. Umowa o dzieło nie musi być jednak wykonana osobiście przez przyjmującego zamówienie. W przypadku kiedy przyjmujący zamówienie wykonuje je przy pomocy innych osób to odpowiada za ich działanie lub zaniechanie jak za własne.

Jeżeli wywiązanie się z umowy zależy od osobistych przymiotów lub kwalifikacji przyjmującego zamówienie (np. malarza czy prawnika), to wówczas istnieje obowiązek przygotowania dzieła przez niego samego.

Krawiec Roman S. dostał zlecenie na uszycie garnituru. Może sam to uczynić ale może również powierzyć uszycie garnituru swojemu uczniowi, Pawłowi G.. Jednakże przed klientem za dochowanie terminu i ewentualne wady odpowiadać będzie wyłącznie Roman S.

Obowiązki zamawiającego

Prócz zapłaty wynagrodzenia zamawiający powinien współdziałać z wykonawcą w zakresie koniecznym do należytego i terminowego wykonania dzieła. Wszystko zależy od rodzaju zamówienia.

Andrzej Z. zamawiając garnitur u krawca Romana S. musi współdziałać z rzemieślnikiem. Musi przychodzić na przymiarki i pozwolić wziąć miarę.

Jeśli koniecznego współdziałania brak, przyjmujący zamówienie może wyznaczyć zamawiającemu odpowiedni termin z zagrożeniem, że po bezskutecznym jego upływie będzie uprawniony do odstąpienia od umowy.

Gdy dzieło jest gotowe, zamawiający powinien je odebrać. Musi przy tym stwierdzić, że odpowiada ono warunkom umowy i nie ma wad.

Wykonawca jest zwolniony od odpowiedzialności z tytułu rękojmi, jeżeli zamawiający wiedział o wadzie w chwili odbioru lub mógł ją z łatwością zauważyć. Odpowiada natomiast jeżeli podstępnie wadę zataił.

Odpowiedzialność wykonawcy

REKLAMA

W razie wyrządzenia szkody dającemu zamówienie albo osobie trzeciej, zatrudniony na podstawie umowy o dzieło odpowiada całym swoim majątkiem do pełnej wysokości szkody. Odpowiedzialność ta obejmuje nie tylko rzeczywiste straty, ale także utracone korzyści.

Jeżeli zamawiający jest konsumentem, a wykonawca dzieła, które jest rzeczą ruchomą, przedsiębiorcą, to ów przyjmujący zamówienie odpowiada za wady dzieła już w razie jego niezgodności z umową (nie musi ono być obiektywnie wadliwe). I nie ma możliwości wyłączenia takiej odpowiedzialności w umowie.

Wygaśnięcie umowy

Umowa o dzieło wygasa po wykonaniu dzieła i zapłacie należności. Kodeks przewiduje jednak możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy. Zamawiający może w każdym czasie, dopóki dzieło nie zostało ukończone, jednostronnie od niej odstąpić. Powinien jednak zapłacić umówione wynagrodzenie. Ma przy tym możliwość odliczenia tego, co przyjmujący zamówienie zaoszczędził z powodu niewykonania umowy.

Jacek B. zamówił u ogrodnika Tomasza S. aranżację swojego ogrodu. Po 2 tygodniach od podpisania umowy Jacek B. stwierdził, że nie chce upiększać ogrodu. Dlatego też rozwiązał umowę z Tomaszem S.. Mimo, że Tomasz S. nie wykonał żadnych prac ogrodowych będzie należeć mu się wynagrodzenie przewidziane w umowie. Jacek B. będzie jednak mógł odliczyć koszt sadzonek, których Tomasz S jeszcze nie zamówił.

Poza tym, jeżeli wykonawca opóźnia się z rozpoczęciem albo ukończeniem dzieła tak dalece, że nie jest prawdopodobne, by zdołał je ukończyć w umówionym czasie, to zamawiający może bez wyznaczania dodatkowego terminu od umowy odstąpić jeszcze przed datą przewidzianą na ukończenie dzieła.

Anna L. zmówiła u krawca Romana S. suknię ślubną. Roman S. opóźniał się z rozpoczęciem prac. Na tydzień przed datą wykonania nie zdjął miary, a nawet nie zakupił materiału. Anna L. może odstąpić od takiej umowy.

Umowa o dzieło, którego wykonanie zależy od osobistych cech i umiejętności przyjmującego zamówienie (np. rzeźbiarza) rozwiązuje się wskutek jego śmierci lub niezdolności do pracy. Wówczas, jeżeli materiał był własnością wykonawcy, a dzieło zostało częściowo przygotowane i przedstawia - ze względu na zamierzony cel - wartość dla zamawiającego, przyjmujący zamówienie lub jego spadkobierca może żądać, by zamawiający odebrał owo niedokończone dzieło.

Wydawnictwo G zamówiło u znanego poety Adama Z. napisanie zbioru wierszy. Po śmierci poety jego rodzina może żądać od wydawnictwa, zlecającego napisanie tomiku wierszy aby odkupiło ono stworzone już wiersze.

Czytaj równiez Jak napisać umowę o dzieło ?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kolejne podwyżki 30% dla nauczycieli dopiero za dwa lata? Dyplomowany nie będzie miał w 2025 r. 7500 zł brutto zasadniczej?

  „Barbara Nowacka nie zamierza składać nauczycielom wielkich deklaracji finansowych, ponieważ – jak podkreśliła – finansowo jest znacznie gorzej niż się wydaje.” Taką PAP podał informację. 

  14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

  Już 14 marca 2024 r. o godz. 16 upływa termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Kandydat musi mieszkać na terenie województwa, powiatu, gminy, miasta czy dzielnicy, w których chce zdobyć mandat.

  MIĘDZYNARODOWY PRZEGLĄD PRASY INFOR.PL: Trump z Bidenem walczą o głosy pracowników

  Zapraszamy na Międzynarodowy Przegląd Prasy

  Nowe rozporządzenie. Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze w razie zagrożenia skażeniami lub wystąpienia skażeń

  W przypadku wykrycia zagrożenia skażeniami lub stwierdzenia wystąpienia skażeń wprowadza się lub ogłasza sygnały alarmowe lub komunikaty ostrzegawcze. Obowiązują one na terytorium Polski i dotyczą wszystkich osób przebywających na jej obszarze. Rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 2 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Ogólnounijny portfel cyfrowy. Parlament Europejski akceptuje rozporządzenie

  Parlament Europejski w dniu 29 lutego 2024 r wyraził zgodę na nowe rozporządzenie wprowadzające ogólnounijny portfel cyfrowy (European Digital Identity Wallet). Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem, które zostało już uzgodnione z państwami członkowskimi, nowy portfel tożsamości cyfrowej pozwoli obywatelom na identyfikację i uwierzytelnianie się w sieci bez konieczności uciekania się do usługodawców komercyjnych.

  Odpowiedzialność za treści zamieszczane w internecie. Wdrożenie Aktu o usługach cyfrowych w Polsce (tzw. „Konstytucji internetu”)

  Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2065 z 19 października 2022 r. w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz zmiany dyrektywy 2000/31/WE (Akt o usługach cyfrowych; DSA – Digital Service Act) jest pierwszą na świecie regulacją cyfrową, która nakłada na branżę cyfrową w Unii Europejskiej odpowiedzialność za treści zamieszczane na platformach internetowych. Regulacja ta wzmacnia pozycję użytkowników wobec dostawców usług.

  Co się zmienia w rocznych e-receptach od 1 marca 2024 r.?

  Lekarz zamieści na e-recepcie bardziej szczegółowy opis dawkowania. Czy zmieniają się też zasady realizacji rocznych recept?

  1261,64 zł – od 1 marca 2024 r. nawet tyle zasiłku może być nietykalne dla komornika. Sprawdź jak wzrosły kwoty wolne od potrąceń.

  Osoby otrzymujące zasiłki chorobowe, macierzyńskie oraz opiekuńcze, a także świadczenia rehabilitacyjne, mają od 1 marca 2024 r. zapewnione wyższe wpływy. Wzrosły kwoty wolne od potrąceń podczas egzekucji sądowej lub administracyjnej.

  REKLAMA

  Renta z tytułu niezdolności do pracy 2024. Podwyżka waloryzacyjna od 1 marca. O ile? Kto i jak może uzyskać rentę?

  Od 1 marca 2024 r. wzrosły - na skutek podwyżki waloryzacyjnej - nie tylko emerytury, ale i renty z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy. Są wyższe o 12,12 proc. Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy teraz wynosi 1780,96 zł brutto, a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy 1335,72 zł brutto.

  Zmiany w szkołach. Od przyszłego roku podstawa programowa będzie ograniczona. Mniej nauki ma poprawić kondycję psychiczną uczniów

  MEN ma w planach odchudzenie podstawy programowej i ograniczenie prac domowych w takim zakresie, żeby zdobycie wiedzy nie było okupione cierpieniem psychicznym uczniów. Wśród przyczyn kryzysu zdrowia psychicznego osób uczniowskich jest przeładowanie podstawy programowej i liczba godzin spędzanych w szkole.

  REKLAMA