Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyt a pożyczka

Magdalena Galas
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kredyt i pożyczka zwykle kojarzą się z zaciąganiem długu i bywają w języku potocznym używane zamiennie. Warto jednak zdać sobie sprawę z odmienności umowy pożyczki oraz umowy kredytu a także zapoznać się z regulacjami dotyczącymi kredytu konsumenckiego.

Podstawowe regulacje prawne dotyczące tej materii znajdują się w Kodeksie Cywilnym, Prawie Bankowym oraz ustawie o kredycie konsumenckim.

REKLAMA

Choć w obu przypadkach chodzi o zaciągnięcie długu, umowa pożyczki i umowa kredytu są to dwie różne umowy, niosące ze sobą odmienne konsekwencje prawne i ekonomiczne.

Kto może zawrzeć umowę?

Pożyczka regulowana jest przepisami kodeksu cywilnego oraz w pewnych przypadkach ustawą o kredycie konsumenckim. Udzielać mogą jej zarówno prywatne osoby fizyczne, banki oraz inne instytucje i podmioty, pod warunkiem, że są właścicielami pożyczanych pieniędzy. Prawo udzielania kredytów mają tylko i wyłącznie banki, które z reguły dysponują cudzymi środkami z depozytów powierzonych im przez klientów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Pożyczka nie na piśmie

Forma umowy

Umowa kredytu musi być zawarta na piśmie, zaś do ważności umowy pożyczki nie jest wymagana żadna szczególna forma. Musi być ona sporządzona na piśmie gdy przekracza 500 złotych. Warto jednak w każdy wypadku spisać umowę na piśmie. W ten sposób w razie konieczności będzie łatwiej udowodnić fakt jej zawarcia.

W jakim celu można wykorzystać kapitał?

W przypadku umowy pożyczki, jeśli nie zrobiono w niej żadnych zastrzeżeń, pożyczkobiorca może swobodnie dysponować uzyskanymi środkami, a wierzyciel nie ma prawa ingerować w sposób ich wykorzystania.

Kredyt natomiast udzielany jest na ściśle określony cel. Zwykle określa się go we wniosku kredytowym. W przypadku wykorzystania środków niezgodnie przeznaczeniem bank może zażądać natychmiastowej spłaty kredytu. Nieco większą swobodą przy dysponowaniu środkami mają zaciągający kredyt konsumpcyjny.

Zobacz także: Pożyczka przez internet, na co uważać?

Termin zwrotu i przepływ kapitału

Umowa kredytu zawsze określa termin jego zwrotu, zaś przy umowie pożyczki nie ma takiego wymogu. Ponadto pożyczkobiorca staje się właścicielem przekazywanego mu na mocy umowy pożyczki kapitału. W przypadku kredytu bank oddaje kredytobiorcy do dyspozycji określoną kwotę pieniężną, która wciąż pozostaje jego własnością.
Co więcej kapitał przekazywany na mocy umowy kredytu jest to wyłącznie bezgotówkowy pieniądz bankowy, widniejący pod postacią zapisu na rachunku bankowym. Nie można dostać kredytu do ręki w formie gotówki.


Opłaty dodatkowe

REKLAMA

Za udzielenie kredytu bank pobiera wynagrodzenie, zwykle w formie prowizji i oprocentowania od przekazanego kredytobiorcy kapitału. Pożyczki natomiast mogą być nieodpłatne. Strony mogą się jednak umówić, że pożyczkodawca otrzyma jakieś wynagrodzenie, na przykład w formie oprocentowania. Należy przy tym pamiętać, iż wysokość oprocentowania, nie może przekraczać ustalonych w ustawach limitów. Warto tez dowiedzieć się więcej na temat nominalnej stopy oprocentowania oraz Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania.

Podsumowanie - podstawowe różnice między kredytem a pożyczką:
Kredytu udzielają tylko banki, umowa jest zawarta w formie pisemnej i należy określić cel, w jakim kredyt zostaje zaciągnięty (np. kredyt na zakup mieszkania). Ponadto kredyt udzielany jest odpłatnie (bank pobiera prowizje oraz odsetki) zaś operacje przepływu aktywów są bezgotówkowe - odbywają się na zasadzie zmiany zapisów na rachunkach podmiotów udzielającego i biorącego kredyt.
Umowę pożyczki może zawrzeć praktycznie każdy, a forma pisemna konieczna jest przy pożyczaniu kwoty powyżej 500zł. Nie trzeba przy tym określać celu, na jaki pieniądze mają być przeznaczone. Można pożyczać pieniądze nieodpłatnie (bez jakichkolwiek odsetek czy prowizji). Zwykle operuje się gotówką oddawaną do ręki. Pożyczać, poza pieniędzmi, można także rzeczy oznaczone co do gatunku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Greedflation

  Greedflation to jedno ze zjawisk, które prowadzi do wzrostu cen i może być szkodliwe dla konsumentów. Co w praktyce oznacza ten termin? 

  Locha+: wypłacono miliardy złotych pomocy dla rolników

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że w ramach programu Locha+ do rolników trafiło 124 mln zł. Na co pomoc dla rolnika?

  Najważniejsze zmiany w przepisach w obszarze szkolnictwa wyższego w roku akademickim 2023/2024. Wykaz zmian wraz z podstawą prawną

  Najważniejsze zmiany w przepisach w obszarze szkolnictwa wyższego w roku akademickim 2023/2024. Zmiany w zakresie ustroju uczelni, kształcenia, spraw studenckich, stypendiów ministra, spraw pracowników szkolnictwa wyższego. Publikujemy wykaz zmian wraz z podstawą prawną. 

  Studenci: Świadczenia w roku akademickim 2023/2024. Stypendia socjalne, dla osób niepełnosprawnych, rektora oraz zapomoga

  Stypendia są przyznawane na wniosek studenta na semestr lub rok akademicki i wypłacane co miesiąc przez okres do 10 miesięcy, a gdy kształcenie trwa jeden semestr – przez okres do 5 miesięcy. Zapomoga jest świadczeniem jednorazowym, które może być przyznawane nie częściej niż 2 razy w roku akademickim. Sprawdź co przysługuje studentowi w roku akademickim 2023/2024. 

  REKLAMA

  Dobre zmiany dla pracowników w sądach pracy od września 2023 r. Dodatkowa ochrona przed zwolnieniem z pracy. Bez opłaty sądowej także od pozwów ponad 50 tys. zł

  W dniu 22 września 2023 r. weszły w życie przepisy wzmacniające pozycję zwolnionych pracowników, którzy wystąpią do sądu pracy z odwołaniem od wypowiedzenia umowy o pracę. Nowelizacja przepisów Kodeksu postępowania cywilnego gwarantuje szybszy powrót do pracy pracownikowi, którego Sąd I instancji przywrócił do pracy lub uznał wypowiedzenie mu umowy o pracę za bezskuteczne. W przypadku pracowników szczególnie chronionych powrót do pracy może nastąpić jeszcze nawet przed rozpoczęciem faktycznych czynności procesowych, jeśli pracownik wystąpi z wnioskiem o zabezpieczenie swojego roszczenia do sądu. Zmiana ta jest konsekwencją porozumienia zawartego pomiędzy rządem a NSZZ „Solidarność” w czerwcu tego roku.

  Urlopy pracownicze. Co warto wiedzieć

  Prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi, czyli osobie świadczącej pracę na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania oraz spółdzielczej umowy o pracę.

  Uchwała SN: Osoba prawna (np. spółka) może domagać się zadośćuczynienia za negatywną opinię w internecie

  Osoba prawna może domagać się finansowego zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych od osoby prywatnej, która zamieściła opinię w internecie – wynika uchwały Sądu Najwyższego podjętej 3 października 2023 r.

  Nowy wykaz szczepień zalecanych już obowiązuje. Na liście – szczepienie przeciw COVID-19

  Wykaz zalecanych szczepień ochronnych został rozszerzony o szczepienia przeciw czterem chorobom zakaźnym. Minister Zdrowia wydała rozporządzenie określające nowy wykaz szczepień zalecanych. Szczepienia przeciwko jakim chorobom są w nowym wykazie? Odpowiadamy.

  REKLAMA

  Jakie szczepienia są obowiązkowe. Nowe rozporządzenie w tej sprawie weszło w życie

  Obowiązkowe szczepienia zostały uregulowane w nowym rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Określa ono wykaz chorób zakaźnych objętych obowiązkiem szczepień ochronnych. Kogo dotyczy obowiązek poddawania się szczepieniom? Jakie choroby będą objęte obowiązkiem szczepień? Wyjaśniamy.

  Ubezpieczenie zdrowotne. Wszystko, o czym powinien wiedzieć student

  Zaczynasz studia? Wracasz na kolejny rok nauki po zakończeniu wakacyjnej pracy? Upewnij się, że masz ubezpieczenie zdrowotne i prawo do bezpłatnego leczenia.

  REKLAMA