REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyt a pożyczka

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Magdalena Galas
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA


Kredyt i pożyczka zwykle kojarzą się z zaciąganiem długu i bywają w języku potocznym używane zamiennie. Warto jednak zdać sobie sprawę z odmienności umowy pożyczki oraz umowy kredytu a także zapoznać się z regulacjami dotyczącymi kredytu konsumenckiego.

Podstawowe regulacje prawne dotyczące tej materii znajdują się w Kodeksie Cywilnym, Prawie Bankowym oraz ustawie o kredycie konsumenckim.

REKLAMA

Choć w obu przypadkach chodzi o zaciągnięcie długu, umowa pożyczki i umowa kredytu są to dwie różne umowy, niosące ze sobą odmienne konsekwencje prawne i ekonomiczne.

Kto może zawrzeć umowę?

Pożyczka regulowana jest przepisami kodeksu cywilnego oraz w pewnych przypadkach ustawą o kredycie konsumenckim. Udzielać mogą jej zarówno prywatne osoby fizyczne, banki oraz inne instytucje i podmioty, pod warunkiem, że są właścicielami pożyczanych pieniędzy. Prawo udzielania kredytów mają tylko i wyłącznie banki, które z reguły dysponują cudzymi środkami z depozytów powierzonych im przez klientów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Pożyczka nie na piśmie

Forma umowy

Umowa kredytu musi być zawarta na piśmie, zaś do ważności umowy pożyczki nie jest wymagana żadna szczególna forma. Musi być ona sporządzona na piśmie gdy przekracza 500 złotych. Warto jednak w każdy wypadku spisać umowę na piśmie. W ten sposób w razie konieczności będzie łatwiej udowodnić fakt jej zawarcia.

W jakim celu można wykorzystać kapitał?

W przypadku umowy pożyczki, jeśli nie zrobiono w niej żadnych zastrzeżeń, pożyczkobiorca może swobodnie dysponować uzyskanymi środkami, a wierzyciel nie ma prawa ingerować w sposób ich wykorzystania.

Kredyt natomiast udzielany jest na ściśle określony cel. Zwykle określa się go we wniosku kredytowym. W przypadku wykorzystania środków niezgodnie przeznaczeniem bank może zażądać natychmiastowej spłaty kredytu. Nieco większą swobodą przy dysponowaniu środkami mają zaciągający kredyt konsumpcyjny.

Zobacz także: Pożyczka przez internet, na co uważać?

Termin zwrotu i przepływ kapitału

Umowa kredytu zawsze określa termin jego zwrotu, zaś przy umowie pożyczki nie ma takiego wymogu. Ponadto pożyczkobiorca staje się właścicielem przekazywanego mu na mocy umowy pożyczki kapitału. W przypadku kredytu bank oddaje kredytobiorcy do dyspozycji określoną kwotę pieniężną, która wciąż pozostaje jego własnością.
Co więcej kapitał przekazywany na mocy umowy kredytu jest to wyłącznie bezgotówkowy pieniądz bankowy, widniejący pod postacią zapisu na rachunku bankowym. Nie można dostać kredytu do ręki w formie gotówki.


Opłaty dodatkowe

REKLAMA

Za udzielenie kredytu bank pobiera wynagrodzenie, zwykle w formie prowizji i oprocentowania od przekazanego kredytobiorcy kapitału. Pożyczki natomiast mogą być nieodpłatne. Strony mogą się jednak umówić, że pożyczkodawca otrzyma jakieś wynagrodzenie, na przykład w formie oprocentowania. Należy przy tym pamiętać, iż wysokość oprocentowania, nie może przekraczać ustalonych w ustawach limitów. Warto tez dowiedzieć się więcej na temat nominalnej stopy oprocentowania oraz Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania.

Podsumowanie - podstawowe różnice między kredytem a pożyczką:
Kredytu udzielają tylko banki, umowa jest zawarta w formie pisemnej i należy określić cel, w jakim kredyt zostaje zaciągnięty (np. kredyt na zakup mieszkania). Ponadto kredyt udzielany jest odpłatnie (bank pobiera prowizje oraz odsetki) zaś operacje przepływu aktywów są bezgotówkowe - odbywają się na zasadzie zmiany zapisów na rachunkach podmiotów udzielającego i biorącego kredyt.
Umowę pożyczki może zawrzeć praktycznie każdy, a forma pisemna konieczna jest przy pożyczaniu kwoty powyżej 500zł. Nie trzeba przy tym określać celu, na jaki pieniądze mają być przeznaczone. Można pożyczać pieniądze nieodpłatnie (bez jakichkolwiek odsetek czy prowizji). Zwykle operuje się gotówką oddawaną do ręki. Pożyczać, poza pieniędzmi, można także rzeczy oznaczone co do gatunku.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co kandydaci na Prezydenta RP zamierzają zmienić w ochronie zdrowia? Szczegółowa relacja debaty prezydenckiej Trzaskowski-Nawrocki z dnia 23 maja 2025 r. [wybory prezydenckie w 2025 r.]

W dniu 23 maja br. w Telewizji Polskiej, odbyła się debata prezydencka z udziałem dwóch kandydatów II tury wyborów prezydenckich w 2025 r. – Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego. Była ona podzielona na sześć bloków tematycznych, wśród których jednym była ochrona zdrowia. W tym segmencie, każdy z kandydatów udzielił odpowiedzi na trzy pytania przeciwnika. Oto szczegółowa relacja.

Po jakim czasie nie można odwołać darowizny?

Termin na odwołanie przekazanej darowizny jest dość krótki. Od czego zależy? Kiedy jest możliwe odwołanie darowizny?

Kiedy złożenie przysięgi przez nowo wybranego prezydenta RP? [WYBORY 2025]

Zgodnie z art. 128 Konstytucji, kadencja prezydenta RP rozpoczyna się w dniu objęcia przez niego urzędu. Pytanie brzmi: co to dokładnie oznacza i kiedy ten moment następuje? Kto stwierdza ważność wyborów na prezydenta RP?

Tusk obiecuje: Kwota wolna wzrośnie do 60 tys. zł, ale nie w tym roku

Premier Donald Tusk nie owija w bawełnę: podniesienie kwoty wolnej od podatku to jego priorytet, ale w 2025 roku Polacy nie mają na co liczyć. „To moja twarda obietnica – zrealizuję ją w tej kadencji” – zapowiada. Warunek? Deficyt musi trzymać się w ryzach, bo inaczej grozi nam utrata miliardów z UE.

REKLAMA

Tydzień, maksymalnie dwa. Wielu pracowników nie czeka dłużej na wynik rekrutacji

6 na 10 badanych pracowników fizycznych deklaruje, iż maksymalny czas rekrutacji, jakiego oczekują od potencjalnego pracodawcy, to dwa tygodnie. Tak wynika z badania „Rynek pracowników fizycznych”, przeprowadzonego na zlecenie serwisu Pracuj.pl.

Obniżenie wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej już w 2026 r.? Resort pracy daje minus Senatorom [PROJEKT]

Trwają prace nad obniżeniem wieku emerytalnego dla kolejnej grupy zawodowej. Chodzi o projekt nowelizacji o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o emeryturach pomostowych wniesiony przez senatorów 18 grudnia 2024 r. Projekt trafił do sejmu na początku maja 2025 r.

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Sprawdź konto

Specjalny dodatek z ZUS trafił do 133,6 tys. osób w Polsce. Warto zweryfikować swoje konto, ponieważ w wielu przypadkach ZUS wypłacił świadczenie automatycznie, bez składania wniosku. Wielu osobom należą się bowiem z urzędu dodatkowe pieniądze i to nie miało, bo z wyrównaniem od stycznia i z uwzględnieniem marcowej waloryzacji.

Zmiany w e-ZLA już od 15 czerwca 2025 r. Zwolnienia lekarskie będą wyłącznie akceptowane w protokole HTTP/1.1

Od 15 czerwca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wymusi korzystanie wyłącznie z protokołu HTTP/1.1 przy przesyłaniu elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). O co chodzi z tą zmianą techniczną? ZUS odpowiada: Pacjenci mogą czuć się spokojnie.

REKLAMA

Niemcy ujawnili ilu mają migrantów. To już ponad jedna czwarta mieszkańców

Ilu migrantów jest u naszego zachodniego sąsiada? Z danych ujawnionych przez Federalny Urząd Statystyczny wynika, że ubiegłym roku w Niemczech mieszkało około 21,2 miliona osób z historią migracji. A zatem jest to już ponad jedna czwarta mieszkańców Niemiec.

Pokaźne zyski z PPK: 135-181 % przez ponad 5 lat. Jak sprawdzić stan rachunku PPK? Wypłacić można zawsze ale przed 60 urodzinami są potrącenia

Zysk statystycznego uczestnika PPK od grudnia 2019 roku do kwietnia 2025 r. wyniósł 135-181 proc. - biorąc pod uwagę kwoty, które uczestnik sam wpłacił. Taka informacja została podana w opublikowanym 21 maja 2025 r. nr 5 (43) biuletynu miesięcznego Pracowniczych Planów Kapitałowych.

REKLAMA