REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Czy można domagać się zwrotu poniesionych kosztów?
Czy można domagać się zwrotu poniesionych kosztów?

REKLAMA

REKLAMA

Najemca rzeczy może w pewnych sytuacjach żądać zwrotu poniesionych na przedmiot najmu kosztów. Żądanie zwrotu wartości poniesionych nakładów i ulepszeń jest zależne od tego, jaki był ich koszt i rozmiar.

Nakłady konieczne

Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego najemca może dokonać tylko napraw koniecznych, czyli takich, które utrzymują przedmiot najmu w stanie przydatności do użytku. Najemcy przysługuje prawo do dokonania takich napraw na koszt wynajmującego, jeżeli ten, w wyznaczonym terminie napraw nie dokona. W takiej sytuacji najemca może potrącić swoją wierzytelność z pobieranym przez wynajmującego czynszem (zwrotu takich nakładów najemca może żądać także przed zwrotem rzeczy – w czasie trwania stosunku najmu)

REKLAMA

Ulepszenia

Ulepszenia to wszelkie nakłady poniesione na rzecz będącą przedmiotem najmu, które zwiększają jej wartość, przydatność. Jeżeli najemca rzecz ulepszył, wówczas wynajmujący może:
· zatrzymać ulepszenie za zapłatą jego wartości;
· żądać od najemcy przywrócenia rzeczy do stanu poprzedniego.

Zobacz:  Nieruchomości

Najemca może żądać zwrotu wartości dokonanych ulepszeń, dopiero po zakończeniu stosunku najmu (nie może żądać potrącenia z czynszu).

Inne postanowienia mogą zostać jednak zawarte w umowie między wynajmującym a najemcą. Należy przy tym pamiętać, że z roszczeniem o zwrot nakładów można wystąpić w ciągu roku od dnia zwrotu przedmiotu najmu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

POBIERZ WZORY: Umowy najmu i dzierżawy

Zwrot przedmiotu najmu

Co do zasady, najemca powinien zwrócić rzecz w stanie niepogorszonym. Przyjmuje się, że rzecz została najemcy wydana w stanie dobrym i przydatnym do użytku. Jednak należy pamiętać, że najemca nie odpowiada za takie zużycie rzeczy, które było wynikiem normalnego jej używania. Konieczność przywrócenia rzeczy do stanu poprzedniego (z chwili zawierania umowy najmu) występuje, jeżeli jej pogorszenie nastąpiło z winy najemcy i nie było rezultatem normalnego jej używania.

Zobacz również:  Oferty nieruchomości

Ważne jest również to, aby przy dokonywaniu większych zmian w przedmiocie najmu (np. malowanie ścian lokalu, wymiana drzwi) uzyskać zgodę wynajmującego. Wówczas nie będzie mógł żądać od najemcy przywrócenia rzeczy do stanu z chwili zawierania umowy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą zmiany w zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria dotyczące infrastruktury krytycznej

Rozpoczęły się prace na nowelizacją ustawy o zarządzaniu kryzysowym. Powstanie Krajowa Ocena Ryzyka i nowe kryteria umożliwiające identyfikację obiektów, instalacji oraz urządzeń jako infrastruktury krytycznej.

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Znaczenie ma też miejsce zamieszkania. Więcej kobiet niż mężczyzn odbiera tytułu magistra

Płeć determinuje wybory edukacyjne. Co roku dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn otrzymuje tytuł magistra. Wpływ na wyniki ósmoklasistów ma nie tylko płeć, ale też miejsce zamieszkania.

Wszystkie projekty konsultowane internetowo. Czy to przyspieszy prace nad aktami prawnymi w Polsce?

O rewolucyjnych zmianach zaproponowanych przez Prezydium Sejmu informuje "Rzeczpospolita". Nowe rozwiązania mają zwiększyć przejrzystość prac legislacyjnych. Chodzi też o jeden z tzw. kamieni milowych wynegocjowanych z Komisją Europejską.

Czternasta emerytura w 2024 roku - termin wypłaty, kwota

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, potocznie zwane czternastą emeryturą, będzie w 2024 roku wypłacone we wrześniu, podobnie jak rok wcześniej. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w 20 maja 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

REKLAMA

Wybory do europarlamentu 2024. Diety i dni wolne od pracy dla członków komisji wyborczych i mężów zaufania – warunki, kwoty, przepisy

Tak jak w przypadku innych wyborów, członkom komisji wyborczych z tytułu pracy w tych komisjach należą się dni wolne a także wynagrodzenie w formie diet. Ile dni wolnych przysługuje i jakie kwoty diet są przyznawane członkom komisji wyborczych w wyborach do europarlamentu w 2024 roku. Czy mają do nich również prawo mężowie zaufania i obserwatorzy społeczni?

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Ruszył nabór wniosków

3200 zł miesięcznie dla osób niepełnosprawnych. Trwa nabór wniosków w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Dofinansowanie obejmuje świadczenia takie jak całodzienne usługi opiekuńcze, aktywizację w sferze fizycznej, intelektualnej i społecznej, a także zawodowej.

MRPiPS: o waloryzacji 1010 zł dla samotnych i 823 zł dla rodzin. Co z propozycją rządu dla pomocy społecznej?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje waloryzację progów w ustawie o pomocy społecznej co roku. Obecnie jest co trzy lata, co spowodowało drastyczny spadek dostępności świadczeń z ustawy o pomocy społecznej dla obywateli.

9000 zł, 16.000 zł, a nawet 17.000 zł miesięcznie. Tyle zarabiają Polacy za granicą. Na jakich stanowiskach?

Polacy, szukając pracy sezonowej za granicą, najczęściej decydują się na Niemcy, Czechy, Szwecję i Norwegię. Według raportu Personnel Service, zarobki w tych krajach mogą sięgać nawet 19 tys. zł miesięcznie.

REKLAMA

Facebook i Instagram łamią prawa dzieci? KE już się tym zajęła

16 maja 2024 r. Komisja Europejska opublikowała komunikat, w którym poinformowała, że wszczęła postępowanie wobec firmy Meta, która jest właścicielem Facebooka i Instagrama. Chodzi o podejrzenia dotyczące wykorzystania algorytmów, które mogą prowadzić do uzależnień dzieci od social mediów. 

Obrona Polski, granic i żołnierzy. PiS ma nowy plan

Klub Prawa i Sprawiedliwości przedstawił projekt uchwały Sejmu dotyczący obrony żołnierzy i funkcjonariuszy strzegących granicy Polski. To reakcja na ataki na żołnierzy po hybrydowym ataku w 2021 roku.

REKLAMA