REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego zastrzeganie kary umownej się opłaca?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Zastrzeżenie kary pozwala pociągnąć kontrahenta do odpowiedzialności za niewykonanie umowy.
Zastrzeżenie kary pozwala pociągnąć kontrahenta do odpowiedzialności za niewykonanie umowy.

REKLAMA

REKLAMA

Aby pociągnąć kontrahenta do odpowiedzialności za niewykonanie umowy lub nieprawidłowe wykonanie umowy trzeba będzie wykazać szkody. Można tego uniknąć zastrzegając karę umowną.

Rozszerzenie odpowiedzialności kontraktowej

Konstrukcja zapisów umowy w dużej mierze to wynik negocjacji między stronami. Nie ma potrzeby sięgania do ustalonych wzorów umów. Stosunek umowny można budować wedle własnego uznania, bacząc jednak by nie wykraczał on poza granice swobody umów, czyli poza właściwość stosunku umownego, zasady współżycia społecznego oraz by był sprzeczny z ustawą.

REKLAMA

REKLAMA

To samo tyczy się zasad odpowiedzialności stron kontraktu za jego niewykonanie lub nieprawidłowe wykonanie. Strony mogą zarówno ograniczyć , jak i rozszerzyć zakres tej odpowiedzialności. W zasadzie ograniczeniu podlega jedynie wyłączenie odpowiedzialności za winę umyślną, czyli gdy dłużnik wyrządza szkodę celowo nie wykonując umowy. To ostatnie postanowienie jest z mocy prawa nieważne (art. 473 ust. 2 Kodeksu cywilnego).

Zawierając umowę warto zwrócić uwagę na modyfikację odpowiedzialności kontraktowej i zwrócić uwagę czy druga strona, w sposób niekorzystny dla nas, nie ograniczyła (np. wyłączając winę nieumyślną) lub nie rozszerzyła (poprzez uniezależnienie jej od winy) zasad odpowiedzialności za niewykonanie umowy.

Musisz wykazać szkodę

Możliwość skorzystania z przepisów dotyczących odpowiedzialności kontraktowej nie oznacza jednak, że w każdym wypadku niewykonania umowy przez naszego kontrahenta będziemy mogli liczyć na sowite odszkodowanie. Elementem koniecznym takiej odpowiedzialności jest bowiem poniesienie szkody wskutek takiej sytuacji. Jej wykazanie, na podstawie art. 6 Kodeksu cywilnego, będzie zadaniem poszkodowanej strony. Przy tym nie zawsze będzie to łatwe zadanie.

REKLAMA

Przepisy polskie nie dopuszczają, poza nielicznymi przypadkami (usługi turystyczne) dochodzenia zadośćuczynienia za krzywdę spowodowaną niewykonaniem zobowiązania. Zatem ażeby otrzymać odszkodowanie trzeba będzie wykazać, że wskutek niewykonania zobowiązania albo nieprawidłowego wykonania ponieśliśmy określony uszczerbek w naszym majątku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przykładowo będzie można żądać odszkodowania, jeżeli wskutek niewykonania umowy druga strona została pozbawiona możliwości prowadzenia swojej działalności gospodarczej przez kilka dni. Szkodą w takiej sytuacji będzie zysk, jaki mogła uzyskać przez te dni.

Należy jednak pamiętać, iż jeżeli nie zmodyfikujemy odpowiedzialności kontraktowej, kontrahent uwolni się odpowiedzialności  jeżeli wykaże, iż nie ponosi winy.

Zobacz serwis: Umowy

Recepta? Kara umowna

Jak zatem wynika z powyższego uzyskanie odszkodowania nie zawsze jest takie proste. Istnieje jednak dogodna recepta na niedogodności wiążące się z koniecznością udowadniania szkody. Jest nią zastrzeżenie kary umownej.

Jakie są warunki zastrzegania kary umownej, jakie świadczenia mogą być zastrzeżone karą umowną? O tym przeczytasz w części drugiej.

Czytaj: Dlaczego zastrzeganie kary umownej się opłaca? – cz. 2

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci. Już od 1 października 2024 r. Sprawdź, jak dostać świadczenia.

2300 zł dla rodziców najmłodszych dzieci już od 1 października 2024 r. Rząd pracuje nad nowym programem. Przy uwzględnieniu 800 plus, zapewni on 2300 zł wsparcia co miesiąc.

Opłata za psy i inne zwierzęta domowe wzrośnie o połowę. Jest projekt rozporządzenia

Zwiększą się koszty utrzymania zwierząt domowych. Właściciele, którzy chcą podróżować ze swoimi pupilami, będą musieli uiścić wyższą opłatę.

Od 1 czerwca 2024 r. wyższe limity dorabiania do niektórych emerytur i rent

Od 1 czerwca 2024 r. zmienią się tzw. progi graniczne, o których powinni pamiętać pracujący seniorzy. W przeciwnym razie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawiesi lub zmniejszy świadczenie. Limity nie dotyczą jednak wszystkich emerytów i rencistów.

Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

REKLAMA

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000,00 zł na wakacje dla dzieci w wieku szkolnym. Sprawdź, kto skorzysta z wakacyjnej AktywAKCJI. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

REKLAMA

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

REKLAMA