reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Postanowienia ogólne > Odszkodowanie za niewykonanie umowy

Odszkodowanie za niewykonanie umowy

Zawierając umowę mamy prawo oczekiwać, że zobowiązanie będzie wykonane i to wykonane w sposób prawidłowy. Jakiego odszkodowania zażądać w przypadku, gdy umowa nie zostanie jednak wykonana?

Obowiązek wykonania umowy

Zawierając umowę zobowiązujemy się przed drugą stroną, iż spełnimy wszystkie przyrzeczone jej świadczenia. To oczywiste stwierdzenie, jednak niekiedy warto o tym pamiętać, zwłaszcza gdy zawieramy umowy na określony termin.

„Zawarłem umowę z kablówką na 2 lata. Po roku w związku z przeprowadzką umowa przestała mi być potrzebna. Jak się jednak okazało operator sieci kablowej żąda ode mnie pieniędzy niezależnie od tego, że nie korzystam już z tej usługi. Skandal!” Takie wpisy można przeczytać na rozmaitych forach internetowych.

Takie oburzenie to właśnie efekt niezrozumienia zasady, iż zawartych umów należy dotrzymywać.

Niewykonanie umowy

W tym miejscu pojawia się pytanie jakie roszczenia przysługują wobec niewykonania umowy przez drugą stronę. Kwestie te regulują przepisy określające tzw. odpowiedzialność kontraktową. Zgodnie z art. 471 Kodeksu cywilnego „dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi”.

Zobacz serwis: Konsument i umowy

Odszkodowanie

Cytowany wyżej przepis stanowi, iż w przypadku niewykonania lub nieprawidłowego wykonania umowy poszkodowanej stronie będzie przysługiwało roszczenie odszkodowawcze. Innymi słowy strona ta będzie mogła domagać się zrekompensowania szkód majątkowych, jakie poniosła wskutek zawinionego przez kontrahenta zachowania niezgodnego z umową.

 X zawarł umowę z Y na podstawie której ten drugi miał wykonać remont mieszkania w określonym czasie. Wkrótce jednak Y zawarł umowę z inną osobą na korzystnych warunkach i zobowiązania wobec X nie wykonał.

W takiej sytuacji powstaje pytanie odszkodowania w jakiej wysokości można się domagać?

Wysokość odszkodowania

Wysokość odszkodowania będzie uzależniona od wysokości szkody, która powstała w majątku poszkodowanego w związku z niewykonaniem lub nieprawidłowym wykonaniem umowy.

X i Y zawarli umowę najmu na rok. Po upływie 10 miesięcy Y bezpodstawnie wypowiedział umowę, a wynajmowane mieszkanie przez pozostałe dwa miesiące stało puste. W takiej sytuacji szkodą majątkową X będzie równowartość czynszu za dwa miesiące.

Masz pytanie? Zadaj je na naszym Forum

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

JGBS Biernat & Partners S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama