reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia komunikacyjne > Odpowiedzialność kontraktowa

Odpowiedzialność kontraktowa

Odpowiedzialność kontraktowa jest to odpowiedzialność cywilnoprawna, której podstawę prawną stanowi art. 471 Kodeksu cywilnego. Do odpowiedzialności kontraktowej dochodzi, gdy nie zostaje wykonane bądź zostaje wykonane nienależycie zobowiązanie.

Co to jest odpowiedzialność kontraktowa?

Odpowiedzialność kontraktowa jest to odpowiedzialność cywilnoprawna wynikająca z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania. O odpowiedzialności kontaktowej może być mowa jedynie w stosunkach między wierzycielem, a dłużnikiem. Warunkiem bowiem odpowiedzialności kontraktowej jest istnienie zobowiązanie, gdyż to jego niewykonanie lub wykonanie w sposób wadliwy (w wyniku czego wierzyciel poniósł szkodę) może rodzić tę odpowiedzialność.

Kiedy zachodzi odpowiedzialność kontraktowa

Do odpowiedzialności kontraktowej dochodzi wówczas, gdy wskutek niewykonania, lub nienależytego wykonania zobowiązania jedna ze strono u mowy wyrządza drugiej stronie szkodę, co z kolei rodzi obowiązek naprawienia powstałej w ten sposób szkody.

Zobacz również: Pojęcie szkody

Podstawa prawna odpowiedzialności kontraktowej

Podstawę prawna odpowiedzialności kontraktowej w polskim prawie stanowi art. 471 Kodeksu cywilnego zgodnie z którym to : „Dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.”

Zasady odpowiedzialności kontraktowej

Podstawową zasadą odpowiedzialności kontraktowej jest zasada winy, jednakże wierzyciel domagający się naprawienia szkody powstałej w wyniku nienależytego wykonania zobowiązania nie musi iny tej wykazać. Powoływany wyżej art. 471 kodeksu cywilnego zakłada bowiem domniemanie winy w każdym przypadku niewykonania zobowiązania zgodnie z jego treścią. Co za tym idzie chcąc uwolnić się od odpowiedzialności musi udowodnić, że niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania jest następstwem okoliczności, za które nie odpowiada.

Zobacz również serwis: Ubezpieczenia

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Justyna Godlewska

Prawnik, aplikantka radcowska

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podstawę prawna odpowiedzialności kontraktowej w polskim prawie stanowi art. 471 Kodeksu cywilnego.
Podstawę prawna odpowiedzialności kontraktowej w polskim prawie stanowi art. 471 Kodeksu cywilnego.

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolska sieć profesjonalnych firm audytorskich

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama