REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Gdy usługa zostanie niewłaściwie wykonana

REKLAMA

REKLAMA

Przy zawieraniu umów dotyczących wykonania usług nie zastanawiamy się co w sytuacji, gdy dana usługa zostanie źle wykonana. Sprawdź jakie prawa przysługują w takiej sytuacji.

POBIERZ WZÓR: Umowa o dzieło

REKLAMA

To jakimi prawami będzie dysponował usługobiorca zależy w głównej mierze od tego, jaka umowa łączy go z przedsiębiorcą świadczącym usługi. Przeważnie jest to umowa o dzieło lub umowa zlecenia. W przypadku umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane w przepisach stosuje się odpowiednio normy dotyczącego tego drugiego typu umów (art. 750 Kodeksu cywilnego).

Różnica między umową zlecenia a o dzieło

Między wskazanymi typami umów zachodzą zasadnicze różnice. Umowa zlecenia jest tzw. umową starannego działania. Oznacza to, że przyjmujący zlecenie nie zobowiązuje się do konkretnego rezultatu, ale jedynie do tego, iż starannie wykona daną czynność.

Z kolei umowa o dzieło to tzw. umowa rezultatu, w której liczy się przede wszystkim to, czy zamówione dzieło zostanie wykonane.

Zobacz również serwis: Umowy dotyczące pracy i usług

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Obie umowy stosuje się w zależności od rodzaju usługi. Jeżeli dana usługa będzie polegać na wykonaniu pracy, nie na osiągnięciu określonego rezultatu, wtedy też będziemy mieli do czynienia z umową zlecenia. W przeciwnym razie będzie to umowa o dzieło.

Adwokat reprezentuje klienta na podstawie umowy zlecenia. Nie zobowiązuje się do konkretnego rezultatu (np. uniewinnienia w procesie karnym) a do reprezentacji z należytą starannością. Z kolei przedsiębiorca montujący okna będzie dokonywał tego na podstawie umowy o dzieło.

W tym miejscu warto wspomnieć, iż sam tytuł umowy nie jest wiążący przy jej klasyfikowaniu. Umowa o dzieło, choć formalnie nazwana umową zlecenia, nadal pozostaje umową o dzieło jeżeli wynika z niej zobowiązanie rezultatu.

POBIERZ WZÓR: Umowa zlecenia

Należyta staranność przy zleceniu

REKLAMA

Takie rozróżnienie na poszczególne typy umów ma szczególne znaczenie, gdyż uprawnienia są różne w zależności od tego, czy podstawą danego stosunku prawnego jest umowa o dzieło czy umowa zlecenia. W tym pierwszym przypadku przyjmujący zamówienie odpowiada za prawidłowe wykonanie dzieła (czyli prawidłowy rezultat końcowy), natomiast w drugiej sytuacji zleceniobiorca odpowiada jedynie za brak należytej staranności.

Adwokat działający na podstawie zlecenia nie będzie ponosił odpowiedzialności w przypadku skazania swojego klienta, jeżeli działał z należytą starannością. Przedsiębiorca montujący okna, działając na podstawie umowy o dzieło, będzie odpowiadał za wadliwe zamontowanie okien. Nie ma możliwości obrony bez względu, czy zachował należytą staranność.

Jakie roszczenia przy umowie o dzieło?

W przypadku umowy o dzieło zamawiający w przypadku wadliwego wykonania ma możliwość domagać się usunięcia wad. W tym celu wyznacza wykonawcy odpowiedni termin z zastrzeżenie, że po jego bezskutecznym upływie może odmówić przyjęcia naprawy.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Jeżeli wykonawca wad nie usunie, wtedy też zamawiający może od umowy ustąpić, jeżeli wady są istotne. Jeżeli istotne nie są może domagać się odpowiedniego obniżenia wynagrodzenia, jakie musi zapłacić.

Oprócz tego zamawiający ma jeszcze możliwość kontroli w trakcie wykonania umowy. Zgodnie z art. 635 Kodeksu cywilnego jeżeli przyjmujący zamówienie opóźnia się z rozpoczęciem lub wykończenie tak dalece, że nie jest prawdopodobne, żeby zdołał je ukończyć w czasie umówionym, zamawiający może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić jeszcze przed upływem terminu do wykonania dzieła.

Oprócz tego może on również wzywać wykonawcę do zmiany sposobu wykonania dzieła, jeżeli dotychczasowy jest wadliwy (art. 636 Kodeksu cywilnego).

Jan zawarł umowę o montaż dachu. W trakcie wykonywania umowy zauważył, że wykonawca nie używa materiałów ocieplających. Na podstawie art. 636 KC Jan wezwał go do zmiany sposobu wykonania, z zastrzeżeniem że po upływie terminu wyznaczonego odstąpi od umowy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA