reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Usługi > Gdy usługa zostanie niewłaściwie wykonana

Gdy usługa zostanie niewłaściwie wykonana

Przy zawieraniu umów dotyczących wykonania usług nie zastanawiamy się co w sytuacji, gdy dana usługa zostanie źle wykonana. Sprawdź jakie prawa przysługują w takiej sytuacji.

POBIERZ WZÓR: Umowa o dzieło

To jakimi prawami będzie dysponował usługobiorca zależy w głównej mierze od tego, jaka umowa łączy go z przedsiębiorcą świadczącym usługi. Przeważnie jest to umowa o dzieło lub umowa zlecenia. W przypadku umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane w przepisach stosuje się odpowiednio normy dotyczącego tego drugiego typu umów (art. 750 Kodeksu cywilnego).

Różnica między umową zlecenia a o dzieło

Między wskazanymi typami umów zachodzą zasadnicze różnice. Umowa zlecenia jest tzw. umową starannego działania. Oznacza to, że przyjmujący zlecenie nie zobowiązuje się do konkretnego rezultatu, ale jedynie do tego, iż starannie wykona daną czynność.

Z kolei umowa o dzieło to tzw. umowa rezultatu, w której liczy się przede wszystkim to, czy zamówione dzieło zostanie wykonane.

Zobacz również serwis: Umowy dotyczące pracy i usług

Obie umowy stosuje się w zależności od rodzaju usługi. Jeżeli dana usługa będzie polegać na wykonaniu pracy, nie na osiągnięciu określonego rezultatu, wtedy też będziemy mieli do czynienia z umową zlecenia. W przeciwnym razie będzie to umowa o dzieło.

Adwokat reprezentuje klienta na podstawie umowy zlecenia. Nie zobowiązuje się do konkretnego rezultatu (np. uniewinnienia w procesie karnym) a do reprezentacji z należytą starannością. Z kolei przedsiębiorca montujący okna będzie dokonywał tego na podstawie umowy o dzieło.

W tym miejscu warto wspomnieć, iż sam tytuł umowy nie jest wiążący przy jej klasyfikowaniu. Umowa o dzieło, choć formalnie nazwana umową zlecenia, nadal pozostaje umową o dzieło jeżeli wynika z niej zobowiązanie rezultatu.

POBIERZ WZÓR: Umowa zlecenia

Należyta staranność przy zleceniu

Takie rozróżnienie na poszczególne typy umów ma szczególne znaczenie, gdyż uprawnienia są różne w zależności od tego, czy podstawą danego stosunku prawnego jest umowa o dzieło czy umowa zlecenia. W tym pierwszym przypadku przyjmujący zamówienie odpowiada za prawidłowe wykonanie dzieła (czyli prawidłowy rezultat końcowy), natomiast w drugiej sytuacji zleceniobiorca odpowiada jedynie za brak należytej staranności.

Adwokat działający na podstawie zlecenia nie będzie ponosił odpowiedzialności w przypadku skazania swojego klienta, jeżeli działał z należytą starannością. Przedsiębiorca montujący okna, działając na podstawie umowy o dzieło, będzie odpowiadał za wadliwe zamontowanie okien. Nie ma możliwości obrony bez względu, czy zachował należytą staranność.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Glonek

Radca prawny / Mediator

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama