| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Umowy w internecie > Jak rozwiązać umowę z serwisem internetowym?

Jak rozwiązać umowę z serwisem internetowym?

Rejestracja w serwisie internetowym to zawarcie umowy. Jest to umowa zawierana na odległość, co oznacza, że można od niej odstąpić w terminie 10 dni od daty zawarcia. Jeżeli przedsiębiorca nie przekaże nam określonych informacji, okres ten może się wydłużyć nawet do 3 miesięcy.

Rejestrując się w płatnym serwisie internetowym zawieramy umowę. Jeżeli drugą stroną jest przedsiębiorca, wtedy też zastosowanie będą miały przepisy dotyczące umowy na odległość. Tym samym zgodnie z przepisami ustawy o ochronie niektórych praw konsumenta będzie to skutkowało określonymi uprawnieniami, z których może skorzystać konsument.

Kwestia nie jest bagatelna, zważywszy na to, jakie dyskusje w sieci wzbudza serwis Pobieraczek.pl, który zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów naruszał interesy konsumentów, wprowadzając ich w błąd. W komunikacie Urzędu czytamy, iż w trakcie postępowania UOKiK stwierdził, iż serwis internetowy kusił hasłami sugerującymi, że usługa nic nie kosztuje: 10 dni pobierania za darmo; Tak, chcę testować przez 10 dni. Z informacji, które zebrał Urząd w trakcie postępowania wynika, że internauta, który chciał pobrać pliki musiał najpierw zarejestrować się na portalu, podając imię, nazwisko, adres zamieszkania, datę urodzenia, e-mail. Warunkiem była również akceptacja regulaminu. W toku postępowania okazało się, że dzień rejestracji był jednocześnie pierwszym dniem obowiązywania odpłatnej umowy, która zawierana była nawet na rok. Ponadto opłata naliczana była już od pierwszego dnia, a nie jak sugerowały hasła reklamowe dopiero po 10 dniach.

Problem stał się powszechny o czym świadczy m.in. popularność tematu na naszym forum.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

W związku z powyższym powstał problem, czy od umowy zawartej z serwisem internetowym można odstąpić. Jeżeli tak, to jak to zrobić i kiedy?

Odpowiedź na to dają przepisy prawa. Umowa zawarta z serwisem internetowym jest umową zawartą na odległość (za pośrednictwem Internetu). Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów od tak zawartej umowy każdy konsument może odstąpić bez podawania przyczyn w terminie 10 dni od dnia jej zawarcia.

Odstąpienie jest możliwe tylko wtedy, gdy drugą stroną naszej umowy jest przedsiębiorca.

Aby można było odstąpić konieczne jest sporządzenie stosownego oświadczenia na piśmie i przesłanie na adres przedsiębiorcy.

POBIERZ WZÓR: Odstąpienie od umowy zawartej na odległość w terminie 10 dni

Zobacz serwis: Umowy w internecie

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Pietrusiński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »