reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Umowy w internecie > Jak rozwiązać umowę z serwisem internetowym?

Jak rozwiązać umowę z serwisem internetowym?

Rejestracja w serwisie internetowym to zawarcie umowy. Jest to umowa zawierana na odległość, co oznacza, że można od niej odstąpić w terminie 10 dni od daty zawarcia. Jeżeli przedsiębiorca nie przekaże nam określonych informacji, okres ten może się wydłużyć nawet do 3 miesięcy.

Rejestrując się w płatnym serwisie internetowym zawieramy umowę. Jeżeli drugą stroną jest przedsiębiorca, wtedy też zastosowanie będą miały przepisy dotyczące umowy na odległość. Tym samym zgodnie z przepisami ustawy o ochronie niektórych praw konsumenta będzie to skutkowało określonymi uprawnieniami, z których może skorzystać konsument.

Kwestia nie jest bagatelna, zważywszy na to, jakie dyskusje w sieci wzbudza serwis Pobieraczek.pl, który zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów naruszał interesy konsumentów, wprowadzając ich w błąd. W komunikacie Urzędu czytamy, iż w trakcie postępowania UOKiK stwierdził, iż serwis internetowy kusił hasłami sugerującymi, że usługa nic nie kosztuje: 10 dni pobierania za darmo; Tak, chcę testować przez 10 dni. Z informacji, które zebrał Urząd w trakcie postępowania wynika, że internauta, który chciał pobrać pliki musiał najpierw zarejestrować się na portalu, podając imię, nazwisko, adres zamieszkania, datę urodzenia, e-mail. Warunkiem była również akceptacja regulaminu. W toku postępowania okazało się, że dzień rejestracji był jednocześnie pierwszym dniem obowiązywania odpłatnej umowy, która zawierana była nawet na rok. Ponadto opłata naliczana była już od pierwszego dnia, a nie jak sugerowały hasła reklamowe dopiero po 10 dniach.

Problem stał się powszechny o czym świadczy m.in. popularność tematu na naszym forum.

Zobacz serwis: Prawa konsumenta

W związku z powyższym powstał problem, czy od umowy zawartej z serwisem internetowym można odstąpić. Jeżeli tak, to jak to zrobić i kiedy?

Odpowiedź na to dają przepisy prawa. Umowa zawarta z serwisem internetowym jest umową zawartą na odległość (za pośrednictwem Internetu). Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów od tak zawartej umowy każdy konsument może odstąpić bez podawania przyczyn w terminie 10 dni od dnia jej zawarcia.

Odstąpienie jest możliwe tylko wtedy, gdy drugą stroną naszej umowy jest przedsiębiorca.

Aby można było odstąpić konieczne jest sporządzenie stosownego oświadczenia na piśmie i przesłanie na adres przedsiębiorcy.

POBIERZ WZÓR: Odstąpienie od umowy zawartej na odległość w terminie 10 dni

Zobacz serwis: Umowy w internecie

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Łozińska

Dyrektor Generalna Paragony

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama