Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwiązanie umowy o dzieło

Łukasz Matys

REKLAMA

REKLAMA

Umowa o dzieło jest umową bardzo często zawieraną. Jest to jedna z najpopularniejszych umów życia codziennego. Dlatego też warto wiedzieć, jakie są obowiązki stron w wypadku wcześniejszego rozwiązania umowy

Przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania określonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Jak zatem widać stronami umowy o dzieło są przyjmujący zamówienie oraz zamawiający.

REKLAMA

Jak zatem widać umowa o dzieło jest umową odpłatną, wzajemną, dwustronnie zobowiązującą.

Odstąpienie od umowy

Od każdej umowy można odstąpić. Dotyczy to również umowy o dzieło. Od umowy może odstąpić zarówno przyjmujący zamówienie (dziełobiorca) jak również zamawiający (dziełodawca).

Odstąpienie od umowy o dzieło może być spowodowane różnymi okolicznościami. Może ono wynikać: z niedotrzymania terminu wykonania dzieła, z podwyższenia wynagrodzenia kosztorysowego, wadliwego wykonania dział, braku współdziałania a także może być uzależnione jedynie od woli stron.

Podwyższenie wynagrodzenia

Od umowy o dzieło zamawiający może odstąpić gdy podwyższeniu uległo wynagrodzenie kosztorysowe. Podwyższenie wynagrodzenia musi być znaczne. Zamawiający od umowy musi odstąpić niezwłocznie po tym jak dowiedział się o podwyżce wynagrodzenia. Musi on również zapłacić przyjmującemu zamówienie odpowiednią (do wykonanej już pracy) część wynagrodzenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opóźnienie prac

Przyczyną odstąpienia od umowy może być również opóźnienie prac. Jeżeli z okoliczności wynika, że przyjmujący zamówienie opóźnia się wykonaniem prac, w ten sposób, że nie ukończy ich w przypisanych umową terminach, wtedy zamawiający może od umowy odstąpić. Co ważne zamawiający nie musi wyznaczać przyjmującemu zamówienie dodatkowego terminu do wykonania prac.

Wadliwe wykonanie

REKLAMA

Podstawą odstąpienia od umowy może być również wadliwe wykonanie działa. W tym wypadku jednak zamawiający musi wezwać przyjmującego zlecenie do zmiany sposobu wykonywania dzieła. Jednocześnie musi wyznaczyć mu dodatkowy termin na prawidłowe wykonanie.

Gdy przyjmujący zamówienie w wyznaczonym terminie nie usunie wad wtedy dopiero od umowy można odstąpić. Warto również wiedzieć, że w wypadku niedotrzymania terminu przyjmujący zamówienie może powierzyć wykonanie dzieła innej osobie ale na koszt przyjmującego zamówienie.

Brak współdziałania

Także z powodu braku współdziałania można odstąpić od umowy o dzieło. Z tej przyczyny od umowy może odstąpić przyjmujący zamówienie. Jeżeli bowiem do wykonania dzieła potrzebne jest współdziałanie zamawiającego a tego współdziałania brak to przyjmujący zamówienie może od umowy odstąpić. Wpierw musi jednak wyznaczyć zamawiającemu dodatkowy termin na podjęcie współdziałania.

Z każdego innego powodu

Zamawiający może odstąpić od umowy o dzieło z każdego innego powodu. Może jednak dokonać tego do chwili gdy dzieło nie jest ukończone. Musi on również zapłacić umówione wynagrodzenie. Z wynagrodzenia można odliczyć to co przyjmujący zamówienie zaoszczędził z powodu nie wykonania dzieła.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Greedflation

  Greedflation to jedno ze zjawisk, które prowadzi do wzrostu cen i może być szkodliwe dla konsumentów. Co w praktyce oznacza ten termin? 

  Locha+: wypłacono miliardy złotych pomocy dla rolników

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że w ramach programu Locha+ do rolników trafiło 124 mln zł. Na co pomoc dla rolnika?

  Najważniejsze zmiany w przepisach w obszarze szkolnictwa wyższego w roku akademickim 2023/2024. Wykaz zmian wraz z podstawą prawną

  Najważniejsze zmiany w przepisach w obszarze szkolnictwa wyższego w roku akademickim 2023/2024. Zmiany w zakresie ustroju uczelni, kształcenia, spraw studenckich, stypendiów ministra, spraw pracowników szkolnictwa wyższego. Publikujemy wykaz zmian wraz z podstawą prawną. 

  Studenci: Świadczenia w roku akademickim 2023/2024. Stypendia socjalne, dla osób niepełnosprawnych, rektora oraz zapomoga

  Stypendia są przyznawane na wniosek studenta na semestr lub rok akademicki i wypłacane co miesiąc przez okres do 10 miesięcy, a gdy kształcenie trwa jeden semestr – przez okres do 5 miesięcy. Zapomoga jest świadczeniem jednorazowym, które może być przyznawane nie częściej niż 2 razy w roku akademickim. Sprawdź co przysługuje studentowi w roku akademickim 2023/2024. 

  REKLAMA

  Dobre zmiany dla pracowników w sądach pracy od września 2023 r. Dodatkowa ochrona przed zwolnieniem z pracy. Bez opłaty sądowej także od pozwów ponad 50 tys. zł

  W dniu 22 września 2023 r. weszły w życie przepisy wzmacniające pozycję zwolnionych pracowników, którzy wystąpią do sądu pracy z odwołaniem od wypowiedzenia umowy o pracę. Nowelizacja przepisów Kodeksu postępowania cywilnego gwarantuje szybszy powrót do pracy pracownikowi, którego Sąd I instancji przywrócił do pracy lub uznał wypowiedzenie mu umowy o pracę za bezskuteczne. W przypadku pracowników szczególnie chronionych powrót do pracy może nastąpić jeszcze nawet przed rozpoczęciem faktycznych czynności procesowych, jeśli pracownik wystąpi z wnioskiem o zabezpieczenie swojego roszczenia do sądu. Zmiana ta jest konsekwencją porozumienia zawartego pomiędzy rządem a NSZZ „Solidarność” w czerwcu tego roku.

  Urlopy pracownicze. Co warto wiedzieć

  Prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi, czyli osobie świadczącej pracę na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania oraz spółdzielczej umowy o pracę.

  Uchwała SN: Osoba prawna (np. spółka) może domagać się zadośćuczynienia za negatywną opinię w internecie

  Osoba prawna może domagać się finansowego zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych od osoby prywatnej, która zamieściła opinię w internecie – wynika uchwały Sądu Najwyższego podjętej 3 października 2023 r.

  Jakie szczepienia są obowiązkowe. Nowe rozporządzenie w tej sprawie weszło w życie

  Obowiązkowe szczepienia zostały uregulowane w nowym rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Określa ono wykaz chorób zakaźnych objętych obowiązkiem szczepień ochronnych. Kogo dotyczy obowiązek poddawania się szczepieniom? Jakie choroby będą objęte obowiązkiem szczepień? Wyjaśniamy.

  REKLAMA

  Ubezpieczenie zdrowotne. Wszystko, o czym powinien wiedzieć student

  Zaczynasz studia? Wracasz na kolejny rok nauki po zakończeniu wakacyjnej pracy? Upewnij się, że masz ubezpieczenie zdrowotne i prawo do bezpłatnego leczenia.

  Jak zatrudnić pracownika w ramach umowy o pracę? Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w tym zakresie?

  Jak zatrudnić pracownika w ramach umowy o pracę? Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w tym zakresie? Pracodawco sprawdź o czym musisz pamiętać. 

  REKLAMA