reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Postępowanie sądowe > Przedsiębiorca w sądzie, czyli nowe instytucje procedury cywilnej i ich wpływ na prawa i obowiązki stron postępowania cywilnego

Przedsiębiorca w sądzie, czyli nowe instytucje procedury cywilnej i ich wpływ na prawa i obowiązki stron postępowania cywilnego

W dniu 07 lutego 2020 r. upłyną trzy miesiące od dnia wejścia w życie zdecydowanej większości przepisów obszernej nowelizacji procedury cywilnej wprowadzonej ustawą z dnia 04.07.2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 6.8.2019 r. poz. 1469). Celem nowelizacji było przede wszystkim usprawnienie postępowań sądowych w sprawach cywilnych. Jeszcze jest za wcześnie by oceniać, czy cel ten został osiągnięty, gdyż dopiero czas i praktyka sądów pokaże czy znowelizowane przepisy przyczynią się do ograniczenia przewlekłości postępowań sądowych.

Ocena ta jest w tym momencie utrudniona również z tego względu, że nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego nie tylko zmodyfikowała znane nam instytucje, lecz również wprowadziła zupełnie nowe regulacje m.in. poszerzono fazę przygotowawczą i wprowadzono plan rozprawy, ustanowiono instytucję nadużycia prawa procesowego, czy też umożliwiono świadkom złożenie zeznań na piśmie. To jednak tylko część zmian wprowadzonych wskazaną nowelizacją, de facto bowiem zmiany dotyczą każdego aspektu postępowania cywilnego i wszystkich jego uczestników.

Nowelizacja w szczególny sposób dotyka podmiotów, których sprawy są rozpatrywane w sformalizowanym trybie postępowania w sprawach gospodarczych. Formalizm tego postępowania przejawia się w m.in. w zaostrzonej prekluzji dowodowej, czy też ograniczeniu dowodu z przesłuchania świadka.

Otóż, co do zasady, powód ma obowiązek powołać wszystkie twierdzenia i dowody już w pozwie, a pozwany - w odpowiedzi na pozew. Nadto w postępowaniu gospodarczym, dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z zeznań świadka następuje jedynie w wyjątkowych okolicznościach, a podstawowym dowodem w tym postępowaniu ma być dokument.

Postępowanie gospodarcze wprowadza również dodatkowe wymogi pozwu i odpowiedzi na pozew polegające na konieczności wskazania adresów poczty elektronicznej stron.

Ponadto, w postępowaniu gospodarczym wprowadzono zupełnie nową instytucję procesową, jaką jest umowa dowodowa. Znowelizowane przepisy dają stronom możliwość umownego ograniczenia zakresu postępowania dowodowego. W tym miejscu należy zasygnalizować możliwość wykorzystywania tej regulacji przez silniejszą stronę umowy, która faktycznie ustala jej postanowienia.

Pozytywną stroną postępowania gospodarczego jest jego szybkość, a przynajmniej takie jest założenie. Otóż przewodniczący i sąd są obowiązani podejmować czynności tak, by rozstrzygnięcie w sprawie zapadło nie później niż sześć miesięcy od dnia złożenia odpowiedzi na pozew.

W pewnych sytuacjach możliwe jest uniknięcie rozpoznania sprawy w trybie postępowania gospodarczego. Otóż na wniosek strony, która nie jest przedsiębiorcą lub jest przedsiębiorcą będącym osobą fizyczną, sąd rozpoznaje sprawę z pominięciem przepisów regulujących wyżej wskazany tryb postępowania.

Omawiana nowelizacja wprowadziła szereg zmian i nowych instytucji, dlatego tak istotna jest znajomość nowych przepisów. Nieznajomość ta może bowiem skutkować przegraniem sporu z przyczyn formalnych, mimo iż roszczenie może być w pełni zasadne. Aby tego uniknąć i poznać szczegóły nowelizacji, jak również stosowanie nowych przepisów w praktyce, zapraszamy na szkolenie, które odbędzie się w dniu 27 lutego 2020 r. w Warszawie.

Szczegóły i rejestracja: Praktyczne warsztaty dla przedsiębiorców "Nowelizacja KPC i jej wpływ na usprawnienie postępowania cywilnego"

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Adwokat, Grabowski i Wspólnicy Kancelaria Radców Prawnych sp.k.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przedsiębiorca w sądzie, czyli nowe instytucje procedury cywilnej i ich wpływ na prawa i obowiązki stron postępowania cywilnego.  / fot. Shutterstock
Przedsiębiorca w sądzie, czyli nowe instytucje procedury cywilnej i ich wpływ na prawa i obowiązki stron postępowania cywilnego. / fot. Shutterstock

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Emilianowicz Kuchta Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama