REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak złożyć skargę na sędziego sądu powszechnego?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Jak złożyć skargę na sędziego sądu powszechnego?/ fot. Fotolia
Jak złożyć skargę na sędziego sądu powszechnego?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Skargę na sędziego sądu powszechnego składa się do właściwego prezesa sądu. Można wnieść ją w formie pisemnej, ustnej, a także za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Skarga powinna zostać rozpatrzona niezwłocznie, jednak nie później niż w ciągu miesiąca od daty jej wpływu.

Możliwość złożenia skargi na funkcjonowanie sądu, w tym na zachowanie sędziego liczy sobie już 5 lat. Sędzia w trakcie rozprawy powinien godnie i z powagą reprezentować swoje stanowisko, a także dawać przykład uczestnikom rozprawy swoją kulturą osobistą. Życie dowodzi jednak, że różnie bywa z zachowaniem sędziów, którym w trakcie rozprawy zdarza się zachowywać arogancko czy niekulturalnie. Aby sędziowie wiedzieli, że ich zachowanie nie pozostanie bezkarne, wymyślono instytucje skargi na działalność sądu, w tym skargi na sędziego.

REKLAMA

Skargę na działalność sądu można złożyć także gdy chodzi o działalność asesora sądowego. Wszystko co będzie opisane poniżej, a dotyczy sędziego, dotyczy także asesora sądowego.

Czego może dotyczyć skarga?

Skarga na działalność sądu może dotyczyć całokształtu działalności sądu. Oznacza to, że zaskarżyć można np. nie tylko nie przyjęcie naszego wniosku przez pracownika sądu ale także m.in. także zachowanie sędziego na rozprawie.

REKLAMA

Skarga na działalność sądu nie może dotyczyć działalności sądów, w której są one niezawisłe i podlegają tylko ustawom (np. nie może dotyczyć treści, zasadności czy też zgodności z prawem wydanych orzeczeń – od orzeczeń składa się przewidziane w tym celu środki zaskarżenia) organ sądu, do którego taka skarga została skierowana, zawiadamia skarżącego o przyczynach odmowy rozpatrzenia skargi.

Przykładowo, zaskarżyć można sytuację gdy sądzimy, że sędzia orzeka we własnej sprawie, w trakcie orzekania sędzia faworyzował drugą stronę bo np. znał adwokata albo nie dopuszczał jednej ze stron do głosu lub nie uwzględniał wniosków tylko jednej ze stron.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do kogo należy złożyć skargę?

Skargę na działalność sądu składa się do prezesa sądu, za pośrednictwem biura podawczego lub innej komórki organizacyjnej wskazanej przez niego. To do prezesa, którego sądu należy złożyć skargę zależy od sądu, na którego działalność się skarżymy. Pamiętajmy, że chodzi tu też o skargę na sędziego.

  • Jeżeli skarga dotyczy działalności sądu rejonowego i okręgowego, organem właściwym do jej rozpatrzenia jest prezes sądu okręgowego;
  • Jeżeli skarga dotyczy działalności sądu apelacyjnego i okręgowego, organem właściwym do jej rozpatrzenia jest prezes sądu apelacyjnego;

Istnieje możliwość zaskarżenia działania samego prezesa sądu. W takim wypadku, gdy skarżymy się na prezesa sądu rejonowego, sprawę rozpatrzy prezes sądu okręgowego. Jeżeli skarżymy działanie prezesa sądu okręgowego, rozstrzygnie prezes sądu apelacyjnego. Natomiast gdy zaskarżamy działanie prezesa sądu apelacyjnego, skargę rozpatrzy Krajowa Rada Sądownictwa.

Forma i treść skargi

Przepisy przewidują, że skarga może zostać wniesiona tradycyjnie w formie pisemnej, ustnie do protokołu, a także za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

W przypadku formy ustnej, do protokołu wprowadza się datę wniesienia skargi lub wniosku, imię, nazwisko (nazwę) i adres skarżącego lub wnioskodawcy, zwięzłą treść skargi oraz, w razie potrzeby, sygnaturę akt sprawy, której dotyczy skarga. Do tego konieczny jest podpis skarżącego i pracownika przyjmującego skargę.

Zobacz również: Pozwy

Forma pisemna powinna spełniać wymogi przewidziane dla pisma procesowego, a także takie informacje jak dane osobowe skarżącego, przedmiot zaskarżenia, sygnatura sprawy. Ogólnie wniesiona skarga powinna pozwolić na zidentyfikowanie przedmiotu zaskarżenia – jeżeli nie jest to możliwe to wzywa się skarżącego do uzupełnienia braków  w terminie 7 dni od dnia doręczenia pod rygorem pozostawienia bez rozpatrzenia.

Na żądanie skarżącego pracownik, który przyjął skargę potwierdza jej przyjęcie.

Rozpatrzenie skargi może wymagać przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego. W takim wypadku organ, który bada skargę zbiera niezbędne dowody, informacje, które może uzyskać także od innych sądów.

Rozstrzygnięcia i ich skutki

Tutaj sprawa jest prosta – albo prezes sądu uzna skargę za uzasadnioną albo nie. Jeżeli skarga zostanie uznana za uzasadnioną to może dojść nawet do postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego.

Skarga zawierająca wniosek o pociągnięcie sędziego do odpowiedzialności dyscyplinarnej podlega niezwłocznemu przekazaniu właściwemu rzecznikowi dyscyplinarnemu albo zastępcy rzecznika dyscyplinarnego.

Rzecznik dyscyplinarny, po wstępnym zbadaniu skargi, może podjąć czynności dyscyplinarne z własnej inicjatywy. O sposobie załatwienia skargi rzecznik dyscyplinarny musi zawiadomić skarżącego oraz organ, który przekazał mu skargę.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 2062 z późn. zm.)

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 maja 2012 r. w sprawie skarg i wniosków dotyczących działalności sądów powszechnych (Dz.U. z 2012 r. poz. 524).

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konklawe 2025 już jutro. Będą 4 polscy kardynałowie [PROCEDURA krok po kroku]

Konklawe 2025 rozpocznie się już jutro w środę 7 maja. Przedstawiamy, jak wygląda pełna procedura konklawe krok po kroku. W wyborze nowego papieża weźmie udział 4 polskich kardynałów: Stanisław Ryłko, Kazimierz Nycz, Konrad Krajewski i Grzegorz Ryś.

Pilne! Nie będzie obniżki składki zdrowotnej. Weto prezydenta. Sejm nie ma szans na przegłosowanie prezydenta

Prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców - poinformowała we wtorek szefowa kancelarii prezydenta Małgorzata Paprocka.

Te osoby muszą rozliczyć się z ZUS-em do 31 maja 2025 r. Limity przychodów dla osób dorabiających do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego

Osoby pobierające świadczenie lub zasiłek przedemerytalny, które jednocześnie osiągają przychody, mają obowiązek do 31 maja dostarczyć do ZUS-u zaświadczenia o osiągniętych przychodach za okres od 1 marca 2024 r. do 29 lutego 2025 r.

1200 zł na wakacje w 2025 r. dla dzieci do 16 roku życia. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

Nawet 1200 zł może otrzymać dziecko na wakacje w 2025 r. Sprawdź szczegóły! Wakacje rozpoczynają się 28 czerwca 2025 r.

REKLAMA

Czy polskie służby korzystają z Pegasusa w 2025 roku? Koordynator Służb Specjalnych: to tajemnica

W interpelacji poselskiej jeden z posłów zapytał na początku kwietnia 2025 r., czy obecnie polskie służby specjalne (CBA, ABW, SSW, SKW) dysponują oprogramowaniem do prowadzenia kontroli operacyjnej typu „Pegasus”. Jeszcze w tym samym miesiącu odpowiedzi na interpelację udzielił Tomasz Siemoniak - minister - członek Rady Ministrów, Koordynator Służb Specjalnych.

Seniorzy tracą całe swoje majątki i są umieszczani w DPS-ach na koszt gmin przez niemoralną lukę prawną. Sprawa skierowana do MRPiPS

W dniu 18 marca br. Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski zwróciło się do MRPiPS o podjęcie interwencji w celu wyeliminowania dostrzeżonej przez samorządy głęboko niemoralnej i niesprawiedliwej społecznie luki w przepisach, która pozwala rodzinom seniorów na pozbawianie ich całego majątku (wartego nawet kilka milionów złotych) i umieszczanie ich w domach pomocy społecznej, za które finalnie koszt ponosi gmina, pomimo, że istnieje notarialna umowa zobowiązaniowa, na podstawie której rodziny tych seniorów powinny zapewniać im, do końca życia, opiekę i ponosić koszty ich utrzymania.

To koniec groszowych emerytur dla tych grup zawodowych: ZUS dopłaci do składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne [REWOLUCYJNY PROJEKT]

To koniec groszowych emerytur dla tych grup zawodowych. Jeśli dochody w 3. ostatnich latach podatkowych średniorocznie nie przekraczają 125% minimalnego wynagrodzenia, państwo dopłaci do składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Taki jest projekt. Nowa regulacja pozwoli na objęcie systemem ubezpieczeń i wsparcia finansowego. Artyści o niskich i nieregularnych dochodach będą mogli liczyć na dopłaty do składek, finansowane ze środków publicznych. Dzięki temu nie tylko uzyskają stabilność dochodową, ale także dostęp do świadczeń socjalnych na równych zasadach.

Rozwód pozasądowy – będzie można rozwiązać małżeństwo przed kierownikiem USC. Jaka będzie procedura? Są już założenia nowelizacji

W ramach deregulacji prawa Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło pod koniec kwietnia 2025 r. założenia nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz niektórych innych ustaw, która ma na celu wprowadzenie możliwości pozasądowego rozwiązania małżeństwa (tzw. rozwodu pozasądowego). W tym nowym trybie rozwiązanie małżeństwa następowało będzie w drodze czynności podejmowanych przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, który sprawdzi, czy zaistniały ustawowe przesłanki rozwodu pozasądowego i dokona odpowiednich wpisów w rejestrze stanu cywilnego. Ten nowy tryb rozwodu ma być wyjątkiem od zasady rozwiązania małżeństwa przez sąd.

REKLAMA

Ile jest warta informacja czy akcja zdrożeje? Kolizja interesów prawnych i obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej a należyte wykonywanie zadań giełdowych. Przepisy i sankcje

W sytuacji kolizji pomiędzy obowiązkiem lojalnego wykonywania obowiązków służbowych a obowiązkiem zachowania tajemnicy i ochrony informacji poufnych, rozstrzygnięcie, które przyznaje pierwszeństwo temu drugiemu, opiera się na fundamentalnych zasadach prawa rynku kapitałowego oraz etyce zawodowej. Zasadniczo, ochrona rynku finansowego i zapobieganie nadużyciom w obrocie papierami wartościowymi mają nadrzędne znaczenie, a w związku z tym obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej w kontekście informacji poufnych staje się priorytetowy. Jest to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów prawa, ale także zapewnienia uczciwości i przejrzystości w działaniach podejmowanych na rynku kapitałowym - pisze radca prawny K. Jakub Gładkowski. I wyjaśnia także jakie są sankcje i odpowiedzialność za tego typu naruszenia w unijnym i polskim porządku prawnym.

Rozwód w 2025 i 2026 r. [FAQ]

Co może się zmienić w procedurach rozwodowych? Jakie są aktualne przepisy? Co trzeba wiedzieć o rozwodzie w 2025 2026 r.? Oto odpowiedzi na najważniejsze pytania!

REKLAMA