| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Przed rozprawą > Na czym polega zasada poufności w mediacji?

Na czym polega zasada poufności w mediacji?

Jedną z zasad mediacji obok zasady dobrowolności oraz bezpośredniości jest zasada zachowania poufności. Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego w zakresie mediacji, która obowiązuje od stycznia 2016 roku, rozszerzyła dotychczasowy krąg osób, których dotyczy zobowiązanie do zachowania w tajemnicy faktów, o których dowiedziały się w związku z postępowaniem mediacyjnym.

Zasada poufności w mediacji

Zasada zachowania poufności, o której tutaj mowa, wiąże się bezpośrednio z budową zaufania oraz poczucia bezpieczeństwa stron przystępujących do postępowania mediacyjnego. Podstawowym celem toczących się rozmów mediacyjnych jest osiągnięcie porozumienia w zakresie przedmiotu sprawy, który wywołał konflikt. Dopóki jednak Strony nie zdecydują się na przedstawienie swoich prawdziwych żądań, oczekiwań co do rozwiązania konfliktu a także dowodów na poparcie swych stanowisk trudno będzie osiągnąć zamierzony kompromis zadowalający Strony. To z kolei może być utrudnione wobec generalnie braku zaufania pomiędzy Stronami konfliktu oraz obawy, iż fakty ujawnione podczas mediacji mogą zostać wykorzystane przez Strony podczas dalszych etapów postępowania. Aby ułatwić porozumienie Stron i stworzyć korzystne warunki do prowadzenia postępowań mediacyjnych należy kłaść nacisk m.in. na nowe zasady zachowania poufności w mediacji.

Zasada poufności w mediacji – jak było

Zgodnie z treścią art. 183 4 ustawy z dnia 17 listopada 1964 roku Kodek postępowania cywilnego (Dz. U. z 2014 poz. 101), w brzmieniu sprzed nowelizacji Mediator jest obowiązany zachować w tajemnicy fakty, o których dowiedział się w związku z prowadzeniem mediacji, chyba że strony zwolnią go z obowiązku.” Jak wynika z powyższego jedynym podmiotem związanym zasadą zachowania poufności był przez zmianą regulacji jedynie mediator. Przepis nie nakładał obowiązku poufności na inne podmioty biorące udział w postępowaniu mediacyjnym, co także mogło mieć wpływ na ograniczone zaufanie społeczeństwa do tej metody rozwiązywania konfliktów.

Strony mogły mieć obawy, iż w przypadku zakończenia procesu mediacyjnego fiaskiem - podczas postępowania sądowego może dojść do nieuprawnionego wykorzystywania w/w informacji nie tylko przez mediatora czy Strony bezpośrednio zaangażowane w spór ale również przez osoby trzecie biorące udział w mediacji.

Mediacja jako alternatywna metoda rozwiązywania sporów

Zaznaczyć należy, że w czasie prowadzonych mediacji obok Stron i mediatora mogą pojawić się w postępowaniu również inne osoby. Oczywiście ich udział w postępowaniu mediacyjnym uzależniony od zgody Stron i poinformowania o tym mediatora. Mediator podczas prowadzenie mediacji nie może doprowadzić do sytuacji gdy pomiędzy Stronami dojdzie niejako do dysproporcji w reprezentacji Stron. Możemy mieć zatem do czynienia z sytuacją, w której na spotkaniu mediacyjnym pojawią się obok Stron osoby trzecie: adwokaci, radcowie prawni, nieprofesjonalni pełnomocnicy Stron, członkowie rodziny, pracownicy przedsiębiorcy czy eksperci. Z wyżej wymienionych osób tylko adwokaci i radcowie prawni zobowiązani są do zachowania tajemnicy zawodowej odpowiednio zgodnie z art. 6 Prawo o adwokaturze (Dz. U. z 2015 roku, poz. 615) oraz art. 3 ustawy o radcach prawnych z dnia 6 lipca 1982 roku (Dz. U. 2016 roku, poz. 233). Jak wynika z dosłownego brzmienia cytowanego przepisu jedynie Strony mogły do tej pory zwolnić mediatora z zasady zachowania poufności.

Zasada poufności w mediacji – jak jest

Wychodząc niejako naprzeciw oczekiwaniom Stron, dla zbudowania zaufania Stron i popularyzacji alternatywnych metod rozwiązywania konfliktów ustawodawca zdecydował się na rozszerzenie od 2016 r. kręgu osób objętych tajemnicą mediacji. I tak zgodnie z nowym brzmieniem art. 183 4 Mediator, strony i inne osoby biorące udział w postępowaniu mediacyjnym są obowiązane zachować w tajemnicy fakty, o których dowiedziały się w związku z prowadzeniem mediacji. Strony mogą zwolnić mediatora i inne osoby biorące udział w postępowaniu mediacyjnym z tego obowiązku.”

Mediacje - zmiany od 1 stycznia 2016 r.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Majtkowski

Analityk Expandera

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »