Kategorie

Praktyczne porady przy pisaniu pozwu

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Podstawowym elementem pozwu jest dokładnie sformułowane żądanie.
Podstawowym elementem pozwu jest dokładnie sformułowane żądanie.
Poprawne sformułowanie powództwa nie musi wymagać skomplikowanej wiedzy prawniczej. Niezbędnym jest jednak wiedzieć, co musi być zawarte w treści.

Dokładnie określ własne żądanie

Podstawowym elementem pozwu jest dokładnie sformułowane żądanie. W przypadku powództwo o świadczenie, jeżeli przedmiotem roszczenia jest świadczenie pieniężne będzie się to ograniczać do wskazania określonej sumy pieniężnej, którą ma zapłacić powodowi pozwany.

W tej mierze warto wiedzieć, iż konieczne jest podanie konkretnej sumy. Nie można ograniczyć się do stwierdzenia, iż wysokość zasądzonego roszczenia pozostawia się od uznania sądu.

Ta sama zasada obowiązuje również przy świadczeniach niepieniężnych. Przykładowo można zażądać zaprzestania naruszania dóbr osobistych powoda.

Zobacz również: W sądzie

Jak określić wartość majątkową?

Przy sprawach majątkowych powód musi określić również wartość przedmiotu sporu. Często wskazanie konkretnej wartości może okazać się kłopotliwe. Zwłaszcza przy szkodach niemajątkowych, określenie wysokości zadośćuczynienia może być trudne do oszacowania.

Nie zawsze będziemy wiedzieli również jaka jest wartość nieruchomości, o którą toczy się sprawa. W takiej sytuacji nie ma jednak konieczności korzystania z fachowej pomocy specjalisty (np. rzeczoznawcy). Wartość przedmiotu sporu można określić „na oko”, dbając jednak o to, by była to wycena realistyczna.

Pamiętaj, że wartość przedmiotu sporu ma często wpływ na koszty postępowania. Przy opłacie stosunkowej wysokość wpisu sądowego wynosi 5 proc. Sąd może sprawdzić wartość przedmiotu sporu z urzędu i na wniosek strony pozwanej. Nie oznacza to jednak, że wartość będzie sprawdzana zawsze.

Zobacz również: Kiedy należy oznaczyć wartość przedmiotu sporu

Czy trzeba podać podstawy prawne?

Wbrew często słyszanej opinii, nie ma również wymogu, by w treści pozwu zawierać wywody prawnicze, dotyczące norm prawnych (często skomplikowanych), które zostały naruszone przez pozwanego.

Owszem, przytoczenie stanu prawnego, orzecznictwa, czy poglądów naukowych na dany temat może być pomocne, ale nie jest konieczne.

Powód jest zobowiązany za to do przedstawienia okoliczności faktycznych, które uzasadniają żądanie, jednak bez wskazywania konkretnego artykułu danej ustawy.

Okolicznością uzasadniającą żądanie pozwu o wydanie rzeczy będzie fakt zawarcia między stronami umowy sprzedaży.

Przytoczenie podstawy prawnej dla danych okoliczności nie jest wiążące dla sądu, który może o zasadności roszczeń powoda orzec z zupełnie innego przepisu.

Kiedy trzeba uzasadnić właściwość sądu

W samym uzasadnieniu niezbędne może być również przedstawienie okoliczności które uzasadniają właściwość miejscową danego sądu. Należy to uczynić w przypadku, jeżeli właściwość ta jest inna, niż właściwość ogólna miejsca zamieszkania pozwanego.

Powództwo o zasądzenie alimentów zostało wytoczone przed sąd miejsca zamieszkania uprawnionego dziecka, a nie przed sąd miejsca zamieszkania pozwanego (ojca). Taką możliwość przewiduje Kodeks postępowania cywilnego w art. 31.

Zobacz również serwis: Alimenty

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  27 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Oszustwo "na 14. emeryturę" - co robić?

  Oszustwo "na 14. emeryturę? ZUS przestrzega przed osobami, które oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o świadczenie.

  Zasada niezmienności składu orzekającego - zmiany w k.p.k.

  Zasada niezmienności składu orzekającego sprawia, że zmiana sędziego oznacza przymus prowadzenia procesu od początku – co nikomu nie służy. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - zmiany

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. będzie możliwy tylko na podstawie ważnego paszportu. Są jednak wyjątki. Jakie?

  Ochrona konsumenta - przepisy uzupełniające weszły w życie

  Przepisy uzupełniające ochronę konsumentów weszły w życie. Zmiany dotyczą m.in. postępowania nakazowego z weksla czy wnoszenia pism do sądu.

  Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

  Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.