REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Praktyczne porady przy pisaniu pozwu

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Podstawowym elementem pozwu jest dokładnie sformułowane żądanie.
Podstawowym elementem pozwu jest dokładnie sformułowane żądanie.

REKLAMA

REKLAMA

Poprawne sformułowanie powództwa nie musi wymagać skomplikowanej wiedzy prawniczej. Niezbędnym jest jednak wiedzieć, co musi być zawarte w treści.

Dokładnie określ własne żądanie

Podstawowym elementem pozwu jest dokładnie sformułowane żądanie. W przypadku powództwo o świadczenie, jeżeli przedmiotem roszczenia jest świadczenie pieniężne będzie się to ograniczać do wskazania określonej sumy pieniężnej, którą ma zapłacić powodowi pozwany.

REKLAMA

W tej mierze warto wiedzieć, iż konieczne jest podanie konkretnej sumy. Nie można ograniczyć się do stwierdzenia, iż wysokość zasądzonego roszczenia pozostawia się od uznania sądu.

Ta sama zasada obowiązuje również przy świadczeniach niepieniężnych. Przykładowo można zażądać zaprzestania naruszania dóbr osobistych powoda.

Zobacz również: W sądzie

Jak określić wartość majątkową?

REKLAMA

Przy sprawach majątkowych powód musi określić również wartość przedmiotu sporu. Często wskazanie konkretnej wartości może okazać się kłopotliwe. Zwłaszcza przy szkodach niemajątkowych, określenie wysokości zadośćuczynienia może być trudne do oszacowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie zawsze będziemy wiedzieli również jaka jest wartość nieruchomości, o którą toczy się sprawa. W takiej sytuacji nie ma jednak konieczności korzystania z fachowej pomocy specjalisty (np. rzeczoznawcy). Wartość przedmiotu sporu można określić „na oko”, dbając jednak o to, by była to wycena realistyczna.

Pamiętaj, że wartość przedmiotu sporu ma często wpływ na koszty postępowania. Przy opłacie stosunkowej wysokość wpisu sądowego wynosi 5 proc. Sąd może sprawdzić wartość przedmiotu sporu z urzędu i na wniosek strony pozwanej. Nie oznacza to jednak, że wartość będzie sprawdzana zawsze.

Zobacz również: Kiedy należy oznaczyć wartość przedmiotu sporu

Czy trzeba podać podstawy prawne?

Wbrew często słyszanej opinii, nie ma również wymogu, by w treści pozwu zawierać wywody prawnicze, dotyczące norm prawnych (często skomplikowanych), które zostały naruszone przez pozwanego.

Owszem, przytoczenie stanu prawnego, orzecznictwa, czy poglądów naukowych na dany temat może być pomocne, ale nie jest konieczne.

Powód jest zobowiązany za to do przedstawienia okoliczności faktycznych, które uzasadniają żądanie, jednak bez wskazywania konkretnego artykułu danej ustawy.

Okolicznością uzasadniającą żądanie pozwu o wydanie rzeczy będzie fakt zawarcia między stronami umowy sprzedaży.

Przytoczenie podstawy prawnej dla danych okoliczności nie jest wiążące dla sądu, który może o zasadności roszczeń powoda orzec z zupełnie innego przepisu.

Kiedy trzeba uzasadnić właściwość sądu

REKLAMA

W samym uzasadnieniu niezbędne może być również przedstawienie okoliczności które uzasadniają właściwość miejscową danego sądu. Należy to uczynić w przypadku, jeżeli właściwość ta jest inna, niż właściwość ogólna miejsca zamieszkania pozwanego.

Powództwo o zasądzenie alimentów zostało wytoczone przed sąd miejsca zamieszkania uprawnionego dziecka, a nie przed sąd miejsca zamieszkania pozwanego (ojca). Taką możliwość przewiduje Kodeks postępowania cywilnego w art. 31.

Zobacz również serwis: Alimenty

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Premier Tusk ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników. "Od czwartku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku pożaru hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie mogą się zgłaszać do ZUS o pomoc" - poinformował premier Donald Tusk. Jak dodał, w przygotowaniu są również m.in. zwolnienia podatkowe.

2519 zł dla osób niepełnosprawnych w 2025 roku? Jest plan nowego dodatku do renty socjalnej zamiast stałej podwyżki do minimalnego wynagrodzenia

Od marca 2024 r. trwają w Sejmie prace nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Celem tej nowelizacji miało być stałe zwiększenie kwoty renty socjalnej z obecnych 1780,96 zł brutto do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie 4242 zł brutto). Jednak 9 maja 2024 r. na posiedzeniu sejmowej podkomisji przyjęto poprawkę, zgodnie z którą uprawnionym do renty socjalnej będzie przysługiwał dodatek w kwocie stanowiącej różnicę między tym świadczeniem a wysokością minimalnego wynagrodzenia. Zmiany mają obowiązywać dopiero od 2025 roku.

Wybory do europarlamentu w 2024 r. Jak głosować?

Wybory do europarlamentu zbliżają się wielkimi krokami. Kto może głosować w kraju? Jak można oddać swój głos poza miejscem zamieszkania? Co z osobami niepełnosprawnymi? O jakich terminach warto pamiętać? Odpowiadamy!

Nowe zasady funkcjonowania szkół i nowe formy kształcenia? W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst ustawy – Prawo oświatowe

W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst ustawy  – Prawo oświatowe. Jakie zmiany przepisów obejmuje?

REKLAMA

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy, na podstawie której będzie można wypłacić dodatki m.in. pracownikom pomocy społecznej i żłobków oraz zawodowym rodzinom zastępczym.

Będzie obligatoryjna coroczna aktualizacja kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej

Będzie obligatoryjna coroczna aktualizacja kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada kompleksową reformą systemu pomocy społecznej.

1500 zł – takie wsparcie dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. O złożeniu wniosku muszą pamiętać rodzice. Ale kiedy to zrobić?

1500 zł – to wsparcie dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. O złożeniu wniosków muszą jednak pamiętać rodzice. Kiedy to zrobić, by otrzymać pieniądze jeszcze w wakacje?

Abonament RTV 2025 – ile wynosi. Jakie zniżki za zapłatę z góry za cały rok?

W 2025 roku będą obowiązywać takie same stawki abonamentu RTV jak w 2024 roku. Tak wynika z rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 13 maja 2024 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2025 r. 

REKLAMA

Czy pokrzywdzony musi bać się groźby, by jej sprawca został ukarany?

Groźba nie jest niczym przyjemnym. Wiele osób może odczuwać poważne obawy, a co za tym idzie także emocjonalno–psychiczne cierpienia utrudniające normalne, codzienne funkcjonowanie. Tymczasem są też ludzie bardzo odporni psychicznie na tyle, że w przypadku stosowania wobec nich gróźb, często mogą nie odczuwać ani żadnych obaw ani emocji.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby układu oddechowego. Astma, mukowiscydoza, następstwa przebytego COVID-19 i inne. Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że cały czas można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt Zakładu. Dotyczy to różnych schorzeń - także układu oddechowego. Tylko w zeszłym roku skierowanych zostało na rehabilitację lecznicza w ramach prewencji rentowej ZUS ponad 50,8 tys. osób w całej Polsce. Ponad tysiąc osób z całego kraju odbyło leczenie z powodu schorzeń układu oddechowego. Do dolegliwości tych należą m.in. mukowiscydoza, przewlekła choroba płuc, astma oskrzelowa, nadciśnienie płucne czy następstwa przebytego COVID-19.

REKLAMA