REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy można wezwać na świadka pracownika pozwanego?

Świadków wzywa sąd, natomiast strona może wnioskować o wezwanie określonej osoby w charakterze świadka.
Świadków wzywa sąd, natomiast strona może wnioskować o wezwanie określonej osoby w charakterze świadka.

REKLAMA

REKLAMA

Zamierzam pozwać pewnego przedsiębiorcę. Kłopot w tym, że chciałbym wezwać na świadka jego pracownika. Czy pracownik może w takiej sytuacji odmówić?

Regułą postępowania przed sądem jest to, że wezwany świadek ma obowiązek składania zeznań. Kodeks postępowania cywilnego zna przypadki, w których powołanie na świadka w odniesieniu do konkretnych osób jest zabronione. Dodatkowo świadek w określonej sytuacji będzie miał prawo do odmowy zeznań lub odmowy odpowiedzi na konkretne pytanie.

REKLAMA

Nie dotyczy to jednak pracownika, który w przypadku zawezwania będzie miał obowiązek stawiennictwa i złożenia zeznań na okoliczności wskazane we wniosku dowodowym.

Wniosek o wezwanie świadka

Zgodnie z art. 258 Kodeksu postępowania cywilnego zeznania świadków są dowodem o charakterze osobowym. Wniosek dowodowy powinien przy tym wskazywać wyraźnie osobę świadka oraz oznaczyć fakty, które mają być zeznaniami poszczególnych świadków stwierdzone.

Co istotne należy pamiętać, że świadków wzywa sąd. Strona zaś może jedynie wnioskować o wezwanie.

We wniosku należy dokładnie oznaczyć osobę świadka, tak by jego wezwanie było możliwe. Oznacza to nie tylko wskazanie z imienia i nazwiska, lecz również adresu. Oznaczona musi być również okoliczność, jaka ma być stwierdzona (np. czy przy zawieraniu umowy sprzedaży, sprzedawca informował kupującego o wadach samochodu).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedmiotem zeznań świadka mogą być zarówno fakty zewnętrzne, wewnętrzne (przeżycia, intencje, dobra wiara). Muszą to być jednak spostrzeżenia świadka, a nie jego opinie.

Zobacz również serwis: W sądzie

Obowiązek stawiennictwa

REKLAMA

Podstawową zasadą postępowania przed sądami jest obowiązek zeznawania. Wynika z tego, że świadek ma nie tylko obowiązek złożenia zeznań, ale przede wszystkim obowiązek stawiennictwa w wyznaczonym czasie, zeznawania zgodnie z prawdą oraz obowiązek złożenia przyrzeczenia.

Świadkami nie mogą być osoby niezdolne do spostrzegania lub komunikowania swych spostrzeżeń, wojskowi i urzędnicy nie zwolnieni z obowiązku zachowania tajemnicy służbowej (gdy ich zeznania naruszałyby ją). Oprócz tego na świadków nie mogą być powoływani przedstawiciele ustawowi stron oraz osoby, które mogą być przesłuchane w charakterze strony jako organy osoby prawnej lub innej organizacji mającej zdolność sądową, jak również współuczestnicy jednolici (np. małżonkowie pozwani przez prokuratora o unieważnienie małżeństwa).

Odmowa zeznań

Prawo do odmowy zeznań zostało przyznane zupełnie wyjątkowo i ograniczone do konkretnych kategorii świadków. Poza tymi przypadkami nikt nie ma prawa odmówić zeznań w charakterze świadka.

Zobacz również: Co może być dowodem w procesie

Do wyjątków zalicza się rodzina stron (czyli małżonkowie, wstępni, zstępni, rodzeństwo, powinowaci oraz osoby pozostające w stosunku przysposobienia). Dodatkowo w danej sytuacji świadek będzie miał możliwość odmówić odpowiedzi na zadane pytanie, jeżeli zeznanie mogłoby narazić jego lub jego bliskich, wymienionych w paragrafie poprzedzającym, na odpowiedzialność karną, hańbę lub dotkliwą i bezpośrednią szkodę majątkową albo jeżeli zeznanie miałoby być połączone z pogwałceniem istotnej tajemnicy zawodowej.

Duchowny może odmówić zeznań co do faktów powierzonych mu na spowiedzi.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy będzie można ubiegać się o wcześniejsze wyniki matur? Minister edukacji odpowiada

  Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała Rzecznika Praw Obywatelskich, że nie ma możliwości wcześniejszego przekazania wyników matur. Jednakże, dla osób planujących studia wyższe za granicą, np. w Danii czy Szwecji, możliwe jest wystawienie zaświadczenia o przystąpieniu do matury w 2024 r. Wyniki egzaminu będą znane 9 lipca.

  TVP miała zapłacić 200 tys. zł zadośćuczynienia. Teraz kwestionuje wyrok sądu

  Telewizja Polska SA w likwidacji wydała oświadczenie, w którym kwestionuje decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie dotyczącą Fundacji Otwarty Dialog. Spółka nie zgadza się z wysokością zasądzonego zadośćuczynienia oraz formą i skalą przeprosin.

  Niższe rachunki za energię. To już oficjalne. UE przyjęła dyrektywę

  Unia Europejska oficjalnie przyjęła w piątek nową, zmienioną dyrektywę dotyczącą poprawy efektywności energetycznej budynków. Nowe przepisy mają na celu pomóc mieszkańcom Europy w obniżeniu rachunków za energię, poprawić ich jakość życia i uruchomić falę renowacji na terenie całej UE.

  Kredyt mieszkaniowy #naStart – dowiedz się jakie warunki? [video]

  W ostatnim czasie wrze od dyskusji na temat nowego programu rządowego, tj. kredyt mieszkaniowy #naStart, który ma wesprzeć młodych ludzi w zakupie swojego pierwszego mieszkania. Ministerstwo zapewnia, że wszystko będzie łatwe i klarowne, ale czy tak rzeczywiście będzie?

  REKLAMA

  Nowe przepisy o KRS. Kto będzie wybierał członków Rady? Sejm podjął już decyzję, czas na Senat

  W piątek Sejm przyjął zmienioną wersję ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Kluczowe zmiany dotyczą sposobu wyboru sędziowskich członków Rady. Teraz to sędziowie, a nie Sejm, będą wybierać członków Rady, co jest zmianą w stosunku do przepisów obowiązujących od 2018 roku.

  Wakacje kredytowe w 2024 r. Sejm podjął ważną decyzję dla kredytobiorców

  W piątek Sejm uchwalił nowelę ustawy o wsparciu kredytobiorców. Nowelizacja zakłada przedłużenie tzw. wakacji kredytowych na 2024 rok. To oznacza, że raty kredytu mieszkaniowego będzie można zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września a 31 grudnia.

  MS przygotowuje zmiany w postępowaniu spadkowym. Mają zapobiegać rozbieżnym decyzjom sądów

  Rozbieżne postanowienia spadkowe uniemożliwiają spadkobiercom podjęcie działań takich jak podział majątku czy sprzedaż. Jakie zmiany proponuje resort sprawiedliwości?

  Projekt ustawy o związkach partnerskich już za dwa tygodnie

  Prace nad projektem ustawy o związkach partnerskich są w toku. Ministra ds. równości Katarzyna Kotula poinformowała w Programie Trzecim Polskiego Radia że szczegóły będą znane za dwa tygodnie. 

  REKLAMA

  Nowy przedmiot w szkołach od 1 września 2025 r.

  Jak poinformowała ministra edukacji Barbara Nowacka od 1 września 2025 r. w szkołach ma się pojawić nowy przedmiot. Dotyczy to uczniów klas IV-VIII i I-II szkół ponadpodstawowych.

  Domański: dwie niedziele handlowe w miesiącu oznaczałyby większe wpływy z VAT; jestem również zwolennikiem przywrócenia możliwości handlu w niedzielę

  Wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu oznaczałoby nieznacznie, ale jednak wyższe wpływy budżetowe z tytułu podatku od towarów i usług (VAT), ocenił minister finansów Andrzej Domański

  REKLAMA