reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Przed rozprawą > Na czym polega zasada poufności w mediacji?

Na czym polega zasada poufności w mediacji?

Jedną z zasad mediacji obok zasady dobrowolności oraz bezpośredniości jest zasada zachowania poufności. Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego w zakresie mediacji, która obowiązuje od stycznia 2016 roku, rozszerzyła dotychczasowy krąg osób, których dotyczy zobowiązanie do zachowania w tajemnicy faktów, o których dowiedziały się w związku z postępowaniem mediacyjnym.

Obecnie zatem nie tylko mediator i Strony zobowiązani są do zachowania w tajemnic faktów, o których dowiedzieli się podczas mediacji ale obowiązek ten obejmuje również osoby trzecie biorące udział w mediacji. Jedynie Strony mogą zwolnić mediatora i inne osoby biorące udział w postępowaniu mediacyjnym z zachowania poufności.

Zgoda na zwolnienie z tajemnicy – słów kilka

Na zakończenie należy poświęcić jeszcze kilka słów formie wyrażenia zgody przez Strony na zwolnienie z tajemnicy na etapie postępowania sądowego czy to mediatora czy osób trzecich.

Nie może ulegać wątpliwości, że jedynie zgoda obu Stron może zwolnić mediatora czy osoby trzecie z obowiązku zachowania tajemnicy. Ważne jest, że zgoda Stron nie może być dorozumiana, musi być wyrażona w sposób wyraźny np. w piśmie procesowym bądź w toku rozprawy. Wola Stron postępowania musi być wyraźna i nie może budzić żadnych wątpliwości ani co do osoby zwolnionej z obowiązku zachowania poufności, ani co do zakresu tego zwolnienia. Strona może postanowić, że tylko pewne fakty nie będą objęte tajemnicą i te fakty muszą zostać wyraźnie wskazane.

Skoro jedynie Strony mogą zwolnić osoby biorące udział w postępowaniu mediacyjnym z tajemnicy, to z całą pewnością nie może tego zrobić Sąd np. na wniosek jednej ze Stron. Gwarancją powyższego jest ograniczenie postępowania dowodowego przed Sądem w postaci zakazu przesłuchania mediatora. Zgodnie z art. 259 1 K.p.c.: „Mediator nie może być świadkiem co do faktów, o których dowiedział się w związku z prowadzeniem mediacji, chyba że strony zwolnią go z obowiązku zachowania tajemnicy mediacji.”

Mediacja w postępowaniu podatkowym

Powyższa regulacja prawna z pewnością stanowić będzie wzmocnienie zasady poufności mediacji, co w konsekwencji powinno podnieść poziom zaufania do tej instytucji i spopularyzować jej stosowanie.

Autor: Angelika Tomeczko, aplikant radcowski w Kancelarii GHMW – Gach, Hulist, Prawdzic Łaszcz – radcowie prawni spółka partnerska.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama