Co to są stałe polubowne sądy konsumenckie
REKLAMA
REKLAMA
Dobrowolny charakter sądu konsumenckiego
Aby sąd konsumencki mógł wszcząć sprawę musi na to wyrazić zgodę nie tylko konsument, ale również przedsiębiorca. Nie wystarczy więc samo wniesienie wniosku, przedsiębiorca musi poddać sie jurysdykcji tego sądu.
REKLAMA
Wniosek
Oprócz wpisania danych powoda i pozwanego wystarczy zaznaczyć właściwy przedmiot sporu spośród 16 pozycji wyszczególnionych we wzorze wniosku o rozpoznanie sprawy przed stałym polubownym sądem konsumenckim. Spór może się toczyć o:
- niedostarczenie produktu,
- brak świadczenia usługi,
- zwłokę w dostarczeniu produktu,
- zwłoka w świadczeniu usługi,
- wadliwość produktu,
- nienależytą jakość usługi,
- produkt niezgodny z zamówieniem,
- produkty/usługi niezamówione,
- odmowę sprzedaży,
- odmowa wykonania usługi,
- brak lub niepełna informacja na temat produktu lub usługi,
- nieuzasadniony wzrost ceny,
- dodatkowe opłaty nieznane przy zawarciu umowy,
- odstąpienie od umowy,
- żądanie odsetek,
- żądanie odszkodowania.
Oprócz tego wnioskodawca musi określić wartość przedmiotu sporu i wskazać żądanie. Żądanie konsumenta może dotyczyć:
- naprawy produktu lub należytego wykonania usługi,
- wymiany produktu,
- odstąpienia od umowy,
- informacji na temat produktu lub usługi,
- wypłaty odszkodowania,
- zwrotu pierwszej raty,
- zwrotu innych dokonanych wpłat,
- obniżenia ceny,
- dostawy produktu lub świadczenia usługi.
Dobrze jest również załączyć kopię paragonu, umowy, potwierdzenia odbioru lub protokołu.
WNIOSEK O ROZPATRZENIE SPORU
Opłaty
Od wniosku o rozpatrzenie sprawy przez stały polubowny sąd konsumencki nie jest pobierana żadna opłata. Jednakże w przypadku, gdy czynności podjęte przez ten sąd byłyby połączone z wydatkami (np. opinia rzeczoznawcy), sąd pobiera zaliczkę na pokrycie wydatków od strony, która wnosiła o podjęcie tej czynności. Jeżeli zarówno konsument, jak i przedsiębiorca żądają przeprowadzenia czynności lub sąd dopuści te czynności z urzędu, strony ponoszą koszty w równych bądź innym stosunku.
Rozpatrzenie wniosku
REKLAMA
Przewodniczący sądu konsumenckiego dokonuje wstępnego badania wniosku. Jeżeli wniosek nie dotyczy sporu, dla którego właściwy jest stały polubowny sąd konsumencki, wniosek nie zostaje bez rozpatrzony. W przypadku braków formalnych wniosku ( np.: nieoznaczenie lub niedokładne oznaczenie stron lub przedmiotu sporu), wnioskodawca zostaje wezwany pod rygorem zwrócenia wniosku, do poprawienia lub uzupełnienia w terminie tygodniowym. W przypadku bezskutecznego upływu terminu Przewodniczący zwraca wniosek wnioskodawcy.
Jeżeli po przeprowadzeniu wstępnego badania wniosku okaże się, że sprawa może nadać być dalej prowadzona, Przewodniczący doręcza odpis wniosku stronie przeciwnej i wzywa ją, aby w terminie tygodniowym od dnia doręczenia wezwania złożyła na piśmie odpowiedź na wniosek wraz z oświadczeniem, czy zgadza się na rozstrzygnięcie sporu przez sąd konsumencki. Jeżeli wyznaczony termin upłynie bezskutecznie albo jeżeli strona, której doręczono odpis wniosku, oświadczy, że nie zgadza się na rozstrzygnięcie sprawy przez sąd konsumencki, wniosek zostaje zwrócony wnioskodawcy wraz z informacją o przyczynie zwrotu.
Jeżeli strona, której doręczono odpis wniosku, oświadczy, że zgadza się na rozpoznanie sporu przez sąd wskazany we wniosku, przewodniczący wyznacza termin rozprawy oraz podejmuje czynności przygotowujące rozprawę. Termin rozprawy powinien być wyznaczony tak, aby od daty złożenia oświadczenia do rozprawy nie upłynęło więcej niż miesiąc, chyba że zachodzą niedające się usunąć przeszkody.
Zobacz serwis: Konsument i umowy
Zalety rozstrzygania sporów przed stałym polubownym sądem konsumenckim:
1. Postępowanie przed sądem konsumenckim jest szybkie, proste i tanie w porównaniu z postępowanie przed sądem powszechnym. Większość spraw jest załatwianych w ciągu 1-2 m-cy.
2. Wyrok sądu konsumenckiego i ugoda zawarta przed takim sądem ma taką samą moc jak wyrok sądu powszechnego i ugoda zawarta przed takim sądem. Wyrok stałego polubownego sądu konsumenckiego może być poddany egzekucji.
Zobacz serwis: W sądzie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat