reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Sądy polubowne > Sąd polubowny przy Prezesie Urzędu Komunikacji Elektronicznej

Sąd polubowny przy Prezesie Urzędu Komunikacji Elektronicznej

Sąd polubowny przy Prezesie Urzędu Komunikacji Elektronicznej rozpatruje spory między konsumentami a operatorami, w sprawach telekomunikacyjnych i pocztowych. Dowiedz się jakie dokładnie ma on kompetencje.

Sprawy jakie rozpatruje sąd polubowny

Sąd polubowny przy Prezesie UKE rozpatruje spory o prawa majątkowe wynikłe:

  • z umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych w tym o zapewnienie przyłączenia do publicznej sieci telekomunikacyjnej (np. zawyżona faktura, wyłączenie telefonu);
  • z umów o świadczenie usług pocztowych (np. przesyłka pocztowa nie została doręczona)

Kto może występować przed sądem polubownym

Konsument - osoba fizyczną, która złożyła wniosek o zawarcie umowy o świadczenie publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych lub korzystającą z takich usług dla celów niezwiązanych bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową.

Przedsiębiorca telekomunikacyjny - podmiot uprawniony do świadczenia usług telekomunikacyjnych.

Operator pocztowy - przedsiębiorca uprawniony do wykonywania działalności pocztowej.

Wniosek

Wniosek do sądu polubownego o rozpatrzenie sporu powstałego między stronami może złożyć każda z nich, tzn.: konsument, przedsiębiorca telekomunikacyjny i operator pocztowy. Pamiętać należy o tym, że wniosek składa się dopiero po zakończeniu procedury reklamacyjnej.

Wniosek wypełnia się według wzoru i powinien on zawierać: datę, wnioskodawcę i stronę przeciwną sporu, wartość przedmiotu sporu, przedmiot sporu, uzasadnienie oraz powinien być odręcznie podpisany przez wnioskodawcę lub pełnomocnika (pełnomocnictwo powinno być dołączone do akt sprawy).

Do tak sporządzonego wniosku zaadresowanego na UKE dołącza się:

  • odpis wniosku, odręcznie podpisany przez wnioskodawcę;
  • zapis na sąd polubowny w dwóch (odręcznie podpisanych) egzemplarzach;
  • kserokopie wszystkich dokumentów w sprawie, m.in. składanych reklamacji, również w dwóch egzemplarzach.

WNIOSEK O ROZPATRZENIE SPORU

Zapis na sąd polubowny

Zapis na sąd polubowny, jest pewnego rodzaju umową sporządzoną na piśmie, którą podpisują obie strony, jeżeli wyrażają zgodę na rozpatrzenie sporu przez sąd polubowny. W zapisie należy określić strony sporu – wnioskodawcę i stronę przeciwną oraz wskazać przedmiot sporu lub umowę, z której ten spór wyniknął.

Wraz z wypełnionym wnioskiem składa się w dwóch egzemplarzach zapis na sąd polubowny wypełniony. Z tą różnicą, że zapis podpisuje jedynie osoba składająca wniosek. Następnie sąd polubowny występuje do strony przeciwnej sporu o podpisanie zapisu na sąd polubowny i przesyła jeden z egzemplarzy złożonych przez wnioskodawcę. Warunkiem do rozpatrywania sprawy przez sąd polubowny jest wyrażenie na to zgody przez obie strony.

ZAPIS NA SĄD POLUBOWNY

Koszty postępowania przed sądem polubownym

Wnioskodawca zobowiązany jest do wniesienia opłaty w wysokości 100 zł (dopiero jeśli strona przeciwna wyrazi zgodę na sąd polubowny, a sąd wezwie wnioskodawcę do zapłaty i wyznaczy w tym celu termin).

Pozostałe koszty mogą dotyczyć przypadku, gdy strona wnosi o podjęcie dodatkowych czynności związanych z wydatkami, wtedy obowiązana jest wnieść zaliczkę na ich pokrycie. Również jeżeli strona wybierze do składu orzekającego arbitra z innej miejscowości niż tej, w której odbywa się rozprawa to ponosi koszty jego stawiennictwa (dojazd, dieta, hotel). Koszty rozliczane są w ugodzie lub w wyroku sądu polubownego.

Jak przebiega postępowanie przed sądem polubownym

Po sprawdzeniu wniosku przez przewodniczącego i stwierdzeniu, że nie ma żadnych braków, przekazuje on odpis wniosku i jeden komplet złożonych dokumentów stronie przeciwnej, aby w terminie czternastu dni od dnia doręczenia złożyła na niego odpowiedź wraz z oświadczeniem, że wyraża zgodę na rozpatrzenie sporu przez sąd polubowny.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sąd polubowny przy Prezesie Urzędu Komunikacji Elektronicznej rozpatruje spory między konsumentami a operatorami, w sprawach telekomunikacyjnych i pocztowych.
Sąd polubowny przy Prezesie Urzędu Komunikacji Elektronicznej rozpatruje spory między konsumentami a operatorami, w sprawach telekomunikacyjnych i pocztowych.

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Strict Minds Communication

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama