REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie sprawy należą do właściwości sądów gospodarczych?

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Sądy gospodarcze rozpoznają sprawy gospodarcze, czyli przede wszystkim sprawy ze stosunków cywilnych między przedsiębiorcami prowadzącymi działalność gospodarczą, w zakresie prowadzonej przez nie działalności gospodarczej.

Sądy gospodarcze zostały powołane w ramach sądów powszechnych (rejonowych i okręgowych) jako wyodrębnione jednostki organizacyjne na mocy art. 1 ustawy z dnia 24 maja 1989 r. o rozpoznawaniu przez sądy spraw gospodarczych.

REKLAMA

Zgodnie z art. 479[1] § 1 kpc, przepisy o postępowaniu w sprawach gospodarczych stosuje się jedynie w razie kumulatywnego spełnienia trzech przesłanek przewidzianych w tym przepisie:

 • obie strony sporu są przedsiębiorcami,
 • sprawa dotyczy stosunków cywilnych między nimi
 • sprawa pozostaje w bezpośrednim związku z zakresem prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Zobacz Kodeks Postępowania Cywilnego

REKLAMA

Przedsiębiorcami są osoby fizyczne (w tym także wspólnicy spółek cywilnych), osoby prawne i jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, które wykonują we własnym imieniu działalność gospodarczą zdefiniowaną w art. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej.

Nie jest działalnością gospodarczą działalność wytwórcza w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego, a także wynajmowanie przez rolników pokoi, sprzedaży posiłków domowych i świadczenia w gospodarstwach rolnych innych usług związanych z pobytem turystów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Status przedsiębiorcy musi istnieć już w chwili wnoszenia powództwa. Natomiast zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej przez którąkolwiek ze stron stosunku cywilnego po jego powstaniu nie wyłącza stosowania przepisów o postępowaniu gospodarczym.

O tym, że dana sprawa dotyczy stosunku cywilnego między przedsiębiorcami przesądza jej materialny charakter. Inaczej mówiąc sprawa musi dotyczyć ochrony prawnej pomiędzy dwoma równorzędnymi podmiotami – przedsiębiorcami.

REKLAMA

Jeżeli chodzi o związek roszczenia z prowadzeniem działalności gospodarczej (przesłanka trzecia przewidziana w art. 479[1] § 1 kpc), to może on być rozumiany wąsko i oznaczać, że roszczenia muszą wynikać z czynności składających się na działalność gospodarczą, jak również możliwe jest szerokie ujęcie, polegające na tym, że w związku z działalnością gospodarczą pozostają także roszczenia wynikające z czynności pośrednio związanych działalnością, które jednak są jej funkcjonalnie przyporządkowane.

W uchwale z dnia 11 czerwca 1992 r. III CZP 64/92 (OSNCP 1992/12 poz. 225) Sąd Najwyższy wskazał, że czynności podejmowane przez podmiot gospodarczy trzeba uznać za wchodzące w zakres jego działalności gospodarczej wówczas, gdy pozostają w normalnym funkcjonalnym związku przyczynowym z tą działalnością, a w szczególności są podejmowane w celu realizacji zadań związanych z przedmiotem działalności tego podmiotu.

Z kolei, w uzasadnieniu Uchwały Składu Siedmiu Sędziów z dnia 14 maja 1998 r. III CZP 12/98 (OSNC 1998/10 poz. 151), Sąd Najwyższy, opowiadając się za węższym rozumieniem pojęcia związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, wskazał, że szerszym co do zakresu od pojęcia „działalności gospodarczej” jest pojęcie „prowadzenia przedsiębiorstwa” oraz „czynności pozostających w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa”

W obrębie tego pojęcia znajdują się między innymi czynności związane funkcjonowaniem przedsiębiorstwa w znaczeniu przedmiotowym, tego rodzaju czynności nie pozostają bowiem w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, nie polegają na uczestnictwie w obrocie gospodarczym, nie prowadzą do wytwarzania dóbr materialnych, a także nie przynoszą żadnego zysku.

Oprócz spraw ze stosunków cywilnych między przedsiębiorcami, sądy gospodarcze orzekają w sprawach:

 1.  ze stosunku spółki oraz dotyczące roszczeń, o których mowa w art. 291-300 i art. 479-490 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. 2000 r. Nr 94 poz. 1037),
 2.  przeciwko przedsiębiorcom o zaniechanie naruszania środowiska i przywrócenie do stanu poprzedniego lub o naprawienie szkody z tym związanej oraz o zakazanie albo ograniczenie działalności zagrażającej środowisku,
 3. między organami przedsiębiorstwa państwowego,
 4. między przedsiębiorstwem państwowym lub jego organami a jego organem założycielskim lub organem sprawującym nadzór,
 5.  z zakresu postępowania o poprawie gospodarki przedsiębiorstwa państwowego oraz jego upadłości,
 6.  z zakresu prawa upadłościowego i naprawczego,
 7.  o nadanie klauzuli wykonalności tytułom egzekucyjnym, którymi są orzeczenia sądu gospodarczego prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu albo ugoda zawarta przed tym sądem,
 8.  inne, przekazane przez odrębne przepisy.

Sprawy te należą do właściwości sądów gospodarczych niezależnie od tego czy ich stronami są przedsiębiorcy.

Zobacz: Właściwość miejscowa sądu gospodarczego

Sprawa ma charakter gospodarczy niezależnie od tego, czy była rozpoznawana przez sąd gospodarczy w postępowaniu odrębnym, czy też w zwykłym trybie procesowym przez sąd cywilny – taki pogląd wyraził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 6 lipca 2000r (V CKN 1266/2000). Nie oznacza to jednak, że błędne zakwalifikowanie sprawy przez powoda jako sprawy gospodarczej wywołuje negatywne skutki procesowe.

Sąd jest bowiem zobligowany z urzędu badać charakter sprawy i w razie stwierdzenia gospodarczego charakteru – przekazać sprawę do właściwego sądu gospodarczego.

Podobnie przedstawia się sytuacja odwrotna. Rozpoznanie sprawy „zwykłej” cywilnej przez sąd gospodarczy w trybie przepisów postępowania odrębnego dotyczącego postępowania w sprawach gospodarczych samo przez się nie powoduje nieważności postępowania, ani nie jest uchybieniem mogącym mieć wpływ na wynik sprawy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop proporcjonalny a zmiana pracy. Co mówią przepisy?

Kiedy stosuje się urlop proporcjonalny? Co w przypadku zmiany pracy? Prezentujemy najważniejsze zasady.

5000 zł na wakacje dla dzieci i młodzieży szkolnej. Tym razem nie tylko dla dzieci rolników. Sprawdź, kto skorzysta.

5000 zł na aktywizację dzieci i młodzieży szkolnej w czasie wakacji, czyli wakacyjna AktywAKCJA. Tym razem nie jest to program skierowany jedynie do dzieci rolników.

Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Aktywnie w żłobku - dla kogo nowe świadczenie? 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko

Aktywnie w żłobku - dla kogo? To nowe świadczenie w wysokości 1500 lub 1900 zł miesięcznie na dziecko ma przysługiwać na dofinansowanie kosztów objęcia dziecka opieką w żłobku, klubie dziecięcym albo sprawowaną przez dziennego opiekuna. Na jakich warunkach będzie przyznawane?

REKLAMA

Co ukrywał w domu Zbigniew Ziobro? Ruszy śledztwo

Krzysztof Kopania, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi, ogłosił, że prokuratura rozpoczyna śledztwo w związku z ukryciem akt nadzoru wytworzonych w byłej Prokuraturze Generalnej. Dokumenty te dotyczą nadzoru nad postępowaniem prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Ostrowcu Świętokrzyskim w sprawie narażenia ojca byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Za taki czyn grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Umowa zlecenia wliczana do stażu pracy? Ważne zmiany w Kodeksie pracy

To będzie ważna nowelizacja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce dodać do kodeksu pracy nowy przepis, zgodnie z którym do stażu pracy będzie się liczyły m.in. okresy wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia i prowadzenia indywidualnej działalności gospodarczej. Projekt nowelizacji ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów i wpłynąć do Sejmu w III kwartale 2024 r. 

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi niemal 50 000 zł. Ile najniższa i od czego to zależy?

Najniższa emerytura wypłacana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych wynosi zaledwie 1 grosz. Wysokość emerytur i tzw. emerytury groszowe budzą sporo wątpliwości. Od czego zależy wysokość świadczeń?

3200 zł miesięcznie na rehabilitację. Wnioski można składać do 7 czerwca 2024 r.

3200 zł miesięcznie na rehabilitację w ramach programu „Rehabilitacja 25 plus”. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) informuje, że nabór wniosków o przyznanie środków finansowych potrwa do 7 czerwca 2024 r.

REKLAMA

Nawet 10 000 zł dla Kół Gospodyń Wiejskich w 2024 roku. Kwota ma być przeznaczona na działania ekologiczne

Nawet 10.000,- zł dofinansowania na działania w zakresie edukacji ekologicznej oraz promocji postaw proekologicznych w środowisku lokalnym może otrzymać jedno Koło Gospodyń Wiejskich od Fundacji Krajowej Grupy Spożywczej S.A. „Pomaganie krzepi”. Wnioski w programie grantowym „Eko-gospodyni” można składać do 31 lipca 2024 r.

Szkolenie wojskowe w wakacje. MON daje 6 tys. zł za miesiąc, do wyboru trzy terminy

Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) zaprasza na szkolenia wojskowe pod hasłem "Wakacje z wojskiem". Za miesiąc szkolenia wojsko proponuje 6 tys. zł. Chętnie mają do wyboru trzy terminy szkoleń. Projekt wakacyjnej służby wojskowej skierowany jest przede wszystkim do osób pełnoletnich w wieku 18-35 lat.

REKLAMA