reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Strony postępowania > Czy osoba prawna może skorzystać z pomocy prawnej z urzędu?

Czy osoba prawna może skorzystać z pomocy prawnej z urzędu?

Wraz z nowelizacją Kodeksu postępowania cywilnego osoby fizyczne uzyskały prawo do skorzystania z pomocy prawnej z urzędu.

19 kwietnia 2010 roku weszła w życie nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, która daje nowe uprawnienia zarówno osobom fizycznym jak i prawnym. Osoby prawne mają możliwość obiegania się o przyznanie pełnomocnika do reprezentowania ich przed sądem. Jednak muszą być do tego spełnione określone warunki.

Nowelizacja ta jest odpowiedzią na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że uzależnienie uzyskania pomocy prawnej z urzędu od zwolnienia od kosztów sądowych jest niezgodne z Konstytucją.

Przedsiębiorca

Przedsiębiorcy, którym przysługuje takie uprawnienie, to osoby prowadzące jednoosobową firmę oraz działający w formach spółek cywilnych bądź też osoby prawne.

Zwolnienie z kosztów sądowych

Przed nowelizacją, by uzyskać pomoc prawną z urzędu trzeba było wystąpić z wnioskiem o zwolnienie z kosztów sądowych przed wszczęciem postępowania. Obecnie można tego dokonać nawet w trakcie trwającego już postępowania.

Zobacz: Czy przed sądem muszę mieć adwokata?

Co należy udowodnić?

By otrzymać bezpłatną pomoc prawną z urzędu przedsiębiorca musi udowodnić, że nie ma wystarczających środków na opłacenie adwokata lub radcy, jak również udowodnić wymóg uczestnictwa prawnika w konkretnej sprawie.

W razie wątpliwości sąd może skontrolować oświadczenie przedsiębiorcy dotyczące braku środków na zapłatę adwokatowi. Jeśli zadecyduje, że sprawa nie jest skomplikowana a możliwości osobiste wnioskującego przemawiają za tym, że sobie poradzi, to w takiej sytuacji sąd może odmówić udzielenia profesjonalnego pełnomocnika z urzędu.

Przyznanie adwokata

Sąd zapoznaje się z wnioskiem przedsiębiorcy i po pozytywnym jego rozpatrzeniu zwraca się o wyznaczenie pełnomocnika dla danej osoby prawnej. O wyznaczenie zwraca się do okręgowej rady adwokackiej lub okręgowej izby radców prawnych.

Przedsiębiorca ma możliwość wskazania konkretnego pełnomocnika, w miarę możliwości jego prośba zostaje uwzględniona.

Oddalenie wniosku

Gdy sąd uzna, że wniosek jest bezzasadny ma możliwość jego oddalenia. Po oddaleniu przedsiębiorca nie może ponownie powoływać się na te same okoliczności.

Wniosek o wyznaczenie pełnomocnika oraz odwołanie na postanowienie sądu o jego nie przyznaniu nie wstrzymuje toczącego się już postępowania.

Zobacz serwis: W sądzie

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W razie wątpliwości sąd może skontrolować oświadczenie przedsiębiorcy dotyczące braku środków na zapłatę adwokatowi.
W razie wątpliwości sąd może skontrolować oświadczenie przedsiębiorcy dotyczące braku środków na zapłatę adwokatowi.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PODATKOWA EMPIRIUM

DORADCY PODATKOWI I RADCOWIE PRAWNI

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama