reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Strony postępowania > Co zrobić gdy pozwano złą osobę?

Co zrobić gdy pozwano złą osobę?

Kupiłem samochód, który okazał się w o wiele gorszym stanie niż mnie o tym zapewniano. Po wniesieniu pozwu do sądu okazało się, że pozwałem agenta, który jedynie sprzedawał w imieniu właściciela. Czy mogę jakoś uratować sprawę?

Wskazanie w pozwie jako pozwanego nie tej osoby, nie zamyka nam drogi do uzyskania korzystnego wyniku. Powód ma bowiem możliwość wskazać, jako pozwanego inną osobę, nawet w trakcie postępowania sądowego.

Taka możliwość istnieje jednak w zależności od postępowania, w którym nasza sprawa się toczy.

Zmiana powództwa

Możliwość zmiany powództwa jest istotnym uprawnieniem powoda i pozwala uniknąć często nieprzyjemnych skutków własnej pomyłki. Stąd też, w przypadku zarzutu pozwanego, w którym twierdzi, że nie powinien być pozwanym w sprawie, warto dokładnie przeanalizować zaistniałą sytuację.

Właściciel rzeczy wystąpił z roszczeniem o jej wydanie. Pozwany wskazał w zarzucie na brak legitymacji biernej z racji tego, iż nie jest on osobą, która faktycznie włada rzecz należącą do powoda.

W przypadku gdy zarzut pozwanego okaże się prawdziwy, sąd oddali powództwo z powodu braku legitymacji biernej pozwanego.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Jak zmienić pozwanego

Przed takim finałem sprawy powód może bronić się poprzez zmianę po stronie pozwanego i wskazaniem osoby, która powinna być faktyczną stroną w sprawie. Zgodnie z art. 194 Kodeksu postępowania cywilnego konieczny jest ku temu stosowny wniosek. Złożyć go mogą zarówno powód, jak i osoba, która niesłusznie występuje w roli pozwanego.

Na taki wniosek sąd wezwie wskazaną osobę do wzięcia udziału w sprawie.

Osoba niesłusznie pozwana będzie mogła domagać się zwrotu kosztów od pozwanego, gdy wezwany wstąpi w jej miejsce. Jeżeli tak się nie stanie, o obowiązku zwrotu kosztów sąd rozstrzygnie przy wyrokowaniu.

Zobacz również serwis: W sądzie

Zmiana nie zawsze możliwa

Nie zawsze jednak zmiana powództwa będzie możliwa. Będzie to zależne od trybu w jakim prowadzone jest postępowanie.

Jeżeli sprawa będzie się toczyć w postępowaniu uproszczonym, wtedy też zmiana po stronie pozwanej nie będzie możliwa. Wynika to z art. 5054 Kodeksu postępowania cywilnego.

Zobacz również serwis: Postępowanie sądowe

Zmiana po stronie pozwanej nie jest możliwa także przy apelacji, w sprawach gospodarczych, czy w postępowaniu nakazowym.

W postępowaniu w sprawach pracowniczych zmiany pozwanego może dokonać sam sąd, działając z urzędu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Aby zmienić pozwanego trzeba złożyć do sądu stosowny wniosek.
Aby zmienić pozwanego trzeba złożyć do sądu stosowny wniosek.

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andersen w Polsce

Andersen w Polsce tworzy zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, najwyższej klasy doradztwo podatkowe, compliance, doradztwo w zakresie cen transferowych i outsourcing księgowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama