| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Strony postępowania > Co zrobić gdy pozwano złą osobę?

Co zrobić gdy pozwano złą osobę?

Kupiłem samochód, który okazał się w o wiele gorszym stanie niż mnie o tym zapewniano. Po wniesieniu pozwu do sądu okazało się, że pozwałem agenta, który jedynie sprzedawał w imieniu właściciela. Czy mogę jakoś uratować sprawę?

Wskazanie w pozwie jako pozwanego nie tej osoby, nie zamyka nam drogi do uzyskania korzystnego wyniku. Powód ma bowiem możliwość wskazać, jako pozwanego inną osobę, nawet w trakcie postępowania sądowego.

Taka możliwość istnieje jednak w zależności od postępowania, w którym nasza sprawa się toczy.

Zmiana powództwa

Możliwość zmiany powództwa jest istotnym uprawnieniem powoda i pozwala uniknąć często nieprzyjemnych skutków własnej pomyłki. Stąd też, w przypadku zarzutu pozwanego, w którym twierdzi, że nie powinien być pozwanym w sprawie, warto dokładnie przeanalizować zaistniałą sytuację.

Właściciel rzeczy wystąpił z roszczeniem o jej wydanie. Pozwany wskazał w zarzucie na brak legitymacji biernej z racji tego, iż nie jest on osobą, która faktycznie włada rzecz należącą do powoda.

W przypadku gdy zarzut pozwanego okaże się prawdziwy, sąd oddali powództwo z powodu braku legitymacji biernej pozwanego.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Jak zmienić pozwanego

Przed takim finałem sprawy powód może bronić się poprzez zmianę po stronie pozwanego i wskazaniem osoby, która powinna być faktyczną stroną w sprawie. Zgodnie z art. 194 Kodeksu postępowania cywilnego konieczny jest ku temu stosowny wniosek. Złożyć go mogą zarówno powód, jak i osoba, która niesłusznie występuje w roli pozwanego.

Na taki wniosek sąd wezwie wskazaną osobę do wzięcia udziału w sprawie.

Osoba niesłusznie pozwana będzie mogła domagać się zwrotu kosztów od pozwanego, gdy wezwany wstąpi w jej miejsce. Jeżeli tak się nie stanie, o obowiązku zwrotu kosztów sąd rozstrzygnie przy wyrokowaniu.

Zobacz również serwis: W sądzie

Zmiana nie zawsze możliwa

Nie zawsze jednak zmiana powództwa będzie możliwa. Będzie to zależne od trybu w jakim prowadzone jest postępowanie.

Jeżeli sprawa będzie się toczyć w postępowaniu uproszczonym, wtedy też zmiana po stronie pozwanej nie będzie możliwa. Wynika to z art. 5054 Kodeksu postępowania cywilnego.

Zobacz również serwis: Postępowanie sądowe

Zmiana po stronie pozwanej nie jest możliwa także przy apelacji, w sprawach gospodarczych, czy w postępowaniu nakazowym.

W postępowaniu w sprawach pracowniczych zmiany pozwanego może dokonać sam sąd, działając z urzędu.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »