REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wnoszenie pozwu do sądu

Przed złożeniem pozwu w sądzie należy wezwać przeciwnika do dobrowolnego spełnienia żądania.
Przed złożeniem pozwu w sądzie należy wezwać przeciwnika do dobrowolnego spełnienia żądania.

REKLAMA

REKLAMA

Pozew to pismo rozpoczynające postępowanie cywilne procesowe. Skierowanie sprawy do sądu powinno być jednak ostatecznością. Najlepiej najpierw zaproponować pozwanemu dobrowolne spełnienie żądania.

Czy w sprawach cywilnych mam możliwość dochodzenia swoich praw w sądzie?

Oczywiście, że tak. Podstawową formą realizacji prawa do sądu jest możliwość wniesienia pozwu lub wniosku.

REKLAMA

Co to jest pozew i wniosek?

Pozew jest to pismo rozpoczynające postępowanie cywilne procesowe, w którym zawierasz swoje żądania względem strony przeciwnej.

Augustyn zawarł z sąsiadem umowę sprzedaży samochodu i przekazał mu pojazd. Sąsiad jednak nie chce zapłacić. W związku z tym Augustyn postanowił wnieść do sądu pozew o zapłatę zaległej sumy.

Odpowiednikiem pozwu w postępowaniu nieprocesowym jest wniosek.

Augustyn wniósł do sądu wniosek o wydanie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Z tego względu określany jest on mianem wnioskodawcy. Spadkodawca miał jednak, poza Augustynem, kilku innych krewnych. Będą oni, jako osoby zainteresowane, uczestnikami postępowania.

Czy w każdym przypadku mogę skierować sprawę cywilną do sądu?

Są sytuacje, w których prowadzenie postępowania cywilnego jest niedopuszczalne. W takim przypadku złożenie w sądzie pozwu lub wniosku spowoduje konieczność jego odrzucenia przez sąd.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Zeznania stron w procesie cywilnym

Sąd odrzuci pozew lub wniosek, gdy:

• droga sądowa jest niedopuszczalna (np. gdy właściwy do rozpoznania sprawy jest sąd administracyjny);

• sprawa o to samo roszczenie pomiędzy tymi samymi stronami jest już w toku albo została prawomocnie osądzona.

Augustyn wniósł do sądu pozew przeciw Bogumile o zwrot pożyczki. Okazało się jednak, że jest to już drugi jego pozew w tej sprawie. W związku z tym sąd odrzucił jego drugi pozew.

• jedna ze stron nie ma zdolności sądowej albo gdy powód nie ma zdolności procesowej (czyli np. jest osobą niepełnoletnią, a nie działa za niego przedstawiciel ustawowy), albo jeżeli w składzie organów jednostki organizacyjnej będącej powodem zachodzą braki uniemożliwiające jej działanie, zaś uchybienia te nie zostały uzupełnione.

Przy wniesieniu pozwu okazało się, że Czesław jest niepełnoletni, i nie może być reprezentowany przez rodziców, zaś wyznaczony dla niego kurator nie zgłosił udziału w sprawie.

Czy przed wniesieniem pozwu muszę podjąć jakieś inne czynności?

REKLAMA

Pamiętaj, aby przed złożeniem pozwu w sądzie wezwać swojego przeciwnika do dobrowolnego spełnienia Twojego żądania, pod rygorem skierowania sprawy do sądu cywilnego. Jest to istotne, ponieważ gdy Twój przeciwnik uzna Twoje żądanie w sądzie, przy jednoczesnym braku wezwania go do spełnienia żądania przed wytoczeniem powództwa, sąd może uznać, że Twój przeciwnik nie dał powodu do wytoczenia sprawy i obciążyć Cię kosztami postępowania.

Augustyn zawarł umowę pożyczki ze swoim kolegą z wojska. Kolega miał spłacić pożyczkę do 20 maja, czego nie uczynił. Augustyn po upływie terminu od razu skierował pozew do sądu. Po otrzymaniu odpisu pozwu kolega Augustyna, za namową adwokata, jeszcze przed terminem pierwszej rozprawy poinformował pisemnie sąd, że uznaje roszczenie Augustyna i przelał mu na konto kwotę pożyczki. W takim przypadku sąd obciąży Augustyna kosztami postępowania.

Zobacz serwis: Strony postępowania

Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu cywilnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • zniesmaczony
  2021-09-18 20:06:28
  Czy tak trudno było napisać ile czasu jest na złożenie pozwu. Chyba ,że autor tego artykułu sam nie wie.
  1
 • maćiuś
  2022-11-04 20:23:37
  pozywam jamala na 1b $
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niektórzy emeryci dostaną dwie emerytury w grudniu 2023 r. Ale za to w styczniu 2024 r. żadnej. Jak to możliwe?

Tak jest każdego roku. Zależy to od zwykłych terminów w jakich ZUS wypłaca emerytury. Część emerytów dostaje emeryturę 1. dnia każdego miesiąca. Jeżeli w ten dzień wypada święto, to ZUS wypłaca emeryturę wcześniej. A że 1 stycznia jest co roku świętem, to z tego powodu ci emeryci dostają dwie wypłaty w grudniu (za grudzień i za styczeń). Następną emeryturę ZUS wypłaci im dopiero 1 lutego.

2924,75 zł za pracownika. Będą wyższe wpłaty na PFRON od 1 grudnia 2023 r.

Od 1 grudnia 2023 r. zwiększy się wysokość wpłat na PFRON. Jest to efekt wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w III kwartale 2023 r.

W 2025 r. opiekun faktyczny za darmo pomoże w domach 50 000 niepełnosprawnych z 84-100 punktami. Dwa lata później dla 70-100 punktów [projekt ustawy o asystencji]

Opiekunowie faktycznie (asystenci) mają przychodzić do domów 50 000 niepełnosprawnych. Pomagać w jego prowadzeniu i codziennym życiu osoby niepełnosprawnej. Wszystko na koszt państwa (za pośrednictwem powiatów). I niezależnie od tego, czy niepełnosprawny jest majętny czy ubogi.

Od 575,60 zł do 719,50 zł dla młodocianego. Już od 1 grudnia 2023 r. wyższe wynagrodzenia

Wynagrodzenie pracowników młodocianych wzrośnie od 1 grudnia 2023 r. To skutek wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w III kwartale 2023 r.

REKLAMA

Raport: Mikołaj wciąż liderem na liście świątecznych zawodów

Pracę można znaleźć m.in. w logistyce, sprzedaży ryb czy choinek, pakowaniu prezentów czy promocji produktów, ale jest jej mniej niż rok temu. Eksperci Personnel Service sprawdzili, ile w tym roku można w tych zawodach zarobić.

Podwyżki dla pielęgniarek coraz realniejsze. Sejm na poważnie wziął się do pracy nad projektem obywatelskim

Wszystkie kluby opowiedziały się w środę, podczas pierwszego czytania obywatelskiego projektu ustawy o sposobie ustalania wynagrodzenia pielęgniarek za dalszymi pracami nad nim w komisjach: zdrowia i finansów publicznych. Proponowane w nim zmiany dotyczą m.in. podwyższenia współczynnika pracy.

Recepty na leki psychotropowe. Zmiany od 1 grudnia 2023 r.

Od 1 grudnia 2023 r. nie zrealizujemy recepty papierowej na leki psychotropowe. Jak przypomina Ministerstwo Zdrowia, takich recept nie można wystawiać od 1 listopada, ale przez 30 dni można było wykupić na nie leki

Historia Trybunału Stanu pokazuje, że raczej nikt przed nim za nic nie odpowie…

Trybunał Stanu (TS) pełni w polskiej polityce rolę miecza Damoklesa. Wisi nad głowami naszych politycznych władców, grozi im, ale nie spada na ich głowy. Trybunałem się u nas bowiem często straszy, ale praktycznie nikogo się przed nim nie stawia. Tymczasem nie jest przecież tak, że polscy politycy są bez skazy. Wielu z nich zasługuje na to, by TS orzekł, czy nie powinni ponieść konstytucyjnej odpowiedzialności za swoje działania. Nasi politycy wolą sobie jednak nawzajem grozić użyciem tej instytucji, niż z niej korzystać. Ponieważ bardzo niedawno Sejm wybrał nowy skład TS, warto przypomnieć jego historię i zastanowić się czy do czegokolwiek właściwie on jest przydatny.

REKLAMA

Polacy niechętnie sporządzają testamenty. Ponadto panują błędne przekonania dotyczące dziedziczenia

Sporządzanie testamentu w Polsce nie jest powszechne. Robi to tylko 9% osób powyżej 45 r.ż. Rodacy twierdzą, że albo nie mają co zostawić, albo mają zgodną rodzinę, albo mają jeszcze na to czas. Tymczasem testament to jest jedyny dokument, w którym możemy zadecydować, co się stanie z naszym majątkiem po naszej śmierci. 

UWAGA! Rząd zmienił algorytm ustalania punktów dla świadczenia wspierającego. Waga o wartości 4 punktów. 25 najwyższych iloczynów. Wzór formularza. Jak to liczyć? [Dz.U poz. 2581]

Wstępny algorytm przyznawania punktów przez zespół ds orzekania o niepełnosprawności został kilka tygodni temu przedstawiony w projekcie rozporządzenia. Był od przedmiotem szeregu krytycznych uwag ze strony osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.

REKLAMA