reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > W sądzie > Strony postępowania > Wnoszenie pozwu do sądu

Wnoszenie pozwu do sądu

Pozew to pismo rozpoczynające postępowanie cywilne procesowe. Skierowanie sprawy do sądu powinno być jednak ostatecznością. Najlepiej najpierw zaproponować pozwanemu dobrowolne spełnienie żądania.

Czy w sprawach cywilnych mam możliwość dochodzenia swoich praw w sądzie?

Oczywiście, że tak. Podstawową formą realizacji prawa do sądu jest możliwość wniesienia pozwu lub wniosku.

Co to jest pozew i wniosek?

Pozew jest to pismo rozpoczynające postępowanie cywilne procesowe, w którym zawierasz swoje żądania względem strony przeciwnej.

Augustyn zawarł z sąsiadem umowę sprzedaży samochodu i przekazał mu pojazd. Sąsiad jednak nie chce zapłacić. W związku z tym Augustyn postanowił wnieść do sądu pozew o zapłatę zaległej sumy.

Odpowiednikiem pozwu w postępowaniu nieprocesowym jest wniosek.

Augustyn wniósł do sądu wniosek o wydanie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Z tego względu określany jest on mianem wnioskodawcy. Spadkodawca miał jednak, poza Augustynem, kilku innych krewnych. Będą oni, jako osoby zainteresowane, uczestnikami postępowania.

Czy w każdym przypadku mogę skierować sprawę cywilną do sądu?

Są sytuacje, w których prowadzenie postępowania cywilnego jest niedopuszczalne. W takim przypadku złożenie w sądzie pozwu lub wniosku spowoduje konieczność jego odrzucenia przez sąd.

Zobacz: Zeznania stron w procesie cywilnym

Sąd odrzuci pozew lub wniosek, gdy:

• droga sądowa jest niedopuszczalna (np. gdy właściwy do rozpoznania sprawy jest sąd administracyjny);

• sprawa o to samo roszczenie pomiędzy tymi samymi stronami jest już w toku albo została prawomocnie osądzona.

Augustyn wniósł do sądu pozew przeciw Bogumile o zwrot pożyczki. Okazało się jednak, że jest to już drugi jego pozew w tej sprawie. W związku z tym sąd odrzucił jego drugi pozew.

• jedna ze stron nie ma zdolności sądowej albo gdy powód nie ma zdolności procesowej (czyli np. jest osobą niepełnoletnią, a nie działa za niego przedstawiciel ustawowy), albo jeżeli w składzie organów jednostki organizacyjnej będącej powodem zachodzą braki uniemożliwiające jej działanie, zaś uchybienia te nie zostały uzupełnione.

Przy wniesieniu pozwu okazało się, że Czesław jest niepełnoletni, i nie może być reprezentowany przez rodziców, zaś wyznaczony dla niego kurator nie zgłosił udziału w sprawie.

Czy przed wniesieniem pozwu muszę podjąć jakieś inne czynności?

Pamiętaj, aby przed złożeniem pozwu w sądzie wezwać swojego przeciwnika do dobrowolnego spełnienia Twojego żądania, pod rygorem skierowania sprawy do sądu cywilnego. Jest to istotne, ponieważ gdy Twój przeciwnik uzna Twoje żądanie w sądzie, przy jednoczesnym braku wezwania go do spełnienia żądania przed wytoczeniem powództwa, sąd może uznać, że Twój przeciwnik nie dał powodu do wytoczenia sprawy i obciążyć Cię kosztami postępowania.

Augustyn zawarł umowę pożyczki ze swoim kolegą z wojska. Kolega miał spłacić pożyczkę do 20 maja, czego nie uczynił. Augustyn po upływie terminu od razu skierował pozew do sądu. Po otrzymaniu odpisu pozwu kolega Augustyna, za namową adwokata, jeszcze przed terminem pierwszej rozprawy poinformował pisemnie sąd, że uznaje roszczenie Augustyna i przelał mu na konto kwotę pożyczki. W takim przypadku sąd obciąży Augustyna kosztami postępowania.

Zobacz serwis: Strony postępowania

Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu cywilnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Ministerstwo Sprawiedliwości

Patron merytoryczny

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przed złożeniem pozwu w sądzie należy wezwać przeciwnika do dobrowolnego spełnienia żądania.
Przed złożeniem pozwu w sądzie należy wezwać przeciwnika do dobrowolnego spełnienia żądania.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o.o.

Spółka Doradztwa Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama