REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Życie więzienne, czyli o tym jak wygląda życie za murami zakładu karnego – część 2

Pamela Opoczka
Adwokat Krakowskiej Izby Adwokackiej
Życie więzienne, czyli o tym jak wygląda życie za murami zakładu karnego – część 2
Życie więzienne, czyli o tym jak wygląda życie za murami zakładu karnego – część 2
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

To część druga serii artykułów na temat obrazu życia więźniów za murami zakładu karnego. W dzisiejszej części przyjrzymy się kolejnym zagadnieniom związanym z pobytem osadzonych w jednostkach penitencjarnych.

Porządek dnia i higiena osadzonych

Porządek wewnętrzny danego zakładu karnego ustala jego dyrektor. Tekst regulaminu powinien być wywieszony w każdej celi więziennej.

REKLAMA

Cisza nocna powinna obejmować co najmniej godziny w granicach 22:00 – 6:00. Mimo, że harmonogram dnia za murami danej jednostki sporządza jej dyrektor, to życie więzienne obejmuje pewne zasadnicze czynności z udziałem osadzonych, takie jak:

1) uczestniczenie w apelach więziennych;

2) świadczenie pracy;

3) nauka oraz zajęcia kulturalno-oświatowe, sportowe;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3) spożywanie posiłków dostarczanych przez administrację zakładu karnego;

4) odbywanie spacerów oraz korzystanie z kąpieli;

6) korzystanie z kaplicy więziennej – w tym uczestnictwo w nabożeństwach (dla chętnych);

7) przyjmowanie skazanych przez dyrektora i innych przełożonych oraz lekarzy;

8) uczestnictwo w widzeniach;

9) korzystanie z samoinkasujących aparatów telefonicznych;

10) przyjmowanie korespondencji oraz paczek;

REKLAMA

Każdego dnia ma miejsce apel poranny oraz wieczorny. Odbywają się one w celach mieszkalnych. Sprawdzany jest wówczas stan liczbowy osadzonych, którzy muszą być wówczas kompletnie ubrani – nie mogą pozostawać w trakcie apelu np. w piżamie lub w samej bieliźnie. Skoro już mowa o ubraniach, to może warto od razu zaznaczyć, że każdy osadzony ma obowiązek utrzymywania swych ubrań w czystości (podobnie jak zresztą swojego miejsca do spania). Służba więzienna wyposaża ich w tym celu w przybory toaletowe i ogólne środki czystości.

Każdy osadzony musi dbać także o higienę swojego ciała. Można sobie wyobrazić jaki byłby dyskomfort dla pozostałych osadzonych w celi, gdyby choć jeden z nich nie stosował się do tych zasad. Dlatego w każdym zakładzie karnym udostępnia się odpowiednie pomieszczenia, tak aby każdy więzień mógł wziąć prysznic, jeśli to możliwe codziennie, a na pewno przynajmniej dwa razy w tygodniu (lub w razie potrzeby częściej). Czas trwania kąpieli jednego skazanego wynosi przynajmniej 10 minut, przy czym czas wypływu wody z armatury natryskowej nie może być krótszy niż 6 minut.

Więźniowie, którzy nie posiadają własnej odpowiedniej odzieży, otrzymują ją od zakładu karnego.

REKLAMA

Odzież oczywiście podlega stałej zmianie. Każdemu więźniowi przydziela się oddzielne łóżko z pościelą, która jest zmieniana wystarczająco często, aby zapewnić jej czystość każdemu osadzonemu. Ponadto, każdemu osadzonemu, co najmniej raz w miesiącu, umożliwia się ostrzyżenie.

Wobec skazanych kobiet ciężarnych i karmiących dyrektor może dokonywać niezbędnych odstępstw od przewidzianego w regulaminie sposobu wykonywania kary pozbawienia wolności. Na przykład, ciężarną osadzoną przenosi się na dwa miesiące przed przewidywanym terminem porodu do szpitalnego oddziału ginekologiczno-położniczego w zakładzie karnym. W celu umożliwienia matce pozbawionej wolności sprawowania stałej i bezpośredniej opieki nad dzieckiem organizuje się przy wskazanych zakładach karnych domy dla matki i dziecka, w których dziecko może przebywać na życzenie matki do ukończenia trzeciego roku życia, chyba że pewne względy przemawiają za oddzieleniem dziecka od matki albo za przedłużeniem lub skróceniem tego okresu (decyzje w tym zakresie wymagają zgody sądu opiekuńczego).

Osadzeni korzystają też oczywiście z prawa do wypoczynku. Przysługuje im każdego dnia godzinny spacer oraz osiem godzin snu. Jeśli chodzi o nauczanie, czy pracę, to będzie to odrębny temat w mojej serii artykułów z tej tematyki.

Jakie przedmioty w celi może posiadać osadzony?

Osadzony może w swej celi posiadać m.in.:

 • dokumentację związaną ze swoimi sprawami prawnymi;
 • do 9 litrów napoju;
 • artykuły żywnościowe nieprzekraczające wagi 6 kg;
 • przedmioty kultu religijnego (do 10 sztuk);
 • książki (do 5 sztuk, oprócz tych wypożyczonych w bibliotece na terenie więzienia);
 • prasę o wadze do 0,5 kg;
 • listy i fotografie członków rodziny oraz bliskich osób;
 • notatki osobiste i materiały piśmienne;
 • plastikowe sztućce (tylko w zakładach karnych typu półotwartego i otwartego);
 • wyroby tytoniowe.

Zakłady karne to nie miejsca leczenia uzależnień, dlatego nie wprowadza się zakazu palenia papierosów. Są jednak do tego wyznaczane specjalne miejsca. Jeśli jednak wszyscy osadzeni w celi są osobami palącymi, to nie wyklucza się możliwości dopuszczenia palenia przez nich papierosów w celi.

Warto też dodać, że dyrektor zakładu karnego może zezwolić skazanemu na posiadanie w celi sprzętu audiowizualnego, komputerowego oraz innych przedmiotów, w tym także podnoszących estetykę pomieszczenia lub będących wyrazem kulturalnych zainteresowań skazanego, jeżeli posiadanie tych przedmiotów nie narusza zasad porządku i bezpieczeństwa obowiązujących w zakładzie karnym.

Wyżywienie osadzonego

Więźniowie muszą otrzymać pożywienie uwzględniające ich wiek, zdrowie, formę fizyczną, a także religię, kulturę i rodzaj wykonywanej przez nich pracy. Obowiązują stosowne normy żywieniowe odnośnie m.in. zawartości kalorycznej posiłków.

Dziennie każdy osadzony powinien otrzymać trzy posiłki w rozsądnych między nimi przerwach. Dostęp do czystej wody pitnej powinien być mu zapewniony przez cały czas. Nie jest prawdą, jak sarkastycznie twierdzą niektórzy, że osadzeni mogą sobie wybierać menu. Wiadomo jednak, że jeśli osadzony źle się czuje po jakimś określonym produkcie, to nie można mu go w dalszym ciągu podawać, a już na pewno nie, gdy stwierdzono u niego uczulenie na ten produkt.

Skazany ma prawo co najmniej trzy razy w miesiącu dokonywać zakupów artykułów żywnościowych i wyrobów tytoniowych oraz innych artykułów dopuszczonych do sprzedaży w zakładzie karnym. Ponadto, skazany ma prawo otrzymać raz w miesiącu paczkę żywnościową, w skład której wchodzą artykuły żywnościowe lub wyroby tytoniowe zakupione za pośrednictwem zakładu karnego. Skazany otrzymuje paczkę żywnościową po złożeniu zamówienia na piśmie oraz po pokryciu kosztów przygotowania paczki. Zamówienie takie może być również złożone przez osobę najbliższą osadzonego.

Zdarza się, że osadzony nie posiada pieniędzy, ani możliwości zarobkowania. W takim przypadku dyrektor zakładu karnego może przyznać mu miesięczną zapomogę w wysokości do 1/10 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pracowników.

Jeśli chodzi o paczki od rodziny, to ich dopuszczalna częstotliwość przekazywania zależy od decyzji dyrektora zakładu karnego. Najczęściej jednak są przyjmowane nie częściej raz na 2 miesiące i oczywiście podlegają skrupulatnemu sprawdzeniu pod kątem bezpieczeństwa.

Warto wspomnieć, przy okazji nadchodzących Świąt, że osadzeni także odczuwają świąteczny klimat – przede wszystkim wielu z nich udziela się tęsknota za bliskimi. Służba więzienna czasem organizuje osadzonym w tym okresie zajęcia, w trakcie których mogą oni przygotować dla swych bliskich kartki świąteczne lub ozdoby. Prowadzone są wtedy także przez więziennych kapelanów rekolekcje.

Adwokat Pamela Opoczka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • bogdan
  2022-12-22 10:21:37
  Ciekawy artykuł 👌
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rozwodnicy a prawo do preferencji podatkowej. RPO interweniuje, MF odpowiada

Obecna interpretacja przepisów podatkowych praktycznie wyklucza możliwość jakiegokolwiek udziału drugiego rodzica w wychowywaniu dziecka, aby rodzic faktycznie samotnie wychowujący dziecko mógł skorzystać z preferencji podatkowej. Wydaje się to sprzeczne z polityką prorodzinną państwa, której celem jest zapewnienie systemowego wsparcia dla rodziców, zwłaszcza tych samotnych - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do Ministerstwa Finansów.

Wykluczenie cyfrowe seniorów. Zapobiegnie mu młodzież. Szkoły będą otwarte nie tylko dla dzieci. Trwają prace nad bonem senioralnym.

Szkoły będą otwarte dla seniorów, a młodzież nauczy ich korzystania ze smartfonów i internetu. Wszystko po to, by ułatwić życie i dogonić europejską średnią.

Finansowanie inwestycji z KPO będzie usprawnione. Zmieni się też Kodeks pracy. Sprawdź, nad czym pracuje rząd

We wtorek zbierze się rząd. Zajmie się projektem usprawniającym finansowanie inwestycji z części pożyczkowej KPO i zmianami w Kodeksie pracy.

Będą kary pieniężne za rozpowszechnianie w internecie treści o charakterze terrorystycznym i spójny mechanizm blokowania i usuwania ich z sieci

MSWiA pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Będzie spójny mechanizm usuwania z sieci oraz blokowania treści o charakterze terrorystycznym i kary pieniężne za rozpowszechnianie.

REKLAMA

Lekarze stażyści będą płacić mniejsze składki ZUS. Zdaniem SN mogą korzystać z ulgi na start

9 kwietnia 2024 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę (sygn. III UZP 9/23), w której stwierdził, że lekarz wykonujący działalność gospodarczą, na rzecz byłego pracodawcy, u którego był wcześniej zatrudniony na podstawie umowy o pracę jako lekarz stażysta, może korzystać z ulgi na start oraz z prawa do opłacania składek od obniżonej podstawy wymiaru, nie niższej niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Popyt na nieruchomości ciągle rośnie. Ceny w 2024 r. nie spadną. Warszawa, Kraków i Trójmiasto to nadal mocne lokalizacje.

Warszawa, Kraków i Trójmiasto – to w tych lokalizacjach inwestorzy najbardziej poszukują gruntów. Swoją pozycję zwiększa też Poznań. Nie ma co liczyć na spadek cen nieruchomości w 2024 r.

1900 zł, 1500 zł lub 500 zł miesięcznie babciowego. Kto może skorzystać z nowych świadczeń?

9 kwietnia 2024 r. został przyjęty przez rząd projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka –„Aktywny rodzic”. Ustawa przewiduje nowe rodzaje świadczeń dla rodziców oraz  określa warunki nabywania prawa do powyższych świadczeń oraz zasady przyznawania i ich wypłacania.

Droższe przejazdy taksówkami: 5 zł za kilometr, 12 zł opłaty początkowej i 60 zł za godzinę postoju. Rafał Trzaskowski obiecał, że do końca maja przedstawi projekt uchwały

Po spotkaniu z taksówkarzami Rafał Trzaskowski obiecał, że do końca maja przedstawi projekt uchwały. Taksówki w Warszawie będą droższe. 

REKLAMA

Pierwszy w historii proces karny byłego prezydenta. Donald Trump na ławie oskarżonych

W poniedziałek, w sądzie stanowym na Manhattanie w Nowym Jorku, rozpoczął się historyczny proces karny Donalda Trumpa. Proces dotyczy zarzutów związanych z ukrywaniem płatności za milczenie aktorki porno Stormy Daniels przed wyborami prezydenckimi w 2016 roku. Proces rozpoczął się od wyboru ławników i może potrwać kilka miesięcy.

Nawet 41,5 tys. zł dla tej samej osoby za dany miesiąc. Dodatki covidowe pod lupą NIK

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa Narodowy Fundusz Zdrowia przekazał Najwyższej Izbie Kontroli pierwsze informacje o wykonaniu wniosków z kontroli dotyczącej tzw. dodatków covidowych. NFZ ustalił, że nienależnie przekazano środki finansowe na dodatki do wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 w łącznej kwocie 35 mln zł.

REKLAMA