| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory parlamentarne > Wybory parlamentarne 2019: jak głosować?

Wybory parlamentarne 2019: jak głosować?

Już w październiku 2019 r. odbędą się wybory parlamentarne. Podpowiadamy, kto i jak może głosować, jakie dokumenty należy zabrać ze sobą do lokalu wyborczego i z jakich praw korzystają osoby niepełnosprawne.

Zarówno korespondencyjnie, jak i w lokalu wyborczym wyborcy niepełnosprawni mogą głosować przy użyciu nakładek do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille'a.

Osobie niepełnosprawnej, na jej prośbę, może pomagać w głosowaniu inna osoba, w tym także niepełnoletnia. Pomoc ta nie może jednak ona polegać na sugerowaniu wyborcy sposobu głosowania lub na głosowaniu w zastępstwie tego wyborcy. Pomocy w głosowaniu nie może udzielać członek komisji, mąż zaufania, obserwator społeczny,  obserwator międzynarodowy.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy (j. t. Dz. U. z 2019 r., poz. 684);

Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 6 sierpnia 2019 r. w sprawie zarządzenia wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2019 r., poz. 1506);

Uchwała Nr 210/2019 Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 2 września 2019 r. w sprawie wytycznych dla obwodowych komisji wyborczych dotyczących zadań i trybu przygotowania oraz przeprowadzenia głosowania w obwodach głosowania utworzonych w kraju w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 13 października 2019 r.;

Uchwała nr 243/2019 Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 11 września 2019 r. zmieniająca uchwałę w sprawie wzorów kart do głosowania oraz nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej dla obwodów głosowania utworzonych w kraju.

Polecamy serwis: Wybory

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zgodnie z kalendarzem wyborczym wybory parlamentarne odbędą się 13 października 2019 r./Fot. Fotolia
Zgodnie z kalendarzem wyborczym wybory parlamentarne odbędą się 13 października 2019 r./Fot. Fotolia

PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ziobrowski Tax & Law

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »