REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyniki wyborów 2023. Ostateczne wyniki walki o Senat: 66 mandatów zdobył pakt senacki; PiS – 34. Kto został senatorem?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Senat: 66 mandatów zdobył pakt senacki; PiS – 34
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W wyborach do Senatu 66 mandatów zdobyli kandydaci paktu senackiego – tworzonego przez KO, Trzecią Drogę (PSL i Polska 2050) oraz Nową Lewicę. Przedstawiciele PiS uzyskali 34 mandatów. Do Senatu nie wejdzie żaden kandydat spoza tych dwóch ugrupowań. 

rozwiń >

W wyborach do Senatu, senatorów wybieraliśmy w 100 jednomandatowych okręgach wyborczych; mandat senatorski otrzymuje kandydat, który uzyskał największe poparcie w swoim okręgu.

REKLAMA

Wyniki wyborów do Senatu

Według  Państwowej Komisji Wyborczej uzyskanych ze wszystkich 31 497 obwodowych komisji wyborczych, w wyborach do Senatu kandydaci poszczególnych ugrupowań politycznych zdobyli następujące liczby głosów:

  • Prawo i Sprawiedliwość – 7 449 875 (34,81 proc.), 
  • Koalicja Obywatelska – 6 187 295 (28,91 proc.), 
  • Trzecia Droga – 2 462 360 (11,50 proc.), 
  • Konfederacja – 1 443 836 (6,75 proc.), 
  • Nowa Lewica – 1 131 639 (5,29 proc.), 
  • Bezpartyjni Samorządowcy – 1 049 919 (4,91 proc.)

Do Senatu wejdzie 66 kandydatów paktu senackiego, który tworzyły KO, Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) i Nową Lewicę. 34 senatorów będzie miało Prawo i Sprawiedliwość.

Senatorowie KO

Koalicja Obywatelska zdobyła 41 mandatów senatorskich.

W Senacie zasiądą: Marcin Zawiła w okręgu nr 2, Agnieszka Kołacz-Leszczyńska w okręgu nr 4, Grzegorz Schetyna w okręgu nr 7, Barbara Zdrojewska w okręgu nr 8, Andrzej Kobiak w okręgu nr 9, Ryszard Brejza w okręgu nr 10, Tomasz Lenz w okręgu nr 11, Władysław Komarnicki w okręgu nr 21, Artur Dunin w okręgu nr 23, Jerzy Fedorowicz w okręgu nr 32, Bogdan Klich w okręgu nr 33, Jolanta Hibner w okręgu nr 40, Marek Borowski w okręgu nr 42, Małgorzata Kidawa-Błońska w okręgu nr 43, Adam Bodnar w okręgu nr 44, Tadeusz Jarmuziewicz w okręgu nr 51, Beniamin Godyla w okręgu nr 53, Kazimierz Kleina w okręgu nr 62, Sławomir Rybicki w okręgu nr 64, Bogdan Borusewicz w okręgu nr 65, Ryszard Świlski w okręgu nr 66, Leszek Czarnobaj w okręgu nr 67, Halian Bieda w okręgu nr 71, Henryk Siedlaczek w okręgu nr 72, Gabriela Morawska-Stanecka w okręgu nr 74, Beata Małecka-Libera w okręgu nr 76, Joanna Sekuła w okręgu nr 77, Agnieszka Gogroń-Komor w okręgu nr 78, Jerzy Wcisła w okręgu nr 84, Ewa Kaliszuk w okręgu nr 86, Jolanta Piotrowska w okręgu nr 87, Adam Szejnfeld w okręgu nr 88, Waldy Dzikowski w okręgu nr 90, Rafał Grupiński w okręgu nr 91, Wojciech Ziemniak w okręgu nr 94, Ewa Matecka w okręgu nr 95, Janusz Pęcherz w okręgu nr 96, Tomasz Grodzki w okręgu nr 97, Magdalena Kochan w okręgu nr 98, Janusz Gromek w okręgu nr 99 oraz Stanisław Gawłowski w okręgu nr 100.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Senatorowie PiS

Prawo i Sprawiedliwość w Senacie będzie reprezentować 34 senatorów.

Mandaty zdobyli: Aleksander Szwed w okręgu nr 5, Stanisław Gogacz w okręgu nr 14, Grzegorz Czelej w okręgu nr 15, Grzegorz Bierecki w okręgu nr 17, Jerzy Chróścikowski w okręgu nr 19, Przemysław Błaszczyk w okręgu nr 25, Michał Seweryński w okręgu nr 27, Wiesław Dobkowski w okręgu nr 28, Rafał Ambrozik w okręgu nr 29, Andrzej Pająk w okręgu nr 30, Marek Pęk w okręgu nr 31, Włodzimierz Bernacki w okręgu nr 34, Kazimierz Wiatr w okręgu nr 35, Jan Hamerski w okręgu nr 36, Wiktor Durlak w okręgu nr 37, Krzysztof Bieńkowski w okręgu nr 39, Robert Mamątow w okręgu nr 46, Maciej Górski w okręgu nr 47, Waldemar Kraska w okręgu nr 48, Stanisław Karczewski w okręgu nr 49, Wojciech Skurkiewicz w okręgu nr 50, Janina Sagatowska w okręgu nr 54, Zdzisław Pupa w okręgu nr 55, Józef Jodłowski w okręgu nr 56, Alicja Zając w okręgu nr 57, Mieczysław Golba w okręgu nr 58, Marek Komorowski w okręgu nr 59, Anna Bogucka w okręgu nr 61, Ryszard Majer w okręgu nr 68, Andrzej Kalata w okręgu nr 79, Jacek Włosowicz w okręgu nr 81, Jarosław Rusiecki w okręgu nr 82, Krzysztof Słoń w okręgu nr 83 oraz Leszek Galemba w okręgu nr 93.

Senatorowie Trzeciej Drogi

Trzecia Droga wprowadzi do izby wyższej 11 reprezentantów. 

Mandaty zdobyli: Kazimierz Michał Ujazdowski w okręgu nr 6, Ryszard Bober w okręgu nr 12, Jacek Trela w okręgu nr 16, Mirosław Różański w okręgu nr 20, Waldemar Pawlak w okręgu nr 38, Michał Kamiński w okręgu nr 41, Maciej Żywno w okręgu nr 60, Piotr Masłowski w okręgu nr 73, Gustaw Brzezin w okręgu nr 85, Jan Filip Libicki w okręgu nr 89 oraz Grzegorz Fedorowicz w okręgu nr 92.

Senatorowie Nowej Lewicy

Nowa Lewica będzie miała 9 senatorów. 

Mandaty zdobyli: Waldemar Witkowski w okręgu nr 1, Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska w okręg nr 3, Krzysztof Kukucki w okręgu nr 13, Marcin Karpiński w okręgu nr 26, Magdalena Biejat w okręgu nr 45, Piotr Woźniak w okręgu nr 52, Anna Górska w okręgu nr 63, Wojciech Konieczny w okręgu nr 69 oraz Maciej Kopiec w okręgu nr 80.

Senatorowie paktu senackiego z własnych komitetów

Ponadto, do Senatu dostało się 5 kandydatów startując z własnych komitetów w ramach paktu senackiego. Są to: Józef Zając w okręgu nr 18, Wadim Tyszkiewicz w okręgu nr 22, Krzysztof Kwiatkowski w okręgu nr 24, Zygmunt Frankiewicz w okręgu nr 70 oraz Andrzej Dziuba w okręgu nr 75.

(PAP)

Oprac. Piotr T. Szymański
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duża podwyżka świadczenia dla mężczyzny z rocznika 1957. Kolejne prawomocne orzeczenie sądu powszechnego po wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20

Przybywa prawomocnych orzeczeń w sprawach po wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20. Przedstawię wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku.

Niski wiek emerytalny kobiet to bomba z opóźnionym zapłonem. Polki stracą tysiące na emeryturze

Polska starzeje się w szybkim tempie, co już dziś budzi poważne obawy o przyszłość systemu emerytalnego. Międzynarodowy Fundusz Walutowy alarmuje: jeśli nie zostaną wprowadzone pilne reformy, do 2050 roku świadczenia mogą spaść nawet o jedną trzecią. Najbardziej ucierpią kobiety, osoby o niskich dochodach i pracownicy niestandardowi. Czy jest jeszcze czas, by uniknąć kryzysu?

Nadchodzą rewolucyjne zmiany w świadectwie pracy? Chodzi o jedną rubrykę. Prezes UODO pisze do MRPiPS

Współczesny rynek pracy wymaga elastyczności, kompetencji i transparentności, a prawo musi podążać za zmianami społecznymi, technologicznymi ale co ciekawe czasami także za prywatnymi decyzjami pracowników. W tym wszystkim istotne znaczenie ma świadectwo pracy, którego wzór jest uregulowany jako załącznik do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy (Dz.U. 2016 poz. 2292). Co zatem się zmieni?

Koniec z oszukiwaniem w CV. Pracodawcy sprawdzą dyplom a uczelnie będą miały nowy obowiązek

Fałszywy dyplom w CV? Już wkrótce ten problem może odejść do lamusa. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przygotowało projekt ustawy, który da pracodawcom narzędzie do weryfikacji wykształcenia kandydatów do pracy. To rewolucja w rekrutacji, która kończy z dotychczasową bezradnością pracodawców wobec przepisów o ochronie danych.

REKLAMA

Nowe podatki w budżecie UE po 2028 roku: firmy i konsumenci zapłacą więcej

Unia Europejska planuje głęboką reformę budżetu na lata 2028–2034, której centrum stanowią nowe źródła dochodów – de facto nowe unijne podatki. ETS, CBAM, opłata od e-odpadów, wyższy podatek od plastiku, a także kontrowersyjna składka CORE dla dużych firm mają przynieść blisko 60 mld euro rocznie. Choć środki mają wspierać transformację energetyczną, bezpieczeństwo i konkurencyjność, przedsiębiorcy ostrzegają przed ryzykiem nadmiernego obciążenia, zwłaszcza dla małych i średnich firm.

Staż pracy a urlop. Czy w 2025 r. będą zmiany?

Staż pracy a urlop. Czy w 2025 r. będą zmiany? Być może, szczególnie w obliczu gruntownych zmian prawa w zakresie zaliczania do stażu pracy okresu zatrudnienia w ramach JDG i umów zleceń! Co więcej, w polskiej debacie publicznej coraz głośniej wybrzmiewa postulat, który może zrewolucjonizować podejście do praw pracowniczych – wprowadzenie powszechnego tzw. urlopu stażowego. Wówczas nie-pracownicy również skorzystaliby na zmianach. Pomysł, choć nie nowy, nabiera impetu w kontekście rosnącej świadomości na temat potrzeby zachowania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Czy dodatkowe dni wolne, uzależnione od lat spędzonych na rynku pracy, wejdą w życie? W wielu zawodach już tak jest! Być może stanie się to więc powszechnym prawem.

4-dniowy tydzień pracy: hit czy mit? Nabór wniosków od 14 sierpnia do 15 września 2025 r.

Skrócenie tygodnia pracy do czterech dni nie jest już tylko trendem na zachodzie. Jeszcze kilka lat temu koncepcja czterodniowego tygodnia pracy wydawała się futurystycznym eksperymentem. Dziś coraz więcej firm testuje ten model, motywowane realnymi korzyściami: większym zaangażowaniem zespołów, niższą rotacją, a nawet oszczędnościami kosztowymi, np. dzięki programowi pilotażowemu z MRPiPS. Etap II programu to właśnie testowanie zaproponowanego modelu skróconego czasu pracy w środowisku pracy – zaczyna się 1 stycznia 2026 r. i trwa do 31 grudnia 2026 r.

Wzrost wynagrodzeń w budżetówce. Coś się zmienia po 10 latach, ale to nie jest dobra wiadomość

Po raz pierwszy od dekady doszło do bezprecedensowego porozumienia w Radzie Dialogu Społecznego - zarówno związki zawodowe, jak i organizacje pracodawców jednomyślnie sprzeciwiły się rządowej propozycji zaledwie 3-procentowej podwyżki płac w budżetówce. Uchwała nr 139 RDS, przyjęta 14 lipca 2025 roku, to nie tylko wyraz wspólnego stanowiska wobec zbyt niskiego wzrostu wynagrodzeń, lecz także sygnał narastającego kryzysu w dialogu społecznym i zapowiedź otwartego sporu z rządem.

REKLAMA

Okulary za kierownicą: kiedy grozi mandat nawet w wysokości 500 zł? O tym musisz pamiętać

Kierowcy z wadami wzroku powinni zachować szczególną ostrożność. Mimo że jazda w okularach korekcyjnych wydaje się standardowa, w niektórych przypadkach może skutkować mandatem w wysokości nawet 500 zł. Wysokość kary zależy od kodów, które są wpisane w twoim prawie jazdy. Upewnij się, że znasz obowiązujące przepisy, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Unia chce słuchać dzieci, zanim uchwali prawo. Nadchodzi rewolucja w legislacji?

Parlament Europejski chce wprowadzenia obowiązkowego testu praw dziecka dla wszystkich nowych przepisów wychodzących z Komisji Europejskiej. – Dzieci wiedzą, czego chcą, i potrafią to jasno powiedzieć – przekonuje Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Bezpieczeństwo w sieci, walka z mową nienawiści, edukacja o prawach i realna pomoc dla ofiar przemocy to tylko część postulatów najmłodszych obywateli UE. Unia słucha ich coraz uważniej – i właśnie to może całkowicie zmienić sposób, w jaki tworzone jest prawo w Europie. Czy nadchodzi era legislacji pisanej oczami dziecka?

REKLAMA