REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sojusz Lewicy Demokratycznej

Katarzyna Wilimborek

REKLAMA

SLD to największa partia lewicowa w Polsce o orientacji socjaldemokratycznej. Krajowy Komitet Wyborczy SLD utworzony w 1991 r. stanowił szeroką platformę grupującą partie polityczne, centrale związkowe i organizacje społeczne. Dwoma filarami tej koalicji była Socjaldemokracja Rzeczypospolitej i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.

Historia

Po uchwaleniu nowej Konstytucji w 1997 roku, która prawo do zgłaszania kandydatów na posłów i na senatorów przyznała partiom politycznym i wyborcom, wykluczając organizacje społeczne oraz narastających trudnościach spowodowanych kierowaniem wielopodmiotową koalicją, elastyczną formułę współpracy w 1999 roku przekształcono w partię polityczną Sojusz Lewicy Demokratycznej.

REKLAMA

REKLAMA

Sukces wyborczy partia odniosła w 2001 w wyborach parlamentarnych. Zawiązując koalicję z Unią Pracy, partie zdobyły 216 mandatów poselskich w 460 osobowym Sejmie ( w tym 200 mandatów dla członków SLD) oraz 68 mandatów senatorskich. W sumie 41 % wyborców głosowało na listy okręgowe koalicyjnego komitetu wyborczego SLD-UP. Wspomniane ugrupowania wraz z Polskim Stronnictwem Ludowym utworzyły rząd na czele z Leszkiem Millerem.

W ostatnich wyborach do Sejmu utworzono Koalicyjny Komitet Wyborczy Lewica i Demokraci SLD+SDPL+PD+UP, który  uzyskał 53 mandaty.  Startując z list LiD-u, SLD uzyskał 10 mandatów poselskich.

Postulaty programowe

Celem Sojuszu Lewicy Demokratycznej jest zbudowanie solidarnego społeczeństwa obywatelskiego, silnego i sprawnego państwa oraz rozwój efektywnej gospodarki, zdolnej do zaspokojenia rosnących potrzeb społecznych.
Sojusz Lewicy Demokratycznej do wartości naczelnych, których urzeczywistnienie uznaje za podstawowe swoje zadanie, zalicza: godność człowieka, sprawiedliwość społeczną oraz solidarność ludzi pracy.

Sojusz Lewicy Demokratycznej opowiada się za wolnością sumienia i wyznania, tolerancją światopoglądową i świeckością państwa, za równym statusem kobiet i mężczyzn w różnych dziedzinach życia oraz za poszanowaniem odrębności etnicznych, narodowościowych, kulturowych i seksualnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawowym celem partii jest zrównanie poziomu życia w Polsce z najbardziej rozwiniętymi krajami Unii Europejskiej.

Dalsze postulaty programowe przyjęte na IV Kongresie SLD w 2008 roku, to dążenie do demokracji opartej na stałym dialogu i poszukiwaniu porozumienia, równy dostęp do funkcji publicznych, do równej płacy za tę samą pracę dla kobiet i dla mężczyzn, przeciwdziałalanie wykluczeniu społecznemu i ekonomicznemu, bezpłatny, równy dostępu do usług zdrowotnych w ramach powszechnego, obowiązkowego ubezpieczenia opartego na zasadzie solidaryzmu społecznego.

Partia opowiada się również za państwem neutralnym światopoglądowo i świeckim, w którym żaden kościół lub związek wyznaniowy nie ma pozycji uprzywilejowanej.

postuluje  zwiększenie możliwości wspierania ich przez obywateli przez podniesienie do 2% odpisu podatkowego.

SLD podkreśla ważną rolę ruchu związkowego. Rozszerzać zarazem będziemy obszar partycypacji pracowniczej w życiu przedsiębiorstw tak, aby zawodowa i materialna satysfakcja z pracy oparta była o zdrowe zasady rachunku ekonomicznego i szacunek dla pracownika.

Równość szans życiowych, aktywne przeciwdziałanie społecznemu i ekonomicznemu wykluczeniu, dalsza integracja z UE to inne z głoszonych przez SLD haseł.

W związku z nadchodzącymi eurowyborami, partia utworzyła  Koalicyjny Komitet Wyborczy SLD-UP.

Przewodniczącym partii jest Grzegorz Napieralski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Trzy wzory dla świadczenia wspierającego: wniosek (PPW), kwestionariusz (PPW-K) i formularz dla zespołu ds. orzekania. Ściągnij [Word, PDF]
    Donald Tusk wybrany prezesem Rady Ministrów. Większość rządowa liczy 248 posłów

    Sejm w poniedziałek 11 grudnia 2023 r. wybrał Donalda Tuska na prezesa Rady Ministrów. Za głosowało 248 posłów, przeciw – 201. 

    Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie? Sprawdź czy masz szansę na wolne na ostatnią chwilę.

    Pracownicy, który nie zadbali o to, by zapewnić sobie wolne na święta, mogą być zaskoczeni tym, że urlop na żądnie nie rozwiąże ich problemu. Wbrew jego nazwie, aby z niego skorzystać, trzeba uzyskać zgodę pracodawcy.

    Ministrowie w rządzie Tuska

    Donald Tusk przedstawi skład Rady Ministrów na posiedzeniu Sejmu we wtorek 12 grudnia; kandydaci na ministrów są przygotowani do rozpoczęcia pracy kwadrans po otrzymaniu powołania - powiedział rzecznik PO Jan Grabiec.

    REKLAMA

    Rząd Morawieckiego nie otrzymał wotum zaufania. Za byli posłowie PiS i Kukiz15; przeciw – KO, PSL–TD, Polski2050–TD, Lewicy i Konfederacji

    Sejm w poniedziałek 11 grudnia 2023 r. nie udzielił wotum zaufania rządowi premiera Mateusza Morawieckiego. Gabinet poparło w głosowaniu 187 posłów PiS i trzech posłów Kukiz’15; przeciw byli wszyscy posłowie KO, PSL–TD, Polski 2050 –TD, Lewicy i Konfederacji.

    Wadliwe lub nietrafione prezenty świąteczne. Co można z tym zrobić zgodnie z prawem? Reklamacje, gwarancja, zwrot

    Grudzień to czas wzmożonego ruchu w galeriach handlowych i większej aktywności klientów na stronach sklepów internetowych. Święta Bożego Narodzenia są doskonałą okazją do obdarowywania najbliższych upominkami. Jednak co zrobić z prezentem uszkodzonym lub nietrafionym? W tym kontekście warto przypomnieć nowe zasady reklamacji konsumenckiej po blisko roku od ich wejścia w życie.

    Po ponad pół roku znowu rośnie liczba ukraińskich uchodźców w Polsce

    Po raz pierwszy od marca 2023 roku odnotowano wzrost liczby ukraińskich uchodźców objętych ochroną tymczasową w Polsce. Na koniec października tego roku liczba ta osiągnęła ponad 957 tys. osób, co sygnalizuje zmianę dotychczasowej tendencji spadkowej – informuje 11 grudnia 2023 r. Platforma Migracyjna EWL, powołując się na najnowsze dane Eurostat.

    Ochrona danych osobowych pacjentów. Prezes UODO zatwierdził Kodeks postępowania dla sektora ochrony zdrowia

    Dokument ma być narzędziem dla administratorów i podmiotów przetwarzających dane osobowe z branży ochrony zdrowia. To pierwszy w Europie kodeks obejmujący podmioty publiczne i prywatne z sektora medycznego.

    REKLAMA

    28 grudnia 2023 r. mija termin wykonania zaległych szkoleń bhp i badań lekarskich pracowników. Należy też sprawdzić ważność orzeczeń lekarskich!

    28 grudnia 2023 r. kończy się okres przejściowy po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego spowodowanego pandemią COVID-19. Pracodawcy muszą zadbać o wykonanie zaległych badań profilaktycznych pracowników i szkoleń bhp. Jeżeli pracodawca nie spełni tego obowiązku, grozi mu kara grzywny do 30000 zł.

    Dodatek osłonowy 2024: nie pomniejszy go ani urząd skarbowy, ani komornik. Można zyskać od 228,80 zł do 822,25 zł

    Od 1 stycznia 2024 r. Polacy po raz kolejny otrzymają wsparcie w postaci dodatku osłonowego. Wnioski będą składać pomiędzy 1 a 30 kwietnia, a wypłaty będą zrealizowanego do 30 czerwca 2024 r. Jednak niektórzy już dziś się martwią, czy otrzymają deklarowane kwoty w całości. Czy trzeba będzie od nich zapłacić podatek oraz czy będą podlegały egzekucji komorniczej.

    REKLAMA