| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Partie polityczne > Prawo i Sprawiedliwość

Prawo i Sprawiedliwość

Partia polityczna Prawo i Sprawiedliwość, powstała 13 czerwca 2001 r. na fali popularności uzyskanej przez ówczesnego ministra sprawiedliwości Lecha Kaczyńskiego. Wiosną 2001 roku budowy nowego ugrupowania podjęli się obok Lecha Kaczyńskiego, jego brat Jarosław Kaczyński oraz Ludwik Dorn. Na Kongresie Założycielskim postulowano budowę państwa opiekuńczego, z silną władzą wykonawczą i sądownictwem.

Historia partii

Wśród członków nowoutworzonej partii znaleźli się dawni działacze Porozumienia Centrum, Ruchu Społecznego Akcji Wyborczej Solidarność,Zjednoczenia Chrześcijański Narodowego, Ruchu Odbudowy Polski, jak również osoby bezpartyjne.

W wyborach do Sejmu w 2001 roku partia uzyskała 4 miejsce i 9,5 % głosów wyborców , co należy uznać za duży sukces dopiero co utworzonego ugrupowania.

W 2001 roku ze stanowiska prezesa PiS ustąpił Lech Kaczyński na rzecz brata Jarosława Kaczyńskiego. 

Największą popularnością partia cieszyła się w roku 2005 kiedy kandydat PiS Lech Kaczński został wybrany Prezydentem RP. W tym samym roku partia uzyskała również najlepszy wynik we wrześniowych wyborach parlamentarnych, uzyskując 26,99% głosów, co dało partii 155 mandatów poselskich i 50 mandatów senatorskich. Premierem rządu został Kazimierz Marcinkwieicz. W maju 2006 roku na mocy porozumienia PiS, Samooborny Ligi Polskich Rodzin oraz Narodowego Koła Parlamentarnego powstała większościowa koalicja rządowa.

Koalicja nie cieszyła się poparciem obywateli, w październiku 2007 roku rozpisano nowe przedterminowe wybory w których PiS zdobyło jednak 5 183 477 głosów (32,11%), a więc o 2 mln więcej niż w 2005 r.

Program wyborczy

 Program PiS zakada budowę nowoczesnej, solidarnej i bezpiecznej Polski. W centrum programu partii znajdują się kwestie porządku i bezpieczeństwa. PiS opowiada się za państwem sillnym, sprawnym i nieskorumpowanym. Postuluje przecięcie powiązań między światem polityki, biznesu i zorganizowanej przestępczości.

W programie Partii pojawiają się postulaty odbudowy znaczenia Narodu Polskiego jako punktu odniesienia polityki i zaangażowania w sprawy publiczne, zmniejszenia liczby posłów i nowa konstrukcja Senatu, poprawa jakości legislacji, przywrócenie priorytetowego znaczenia polityce historycznej i kształtowaniu postaw patriotycznych. Partia uważa, że wzrostowi gospodarczemu powinien towarzyszyć wzrost wydatków państwa na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego.

 Za najważniejszy cel polityki zagranicznej uznawane jest bezpieczeństwo Polski w różnych wymiarach, w tym militarnym i energetycznym, a także jej należyty status
i dobra pozycja polityczna w Unii Europejskiej oraz wobec innych państw.

PiS zapowiada że celem jej polityki będzie zrównanie poziomu życia Polaków i obywateli najzamożniejszych krajów Unii Europejskiej. Wybór momentu wejścia Polski do strefy euro, które może nastąpić po spełnieniu odpowiednich warunków makroekonomicznych, podporządkujemy polityce rozwoju. 

Partia proponuje politykę rodzinną nastawioną na poprawę jakości życia i bezpieczeństwa ekonomicznego rodzin, zwiększenie finansowania opieki zdrowotnej i utrzymywania dotychczasowego zakresu jej finansowania z budżetu państwa.

Kolejnym punktem programu wyborczego jest wsparcie dla polskiego rolnictwa i wsi.

Partia posiada czterech wiceprezesów. Są nimi Adam Lipiński, Marek Kuchciński, Aleksandra Natalli-Świat i Zbigniew Ziobro.

 PiS liczy dziś ponad 20 tysięcy członków. Organizacją młodzieżową PiS, jest Forum Młodych PiS.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Smart MBC

ekspert z zakresu HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »