REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo i Sprawiedliwość

Katarzyna Wilimborek

REKLAMA

Partia polityczna Prawo i Sprawiedliwość, powstała 13 czerwca 2001 r. na fali popularności uzyskanej przez ówczesnego ministra sprawiedliwości Lecha Kaczyńskiego. Wiosną 2001 roku budowy nowego ugrupowania podjęli się obok Lecha Kaczyńskiego, jego brat Jarosław Kaczyński oraz Ludwik Dorn. Na Kongresie Założycielskim postulowano budowę państwa opiekuńczego, z silną władzą wykonawczą i sądownictwem.

Historia partii

Wśród członków nowoutworzonej partii znaleźli się dawni działacze Porozumienia Centrum, Ruchu Społecznego Akcji Wyborczej Solidarność,Zjednoczenia Chrześcijański Narodowego, Ruchu Odbudowy Polski, jak również osoby bezpartyjne.

REKLAMA

W wyborach do Sejmu w 2001 roku partia uzyskała 4 miejsce i 9,5 % głosów wyborców , co należy uznać za duży sukces dopiero co utworzonego ugrupowania.

W 2001 roku ze stanowiska prezesa PiS ustąpił Lech Kaczyński na rzecz brata Jarosława Kaczyńskiego. 

REKLAMA

Największą popularnością partia cieszyła się w roku 2005 kiedy kandydat PiS Lech Kaczński został wybrany Prezydentem RP. W tym samym roku partia uzyskała również najlepszy wynik we wrześniowych wyborach parlamentarnych, uzyskując 26,99% głosów, co dało partii 155 mandatów poselskich i 50 mandatów senatorskich. Premierem rządu został Kazimierz Marcinkwieicz. W maju 2006 roku na mocy porozumienia PiS, Samooborny Ligi Polskich Rodzin oraz Narodowego Koła Parlamentarnego powstała większościowa koalicja rządowa.

Koalicja nie cieszyła się poparciem obywateli, w październiku 2007 roku rozpisano nowe przedterminowe wybory w których PiS zdobyło jednak 5 183 477 głosów (32,11%), a więc o 2 mln więcej niż w 2005 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Program wyborczy

 Program PiS zakada budowę nowoczesnej, solidarnej i bezpiecznej Polski. W centrum programu partii znajdują się kwestie porządku i bezpieczeństwa. PiS opowiada się za państwem sillnym, sprawnym i nieskorumpowanym. Postuluje przecięcie powiązań między światem polityki, biznesu i zorganizowanej przestępczości.

REKLAMA

W programie Partii pojawiają się postulaty odbudowy znaczenia Narodu Polskiego jako punktu odniesienia polityki i zaangażowania w sprawy publiczne, zmniejszenia liczby posłów i nowa konstrukcja Senatu, poprawa jakości legislacji, przywrócenie priorytetowego znaczenia polityce historycznej i kształtowaniu postaw patriotycznych. Partia uważa, że wzrostowi gospodarczemu powinien towarzyszyć wzrost wydatków państwa na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego.

 Za najważniejszy cel polityki zagranicznej uznawane jest bezpieczeństwo Polski w różnych wymiarach, w tym militarnym i energetycznym, a także jej należyty status
i dobra pozycja polityczna w Unii Europejskiej oraz wobec innych państw.

PiS zapowiada że celem jej polityki będzie zrównanie poziomu życia Polaków i obywateli najzamożniejszych krajów Unii Europejskiej. Wybór momentu wejścia Polski do strefy euro, które może nastąpić po spełnieniu odpowiednich warunków makroekonomicznych, podporządkujemy polityce rozwoju. 

Partia proponuje politykę rodzinną nastawioną na poprawę jakości życia i bezpieczeństwa ekonomicznego rodzin, zwiększenie finansowania opieki zdrowotnej i utrzymywania dotychczasowego zakresu jej finansowania z budżetu państwa.

Kolejnym punktem programu wyborczego jest wsparcie dla polskiego rolnictwa i wsi.

Partia posiada czterech wiceprezesów. Są nimi Adam Lipiński, Marek Kuchciński, Aleksandra Natalli-Świat i Zbigniew Ziobro.

 PiS liczy dziś ponad 20 tysięcy członków. Organizacją młodzieżową PiS, jest Forum Młodych PiS.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Regularnie zapraszaj kominiarza do przeglądu i czyszczenia komina, bo nie dostaniesz odszkodowania! Co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim - terminy, koszty, wymogi prawne

    Przegląd komina (przewodów kominowych), to obowiązek, o którym zapomina wielu właścicieli i zarządców budynków. Przepisy określają dokładnie jak często trzeba wykonywać przegląd kominiarski? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół z przeglądu? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego warto robić przegląd kominiarski z powodu ubezpieczenia domu? 

    “Pucheroki”, “turki”, “dziady śmiguśne” czy “śmiergust” to wielkanocne tradycje, występujące w niektórych regionach Polski

    “Pucheroki”, “turki”, “dziady śmiguśne”, “śmiergust” to mniej znane wielkanocne tradycje, utrzymujące się w niektórych regionach Polski.

    W Wielki Piątek sklepy są otwarte dłużej. A jak będą czynne w Wielką Sobotę?

    W Wielki Piątek, 29 marca można zrobić zakupy w marketach nawet do godz. 23. Niektóre sklepy jednak czynne będą krócej, czyli do godziny 22. Natomiast w Wielką Sobotę, 30 marca większość sieci będzie czynna do godz. 13.

    ZUS już wypłacił "trzynaste" emerytury pierwszym emerytom i rencistom. Kiedy dostaną następni?

    Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłaty trzynastych emerytur. Do blisko 913 tys. osób trafiło łącznie ponad 1,6 mld zł - poinformował PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Kolejny termin wypłaty trzynastek przypada na 5 kwietnia.

    REKLAMA

    Świadczenie pielęgnacyjne w 2024 r. według “starych” i “nowych” zasad. Wymogi co do uprawnionych, zbieg uprawnień i inne problemy

    Od początku 2024 roku weszły w życie “nowe” zasady ubiegania się o świadczenie pielęgnacyjne, ale niezależnie od tego świadczenie to może być nadal przyznane według “starych” zasad. Na czym polega różnica i jakie wnioski płyną z analizy orzecznictwa sądowego w tym zakresie?

    Dziś w Kościele katolickim Wielki Piątek. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego wiernych obowiązuje post ścisły

    W Wielki Piątek, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, wiernych obowiązuje nie tylko wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, ale post ścisły, czyli trzy posiłki, przy czym tylko jeden do syta, a dwa lekkie. Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły 14. rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia 60. roku życia. Z przestrzegania wstrzemięźliwości zwolnione są osoby chore oraz te, które nie mają możliwości wyboru pokarmu (dotyczy m.in. punktów zbiorowego żywienia), przy czym wyjątek ten nie dotyczy postu ścisłego w Środę Popielcową i Wielki Piątek.

    Prace domowe: Nauczyciele nie wiedzą jak stosować definicje z rozporządzenia [1 kwietnia 2024 r.]

    Rozporządzenie wprowadza zakaz prac domowych dla młodszych uczniów. Jednocześnie dopuszcza - z ograniczeniami - zadawanie takich prac w klasach IV-VIII szkoły podstawowej. 

    Wybory samorządowe - głosowanie przez pełnomocnika. Ostatni dzień na złożenie wniosku [np. niepełnosprawni, seniorzy]

    Piątek 29 marca 2024 r. jest ostatnim dniem, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    REKLAMA

    Czy można w trakcie roku szkolnego wypisać dziecko z religii? Sprawdź, jakie informacje znajdą się na świadectwie.

    Decyzja o zapisaniu dziecka na lekcje religii organizowanie w szkole nie dla wszystkich rodziców jest łatwa. Zdarza się, że już w trakcie roku szkolnego dochodzą do wniosku, że nie była ona właściwa i chcieliby zmienić.

    W Wielki Piątek 29 marca 2024 r. niektóre markety spożywcze otwarte dłużej

    W jakich godzinach zrobimy zakupy w Wielki Piątek i Wielką Sobotę? Prezentujemy przydatne zestawienie popularnych placówek handlowych.

    REKLAMA