REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo i Sprawiedliwość

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna Wilimborek

REKLAMA

Partia polityczna Prawo i Sprawiedliwość, powstała 13 czerwca 2001 r. na fali popularności uzyskanej przez ówczesnego ministra sprawiedliwości Lecha Kaczyńskiego. Wiosną 2001 roku budowy nowego ugrupowania podjęli się obok Lecha Kaczyńskiego, jego brat Jarosław Kaczyński oraz Ludwik Dorn. Na Kongresie Założycielskim postulowano budowę państwa opiekuńczego, z silną władzą wykonawczą i sądownictwem.

Historia partii

Wśród członków nowoutworzonej partii znaleźli się dawni działacze Porozumienia Centrum, Ruchu Społecznego Akcji Wyborczej Solidarność,Zjednoczenia Chrześcijański Narodowego, Ruchu Odbudowy Polski, jak również osoby bezpartyjne.

REKLAMA

W wyborach do Sejmu w 2001 roku partia uzyskała 4 miejsce i 9,5 % głosów wyborców , co należy uznać za duży sukces dopiero co utworzonego ugrupowania.

W 2001 roku ze stanowiska prezesa PiS ustąpił Lech Kaczyński na rzecz brata Jarosława Kaczyńskiego. 

REKLAMA

Największą popularnością partia cieszyła się w roku 2005 kiedy kandydat PiS Lech Kaczński został wybrany Prezydentem RP. W tym samym roku partia uzyskała również najlepszy wynik we wrześniowych wyborach parlamentarnych, uzyskując 26,99% głosów, co dało partii 155 mandatów poselskich i 50 mandatów senatorskich. Premierem rządu został Kazimierz Marcinkwieicz. W maju 2006 roku na mocy porozumienia PiS, Samooborny Ligi Polskich Rodzin oraz Narodowego Koła Parlamentarnego powstała większościowa koalicja rządowa.

Koalicja nie cieszyła się poparciem obywateli, w październiku 2007 roku rozpisano nowe przedterminowe wybory w których PiS zdobyło jednak 5 183 477 głosów (32,11%), a więc o 2 mln więcej niż w 2005 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Program wyborczy

 Program PiS zakada budowę nowoczesnej, solidarnej i bezpiecznej Polski. W centrum programu partii znajdują się kwestie porządku i bezpieczeństwa. PiS opowiada się za państwem sillnym, sprawnym i nieskorumpowanym. Postuluje przecięcie powiązań między światem polityki, biznesu i zorganizowanej przestępczości.

REKLAMA

W programie Partii pojawiają się postulaty odbudowy znaczenia Narodu Polskiego jako punktu odniesienia polityki i zaangażowania w sprawy publiczne, zmniejszenia liczby posłów i nowa konstrukcja Senatu, poprawa jakości legislacji, przywrócenie priorytetowego znaczenia polityce historycznej i kształtowaniu postaw patriotycznych. Partia uważa, że wzrostowi gospodarczemu powinien towarzyszyć wzrost wydatków państwa na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego.

 Za najważniejszy cel polityki zagranicznej uznawane jest bezpieczeństwo Polski w różnych wymiarach, w tym militarnym i energetycznym, a także jej należyty status
i dobra pozycja polityczna w Unii Europejskiej oraz wobec innych państw.

PiS zapowiada że celem jej polityki będzie zrównanie poziomu życia Polaków i obywateli najzamożniejszych krajów Unii Europejskiej. Wybór momentu wejścia Polski do strefy euro, które może nastąpić po spełnieniu odpowiednich warunków makroekonomicznych, podporządkujemy polityce rozwoju. 

Partia proponuje politykę rodzinną nastawioną na poprawę jakości życia i bezpieczeństwa ekonomicznego rodzin, zwiększenie finansowania opieki zdrowotnej i utrzymywania dotychczasowego zakresu jej finansowania z budżetu państwa.

Kolejnym punktem programu wyborczego jest wsparcie dla polskiego rolnictwa i wsi.

Partia posiada czterech wiceprezesów. Są nimi Adam Lipiński, Marek Kuchciński, Aleksandra Natalli-Świat i Zbigniew Ziobro.

 PiS liczy dziś ponad 20 tysięcy członków. Organizacją młodzieżową PiS, jest Forum Młodych PiS.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Emerytura dla nauczyciela 2025 – które rozwiązanie wybrać? ZUS podpowiada

Nauczyciele, którzy chcą zakończyć aktywność zawodową mają do wyboru kilka możliwości – od powszechnej emerytury, przez wcześniejsze przejście na świadczenie z Karty Nauczyciela, aż po tzw. nową emeryturę nauczycielską. Wybór zależy m.in. od wieku, stażu pracy i spełnienia określonych warunków.

100 zł miesięcznie dodatku do energii elektrycznej dla tej grupy osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. Wnioski można składać od 11 lipca 2025 r.

Od 1 lipca 2025 roku więcej osób będzie mogło ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu „Aktywny samorząd”, Obszar E. Wsparcie w formie dodatku na opłaty za energię elektryczną przysługuje osobom korzystającym z koncentratora tlenu lub respiratora w warunkach domowych.

Dodatki dla urzędników. Co na to RIO? Odpowiedź zaskoczy

Dodatki dla urzędników. Co na to RIO? Odpowiedź zaskoczy, bo wydawałoby się, że pracodawca może w skład wynagrodzenia zasadniczego wliczać różnego rodzaju dodatki, tym bardziej w budżetówce. No nie zawsze!

Zestawienie i omówienie 61 korzystnych wyroków sądów powszechnych w sprawach dot. wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20, w tym 4 prawomocnych

Orzecznictwo w sprawach art. 25 ust. 1b ustawy emerytalnej po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca 2024 r. sygn. akt SK 140/20 jest bardzo niejednolite. Wskazana niejednolitość przejawia się na wielu płaszczyznach, przede wszystkim niektóre sądy powszechne orzekają na korzyść emerytów poprzez zmianę decyzji ZUS, inne z kolei orzekają na niekorzyść, oddalając odwołania emerytów. Również w ramach orzeczeń korzystnych, można zaobserwować spore różnice.

REKLAMA

Unia zakaże kotłów gazowych? Tak, ale nie od 2040 roku. Ekspert wyjaśnia

- Od dwóch lat ze zmiennym natężeniem pojawiają się w mediach teksty o rzekomym zakazie przez Unię Europejską montażu kotłów gazowych oraz zakazie od 2040 r. wykorzystania gazu do ogrzewania. Warto może wyjaśnić zaniepokojonym klientom, że takie doniesienia to brednie i manipulacja – powiedział serwisowi eNewsroom.pl Bartosz Kwiatkowski, Dyrektor Generalny, Polska Organizacja Gazu Płynnego (POGP)

Co najmniej 120 proc. płacy minimalnej w budżetówce w 2026: taka propozycja

Co najmniej 120 proc. płacy minimalnej w budżetówce: taka propozycja padła. Dlaczego? Bo w wielu państwach Europy Środkowej płaca minimalna stanowi kluczowy instrument polityki społecznej i ekonomicznej, nie inaczej powinno być w Polsce, szczególnie w stosunku do pracowników budżetówki. Ich praca ma realny wpływ na funkcjonowanie sektora publicznego i generalnie państwa. W Polsce od lat obserwujemy systematyczny wzrost płacy minimalnej, jednak nadal utrzymuje się spora różnica między warunkami zatrudnienia w sektorze publicznym a prywatnym. Wciąż płaca minimalna jest wręcz niegodna!

Kto dostanie pieniądze z ZUS-u po śmierci emeryta lub rencisty? Czy trzeba zwracać emeryturę lub rentę po śmierci seniora? ZUS wyjaśnia

Czy emeryturę lub rentę doręczoną po śmierci świadczeniobiorcy trzeba oddać? A co ze świadczeniem, które wpłynęło na konto? W takich sytuacjach wątpliwości ma wiele osób. ZUS przypomina, kto może zachować wypłatę, a kiedy trzeba ją zwrócić.

Sejm na żywo. Komisja śledcza ds. Pegasus [11 lipca 2025r.]

11 lipca 2025 r. odbędzie się posiedzenie komisji śledczej ds. inwigilacji systemem Pegasus. Podczas posiedzenia przesłuchana zostanie prokurator Teresa Rutkowska-Szmydyńska.

REKLAMA

Odpowiedzialność za szkodę spowodowaną przez zwierzę

Szkody powodować mogą nie tylko ludzie, ale i zwierzęta. Niekiedy jest to wynik niedbalstwa lub braku należytej ostrożności, a czasem umyślnego działania opiekuna zwierzęcia. Art. 1 ust. 1 ustawy o ochronie praw zwierząt mówi, że zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą, a człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Coraz powszechniej jednak za opiekę nad niebezpiecznymi zwierzętami (np. większymi psami) biorą się osoby nieposiadające odpowiednich cech i kompetencji do zapewnienia zwierzęciu należytego treningu i warunków, czym stwarzają zagrożenie nie tylko dla samego pupila, ale i dla otoczenia (np. ataków zwierząt na osoby postronne).

To się dzieje: 4-dni pracy po 8 godz. (i wolne piątki!) albo 5 dni pracy po 6-7 godz. za tym samym wynagrodzeniem – MRPiPS wprowadza skrócony czas pracy. Zmiana, której oczekują Polacy

W dniu 27 czerwca 2025 r. MRPiPS ogłosiło nabór do pilotażowego programu pn. „Skrócony czas pracy – to się dzieje”, z którego będą mogli skorzystać przedsiębiorcy (i nie tylko) z całej Polski. Za udział w programie, każdy pracodawca będzie mógł otrzymać nawet 1 mln zł dofinansowania, a tysiące pracowników, już niebawem, będzie mogło pracować 4 (zamiast 5) dni w tygodniu albo po 6 lub 7 (zamiast 8) godzin dziennie, zachowując przy tym prawo do dotychczasowego wynagrodzenia. Wiemy już kiedy rusza nabór wniosków i jakie będą kryteria naboru, a także – jakie zdanie na temat wprowadzenia skróconego czasu pracy mają Polacy.

REKLAMA