REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo i Sprawiedliwość

Katarzyna Wilimborek

REKLAMA

Partia polityczna Prawo i Sprawiedliwość, powstała 13 czerwca 2001 r. na fali popularności uzyskanej przez ówczesnego ministra sprawiedliwości Lecha Kaczyńskiego. Wiosną 2001 roku budowy nowego ugrupowania podjęli się obok Lecha Kaczyńskiego, jego brat Jarosław Kaczyński oraz Ludwik Dorn. Na Kongresie Założycielskim postulowano budowę państwa opiekuńczego, z silną władzą wykonawczą i sądownictwem.

Historia partii

Wśród członków nowoutworzonej partii znaleźli się dawni działacze Porozumienia Centrum, Ruchu Społecznego Akcji Wyborczej Solidarność,Zjednoczenia Chrześcijański Narodowego, Ruchu Odbudowy Polski, jak również osoby bezpartyjne.

REKLAMA

W wyborach do Sejmu w 2001 roku partia uzyskała 4 miejsce i 9,5 % głosów wyborców , co należy uznać za duży sukces dopiero co utworzonego ugrupowania.

W 2001 roku ze stanowiska prezesa PiS ustąpił Lech Kaczyński na rzecz brata Jarosława Kaczyńskiego. 

REKLAMA

Największą popularnością partia cieszyła się w roku 2005 kiedy kandydat PiS Lech Kaczński został wybrany Prezydentem RP. W tym samym roku partia uzyskała również najlepszy wynik we wrześniowych wyborach parlamentarnych, uzyskując 26,99% głosów, co dało partii 155 mandatów poselskich i 50 mandatów senatorskich. Premierem rządu został Kazimierz Marcinkwieicz. W maju 2006 roku na mocy porozumienia PiS, Samooborny Ligi Polskich Rodzin oraz Narodowego Koła Parlamentarnego powstała większościowa koalicja rządowa.

Koalicja nie cieszyła się poparciem obywateli, w październiku 2007 roku rozpisano nowe przedterminowe wybory w których PiS zdobyło jednak 5 183 477 głosów (32,11%), a więc o 2 mln więcej niż w 2005 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Program wyborczy

 Program PiS zakada budowę nowoczesnej, solidarnej i bezpiecznej Polski. W centrum programu partii znajdują się kwestie porządku i bezpieczeństwa. PiS opowiada się za państwem sillnym, sprawnym i nieskorumpowanym. Postuluje przecięcie powiązań między światem polityki, biznesu i zorganizowanej przestępczości.

REKLAMA

W programie Partii pojawiają się postulaty odbudowy znaczenia Narodu Polskiego jako punktu odniesienia polityki i zaangażowania w sprawy publiczne, zmniejszenia liczby posłów i nowa konstrukcja Senatu, poprawa jakości legislacji, przywrócenie priorytetowego znaczenia polityce historycznej i kształtowaniu postaw patriotycznych. Partia uważa, że wzrostowi gospodarczemu powinien towarzyszyć wzrost wydatków państwa na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego.

 Za najważniejszy cel polityki zagranicznej uznawane jest bezpieczeństwo Polski w różnych wymiarach, w tym militarnym i energetycznym, a także jej należyty status
i dobra pozycja polityczna w Unii Europejskiej oraz wobec innych państw.

PiS zapowiada że celem jej polityki będzie zrównanie poziomu życia Polaków i obywateli najzamożniejszych krajów Unii Europejskiej. Wybór momentu wejścia Polski do strefy euro, które może nastąpić po spełnieniu odpowiednich warunków makroekonomicznych, podporządkujemy polityce rozwoju. 

Partia proponuje politykę rodzinną nastawioną na poprawę jakości życia i bezpieczeństwa ekonomicznego rodzin, zwiększenie finansowania opieki zdrowotnej i utrzymywania dotychczasowego zakresu jej finansowania z budżetu państwa.

Kolejnym punktem programu wyborczego jest wsparcie dla polskiego rolnictwa i wsi.

Partia posiada czterech wiceprezesów. Są nimi Adam Lipiński, Marek Kuchciński, Aleksandra Natalli-Świat i Zbigniew Ziobro.

 PiS liczy dziś ponad 20 tysięcy członków. Organizacją młodzieżową PiS, jest Forum Młodych PiS.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

REKLAMA

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

REKLAMA

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek do 15 września

Nadal można dostać od 1000 do 2000 złotych dopłaty do wypoczynku dzieci. Chodzi o obozy sportowe. Wniosek trzeba złożyć do 15 września. W czasie obozu mają się odbywać co najmniej 2 godziny zajęć sportowych dziennie, wewnętrzne zawody, turnieje i wycieczki.

REKLAMA