reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory samorządowe 2010 > Jak głosować w wyborach samorządowych

Jak głosować w wyborach samorządowych

Głosowanie to metoda podejmowania decyzji polegająca na tym, że każdy z uczestników oddaje swój głos według własnych przekonań. Informacja o tym, jak oddać ważny głos jest umieszczona przede wszystkim na każdej karcie do głosowania.

Aby głos był ważny, w kratce na karcie do głosowania należy postawić znak „x”. Punkt przecięcia kresek tworzących znak „x” musi się znaleźć w obrębie kratki. Dopisanie na karcie do głosowania dodatkowych nazwisk lub nazw albo poczynienie innych dopisków poza kratką nie wpływa na ważność głosu.

W wyborach na wójtów, burmistrzów, prezydentów miasta można oddać głos tylko na jednego kandydata, stawiając znak "x" w kratce z lewej strony obok jego nazwiska. W przypadku, gdy wyborca postawi znak ''x'' przy kilku nazwiskach albo nie postawi w ogóle - głos jest nieważny.

Zazwyczaj w tych wyborach trzeba przeprowadzić dwie tury. Wybory kończą się po pierwszej turze tylko wtedy, kiedy kandydat na wójta otrzymał więcej niż połowę ważnych głosów.

W przypadku, gdy warunek ten nie zostanie spełniony po dwóch tygodniach odbywa się druga tura. Przechodzą do niej tylko dwaj kandydaci, którzy w pierwszej dostali najwięcej głosów. 

W drugiej turze zwycięża kandydat, który dostał więcej głosów.

Zobacz: Kalendarium wyborcze

Wybory w gminach poniżej 20 tys. mieszkańców odbywają się na zasadzie większościowej, czyli radnymi zostają ci kandydaci, na których głosowało najwięcej osób. 

Głosuje się stawiając znak "x" w kratce z lewej strony obok nazwisk najwyżej tylu kandydatów, ilu radnych jest wybieranych w danym okręgu.

Zobacz także: Czynne prawo wyborcze

W gminach powyżej 20 tys. mieszkańców mandaty dzieli się na zasadzie proporcjonalności, czyli wyborca oddaje głos na daną listę.

Trzeba pamiętać, że przy tych wyborach obowiązuje 5-procentowy próg wyborczy i dopiero po jego przekroczeniu dany komitet może uczestniczyć w podziale mandatów.

Wyborca może postawić tylko jeden krzyżyk przy nazwisku wybranego kandydata.

Jeżeli znak „x” został postawiony przy nazwiskach dwóch lub więcej kandydatów z różnych list albo nie został postawiony w ogóle głos jest nieważny. 

Należy jednak pamiętać o tym, że jeżeli znak „x został postawiony obok nazwisk dwóch lub więcej kandydatów z tej samej listy, głos jest ważny.

Zobacz: Bierne prawo wyborcze

Wybory do rady powiatu są przeprowadzane na zasadach analogicznych do wyborów w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców.

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

Wybory do sejmiku województwa są przeprowadzane na zasadach analogicznych do wyborów w gminach powyżej 20 tys. mieszkańców. Wyborca głosuje tylko na określoną listę, stawiając znak "x" obok nazwiska jednego z kandydatów i wskazując tym jego pierwszeństwo do mandatu.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jowita Mulawa-Krause

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa podatkowego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama