REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie sankcje grożą za szalbierstwo

Szalbierstwo rozumiane jest jako wyłudzanie świadczeń.
Szalbierstwo rozumiane jest jako wyłudzanie świadczeń.

REKLAMA

REKLAMA

Wyłudzanie świadczeń to wykroczenie (zwane również szalbierstwem), które w praktyce występuje dość często. Ustawodawca pod groźbą kary aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny penalizuje w art. 121 Kodeksu wykroczeń szereg zachowań polegających na uzyskaniu nienależnego świadczenia.

Charakter prawny szalbierstwa

Przedmiotem ochrony przepisu art. 121 Kodeksu wykroczeń jest ochrona należności, które przysługują z tytułu prowadzenia określonej działalności lub świadczenia określonych usług. Penalizowane jest zatem zachowanie polegające na próbie skorzystania z danej usługi bez uiszczenia stosownej opłaty.

REKLAMA

Wykroczenie szalbierstwa można popełnić tylko umyślnie z zamiarem bezpośrednim. Może je popełnić każda osoba fizyczna ( jest to tzw. wykroczenie powszechne).

Zobacz portal: Prawnik.pl

Jakie zachowania są zabronione

Należy wskazać, iż ustawodawca rozróżnia dwa rodzaje szalbierstwa:

  1. wyłudzenia przejazdu koleją lub innym środkiem lokomocji przez osobę, na którą już dwukrotnie uprzednio była nakładana kara pieniężna za ten czyn (tj. sytuacja w której jest to trzecie „przewinienie” jazdy koleją lub innym środkiem lokomocji bez biletu lub bez ważnego biletu),
  2. wyłudzenia obejmującego każdorazowo jedno ze wskazanych zachowań:
  • wyłudzenie pożywienia lub napoju w zakładzie żywienia zbiorowego
  • wyłudzenie przejazdu środkiem lokomocji należącym do przedsiębiorstwa niedysponującego karami pieniężnymi określonymi w taryfie
  • wyłudzenie wstępu na imprezę artystyczną, rozrywkową lub sportową
  • wyłudzenie działanie automatu lub innego podobnego świadczenia (o którym sprawca wie, że jest płatne).

Należy nadmienić, iż już literalne określenie wskazanych zachowań dość precyzyjnie zakreśla zakres czynów zabronionych. Wyjątkiem jest zwrot użyty przez ustawodawcę, który penalizuje zachowanie polegające na wyłudzaniu innego świadczenia, o którym sprawca wie, że jest płatne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wydaje się, że pod wskazanym pojęciem mieści się takie zachowanie, gdzie dana usługa jest wykonywana przy pomocy maszyny (urządzenia elektronicznego).

Przykładowo w orzecznictwie Sądu Najwyższego uznano, iż innym podobnym świadczeniem, o którym mowa w art. 121 § 2 Kodeksu wykroczeń jest także płatna usługa, polegająca na podłączeniu odbiornika telewizyjnego do systemu zbiorowego odbioru (sieci kablowej) i na udostępnieniu programów (postanowienie SN z dnia 29 kwietnia 2004 r. I KZP 22/04, OSNwSK 2004/1/1691 a także, iż zachowaniem tym może być brak zapłaty za usługę strzyżenia w zakładzie fryzjerskim (tak uzasadnienie uchwały SN z 24 stycznia 1973 r., VI KZP 69/72, OSNKW 1973, nr 4, poz. 42).

W opisywanym pojęciu będzie mieściła się sytuacja, w której kierowca nie uiści celowo opłaty za parkowanie w strefie płatnego postoju.

Z kolei w zakresie opisywanego pojęcia „innego świadczenia” nie mieści się zachowanie polegające na wyłudzeniu mieszkania w hotelu bez zamiaru uiszczenia należności" (uchwała SN z 23 listopada 1972 r., VI KZP 49/72, OSNKW 1973, nr 2-3, poz. 27) oraz brak uiszczenia zapłaty za umowę o dzieło ( tak uchwała SN z 24 stycznia 1973 r., VI KZP 69/72, OSNKW 1973, nr 4, poz. 42).

Zobacz również serwis: Wykroczenia

Co grozi za szalbierstwo

Zgodnie z treścią art. 121§1 Kodeksu wykroczeń za wszystkie wskazane formy szalbierstwa sprawcy grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

REKLAMA

Dodatkowo należy wskazać, iż na mocy art. 121§3 Kodeksu wykroczeń za wszystkie formy szalbierstwa (z wyjątkiem zachowania określonego w art. 121§1 Kodeksu wykroczeń – wyłudzenie przejazdu koleją lub innym środkiem lokomocji) sąd może orzec obowiązek zapłaty równowartości wyłudzonego mienia.

Brak możliwości nałożenia wskazanego obowiązku na sprawcę czynu z art. 121§ 1 Kodeksu wykroczeń wynika naturalnie z faktu, iż na tego sprawcę nakładana jest już kara finansowa (stosowna do regulaminu przewoźnika, czyli np. jest to mandat w razie jazdy tramwajem bez biletu).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA