reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Charakterystyka wykroczeń > Zakaz palenia wchodzi w życie

Zakaz palenia wchodzi w życie

Nowelizacja ustawy antynikotynowej ogranicza możliwość palenia papierosów w większości miejsc publicznych. Zakazem palenia objęte są: szkoły, placówki zdrowotne oraz środki transportu publicznego.

Gdzie nie można palić papierosów?

Na pytanie, gdzie nie można palić papierosów, chyba łatwiej odpowiedzieć gdzie można, ponieważ lista miejsc objętych zakazem jest dość długa.

Zgodnie z nową regulacją palenie jest zabronione między innymi na terenach zakładów opieki zdrowotnej, jednostek organizacyjnych systemu oświaty, placach zabaw oraz na uczelniach. Obejmuje również pomieszczenia obiektów sportowych, przystanki autobusowe, środki transportu publicznego oraz lokale gastronomiczno-rozrywkowe.

Kto pali wyroby tytoniowe w miejscach objętych zakazami podlega karze grzywny do 500 zł.

Właściciel lub zarządzający może jednak wyznaczyć palarnię. Pomieszczenie to musi być wyodrębnione konstrukcyjnie od innych pomieszczeń i ciągów komunikacyjnych, zaopatrzone w wentylację mechaniczną lub system filtracyjny, aby dym tytoniowy nie przenikał do innych pomieszczeń. Palarnie mogą być zorganizowane w:
● w domach pomocy społecznej lub domach spokojnej starości,
● w hotelach,
● w obiektach służących obsłudze podróżnych,
● na terenie uczelni,
● w pomieszczeniach zakładów pracy,
● w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych.

Właściciel lub zarządzający lokalem gastronomiczno-rozrywkowym z co najmniej dwoma pomieszczeniami przeznaczonymi do konsumpcji może wyłączyć spod omawianego zakazu palenia zamknięte pomieszczenie konsumpcyjne, wyposażone w wentylację zapewniającą, aby dym tytoniowy nie przenikał do innych pomieszczeń.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Odpowiednie oznaczenie miejsc

Właściciel lub zarządzający obiektem lub środkiem transportu zobowiązany jest umieścić informację o zakazie palenia tytoniu. W przypadku braku takiego oznaczenia może zostać nałożona na niego kara grzywny w wysokości do 2000 zł.

Klub palacze pomoże ominąć zakaz?

Restauratorzy obawiając się drastycznych spadków ilości klientów wymyślili sposób, który być może stanie się obejściem obowiązujących przepisów. Pojawił się pomysł aby zakładać tzw. „kluby palacza”, chętni do wizyty w lokalu podpisywaliby deklarację o członkostwie w klubie i o zgodzie na przebywanie w miejscu, gdzie pali się papierosy.

Zobacz serwis: Wykroczenia

Zakaz palenia nie tylko w Polsce

Światowa organizacja zdrowia (WHO) stoi na stanowisku, że tylko restrykcyjne prawo może być skuteczne w zwalczaniu epidemii palenia tytoniu. Popiera zaostrzenie przepisów antynikotynowych oraz chce likwidacji palarni.

W niektórych krajach od dawna funkcjonuje zakaz palenia np. Włochy, Irlandia czy USA. Doświadczenia tych krajów pokazują, że warto wprowadzać zakazy ograniczające palenie papierosów.

O tym jak zdrowie jest ważne wyraził opinię prezydent Barack Obama, podpisując w czerwcu 2009 r, ustawę, która nakłada kolejne ograniczenia na marketing wyrobów tytoniowych oraz daje możliwość ściślejszej niż dotychczas kontroli produkcji papierosów.

Zobacz portal: Prawnik.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Palenie wyrobów tytoniowych w miejscach objętych zakazem podlega karze grzywny do 500 zł.
Palenie wyrobów tytoniowych w miejscach objętych zakazem podlega karze grzywny do 500 zł.

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama