REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 18 maja 2015 r. zaostrzone sankcje dla kierowców

Od 18 maja 2015 r. zaostrzone sankcje dla kierowców. /Fot. Fotolia
Od 18 maja 2015 r. zaostrzone sankcje dla kierowców. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od poniedziałku 18 maja 2015 r. obowiązują zaostrzone sankcje dla kierowców. Ci, którzy przekroczą w terenie zabudowanym prędkość o ponad 50 km/h, stracą prawo jazdy na 3 miesiące. Policja i MSW liczą, że zmiany zwiększą bezpieczeństwo na drogach.

Nowe rozwiązania dotyczą nie tylko tych kierowców, którzy jeżdżą szybko, ale też tych, którzy przewożą zbyt dużą liczbę osób lub po raz kolejny zostają zatrzymani na prowadzeniu pod wpływem alkoholu.

REKLAMA

"Jako MSW przeprowadziliśmy badania, które jednoznacznie pokazują, że wśród Polaków nie ma pobłażania dla tych kierowców, którzy po raz kolejny wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu. 46 proc. respondentów opowiedziała się też za tym, że powinno być więcej kontroli drogowych" - mówiła w piątek podczas briefingu rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak. Jak dodała, zmiany mają m.in. spowodować, że walka z "piratami drogowymi" będzie skuteczniejsza.

"Będziemy monitorować wejście w życie tych przepisów, przyglądać się jak to wygląda w praktyce" - dodała.

Także Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji podkreślał, że w jego ocenie polscy kierowcy szybko przekonają się do nowych przepisów. Zaznaczył, że duże wątpliwości budził kiedyś obowiązek jazdy w dzień z włączonymi światłami, a teraz jest traktowany przez kierowców jako "rzecz oczywista".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W poniedziałek wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu karnego oraz oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z nowymi przepisami kierowcy, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym, stracą prawo jazdy na trzy miesiące; zostanie im ono odebrane przez kontrolującego policjanta i przesłane do właściwego starosty, który - wydając decyzję administracyjną - formalnie zatrzyma ten dokument. Podobnie będzie też z kierowcami, którzy przewożą zbyt dużą liczbę osób (o co najmniej dwie więcej niż wskazano w dowodzie rejestracyjnym). Policjant zatrzymując prawo jazdy, wyda też kierowcy pokwitowanie, które będzie uprawniać do jazdy jeszcze przez 24 godziny, od momentu zatrzymania dokumentu.

Kierowcy powinni pamiętać o tym, że zatrzymania prawa jazdy za nadmierną prędkość może nastąpić nie tylko podczas kontroli drogowej. Z nowych przepisów wynika, że starosta będzie mógł wydać taką decyzję niezależnie od tego, czy prawo jazdy zostało fizycznie zatrzymane przez policjanta. Wystarczą do tego "informacje uzyskane od podmiotów uprawnionych do kontroli ruchu drogowego". W takiej sytuacji wydana zostanie decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy, a kierowca zostanie zobowiązany "do zwrotu prawa jazdy". Okres 3-miesięcznego zakazu prowadzenia samochodu będzie się liczyć od momentu zwrotu prawa jazdy przez kierowcę.

REKLAMA

Jeśli kierowca będzie prowadzić samochód mimo zakazu, okres zatrzymania jego prawa jazdy wzrośnie z 3 do 6 miesięcy. Kolejnym etapem będzie cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdami - jego przywrócenie wiązać się będzie z koniecznością zdania egzaminu.

W znowelizowanych przepisach zaostrzono także sankcje dla pijanych kierowców. Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości będą musiały się liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie orzekał świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd będzie obligatoryjnie orzekał nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. zł na rzecz osób poszkodowanych lub (w przypadku wypadków śmiertelnych - PAP) ich bliskich.

Sąd będzie też mógł, w przypadku skazanych pijanych kierowców, zmienić sposób wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów - na zakaz prowadzenia pojazdów bez blokady alkoholowej. Z możliwości takiej będzie można skorzystać nie wcześniej niż po upływie co najmniej połowy orzeczonego zakazu prowadzenia auta, a w przypadku dożywotniego zakazu - po upływie co najmniej 10 lat. W praktyce kierowca, po takim okresie, będzie mógł jeździć autem wyposażonym w autolock. Dodatkowo w jego prawie jazdy znajdzie się adnotacja o takim obowiązku (specjalny kod - PAP).

W przypadku recydywy, czyli ponownego skazania kierowcy za jazdę po pijanemu, sąd będzie orzekał dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Odstąpienie od tego środka karnego mogłoby nastąpić jedynie w wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych szczególnymi okolicznościami. Minimalny okres zakazu prowadzenia pojazdów orzekany przez sąd wobec recydywistów wyniesie 3 lata.

W ustawie Prawo o ruchu drogowym dodano również nową przesłankę do cofnięcia przez starostę uprawnienia do kierowania pojazdami, dotyczącą młodych kierowców. Prawo jazdy straci osoba, która w okresie 2 lat od jego uzyskania dopuści się jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji (np. spowoduje wypadek drogowy lub będzie kierować w stanie nietrzeźwości, lub trzech wykroczeń polegających na spowodowaniu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym - np. przekroczy prędkość o ponad 30 km/h.)

Źródło: PAP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: Pełnoletnie i niepełnosprawne dzieci. Jakie ulgi i zwolnienia podatkowe 2025 r.

MF odpowiedziało na pytanie: Jakie są możliwości wspólnego z rodzicem, będącym opiekunem faktycznym,
opodatkowania pełnoletniej osoby, która nigdy nie pracowała, jest niezdolna do samodzielnej egzystencji i pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym?

WSA o starym świadczeniu pielęgnacyjnym 2988 zł. Staruszek (87 lat), MOPS, wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Sądy bronią staruszków pozbawionych świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS ignorują korzystny wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. Wszyscy już wiedzą, że jak się ignoruje wyrok TK, to zapewne przez neosędziów. W 2014 r. nie było jednak tego problemu. Więc gminy nie mogą twierdzić, że nie wykonując tego wyroku z uwagi na obecny spór polityczny wobec TK. Postępowanie urzędników jest niezrozumiałe biorąc pod uwagę stanowisko WSA i NSA - sędziowie w dziesiątkach wyroków uznają moc wyroku TK z 2014 r. 

Ekspertka: zawieszenie prawa do azylu jest niehumanitarne i sprzeczne z prawami człowieka; prawo to przewiduje zarówno Konstytucja RP w art. 56, jak i Karta Praw Podstawowych UE w art. 18

Pomysł czasowego, terytorialnego zawieszenia prawa do azylu jest krótkowzroczny, niehumanitarny i sprzeczny z prawami człowieka - powiedziała adwokatka współpracująca z Helsińską Fundacją Praw Człowieka Maria Poszytek odnosząc się do zapowiedzianej przez premiera strategii migracyjnej.

Premier: zredukujemy do minimum nielegalną migrację w Polsce; jednym z elementów strategii migracyjnej będzie czasowe terytorialne zawieszenie prawa do azylu

Na najbliższym posiedzeniu rządu przedstawię strategię migracyjną; jednym z jej elementów będzie czasowe terytorialne zawieszenie prawa do azylu - zapowiedział premier Donald Tusk. Oświadczył, że rząd nie będzie wdrażać europejskich pomysłów godzących w bezpieczeństwo Polski, jak pakt migracyjny.

REKLAMA

MOPS: Bon energetyczny opóźniony? Ustawa nie zawiera daty wypłaty bonu. Ale podaje datę rozliczenia wypłat przed wojewodą

Przepisy nie nakazują wprost wypłaty bonu energetycznego w 2024 r. Ma to nastąpić "niezwłocznie". Zależne jest to "niezwłocznie" od przekazania środków na wypłatę przez wojewodę. Nie wszędzie są przekazywane te pieniądze. Np. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej Łopiennik Górny informuje mieszkańców gminy, że nie ma pieniędzy na bon (czeka na nie). W ustawie nie ma terminu wypłaty bonu, ale jest termin dla raportu przez gminy wydania tych pieniędzy - ostateczny termin 31 stycznia 2025 r.

Można będzie zarejestrować koło gospodyń wiejskich nawet gdy działa w mieście

W dniu 11 października 2024 r. Sejm zaakceptował poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy o kołach gospodyń wiejskich, zgodnie z którą można będzie rejestrować (jako koło gospodyń wiejskich) także koła działające także na obszarze miast. Zakończyła się już parlamentarna procedura legislacyjna tej nowelizacji. Teraz ustawa trafi do podpisu Prezydenta RP.

Możesz sprawdzić, czy wypłacona kwota 14 emerytury była prawidłowa. Porównaj otrzymaną sumę z decyzją ZUS

ZUS zaczął w bieżącym tygodniu wysyłać emerytom i rencistom decyzje o przyznaniu tzw. czternastej emerytury. Decyzje ZUS zostaną przesłane do prawie 6,8 mln osób. Będzie można sprawdzić, czy otrzymana kwota czternastkii zgadza się z decyzją ZUS-u. Jeżeli nie, to trzeba zapytać ZUS o przyczynę tej rozbieżności.

1000 złotych stracą rodzice, którym państwo w 2024 roku zapłaci za żłobek. Aktywny Rodzic pełen niejasności. Rodzice są zdezorientowani i czują się pokrzywdzeni

1000 złotych stracą rodzice, którym państwo w 2024 roku zapłaci za żłobek. Aktywny Rodzic pełen niejasności. Rodzice są zdezorientowani i czują się pokrzywdzeni. Twierdzą, że podwyżka wysokości świadczenia jest tylko pozorna.

REKLAMA

Już nie uciekniesz przez ZUS-em! Oskładkowanie umów o dzieło

„Ostatni bastion” nieoskładkowany przez ZUS, czyli umowy o dzieło, mają zostać objęte obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi, tj. ubezpieczeniami emerytalnym, rentowymi i wypadkowym oraz dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Jedyny wyjątek od powyższej zasady ma dotyczyć umów zawieranych przez studentów albo uczniów poniżej 26 roku życia. 

Rząd: Na świadczenie wspierające 9 575 000 minut. 380 000 wniosków osób niepełnosprawnych. To jedna z przyczyn opóźnień

Rząd wskazuje przyczyny opóźnień w przyznawaniu świadczeń wspierających. Dwie obciążają osoby niepełnosprawne. Bo składali wnioski "papierowe" oraz wnioski "wadliwe" albo "przez osoby nieuprawnione". Jeden wniosek papierowy to 25 minut czasu na wprowadzenie do systemu. Dla 380 000 wniosków daje to 9 575 000 minut pracy i 20 000 pracy po 8h dziennie. I ta ilość pracy to jedna z przyczyn "zawieszenia" systemu WZON.

REKLAMA