| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Od 18 maja 2015 r. zaostrzone sankcje dla kierowców

Od 18 maja 2015 r. zaostrzone sankcje dla kierowców

Od poniedziałku 18 maja 2015 r. obowiązują zaostrzone sankcje dla kierowców. Ci, którzy przekroczą w terenie zabudowanym prędkość o ponad 50 km/h, stracą prawo jazdy na 3 miesiące. Policja i MSW liczą, że zmiany zwiększą bezpieczeństwo na drogach.

Nowe rozwiązania dotyczą nie tylko tych kierowców, którzy jeżdżą szybko, ale też tych, którzy przewożą zbyt dużą liczbę osób lub po raz kolejny zostają zatrzymani na prowadzeniu pod wpływem alkoholu.

"Jako MSW przeprowadziliśmy badania, które jednoznacznie pokazują, że wśród Polaków nie ma pobłażania dla tych kierowców, którzy po raz kolejny wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu. 46 proc. respondentów opowiedziała się też za tym, że powinno być więcej kontroli drogowych" - mówiła w piątek podczas briefingu rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak. Jak dodała, zmiany mają m.in. spowodować, że walka z "piratami drogowymi" będzie skuteczniejsza.

"Będziemy monitorować wejście w życie tych przepisów, przyglądać się jak to wygląda w praktyce" - dodała.

Także Marek Konkolewski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji podkreślał, że w jego ocenie polscy kierowcy szybko przekonają się do nowych przepisów. Zaznaczył, że duże wątpliwości budził kiedyś obowiązek jazdy w dzień z włączonymi światłami, a teraz jest traktowany przez kierowców jako "rzecz oczywista".

W poniedziałek wchodzi w życie nowelizacja Kodeksu karnego oraz oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z nowymi przepisami kierowcy, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym, stracą prawo jazdy na trzy miesiące; zostanie im ono odebrane przez kontrolującego policjanta i przesłane do właściwego starosty, który - wydając decyzję administracyjną - formalnie zatrzyma ten dokument. Podobnie będzie też z kierowcami, którzy przewożą zbyt dużą liczbę osób (o co najmniej dwie więcej niż wskazano w dowodzie rejestracyjnym). Policjant zatrzymując prawo jazdy, wyda też kierowcy pokwitowanie, które będzie uprawniać do jazdy jeszcze przez 24 godziny, od momentu zatrzymania dokumentu.

Kierowcy powinni pamiętać o tym, że zatrzymania prawa jazdy za nadmierną prędkość może nastąpić nie tylko podczas kontroli drogowej. Z nowych przepisów wynika, że starosta będzie mógł wydać taką decyzję niezależnie od tego, czy prawo jazdy zostało fizycznie zatrzymane przez policjanta. Wystarczą do tego "informacje uzyskane od podmiotów uprawnionych do kontroli ruchu drogowego". W takiej sytuacji wydana zostanie decyzja o zatrzymaniu prawa jazdy, a kierowca zostanie zobowiązany "do zwrotu prawa jazdy". Okres 3-miesięcznego zakazu prowadzenia samochodu będzie się liczyć od momentu zwrotu prawa jazdy przez kierowcę.

Czytaj także

Aktualizacja: 19.05.2015

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Od 18 maja 2015 r. zaostrzone sankcje dla kierowców. /Fot. Fotolia
Od 18 maja 2015 r. zaostrzone sankcje dla kierowców. /Fot. Fotolia

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Skrivanek Tłumaczenia i szkolenia językowe

Skrivanek jest agencją translatorską, która oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu tłumaczeń i szkoleń językowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »