reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Bardzo łatwo stracić prawo jazdy od 18 maja 2015 r.

Bardzo łatwo stracić prawo jazdy od 18 maja 2015 r.

Od 18 maja 2015 r. obowiązują nowe zaostrzone sankcje m.in. na tych, którzy jeżdżą z nadmierną prędkością lub po pijanemu.

694 prawa jazdy zatrzymali policjanci w ciągu tygodnia od zaostrzenia przepisów tym, którzy o ponad 50 km/h przekroczyli dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym.

Jak poinformował w poniedziałek PAP rzecznik KGP Mariusz Sokołowski, najwięcej praw jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym zatrzymali stołeczni policjanci - 115. Na drugim miejscu pod tym względem znaleźli się policjanci z Wielkopolski - 72 i następnie śląscy - 50.

"Te dane dotyczą jedynie praw jazdy zatrzymanych za przekroczenia prędkości o ponad 50 km na godzinę w terenie zabudowanym. Oprócz tego zatrzymaliśmy m.in. 9 praw jazdy kierowcom, którzy przewozili zbyt dużą liczbę osób i cztery na podstawie zaostrzonych przepisów dla młodych kierowców" - powiedział PAP.

Policjanci podkreślają, że jazda o ponad 50 km/h ponad dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym jest szalenie niebezpieczna. "To brawura. Wiele osób nie uświadamia sobie, że prędkość dozwoloną w terenie zabudowanym ustalono, biorąc pod uwagę m.in. bezpieczeństwo pieszego. 1/3 osób, które giną na drogach, to są właśnie piesi. Kiedy jedziemy w terenie zabudowanym ponad 100 km/h o błąd nie trudno, ten błąd może prowadzić do ludzkich tragedii" - dodał Sokołowski.

Zobacz serwis: Policja

Jak zaznaczył, policjanci liczą na to, że wzrost świadomości kierowców i ryzyko utraty prawa jazdy, skutkować będą zmniejszeniem się liczby wypadków, osób zabitych i rannych. "Pierwsze symptomy tego są już widoczne. W minionym tygodniu na polskich drogach doszło do 516 wypadków, tydzień wcześniej do 644. Zginęło 36 osób; w tygodniu wcześniejszym - 39, a 636 zostało rannych, tydzień wcześniej rannych było 737. Zatrzymaliśmy też mniej o blisko 400 pijanych kierowców (spadek z 2374 do 1984 - PAP)" - dodał rzecznik.

Sokołowski dodał, że podobne rozwiązania, dotyczące m.in. prędkości, sprawdziły się doskonale w innych krajach europejskich. "Tam 50 km/h szanuje się bardzo mocno i to ograniczenie szanują też polscy kierowcy, którzy wyjeżdżają za granicę" - dodał.

Obowiązujące od tygodnia nowe przepisy dotyczą wszystkich kierowców, także tych, których prędkość zostanie zarejestrowana fotoradarami Inspekcji Transportu Drogowego lub Straży Miejskiej, a także osób, które mają immunitety krajowe.

Zobacz serwis: Wykroczenia drogowe

Zgodnie z nowymi przepisami, prawo jazdy traci się za przekroczenie w terenie zabudowanym dozwolonej prędkości o 50 km/h/ oraz za zbyt dużą liczbę przewożonych w aucie osób. W praktyce, policjant w czasie kontroli drogowej, po stwierdzeniu np. przekroczenia prędkości, zatrzymuje kierowcy prawo jazdy i przesyła je do właściwego starosty, który - wydając decyzję administracyjną - formalnie zatrzyma dokument. Za pierwszym razem zatrzymanie prawa jazdy następuje na 3 miesiące. Jeśli mimo to kierowca dalej będzie prowadzić auto bez uprawnień i zostanie zatrzymany, ten okres przedłuży się do sześciu miesięcy; kolejna "wpadka" bez prawa jazdy zakończy się cofnięciem uprawnień i koniecznością ponownego zdawania egzaminu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama