REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

3 181,50 zł tylko tyle zostawi komornik na koncie bankowym od 1 stycznia 2024 r. Ile może zająć z wynagrodzenia za pracę

Zakres ochrony przed egzekucją oszczędności na koncie bankowym czy wynagrodzenie za pracę zmienia się wraz z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę
Zakres ochrony przed egzekucją oszczędności na koncie bankowym czy wynagrodzenie za pracę zmienia się wraz z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę powoduje, że wrasta też wiele wskaźników i stawek pochodnych od najniższej krajowej. Jedną z nich jest kwota wolna od zajęcia komorniczego na koncie bankowym. Od 1 stycznia 2024 r. wzrosła ona z 2 700 zł – tyle wynosiła do końca 2023 r.  – do 3 181,50 zł.

Zgodnie z prawem wolne od zajęcia przez komornika na koncie bankowym są środki w wysokości 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zajęcie rachunku bankowego polega na przekazaniu środków finansowych na konto bankowe komornika. Zajęciem objęte są środki, które aktualnie znajdują się na rachunku oraz te, które wpłyną na konto w przyszłości.

REKLAMA

Konto bankowe: jak jest chronione przed egzekucją komornika

Sam proces egzekucji komorniczej z konta bankowego jest uregulowany w Kodeksie postępowania cywilnego.

Zgodnie z art. 889 kodeksu postępowania cywilnego najpierw komornik przesyła do banku, w którym dłużnik posiada rachunek, zawiadomienie o zajęciu wierzytelności pieniężnej dłużnika pochodzącej z rachunku bankowego do wysokości należności będącej przedmiotem egzekucji (wraz z kosztami egzekucyjnymi). Bank wzywa, by nie dokonywał wypłat z rachunku bez jego zgody – do wysokości zajętej wierzytelności. Nakazuje, by bank przekazał bezzwłocznie zajętą kwotę na pokrycie należności albo zawiadomił komornika w terminie siedmiu dni o przeszkodzie do przekazania zajętej kwoty.

Jednocześnie komornik zawiadamia dłużnika o zajęciu jego wierzytelności z rachunku bankowego, doręczając mu przy tym odpis tytułu wykonawczego.

Pieniądze, które udało się wyegzekwować wskutek zajęcia, komornik następnie przekazuje wierzycielowi lub wierzycielom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Konto osobiste w banku jest chronione przed komornikiem jak wynagrodzenie

Aktualnie wolna od zajęcia komorniczego jest część wynagrodzenia za pracę w wysokości 2 784 zł. To kwota netto minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 stycznia 2024 r. wzrośnie ona do 3 055 zł. 

REKLAMA

Zgodnie z prawem pracy potrąceń i egzekucji dokonuje się z wynagrodzenia za pracę netto (po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz wpłat dokonywanych do pracowniczego planu kapitałowego, jeżeli pracownik nie zrezygnował z ich dokonywania). Po potrąceniach zaś musi zostać kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 3 600 zł teraz jest to 2 784 zł, a od kwoty 4 242 zł ile wynosić będzie najniższa krajowa od 1 stycznia 2024 r. będzie to 3 055 zł.

Trzeba jednak przy tym pamiętać, że w przypadku długów alimentacyjnych taka ochrona działa inaczej i jest słabsza. Od 2023 r. komornik może zabrać z wynagrodzenia za pracę maksymalnie 60 proc, wynagrodzenia, niezależnie od jego wysokości.

Jak wynagrodzenie za pracę chronione jest od potrąceń

W prawie pracy ustanowiona została kwota wolna od potrąceń. Jej wysokość to kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Jednakże w przypadku świadczeń alimentacyjnych ograniczenie do kwoty minimalnego wynagrodzenia nie występuje.

Natomiast jeżeli potrącenie dotyczy zaliczek to ograniczenie to wynosi 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. A w przypadku kar pieniężnych wynosi 90 proc. minimalnego wynagrodzenia

Jak już zaznaczyliśmy potrąceń dokonuje się od wynagrodzenia za pracę netto, a podlegają potrąceniu tylko następujące należności:

 • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych,
 • sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
 • zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi,
 • kary pieniężne przewidziane w Kodeksie pracy.

Potrącenia są dokonywane w powyższej kolejności. Oznacza to, że w przypadku gdy dokonuje się potrąceń z różnych tytułów, należności alimentacyjne mają pierwszeństwo przed innymi należnościami.

Świadczenia alimentacyjne są uprzywilejowane. Na ich zaspokojenie można potrącić 3/5 wynagrodzenia, tj. 60 proc. wynagrodzenia.

Natomiast w pozostałych przypadkach można co do zasady potrącić do wysokości połowy wynagrodzenia za pracę, oczywiście uwzględniając kwotę podlegającą ochronie od potrąceń.

Dodatkowo następujące należności podlegają egzekucji na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych do pełnej wysokości:

 • nagroda z zakładowego funduszu nagród,
 • dodatkowe wynagrodzenie roczne,
 • należności przysługujące pracownikom z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej.

Z wynagrodzenia za pracę odlicza się, w pełnej wysokości, kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.

Potrąceń należności z wynagrodzenia pracownika w miesiącu, w którym są wypłacane składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż jeden miesiąc, dokonuje się od łącznej kwoty wynagrodzenia uwzględniającej te składniki wynagrodzenia.

REKLAMA

Warto ponadto wiedzieć, że inne należności niż wskazane powyżej mogą być potrącane z wynagrodzenia pracownika tylko za jego zgodą. Zgoda ta musi być wyrażona na piśmie i musi dotyczyć konkretnej oraz istniejącej należności. Zgodę pracownik może w każdej chwili cofnąć.

W tej sytuacji wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości minimalnego wynagrodzenia przy potrącaniu należności na rzecz pracodawcy lub 80 proc. minimalnego wynagrodzenia przy potrącaniu innych należności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(137)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Rozgniewana
  2023-10-30 21:23:27
  Może by tak coś zrobić z egzekucja dla emerytów i rencistów nie dosyć że dostają grosze to komornik zabiera 25 procent beż litości z emerytury np.1500 zł.mimus 25% to na rękę mają 1250 zł i co z tym mają zrobić zapłacić mieszkanie prąd i głodować czy kupić lekarstwa i mieszkać na ulicy skandal że rząd nie dba o seniorów którzy pracowali latami i mają takie pensje
  35
  pokażodpowiedzi (9)
 • Anonim
  2023-10-30 19:58:52
  Komornik i tak bierze więcej, Może ktoś wpadłby na to, żeby wierzyciele księgowali ściągnięte należności najpierw na kapitał, a potem odsetki. Długi szybciej by się kończyły,może przydałoby się zreformować to błędne koło.
  9
  pokażodpowiedzi (4)
 • Jaan gil
  2023-11-05 07:02:45
  Komornik zajmuje środki i przekazuje 5 złotych reszta twoich pieniędzy pasie własną rodzinę ty nie masz już na utrzymanie swojej i musisz się powiesić takie jest prawo w tym upośledzonym kraju!!!!
  18
  pokażodpowiedzi (1)
 • Komornicy niszczą ludzi
  2023-10-30 19:49:47
  Znam przypadek ze dłużnik miał konto na potrzeby alimentów i 500+ na dziecko poza tym zero na koncie a komornik zrobił debet na koncie na ponad 3 tys zl i nawet wpłata połowy zadłużenia jednorazowo komornikowi nie zmiejszono debetu ba komornik twierdzi ze dostał zamiata 1500 zl tylko 400 a gdzie reszta?? Jednego dnia potwierdzili ze maja wpłatę za tydzień kłamią że nie maja tych pieniądzy ... państwo w państwie prawo jedno a komornik poprostu złodziej i ściemniacz gorzej niz windykator
  18
  pokażodpowiedzi (4)
 • Zniechęcony
  2023-10-29 20:13:43
  Tylko gotówka uchroni cię przed kradzieżą. Z banku pieniądze mogą ********** Odbieraj pensje emeryturę w gotówce.
  11
  pokażodpowiedzi (4)
 • Robert
  2023-10-28 19:50:04
  Bzdury bzdury tak prawo nie działa tylko na papierku tak jest napisane biorą więcej itd więc po co INFOR pisze coś o czym nie ma pojęcia
  8
 • Anonim
  2023-10-31 14:12:07
  Komornik też człowiek idzie się dogadać ale też są tacy że by ciebie sprzedali żeby dług ściągnąć bo nie dogadasz się z spłata bo on chce całość i jeszcze beszczelnie ubliżają bo on ma władzę nad nami. Najniższej krajowej nie rusza lecz zarabiałam więcej dobra niech biorą jest dług niech bierze. Teraz bierze mi 25 % z najniższej krajowej bo zwolnienie L4 ciążowe i taka osoba już chroniona nie jest bo może brać a za co żyć gdy tyle bierze a co dopiero jak się idzie na macierzyńskie i masz płacone 80% a z tego bierze 25% jeszcze. I to jest jest normalne że trzeba zostawić najniższą krajowa bo muszą mieć za co ludzie żyć a jak już jest inne świadczenie renta emerytura i chorobowe itp to można brak bo wyzyjemy za te grosze co zostawia. Coś jest naprawdę poje....z tym prawem
  10
  pokażodpowiedzi (3)
 • Wafel
  2023-11-06 10:48:23
  A co z ludźmi którzy pracują na umowę zlecenie dla tych ludzi nie ma pomocy bo komornik zabiera sto procent i nie ma zmiłuj.
  10
  pokażodpowiedzi (3)
 • Nolbady
  2023-10-26 19:47:09
  Miałem komornika 10 lat. 10 lat strachu i problemów. Nie z mojej winy połączyłem koledze duży kredyt bo mnie poprosił wtedy się jeszcze przyjaźniliśmy. Nie widzę teraz ani jego ani pieniędzy musiałem ogłosić upadłość konsumencką. Gdyby nie firmę Eureka restrukturyzację szukałbym już gałęzi w lesie
  14
  pokażodpowiedzi (2)
 • Głodny
  2023-11-01 14:05:39
  Bzdura, komornicza z Olecka dwukrotnie zabrała mi całą pensję!!
  2
  pokażodpowiedzi (7)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister edukacji narodowej zapowiada: Nauczyciele otrzymają podwyżki już w marcu, a od września uczniowie bez prac domowych

Nauczyciele powinni godnie zarabiać. Otrzymają podwyżki już w marcu z wyrównaniem od 1 stycznia – zapowiada Barbara Nowacka. Szefowa resortu oświaty obiecuje też, że od 1 września nastąpi odejście od obowiązkowych i ocenianych prac domowych.

Phishing – co to jest, jak się bronić i odzyskać pieniądze?

Phishing to rodzaj cyberataku prowadzący do wyłudzenia wrażliwych danych i kradzieży oszczędności zgromadzonych na koncie. Jak bronić się przed phishingiem, gdy padło się jego ofiarą? Można wyróżnić dwie drogi – karną i cywilną. Jak odzyskać pieniądze skradzione z konta bankowego?

Odprawa emerytalna. Raz podlega opodatkowaniu, a innym razem nie. Sprawdź, czego powinieneś dopilnować, by nie stracić pieniędzy.

Odprawa emerytalna może podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ale może też być od niego zwolniona. Decydują szczegóły i czasami pojedyncze dni. Warto wiedzieć, czego trzeba dopilnować.

Umowa przedwstępna – przepisy, orzecznictwo, przykłady

Jest wiele różnych umów, które można zawrzeć. Część z nich to umowy nazwane, a inne to nienazwane. Specyficzną umową jest umowa przedwstępna. Ma ona na celu zawarcie w przyszłości kolejnej, docelowej, konkretnej umowy, która ma być podstawą określonych praw i zobowiązań. Nie każdy bowiem jest w stanie zawrzeć planowaną umowę już teraz, ale chciałby uczynić konkretne przygotowania do tego.

REKLAMA

Ważny obowiązek dla dorabiających rencistów i wcześniejszych emerytów. ZUS przypomina o terminie

Do 29 lutego 2024 r. renciści i wcześniejsi emeryci muszą rozliczyć się z dodatkowych zarobków. W jakiej formie trzeba to zrobić? Kto może dorabiać bez limitów?

Te same ładowarki do telefonów komórkowych, laptopów, tabletów, słuchawek, konsol i innych urządzeń. Jednolite, uniwersalne gniazdo USB-C. Od kiedy? Jest już projekt polskich przepisów

W dniu 26 lutego 2024 r. został opublikowany projekt nowej ustawy - Prawo komunikacji elektronicznej. Oprócz bardzo licznych zmian kompleksowo regulujących sektor łączności elektronicznej, w tym projekcie znalazły się też przepisy wdrażające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2022/2380, której celem jest stosowanie wspólnych ładowarek do telefonów komórkowych i innych podobnych urządzeń i wprowadzenie jednolitego, uniwersalnego gniazda ładowania urządzeń elektronicznych (USB typu C). Przepisy te mają też uregulować  wprowadzenie zharmonizowanej technologii szybkiego ładowania – poprzez wymóg stosowania ujednoliconego protokołu komunikacyjnego w zakresie ładowania.

Trasa protestu rolników 27 lutego w Warszawie. Kolejna manifestacja w marcu? [E. Plater, A.Jerozolimskie, Rondo de Gaulle’a .....]

Na Facebooku Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i Organizacji Rolniczych poinformowało o trasie protestu rolników 27 lutego 2024 r. Jest jednak zapowiadany kolejny protest na 7 i 8 marca 2024 r. Współorganizują go centralne związków zawodowych, które przystąpiły do strajku. 

Wyższe dodatki do emerytur i rent 2024. Jakie kwoty od 1 marca? Pielęgnacyjny 330,07 zł, ryczałt energetyczny 299,82 zł

ZUS informuje, że od 1 marca 2024 r. nastąpi coroczna waloryzacja emerytur i rent, a także dodatków do tych świadczeń. W 2024 roku podwyżka będzie wyłącznie procentowa, a wskaźnik waloryzacji wyniesie 112,12 proc. Ile wyniosą po waloryzacji dodatki do emerytur i rent? ZUS podał już te kwoty. 

REKLAMA

Rada rodziców – jej status budzi wątpliwości. Sprawdź, czy w szkole twojego dziecka prawidłowo dokumentuje się wydatki ze wspólnych pieniędzy.

Rady rodziców są organami pomocniczymi szkół. Choć działają na ich terenie, to reprezentują ogół rodziców. Skoro nie mogą posiadać NIP i być podatnikami VAT, to jak powinny dokumentować dokonywane zakupy?

Jak zastrzec PESEL? Po co to robić?

Po co się zastrzega PESEL? Jak to zrobić? Czy można cofnąć zastrzeżenie PESEL-u? Podpowiadamy.

REKLAMA