REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd: Premie i wszelkie dodatki zostaną wyjęte z pensji minimalnej? Czy to oznacza podwyżki?

Rząd: Premie zostaną wyjęte z pensji minimalnej. Czy pracodawcy zabiorą premie pracownikom?
Rząd: Premie zostaną wyjęte z pensji minimalnej. Czy pracodawcy zabiorą premie pracownikom?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dajemy pytajniki w tytule bo jest to propozycja minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk. Płaca minimalna nie ma zawierać żadnych dodatków i premii. Musi to zaakceptować premier Donald Tusk.

Gdyby tak się stało, to wszelkie dodatki i premii muszą być dopisane jako "naddatek" powyżej np. pensji minimalnej 4300 zł.

REKLAMA

Mamy wtedy wzór: wypłata = pensja minimalna + dodatek + premia zamiast wypłata = pensja minimalna (a w niej dodatki i premie). 

 To oznacza, że pracodawcy zaproponują pracownikom:

 1. podwyżki wynagrodzeń albo
 2. obcięcie premii i dodatków (tych, które nie wynikają z ustaw).

Unijna pensja minimalna

Propozycja wiąże się z wdrażaniem do polskiego prawa unijnych przepisów o płacy minimalnej. Odpowiednia ustawa jest prawie gotowa. Informacja pochodzi od minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszki Dziemianowicz-Bąk.

Wypowiedzi dla Radia Zet szefowej ministerstwa:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 1. "Ustawę wdrażającą tą dyrektywę już mamy w ministerstwie w zasadzie gotową".
 2. Min. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk proponuje zasadę że ustawowy próg procentowy od średniego wynagrodzenia, daje płacę minimalną (byłby to prawdopodobnie nowy sposób podwyższania pensji minimalnej w ślad za średnim wynagrodzeniem).
 3. "Zgłaszamy w ramach ustawy propozycję, by skończyć z pewnym absurdem" - polega na tym, że obecnie płaca minimalna nie równa się płacy zasadniczej. Zdaniem ministerstwa płaca minimalna powinna oznaczać płacę zasadniczą, a premie i inne dodatki powinny być ponad minimalnym wynagrodzeniem. "Z taką propozycją zwrócimy się do rządu" - powiedziała.

WAŻNE! Ministerstwo proponuje, by płaca minimalna oznaczała płacę zasadniczą. Co to oznacza? Do pensji minimalnej nie będą wliczane premie i dodatki.

Przykład (jak jest dzisiaj)

Pracodawca może podpisać umowy z pensją zasadniczą 3800 zł i zapisem, że dodatkowo pracownik będzie otrzymywał 500 zł premii (co miesiąc). 3800 zł + 500 zł = 4300 zł. Umowa jest więc w limicie pensji minimalnej 4300 zł.  

Przykład (jak będzie po zmianach)

Pracodawca nie może podpisać umowy z pensją zasadniczą 3800 zł i zapisem, że dodatkowo pracownik będzie otrzymywał 500 zł premii (co miesiąc). 3800 zł + 500 zł = 4300 zł. Umowa nie jest w limicie pensji minimalnej 4300 zł.  

Od 1 lipca 2024 r. płaca minimalna 4300 zł brutto?

Obecnie płaca minimalna to 4242 zł brutto, ale od 1 lipca rośnie do 4300 zł brutto. Minimalna stawka godzinowa przy umowach cywilnoprawnych od 1 stycznia 2024 r. wynosi 27,70 zł brutto, a od 1 lipca 28,10 zł brutto.

Podstawa prawna dla zmian w pensji minimalnej brutto w Polsce

19 października 2022 roku została przyjęta dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. Państwa członkowskie, w których obowiązują ustawowe wynagrodzenia minimalne, mają wprowadzić ramy pozwalające ustalać i aktualizować ich poziom do 15 listopada 2024 r.

Co się wlicza do pensji minimalnej obecnie?

Art. 6 ust. 5 ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. 

Przy obliczaniu wysokości minimalnego wynagrodzenia pracownika nie uwzględnia się:

 • nagrody jubileuszowej;
 • odprawy pieniężnej przysługującej pracownikowi w związku z przejściem na emeryturę lub rentę;
 • wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych;
 • dodatku do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej;
 • dodatku za staż pracy;
 • dodatku za szczególne warunki pracy.

To katalog składników pensji, które nie mogą być doliczone do pensji pracownika tak, aby był spełniony limit 4300 zł pensji minimalnej (od 1 lipca). Dlatego nie wlicza się do 4300 zł nadgodzin (są wymienione w katalogu0. Ale premia już tak. Po nowelizacji pojawi się w przepisie słowo "premie" jako nie wliczane do pensji zasadniczej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od 1 maja 2024 r. MSWiA zrównuje pensje startowe w policji i wojsku. Min. M. Kierwiński zrealizował deklaracje [projekt rozporządzenia]

Minister M. Kierwiński zrealizował deklaracje sprzed miesiąca - uposażenia policjantów i żołnierzy na początku służby będą zrównane ze sobą. MSWiA uznał, że 6000 zł brutto (ze stałymi dodatkami) otrzyma kursant w policji (podobnie jak szeregowy w wojsku).

Bon senioralny 2024 - od kiedy? Co już wiemy o bonie senioralnym?

Kiedy wejdzie w życie bon senioralny? Założenia ustawy o bonie senioralnym będą poddane konsultacjom międzyresortowym i publicznym w III kwartale 2024 roku - powiedziała minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Zapowiedziała też działania na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu seniorów.

6000 zł po maturze, już w te wakacje! Wojsko zapłaci za miesiąc szkolenia

Kwotę wysokości 6000 zł za miesiąc szkolenia będzie można uzyskać w te wakacje, w ramach specjalnej edycja Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej, skierowanej do młodych. Wojsko przygotowało trzy terminy. Osoby, które ukończyły szkoły średnie i ponadpodstawowe mogą się zgłosić i zarobić.

Bon energetyczny - jest projekt ustawy! Od 300 zł do 1200 zł dla gospodarstwa domowego już od lipca 2024 r.

Projekt ustawy o bonie energetycznym zakłada wprowadzenie od lipca 2024 r. bonu energetycznego. Będzie to wsparcia dla odbiorców energii zagrożonych zjawiskiem ubóstwa energetycznego. Beneficjent będzie mógł otrzymać świadczenie pieniężne po spełnieniu kryterium dochodowego. Wysokość świadczenia będzie zróżnicowana kwotowo (od 300 zł do 1200 zł), w zależności od liczby osób w gospodarstwie domowym.

REKLAMA

Ukradł auto w cenie kawalerki. Policja zatrzymała 22-letniego obywatela Ukrainy

Funkcjonariusze wydziału do walki z przestępczością samochodową we współpracy z policjantami z wrocławskiej drogówki zatrzymali 22-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna poruszał się skradzionym tego samego dnia jeepem wrangler o wartości blisko 250 tys. zł, który został skradziony w Berlinie.

44-latek był poszukiwany 4 listami gończymi m.in. za przemyt narkotyków i przestępstwa akcyzowe. "Łowcy głów" po 6 latach schwytali mężczyznę

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji (KWP) w Lublinie, współpracując z kryminalnymi z Komendy Miejskiej Policji (KMP) i I Komisariatu Policji (KP) w Lublinie, zatrzymali 44-letniego mężczyznę. Był on poszukiwany na podstawie czterech listów gończych i dwóch nakazów. 

Za 1,5 promila alkoholu we krwi utracisz auto? Bodnar: Decyzje będą należały do sądów

Minister sprawiedliwości, Adam Bodnar, podkreślił, że decyzje o ewentualnej konfiskacie aut nietrzeźwych kierowców będą w większym stopniu należeć do sądów. Szef MS przypomniał, że projekt nowelizacji, przewidujący zniesienie obligatoryjności orzekania, trafił do prac legislacyjnych rządu.

Matczyna emerytura 2024 – ile wynosi? Kto i jak może otrzymać? [ZUS wyjaśnia]

Obecnie blisko 60 tysięcy osób w Polsce otrzymuje co miesiąc „matczyną emeryturę” z ZUS-u Maksymalna kwota comiesięcznych wypłat z ZUS - wynosi od marca tego roku tyle, co gwarantowana minimalna emerytura, czyli 1780,96 zł brutto. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Polsce grożą kary finansowe. Ceny maksymalne energii elektrycznej niezgodne z prawem UE

Polsce grozi ryzyko wszczęcia przez Komisję Europejską postępowania i nałożenia kar finansowych. Wszystko to przez niezgodne z prawem Unii Europejskiej wprowadzenie cen maksymalnych sprzedaży energii elektrycznej.

Bon energetyczny 2024 - dla kogo, ile będzie wynosił? Kryteria dochodowe to 2500 zł albo 1700 zł na osobę

Bon energetyczny będzie świadczeniem pieniężnym dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Bon energetyczny ma być wypłacany już od lipca 2024 r.

REKLAMA