REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Wynagrodzenie praktykanta w 2020 r. Ile zarabia praktykant? / fot. Shutterstock
Wynagrodzenie praktykanta w 2020 r. Ile zarabia praktykant? / fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wynagrodzenie praktykanta zależy od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Płaca minimalna w 2020 r. wyniesie 2600 zł butto. Ile w związku z tym maksymalnie zarobi praktykant?

Praktyki absolwenckie

W myśl ustawy o praktykach absolwenckich praktykantem może być osoba, która ukończyła co najmniej gimnazjum lub 8-letnią szkołę podstawową i w dniu rozpoczynania praktyk nie ukończyła jeszcze 30 roku życia. Dotyczy to także osób posiadających świadectwo ukończenia szkoły za granicą, uznane za równorzędne świadectwu ukończenia polskiego gimnazjum lub ośmioletniej szkoły podstawowej.

REKLAMA

Praktyka jest w dzisiejszym świecie szeroko stosowana. Chętnie podejmuje się jej pokolenie Z. Są to absolwenci uczelni skoncentrowani na zdobywaniu doświadczenia, zdobywaniu nowych umiejętności i dalszej nauce. Chcą poznać miejsce pracy i zrobić dobre wrażenie, co nierzadko przekłada się na późniejsze zatrudnienie na podstawie umowy o pracę u pracodawcy przyjmującego na praktyki czy staże. Celem praktyki jest więc ułatwienie absolwentom uzyskiwania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy.

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami + PDF.

Co do zasady do praktykanta nie stosuje się przepisów prawa pracy. Jest jednak kilka wyjątków.

Co istotne w stosunku do praktykanta nie stosuje się przepisów prawa pracy. Wyjątkiem są przepisy dotyczące równego traktowania i czasu pracy, a dokładnie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • zasady równego traktowania w zatrudnieniu,
 • ogólnej dobowej i tygodniowej normy czasu pracy,
 • dobowego i  tygodniowego odpoczynku,
 • prawa do przerwy po 6 godzinach pracy,
 • pracy w nocy.

Praktykant musi więc być traktowany na równi z innymi pracownikami. Nie przysługują mu jednak typowo pracownicze uprawnienia. Obowiązuje go ogólna dobowa i tygodniowa norma czasu pracy. Nie może pracować więcej niż 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy (art. 129 § 1 Kodeksu pracy). W każdej dobie powinien mieć zagwarantowane ciągiem 11 godzin odpoczynku (art. 132 § 1 Kodeksu pracy), a w każdym tygodniu co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego (art. 133 § 1 Kodeksu pracy). Co więcej jeśli czas pracy w jednej dobie wynosi co najmniej 6 godzin, praktykant ma prawo do co najmniej 15-minutowej przerwy, która wlicza się do czasu jego pracy. Ostatnie przepisy z Kodeksu pracy obowiązujące praktykanta dotyczą ograniczeń w przypadku wykonywania pracy w porze nocnej czyli między godzinami 21:00 i 7:00 (art. 1517 Kodeksu pracy).

Ponadto przyjmujący na praktyki zapewnia praktykantowi bezpieczne i higieniczne warunki pracy, a jeśli w stosunku do danej pracy przepisy wymagają środków ochrony indywidualnej, powinni otrzymać je także praktykanci.

Wynagrodzenie praktykanta w 2020 r.

Rozróżnia się dwa rodzaje praktyk: odpłatna i nieodpłatna. Ustawa o praktykach absolwenckich ogranicza wysokość miesięcznego wynagrodzenia (świadczenia pieniężnego) do maksymalnie dwukrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wiadomo już, że w 2020 r. będzie ono wynosiło 2600 zł brutto, a co za tym idzie praktykant będzie mógł najwięcej zarobić 5200 zł brutto. W związku z wyższą niż przewidywano podwyżką minimalnej płacy teoretycznie praktykant będzie mógł zarobić o wiele więcej niż w 2019 r. Dla porównania w 2019 r. minimalna płaca wynosi 2250 zł, a więc maksymalna wypłata praktykanta może opiewać na kwotę 4500 zł brutto. W praktyce praktykanci nie zarabiają dużo, a często godzą się także na bezpłatne zdobywanie doświadczenia. Na tym etapie życia to dla nich ważniejsze od pieniędzy.

Umowa o praktykę absolwencką

Podstawą praktyk jest umowa o praktykę absolwencką, która powinna zawierać takie informacje, jak:

 1. rodzaj pracy;
 2. czas praktyki;
 3. tygodniowy wymiar czasu pracy;
 4. wysokość świadczenia pieniężnego, jeżeli ustalono, że praktyka ma być odpłatna.

Maksymalny okres na jaki można zawrzeć umowę o praktykę wynosi 3 miesiące. Dopuszcza się zawarcie kolejnej umowy o praktykę między tymi samymi stronami, jeśli nie został wyczerpany limit 3 miesięcy.

Firma podpisała z praktykantem umowę o praktyki absolwenckie na okres 1 miesiąca. Po tym czasie strony zdecydowały się podpisać kolejną umowę na następne 2 miesiące.

Praktyki nie mogą dotyczyć prac szczególnie niebezpiecznych.

Ustawodawca uregulował również możliwość wypowiedzenia umowy. Uzależnione jest to od rodzaju umowy – czy jest odpłatna czy nie. W przypadku umowy odpłatnej wypowiedzenie powinno nastąpić na piśmie, przy czym termin wypowiedzenia wynosi 7 dni. Natomiast nieodpłatność umowy umożliwia rozwiązanie jej na piśmie w każdym czasie.

Zaświadczenie o praktykach

Jeśli praktykant poprosi o wydanie zaświadczenia o odbyciu praktyk, podmiot przyjmujący na praktykę ma obowiązek wystawienia go na piśmie. Potwierdza w nim rodzaj wykonywanej pracy oraz umiejętności nabyte w trakcie trwania praktyki.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 1244)

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 1040)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory do europarlamentu w 2024 r. Jak głosować?

Wybory do europarlamentu zbliżają się wielkimi krokami. Kto może głosować w kraju? Jak można zmienić oddać swój głos poza miejscem zamieszkania? Co z osobami niepełnosprawnymi? Odpowiadamy!

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy, na podstawie której będzie można wypłacić dodatki m.in. pracownikom pomocy społecznej i żłobków oraz zawodowym rodzinom zastępczym.

Będzie obligatoryjna coroczna aktualizacja kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej

Będzie obligatoryjna coroczna aktualizacja kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada kompleksową reformą systemu pomocy społecznej.

1500 zł – takie wsparcie dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. O złożeniu wniosku muszą pamiętać rodzice. Ale kiedy to zrobić?

1500 zł – to wsparcie dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. O złożeniu wniosków muszą jednak pamiętać rodzice. Kiedy to zrobić, by otrzymać pieniądze jeszcze w wakacje?

REKLAMA

Abonament RTV 2025 – stawki już ogłoszone. Jakie zniżki za zapłatę z góry za cały rok?

W 2025 roku będą obowiązywać takie same stawki abonamentu RTV jak w 2024 roku. Tak wynika z rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 13 maja 2024 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2025 r. 

Czy pokrzywdzony musi bać się groźby, by jej sprawca został ukarany?

Groźba nie jest niczym przyjemnym. Wiele osób może odczuwać poważne obawy, a co za tym idzie także emocjonalno–psychiczne cierpienia utrudniające normalne, codzienne funkcjonowanie. Tymczasem są też ludzie bardzo odporni psychicznie na tyle, że w przypadku stosowania wobec nich gróźb, często mogą nie odczuwać ani żadnych obaw ani emocji.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby układu oddechowego. Astma, mukowiscydoza, następstwa przebytego COVID-19 i inne. Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że cały czas można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt Zakładu. Dotyczy to różnych schorzeń - także układu oddechowego. Tylko w zeszłym roku skierowanych zostało na rehabilitację lecznicza w ramach prewencji rentowej ZUS ponad 50,8 tys. osób w całej Polsce. Ponad tysiąc osób z całego kraju odbyło leczenie z powodu schorzeń układu oddechowego. Do dolegliwości tych należą m.in. mukowiscydoza, przewlekła choroba płuc, astma oskrzelowa, nadciśnienie płucne czy następstwa przebytego COVID-19.

674 zł – to kryterium dochodowe zostanie utrzymane do 2027 r. Rada Ministrów mówi stop. Mniej osób dostanie zasiłek na dziecko.

674 zł – takie kryterium dochodowe zostanie utrzymane do 2027 r. Rada Ministrów mówi stop świadczeniom rodzinnym. Konsekwencją będzie to, że mniej osób dostanie zasiłek na dziecko.

REKLAMA

Najniższa krajowa na poziomie 60% przeciętnego wynagrodzenia. Jest projekt ustawy, zgodny z dyrektywą UE

Najniższa krajowa na poziomie 60% przeciętnego wynagrodzenia. Projekt ustawy, określający płacę minimalną na poziomie 60% przeciętnego wynagrodzenia, jest już w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu. Taka zmiana jest zgodna z dyrektywą unijną w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE.

MRPiPS: dłuższy urlop macierzyński i rodzicielski dla niektórych rodziców. Dziemianowicz-Bąk: Tydzień hospitalizacji to tydzień dłuższego urlopu

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zapowiedziała 21 maja 2024 r., że w najbliższy piątek zaprezentuje projekt ustawy, która wydłuża urlopy dla rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach.

REKLAMA