Kategorie

Wynagrodzenie praktykanta w 2020 r.

Emilia Panufnik
Wynagrodzenie praktykanta w 2020 r. Ile zarabia praktykant? / fot. Shutterstock
Wynagrodzenie praktykanta w 2020 r. Ile zarabia praktykant? / fot. Shutterstock
Wynagrodzenie praktykanta zależy od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Płaca minimalna w 2020 r. wyniesie 2600 zł butto. Ile w związku z tym maksymalnie zarobi praktykant?

Praktyki absolwenckie

W myśl ustawy o praktykach absolwenckich praktykantem może być osoba, która ukończyła co najmniej gimnazjum lub 8-letnią szkołę podstawową i w dniu rozpoczynania praktyk nie ukończyła jeszcze 30 roku życia. Dotyczy to także osób posiadających świadectwo ukończenia szkoły za granicą, uznane za równorzędne świadectwu ukończenia polskiego gimnazjum lub ośmioletniej szkoły podstawowej.

Praktyka jest w dzisiejszym świecie szeroko stosowana. Chętnie podejmuje się jej pokolenie Z. Są to absolwenci uczelni skoncentrowani na zdobywaniu doświadczenia, zdobywaniu nowych umiejętności i dalszej nauce. Chcą poznać miejsce pracy i zrobić dobre wrażenie, co nierzadko przekłada się na późniejsze zatrudnienie na podstawie umowy o pracę u pracodawcy przyjmującego na praktyki czy staże. Celem praktyki jest więc ułatwienie absolwentom uzyskiwania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy.

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami + PDF.

Co do zasady do praktykanta nie stosuje się przepisów prawa pracy. Jest jednak kilka wyjątków.

Co istotne w stosunku do praktykanta nie stosuje się przepisów prawa pracy. Wyjątkiem są przepisy dotyczące równego traktowania i czasu pracy, a dokładnie:

 • zasady równego traktowania w zatrudnieniu,
 • ogólnej dobowej i tygodniowej normy czasu pracy,
 • dobowego i  tygodniowego odpoczynku,
 • prawa do przerwy po 6 godzinach pracy,
 • pracy w nocy.

Praktykant musi więc być traktowany na równi z innymi pracownikami. Nie przysługują mu jednak typowo pracownicze uprawnienia. Obowiązuje go ogólna dobowa i tygodniowa norma czasu pracy. Nie może pracować więcej niż 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy (art. 129 § 1 Kodeksu pracy). W każdej dobie powinien mieć zagwarantowane ciągiem 11 godzin odpoczynku (art. 132 § 1 Kodeksu pracy), a w każdym tygodniu co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego (art. 133 § 1 Kodeksu pracy). Co więcej jeśli czas pracy w jednej dobie wynosi co najmniej 6 godzin, praktykant ma prawo do co najmniej 15-minutowej przerwy, która wlicza się do czasu jego pracy. Ostatnie przepisy z Kodeksu pracy obowiązujące praktykanta dotyczą ograniczeń w przypadku wykonywania pracy w porze nocnej czyli między godzinami 21:00 i 7:00 (art. 1517 Kodeksu pracy).

Ponadto przyjmujący na praktyki zapewnia praktykantowi bezpieczne i higieniczne warunki pracy, a jeśli w stosunku do danej pracy przepisy wymagają środków ochrony indywidualnej, powinni otrzymać je także praktykanci.

Wynagrodzenie praktykanta w 2020 r.

Rozróżnia się dwa rodzaje praktyk: odpłatna i nieodpłatna. Ustawa o praktykach absolwenckich ogranicza wysokość miesięcznego wynagrodzenia (świadczenia pieniężnego) do maksymalnie dwukrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wiadomo już, że w 2020 r. będzie ono wynosiło 2600 zł brutto, a co za tym idzie praktykant będzie mógł najwięcej zarobić 5200 zł brutto. W związku z wyższą niż przewidywano podwyżką minimalnej płacy teoretycznie praktykant będzie mógł zarobić o wiele więcej niż w 2019 r. Dla porównania w 2019 r. minimalna płaca wynosi 2250 zł, a więc maksymalna wypłata praktykanta może opiewać na kwotę 4500 zł brutto. W praktyce praktykanci nie zarabiają dużo, a często godzą się także na bezpłatne zdobywanie doświadczenia. Na tym etapie życia to dla nich ważniejsze od pieniędzy.

Umowa o praktykę absolwencką

Podstawą praktyk jest umowa o praktykę absolwencką, która powinna zawierać takie informacje, jak:

 1. rodzaj pracy;
 2. czas praktyki;
 3. tygodniowy wymiar czasu pracy;
 4. wysokość świadczenia pieniężnego, jeżeli ustalono, że praktyka ma być odpłatna.

Maksymalny okres na jaki można zawrzeć umowę o praktykę wynosi 3 miesiące. Dopuszcza się zawarcie kolejnej umowy o praktykę między tymi samymi stronami, jeśli nie został wyczerpany limit 3 miesięcy.

Firma podpisała z praktykantem umowę o praktyki absolwenckie na okres 1 miesiąca. Po tym czasie strony zdecydowały się podpisać kolejną umowę na następne 2 miesiące.

Praktyki nie mogą dotyczyć prac szczególnie niebezpiecznych.

Ustawodawca uregulował również możliwość wypowiedzenia umowy. Uzależnione jest to od rodzaju umowy – czy jest odpłatna czy nie. W przypadku umowy odpłatnej wypowiedzenie powinno nastąpić na piśmie, przy czym termin wypowiedzenia wynosi 7 dni. Natomiast nieodpłatność umowy umożliwia rozwiązanie jej na piśmie w każdym czasie.

Zaświadczenie o praktykach

Jeśli praktykant poprosi o wydanie zaświadczenia o odbyciu praktyk, podmiot przyjmujący na praktykę ma obowiązek wystawienia go na piśmie. Potwierdza w nim rodzaj wykonywanej pracy oraz umiejętności nabyte w trakcie trwania praktyki.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 1244)

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 1040)

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  21 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.

  PE o wolności mediów i praworządności w Polsce

  Parlament Europejski przyjął w rezolucję zatytułowaną "Wolność mediów i dalsze pogarszanie się praworządności w Polsce".

  Nowelizacja KPA a odszkodowania

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie. Czy właściciele nieruchomości będą dochodzić odszkodowań przed ETPC?

  Czas pracy - od kiedy?

  Czas pracy budzi szereg wątpliwości. Od kiedy się liczy? Co z tzw. czynnościami przygotowawczymi?

  Brak alimentów a dodatkowe zajęcia pozalekcyjne [BADANIE]

  W wielu przypadkach rodziców opiekujących się dziećmi, które nie otrzymują alimentów, nie stać na sfinansowanie jakichkolwiek zajęć pozalekcyjnych.

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych i inne zmiany

  Wynagrodzenia rodzin zastępczych powiązane z płacą minimalną zakłada projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

  Cmentarze i chowanie zmarłych – planowane zmiany

  Nowa ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych ma w sposób kompleksowy regulować problematykę tzw. prawa pośmiertnego. Oto założenia projektu.

  Świadczenie usług cyfrowych - duże zmiany od 2022 roku

  Usługi cyfrowe. 1 stycznia 2022 r. mija termin implementacji przez państwa członkowskie UE dyrektywy 2019/770 z 20 maja 2019 r. w sprawie niektórych aspektów umów o dostarczanie treści i usług cyfrowych. Co się zmieni po wejściu w życie tych przepisów? Jakie nowe zasady wprowadza ta dyrektywa? Co powinni wiedzieć konsumenci?

  "Małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie - rezolucja PE

  Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której postuluje, by "małżeństwa" jednopłciowe i związki partnerskie były uznawane w całej Unii .

  Straż Graniczna przypomina grzybiarzom o stanie wyjątkowym

  Straż Graniczna zaleca, by grzybiarze, zanim wybiorą się do lasów, sprawdzili jak przebiega strefa stanu wyjątkowego.

  Wnioski o "Dobry start" złożone przez większość uprawnionych

  Wnioski o "Dobry start" złożyła już wnioski o "Dobry start". Z danych ZUS wynika, iż rodzice najczęściej wybierali bankowość elektroniczną.

  Święta Wielkanocne w 2022 r.

  Święta Wielkanocne w 2022 r. to data oczekiwana przez wielu pracowników. Kiedy jest Wielkanoc? Czy jest to dzień wolny od pracy?

  Spis powszechny do 30 września 2021 r.

  Spis powszechny potrwa do 30 września. Jak można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2021 r.?

  Zakup akcji lub obligacji - UOKiK radzi

  Na co zwracać uwagę przy najbardziej popularnych instrumentach finansowych, czyli akcjach i obligacjach?

  Wydziedziczenie – na czym polega?

  Wydziedziczenie jest możliwe tylko po spełnieniu określonych warunków. Na czym w rzeczywistości polega?

  Alienacja rodzicielska - co robić?

  Alienacja rodzicielska, czyli utrudnianie kontaktów z dzieckiem przez rodzica to ważny problem. Co można zrobić w takiej sytuacji?