Kategorie

Wynagrodzenie praktykanta w 2020 r.

Emilia Panufnik
Wynagrodzenie praktykanta w 2020 r. Ile zarabia praktykant? / fot. Shutterstock
Wynagrodzenie praktykanta zależy od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Płaca minimalna w 2020 r. wyniesie 2600 zł butto. Ile w związku z tym maksymalnie zarobi praktykant?

Praktyki absolwenckie

W myśl ustawy o praktykach absolwenckich praktykantem może być osoba, która ukończyła co najmniej gimnazjum lub 8-letnią szkołę podstawową i w dniu rozpoczynania praktyk nie ukończyła jeszcze 30 roku życia. Dotyczy to także osób posiadających świadectwo ukończenia szkoły za granicą, uznane za równorzędne świadectwu ukończenia polskiego gimnazjum lub ośmioletniej szkoły podstawowej.

Praktyka jest w dzisiejszym świecie szeroko stosowana. Chętnie podejmuje się jej pokolenie Z. Są to absolwenci uczelni skoncentrowani na zdobywaniu doświadczenia, zdobywaniu nowych umiejętności i dalszej nauce. Chcą poznać miejsce pracy i zrobić dobre wrażenie, co nierzadko przekłada się na późniejsze zatrudnienie na podstawie umowy o pracę u pracodawcy przyjmującego na praktyki czy staże. Celem praktyki jest więc ułatwienie absolwentom uzyskiwania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy.

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami + PDF.

Co do zasady do praktykanta nie stosuje się przepisów prawa pracy. Jest jednak kilka wyjątków.

Co istotne w stosunku do praktykanta nie stosuje się przepisów prawa pracy. Wyjątkiem są przepisy dotyczące równego traktowania i czasu pracy, a dokładnie:

 • zasady równego traktowania w zatrudnieniu,
 • ogólnej dobowej i tygodniowej normy czasu pracy,
 • dobowego i  tygodniowego odpoczynku,
 • prawa do przerwy po 6 godzinach pracy,
 • pracy w nocy.

Praktykant musi więc być traktowany na równi z innymi pracownikami. Nie przysługują mu jednak typowo pracownicze uprawnienia. Obowiązuje go ogólna dobowa i tygodniowa norma czasu pracy. Nie może pracować więcej niż 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy (art. 129 § 1 Kodeksu pracy). W każdej dobie powinien mieć zagwarantowane ciągiem 11 godzin odpoczynku (art. 132 § 1 Kodeksu pracy), a w każdym tygodniu co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego (art. 133 § 1 Kodeksu pracy). Co więcej jeśli czas pracy w jednej dobie wynosi co najmniej 6 godzin, praktykant ma prawo do co najmniej 15-minutowej przerwy, która wlicza się do czasu jego pracy. Ostatnie przepisy z Kodeksu pracy obowiązujące praktykanta dotyczą ograniczeń w przypadku wykonywania pracy w porze nocnej czyli między godzinami 21:00 i 7:00 (art. 1517 Kodeksu pracy).

Ponadto przyjmujący na praktyki zapewnia praktykantowi bezpieczne i higieniczne warunki pracy, a jeśli w stosunku do danej pracy przepisy wymagają środków ochrony indywidualnej, powinni otrzymać je także praktykanci.

Wynagrodzenie praktykanta w 2020 r.

Rozróżnia się dwa rodzaje praktyk: odpłatna i nieodpłatna. Ustawa o praktykach absolwenckich ogranicza wysokość miesięcznego wynagrodzenia (świadczenia pieniężnego) do maksymalnie dwukrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wiadomo już, że w 2020 r. będzie ono wynosiło 2600 zł brutto, a co za tym idzie praktykant będzie mógł najwięcej zarobić 5200 zł brutto. W związku z wyższą niż przewidywano podwyżką minimalnej płacy teoretycznie praktykant będzie mógł zarobić o wiele więcej niż w 2019 r. Dla porównania w 2019 r. minimalna płaca wynosi 2250 zł, a więc maksymalna wypłata praktykanta może opiewać na kwotę 4500 zł brutto. W praktyce praktykanci nie zarabiają dużo, a często godzą się także na bezpłatne zdobywanie doświadczenia. Na tym etapie życia to dla nich ważniejsze od pieniędzy.

Umowa o praktykę absolwencką

Podstawą praktyk jest umowa o praktykę absolwencką, która powinna zawierać takie informacje, jak:

 1. rodzaj pracy;
 2. czas praktyki;
 3. tygodniowy wymiar czasu pracy;
 4. wysokość świadczenia pieniężnego, jeżeli ustalono, że praktyka ma być odpłatna.

Maksymalny okres na jaki można zawrzeć umowę o praktykę wynosi 3 miesiące. Dopuszcza się zawarcie kolejnej umowy o praktykę między tymi samymi stronami, jeśli nie został wyczerpany limit 3 miesięcy.

Firma podpisała z praktykantem umowę o praktyki absolwenckie na okres 1 miesiąca. Po tym czasie strony zdecydowały się podpisać kolejną umowę na następne 2 miesiące.

Praktyki nie mogą dotyczyć prac szczególnie niebezpiecznych.

Ustawodawca uregulował również możliwość wypowiedzenia umowy. Uzależnione jest to od rodzaju umowy – czy jest odpłatna czy nie. W przypadku umowy odpłatnej wypowiedzenie powinno nastąpić na piśmie, przy czym termin wypowiedzenia wynosi 7 dni. Natomiast nieodpłatność umowy umożliwia rozwiązanie jej na piśmie w każdym czasie.

Zaświadczenie o praktykach

Jeśli praktykant poprosi o wydanie zaświadczenia o odbyciu praktyk, podmiot przyjmujący na praktykę ma obowiązek wystawienia go na piśmie. Potwierdza w nim rodzaj wykonywanej pracy oraz umiejętności nabyte w trakcie trwania praktyki.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich (Dziennik Ustaw rok 2018 poz. 1244)

Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 1040)

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  12 cze 2021
  Zakres dat:

  Gdzie zrealizowano najwięcej bonów turystycznych? [AUDIO]

  W województwie mazowieckim aktywowano ponad 241 tys. bonów turystycznych i dokonano płatności na kwotę przeszło 65 mln zł. To najwięcej w Polsce.

  Abonament RTV w 2022 r. - stawki

  Stawki opłat za abonament RTV w 2022 r. nie ulegną zmianie. Tak wynika z nowego rozporządzenia KRRiT.

  Unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej

  Unieważnienie małżeństwa to instytucja uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, polegająca na unieważnieniu ślubu cywilnego.

  Wzrosła liczba dzieci zmuszonych do pracy [RAPORT]

  Liczba dzieci zmuszonych do pracy wzrosła po raz pierwszy od dwóch dekad. Tak wynika z raportu opublikowanego przez UNICEF i Międzynarodową Organizację Pracy.

  Jakie obostrzenia na wakacje 2021 r.?

  Jakie obostrzenia przewidziano na wakacje w 2021 r. Co z hotelami i obiektami kultury?

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci. Po przedłużonym lockdownie i związanych z pandemią obostrzeniach zbliżające się lato 2021 jest jednym z najbardziej wyczekiwanych okresów od kilku lat. Mimo że w ubiegłym roku zmuszeni byliśmy zmienić wiele wakacyjnych planów podróży (według badań CBOS zrobiła to ponad jedna trzecia z nas[1]), część rodaków wybrała się na wypoczynek – w kraju lub za granicą. Spora część z nas urlop planuje również w nadchodzących miesiącach. Czy jesteśmy teraz skłonni bardziej zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wyjazdów i jakie mamy w tym zakresie priorytety?

  Alimenty, kredyty, koszty sądowe - jakie długi w 2021 r.?

  Wartość nieopłaconych w terminie bieżących rachunków, alimentów czy kosztów sądowych oraz rat kredytów po I kwartale 2021 r. wynosi prawie 80 mld zł.

  Dr Anna Stasiak-Apelska: Hejt jest wszechobecny

  „Hejtowanie w Internecie ma negatywne i poważne konsekwencje dla obydwu stron” – przekonuje dr Anna Stasiak-Apelska – radca prawny.

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów w 2021 r.?

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów od września 2021 r. - to zmiany, które poparła senacka komisja ustawodawcza.

  Senat za zasiłkiem pogrzebowym dla nowej grupy uprawnionych

  Zasiłek pogrzebowy miałby przysługiwać nowej grupie uprawnionych. Senackie komisje poparły projekt, zakładający wsparcie rodziców dziecka martwo urodzonego, którego płci nie da się ustalić..

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii [BADANIE]

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii - badanie wykazało, że cudzoziemcy chętnie przedłużają pobyt i pracę w Polsce na czas pandemii. Pojawia się jednak pytanie - co potem?

  Czy konsumenci rozróżniają oryginalne i podrobione towary?

  Konsumenci nadal mają trudności z rozróżnieniem towarów oryginalnych i podrobionych. Na problem zwraca uwagę Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.

  Prawnik do porodu? Pomocy szukamy nie tylko przy rozwodzie

  Prawnik do porodu czy mediator to coraz częstsze oczekiwania osób szukających pomocy prawnej. Prawnicy rodzinni zajmują się już nie tylko rozwodami czy alimentami.

  Świadczenia rodzinne bez zmian przynajmniej do 2024 r.?

  Świadczenia rodzinne zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie. Dotyczy to zarówno kryteriów, jak i kwot. Tak wynika z propozycji Rady Ministrów.

  Kiedy jest Dzień Ojca w 2021 r.?

  Dzień Ojca w Polsce będziemy obchodzić 23 czerwca 2021 r. To dobry moment na poznanie praw taty w pracy.

  Świadczenie wyrównawcze - zmiany od czerwca 2021 r. [AUDIO]

  Świadczenie wyrównawcze od 1 czerwca 2021 r. przysługuje również wtedy, gdy działacz opozycji komunistycznej ma przyznaną rentę rodzinną.

  Kiedy dziecko może jechać z przodu i kiedy bez fotelika?

  Jak do jazdy dzieci w przodzie oraz do jazdy bez fotelika odnosi się prawo o ruchu drogowym? Oto aktualne zasady.

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym?

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym? Na to pytanie odpowie Sąd Najwyższy.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r. zostały w określonych przypadkach złagodzone. Co zmieniło nowe rozporządzenie?

  Mecenas Pruszyńska: Rolą mediacji jest wygaszanie konfliktu

  „Mediacje sprawdzają się zarówno w prawie gospodarczym, jak i cywilnym” – przekonuje radca prawny Iwona Pruszyńska.

  Alimenty natychmiastowe a dłużnicy alimentacyjni

  Alimenty natychmiastowe to rozwiązanie zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Czy po wprowadzeniu przepisów zaległości dłużników wzrosną?

  Obostrzenia czerwiec 2021

  Obostrzenia na czerwiec 2021 r. przedstawił podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Co z weselami?

  Rekrutacja przez sztuczną inteligencję oczami kandydatów [BADANIE]

  Rekrutacja z wykorzystaniem sztucznej inteligencji? Dla większości kandydatów nie stanowiłoby to problemu. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl.

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta?

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta dla siebie i dla dziecka? Co daje posiadanie takiego konta?

  Polski Ład - emeryci stracą czy zyskają na zmianach?

  Ci, którzy dziś otrzymują ponad 5 tys. zł brutto miesięcznie, stracą na nowym systemie podatkowym. Emeryci jednak jako całość to jedna z tych grup, które na Polskim Ładzie skorzystają najwięcej.