Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rekordowe zarobki w sektorze IT. Zachodniopomorski Raport Płacowy

Rekordowe zarobki w sektorze IT.  Zachodniopomorski Raport Płacowy
Rekordowe zarobki w sektorze IT. Zachodniopomorski Raport Płacowy
ShutterStock

Z Zachodniopomorskiego Raportu Płacowego wynika, że dynamika wzrostu wynagrodzeń w sektorze IT jest bardzo duża. Mniej zarabia się za to w administracji.

Do 30 tysięcy złotych miesięcznie w sektorze IT? „Wyścig o pracownika nadal trwa”. 

Raport płacowy przygotowany przez Idea HR Group w województwie zachodniopomorskim oparty jest o ankiety oraz rozmowy z pracodawcami z Pomorza Zachodniego. Rozmowy te prowadzone były na przełomie roku 2022 i 2023. Z ankiet wynika, że utrzymana została duża dynamika wzrostu wynagrodzeń, szczególnie w sektorze IT oraz w przemyśle i przemyśle wytwórczym. Większość pracodawców deklarowała chęć podnoszenia wynagrodzeń w kolejnych miesiącach, choć zdarzały się także głosy, że skala podwyżek i plany zatrudnieniowe są zależne od sytuacji gospodarczej, w tym: wojny w Ukrainie, inflacji czy kryzysu energetycznego. 

Jakie kompetencje są najlepiej wynagradzane?

FINANSE:

  • Dyrektor finansowy – do 30 tysięcy złotych brutto
  • Kontroler finansowy – do 18 tysięcy złotych brutto.

LOGISTYKA I ZAKUPY:

  • Szef zakupów – do 35 tysięcy złotych brutto
  • Kupiec strategiczny – do 18 tysięcy złotych brutto

INŻYNIERIA:

  • Inżynier automatyk – do 16 tysięcy złotych brutto
  • Inżynier elektryk – do 13 tysięcy złotych brutto

IT:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • JUNIOR – 7 do 13 tysięcy złotych brutto
  • MID – 13 do 24 tysięcy złotych brutto
  • SENIOR – od 24 tysięcy złotych brutto. Nie ma górnego limitu

Najszybciej pensje rosną w IT. Administracja daleko w tyle

Należy jednak wspomnieć, że są to najbardziej pożądane kompetencje za które pracodawcy obecnie płacą najwięcej. Raport IDEA HR Group obejmuje także stanowiska mniej eksponowane dla poszczególnych branż. Pensja inżyniera zajmującego się automatykom może sięgać obecnie 16 tysięcy złotych, pensje specjalistów z sektora chemicznego to w naszym regionie próg ok. 10 tysięcy złotych. Inżynier jakości zarobi od 9 do 14 tysięcy złotych, a inżynier produktowy od 8 do 14 tysięcy. 

Specjaliści z zakresu automatyki i robotyki mogą liczyć na maksymalnie 10 tysięcy złotych. Mechanicy, elektrycy oraz konserwatorzy od 5 do 8 tysięcy złotych brutto. 

Pensję specjalistów administracyjnych zależą od doświadczenia. Debiutanci zaczynają od 4,5 tysiąca złotych brutto. Pensje rosną wraz ze stażem. Po kilku latach możemy liczyć na kwoty rzędu od 6 do 9 tysięcy złotych, a specjaliści na pensje powyżej 10 tysięcy złotych. Pensje ekspertów z zakresu HR oraz rekrutacji zaczynają się od 7 tysięcy złotych i w przypadku dużej efektywności i doświadczenia mogą sięgać 16 tysięcy złotych. 

Pensja sekretarki / recepcjonisty to od 4 do 5 tysięcy złotych brutto. Asystenci mogą zarobić do 7 tysięcy złotych brutto, a specjaliści ok. 8 tysięcy. Pensja Office Managera w zachodniopomorskim to od 8 do 12 tysięcy złotych brutto. 

Najszybciej rosną pensje w IT. Juniorzy mogą zarobić ok. 7 tysięcy złotych brutto, ale ich droga awansu zawodowego, a co za tym idzie wzrostu pensji jest bardzo dynamiczna. Seniorem można stać się po kilku latach, a tutaj rekordowe wynagrodzenia mogą sięgać nawet… 35 tysięcy złotych. 

KOMENTARZE:

Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, prokurent w spółce IDEA HR Group

Bezrobocie w województwie zachodniopomorskim jest na rekordowo niskim poziomie mimo tego, że w ostatnich trzech latach gospodarka poddawana była rozmaitym perturbacjom. Raport płacowy pokazuje, że wynagrodzenia rosną rok do roku, a pracownicy w takich sektorach jak IT, logistyka, transport czy przemysł mogą liczyć na wysokie wynagrodzenia. Preferowane są oczywiście osoby doświadczone. Mamy ewidentnie rynek pracownika, ale mamy też rynek specjalisty. Warunki na rynku pracy dyktują więc osoby doświadczone, posiadające unikalne, potrzebne przedsiębiorcom kompetencje.

Rok 2023 nie zmienił pod tym względem nic. Podsumowując rok byłam często pytana przez dziennikarzy: czy pracownicy boją się zwolnień? Nie. Nie ma takich obawy. Były za to obawy, że nie będą rosnąć wynagrodzenia. To w dobie inflacji zdecydowanie najpoważniejszy lęk pracowników, a pośrednio także pracodawców. 

Anna Sudolska, ekspert rynku pracy

Królem wysokości wynagrodzeń pozostaje zdecydowanie sektor IT, który seniorom i osobom pożądanym na danym stanowisku proponuje nawet 30 tysięcy złotych miesięcznego wynagrodzenia na start. To dowód na to, że trwa wyścig pracodawców w tym sektorze, którego celem jest zdobycie do swoich zespołów najlepszych ekspertów, jacy dostępni są na rynku. 

Raport płacowy pokazuje nam, że pracodawcy nie oszczędzają na pracownikach, których kompetencje są im potrzebne. Mówimy o wysokiej klasy specjalistach, doświadczonych menadżerach czy właśnie ekspertów IT oraz sektora TSL. 

Raport pokazuje także jeszcze jedną ważną zależność – rośnie polaryzacja wynagrodzeń między sektorem publicznym i prywatnym. Jeżeli to się nie zmieni to niebawem sektor komercyjny zasili kolejna fala ekspertów, którzy będą opuszczać urzędy czy instytucje rządowe.

 
Zestaw arkuszy egzaminacyjnych z odpowiedziami i punktacją do zadań
Zestaw arkuszy egzaminacyjnych z odpowiedziami i punktacją do zadań.

Język polski, Matematyka, Język angielski.


Źródło: Informacja prasowa
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/15
    Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
    od 1 stycznia i od 1 lipca
    od 1 stycznia i od 1 czerwca
    od 1 lutego i od 1 lipca
    Następne
    Prawo
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy dziecko może samo robić zakupy? Kiedy możliwy zwrot?

    Osoba przed osiągnięciem pełnoletności nie ma zdolności do czynności prawnych, co wyklucza swobodę w zakupach. Prawo zakłada jednak wyjątki. W pewnych przypadkach można prawnie podważyć zakup dokonany przez niepełnoletniego.

    Rośnie liczba ataków hakerskich. Jak chronić swoje dane?

    Pomysłowość przestępców w wymyślaniu nowych sposobów wyłudzenia danych osobowych jest bardzo duża. Ale mechanizm działania zawsze podobny. 

    Ostatnie dni na płatności bonem turystycznym. Co z terminem wyjazdu?

    Polska Organizacja Turystyczna przypomina, iż tylko do 31 marca przedsiębiorcy mogą przyjmować płatności bonem turystycznym. Jest to jednak ostateczny termin na opłacenie usługi turystycznej. Wyjazd może się odbyć później.

    Rząd dopłaci do transportu zboża do nadbałtyckich portów

    Rząd chce dofinansować transport pszenicy i kukurydzy do portów nadbałtyckich; stawki będą uzależnione od odległości od portów; najwięcej do tony zboża dopłaci się we wschodnich i południowych województwach - wynika z projektu, o którym poinformowano w wykazie prac legislacyjnym rządu.

    Rewolucja w przepisach o zagospodarowaniu przestrzennym?

    Reforma planowania przestrzennego wpłynie na dostępność i ceny działek pod budownictwo mieszkaniowe, a co za tym idzie na ceny mieszkań - podkreślił w piątek w TVP1 minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Mieszkańcy chcą mieć dostępne mieszkania, cena może spaść nawet o 15 proc. 

    Oszuści próbują podszyć się pod ZUS

    Po raz kolejny Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega klientów przed oszustami, którzy wysyłają fałszywe wiadomości w celu wyłudzenia danych. 

    Czy będzie rewolucja w leczeniu stwardnienia rozsianego?

    Stwardnienie rozsiane. Lekarze wskazują, że zmiany w leczeniu stwardnienia rozsianego (SM) są jednym z największych osiągnięć medycyny w ostatnich latach. Wraz z pojawianiem się kolejnych leków i włączaniem ich do refundacji neurolodzy mają możliwość coraz lepszej personalizacji leczenia uwzględniającej styl i plany życiowe pacjenta. 

    Pielęgniarka rodzinna. Jak nią zostać? Ile zarabia?

    Pielęgniarka rodzinna – kto to jest? Ścieżek rozwoju dla pielęgniarek jest wiele, jedną z nich to pielęgniarstwo rodzinne. Jakie kwalifikacje są niezbędne, aby móc pracować, jako pielęgniarka rodzinna? Czy jest to opłacalne zajęcie? 

    Kawalerzyści dostaną w tym roku śmigłowce ze Świdnika

    Pierwsze dwa śmigłowce AW149 produkowane w PZL Świdnik trafią do końca roku do 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. W 2024 r. kawalerzyści otrzymają kolejnych sześć. Uzbrojone m.in. w pociski Hellfire będą transportować żołnierzy i wspierać ich z powietrza; posłużą także do operacji ewakuacyjnych i poszukiwawczych.

    Najwięcej prób samobójczych jest w poniedziałki

    Próba samobójcza. Z danych KGP wynika, że w 2022 roku było o ponad 5% więcej prób samobójczych niż rok wcześniej. Powód wciąż najczęściej pozostaje nieustalony. W ub.r. tak stwierdzono w 5,7 tys. przypadków, a rok wcześniej – w 5,5 tys. Z kolei wśród znanych przyczyn przeważnie wskazuje się chorobę psychiczną i zaburzenia psychiczne. Miejscem popełnienia takiego czynu zwykle jest mieszkanie lub dom. Najwięcej osób próbuje odebrać sobie życie w poniedziałki. Eksperci komentujący dane podnoszą alarm, że wciąż zbyt mało wiadomo o przyczynach takich dramatów. Przypominają też o pogarszającym się zdrowiu psychicznym Polaków i o braku wystarczających nakładów budżetowych w celu zminimalizowania tego zjawiska.

    Nakaz noszenia maseczek będzie przedłużony. Jak długo jeszcze?

    Nakaz noszenia maseczek ma zostać przedłużony o kolejny miesiąc – do końca kwietnia 2023 r. Gdzie wciąż należy nosić maseczki? Kto podlega temu obowiązkowi? Czy są jakieś wyjątki od obowiązku noszenia maseczek?

    Cyfryzacja. mObywatel do aktualizacji

    Aktualizacja aplikacji mObywatel ma pojawić się na przełomie czerwca i lipca. Zmieni się interfejs aplikacji, pojawią się w niej nowe funkcjonalności. Aktualizacja ma być powiązana w czasie z planowanym wejściem w życie nowych przepisów o uznawaniu elektronicznych dokumentów.

    Babciowe - jest pomysł na nowe świadczenie. Dla kogo 1500 zł?

    Babciowe - to pomysł na nowe świadczenie. Ma wynosić 1500 zł miesięcznie. Jego wprowadzenie zapowiedział Donald Tusk podczas spotkania w Częstochowie.

    Pierwsze trzynastki dla emerytów i rencistów jeszcze przed Wielkanocą

    Tradycyjnie 13. są wypłacane razem z kwietniową emeryturą lub rentą. Gdy termin płatności wypada w sobotę, niedzielę lub święto - ZUS przelewa pieniądze tak żeby trafiły do adresata jeszcze przed dniem wolnym. Poniedziałek Wielkanocny, który w tym roku jest 10 kwietnia to jeden z dni, w których seniorzy dostają swoje wypłaty. Nie muszą jednak czekać aż skończą się święta gdyż 13. trafi do nich jeszcze przed Wielkanocą. 

    500 tys. podpisów pod projektem ustawy ws. refundacji procedury in vitro

    Refundacja in vitro. Posłanki KO poinformowały, że zebrano pół miliona podpisów pod obywatelskim projektem ustawy ws. refundacji procedury pozaustrojowego zapłodnienia metodą in vitro, który złożyły w czwartek w Sejmie. Podkreślały, że projekt stanowi test dla PiS, czy faktycznie chce walczyć z bezpłodnością w Polsce.

    Przedterminowe wybory w Michałowie. Mieszkańcy wybiorą wójta według znowelizowanego Kodeksu wyborczego

    Przedterminowe wybory wójta Michałowa zostaną przeprowadzone 7 maja – tak postanowił premier. Kandydaci mogą zgłaszać się do 12 kwietnia. Wybory zostaną przeprowadzane po wejściu w życie nowelizacji Kodeksu wyborczego.

    Opiekun medyczny. Kto może nim zostać? Ile zarabia?

    Opiekun medyczny – kto może nim zostać? Zawód opiekuna medycznego został stworzony w 2007 z inicjatywy ówczesnego Ministra Zdrowia. To odpowiedź na niewystarczającą infrastrukturę opiekuńczą – w szpitalach brakowało i brakuje pielęgniarzy, i pielęgniarek, a ludzi chorych i niesamodzielnych było i jest coraz więcej. Czym zajmuje się opiekun medyczny? Jakie kryteria należy spełnić, by nim zostać? 

    Wydziedziczenie. Kiedy spadkobierca nie dostanie nic

    Wydziedziczenie polega na pozbawieniu uprawnionych spadkobierców prawa do zachowku. Spadkodawca może to zrobić, ale jego swoboda w tym zakresie jest ograniczona przepisami Kodeksu cywilnego. W jakich sytuacjach spadkodawca może wydziedziczyć spadkobiercę? Jak dokonuje się wydziedziczenia? Jakie są skutki wydziedziczenia?

    Ubrania w sklepach coraz gorszej jakości? Polacy narzekają

    Polacy narzekają na jakość ubrań. Prawie połowa badanych konsumentów skarży się, że ubrania, kupowane w sklepach w ostatnich 6-12 miesiącach, są produkowane z coraz to gorszych materiałów. Według znawców tematu, problemy zaczęły się już podczas pandemii, gdy zostały zaburzone łańcuchy dostaw. Do tego doszła wysoka inflacja. Widać również, że gorszą jakość wymusza polityka klimatyczna. Jak dodają eksperci, powrót do wysokogatunkowych towarów może być dość trudny i trwać długo, bo producentom cała ta sytuacja jest raczej na rękę.

    Wybory parlamentarne. Pierwsze propozycje daty

    Termin 15 października jest bardzo dobry – powiedział wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki, pytany o możliwą datę wyborów parlamentarnych. 

    Nowelizacja Prawa o notariacie. Minister zaprowadzi dyscyplinę wśród notariuszy

    Kolejna nowelizacja Prawa o notariacie niebawem trafi do Sejmu. Resort sprawiedliwości chce zwiększyć kontrolę nad notariatem. Twierdzi jednak, że w porównaniu z projektem nowelizacji odrzuconej przez Sejm w grudniu złagodzono propozycje dotyczące odpowiedzialności dyscyplinarnej i zawieszania notariuszy. 

    Ile można dorobić do emerytury lub renty od 1 marca 2023 r.? Kogo dotyczą limity?

    Przez najbliższe 3 miesiące, licząc od 1 marca 2023 r. obowiązują nowe limity dorabiania dla emerytów i rencistów. Pracujący mogą dorobić 177 zł więcej. Limity te dotyczą tyko wcześniejszych emerytów. Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, czyli kobiety 60 a mężczyźni 65 lat, nie muszą ograniczać się przy dorabianiu żadnymi limitami.

    Czy spotkania w pracy to strata czasu? BADANIE

    Spotkania w pracy. Prawie połowa Polaków podczas spotkań w pracy zajmuje się czymś innym, a 27% w ogóle nie widzi ich sensu. Nie znaczy to jednak, że wyjątkowo nie cierpią spotkań — 62% przyznaje, że je lubi. Z drugiej strony ⅓ sądzi, że są one stresujące (w tym ponad połowa najmłodszych badanych) i nudne, a 23%, że są przez nie mniej produktywni.

    WIRON. Czy wiązać z nim nadzieje?

    O tym, że wskaźnik WIRON nie zmieni wiele w wysokości rat kredytów hipotecznych, pisaliśmy już w połowie lutego. Dziś na ten temat piszą kolejne media. Bańka oczekiwań całkowicie pękła, gdy o przejściu z indeksu WIBOR na WIRON wypowiedział się sam premier. Przyznał, że przeliczył się co do tej zmiany i doradził, aby nie wiązać z nią zbytnio nadziei. Jak powiedział - to nie będzie żaden “game changer”.

    UODO nałożył administracyjną karę pieniężną na wspólnotę mieszkaniową

    Kilka naruszeń przepisów RODO było powodem nałożenia kary pieniężnej na wspólnotę mieszkaniową.