REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rekordowe zarobki w sektorze IT. Zachodniopomorski Raport Płacowy

Rekordowe zarobki w sektorze IT. Zachodniopomorski Raport Płacowy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Z Zachodniopomorskiego Raportu Płacowego wynika, że dynamika wzrostu wynagrodzeń w sektorze IT jest bardzo duża. Mniej zarabia się za to w administracji.

Do 30 tysięcy złotych miesięcznie w sektorze IT? „Wyścig o pracownika nadal trwa”. 

Raport płacowy przygotowany przez Idea HR Group w województwie zachodniopomorskim oparty jest o ankiety oraz rozmowy z pracodawcami z Pomorza Zachodniego. Rozmowy te prowadzone były na przełomie roku 2022 i 2023. Z ankiet wynika, że utrzymana została duża dynamika wzrostu wynagrodzeń, szczególnie w sektorze IT oraz w przemyśle i przemyśle wytwórczym. Większość pracodawców deklarowała chęć podnoszenia wynagrodzeń w kolejnych miesiącach, choć zdarzały się także głosy, że skala podwyżek i plany zatrudnieniowe są zależne od sytuacji gospodarczej, w tym: wojny w Ukrainie, inflacji czy kryzysu energetycznego. 

REKLAMA

Jakie kompetencje są najlepiej wynagradzane?

FINANSE:

 • Dyrektor finansowy – do 30 tysięcy złotych brutto
 • Kontroler finansowy – do 18 tysięcy złotych brutto.

LOGISTYKA I ZAKUPY:

 • Szef zakupów – do 35 tysięcy złotych brutto
 • Kupiec strategiczny – do 18 tysięcy złotych brutto

INŻYNIERIA:

 • Inżynier automatyk – do 16 tysięcy złotych brutto
 • Inżynier elektryk – do 13 tysięcy złotych brutto

IT:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • JUNIOR – 7 do 13 tysięcy złotych brutto
 • MID – 13 do 24 tysięcy złotych brutto
 • SENIOR – od 24 tysięcy złotych brutto. Nie ma górnego limitu

Najszybciej pensje rosną w IT. Administracja daleko w tyle

Należy jednak wspomnieć, że są to najbardziej pożądane kompetencje za które pracodawcy obecnie płacą najwięcej. Raport IDEA HR Group obejmuje także stanowiska mniej eksponowane dla poszczególnych branż. Pensja inżyniera zajmującego się automatykom może sięgać obecnie 16 tysięcy złotych, pensje specjalistów z sektora chemicznego to w naszym regionie próg ok. 10 tysięcy złotych. Inżynier jakości zarobi od 9 do 14 tysięcy złotych, a inżynier produktowy od 8 do 14 tysięcy. 

Specjaliści z zakresu automatyki i robotyki mogą liczyć na maksymalnie 10 tysięcy złotych. Mechanicy, elektrycy oraz konserwatorzy od 5 do 8 tysięcy złotych brutto. 

REKLAMA

Pensję specjalistów administracyjnych zależą od doświadczenia. Debiutanci zaczynają od 4,5 tysiąca złotych brutto. Pensje rosną wraz ze stażem. Po kilku latach możemy liczyć na kwoty rzędu od 6 do 9 tysięcy złotych, a specjaliści na pensje powyżej 10 tysięcy złotych. Pensje ekspertów z zakresu HR oraz rekrutacji zaczynają się od 7 tysięcy złotych i w przypadku dużej efektywności i doświadczenia mogą sięgać 16 tysięcy złotych. 

Pensja sekretarki / recepcjonisty to od 4 do 5 tysięcy złotych brutto. Asystenci mogą zarobić do 7 tysięcy złotych brutto, a specjaliści ok. 8 tysięcy. Pensja Office Managera w zachodniopomorskim to od 8 do 12 tysięcy złotych brutto. 

Najszybciej rosną pensje w IT. Juniorzy mogą zarobić ok. 7 tysięcy złotych brutto, ale ich droga awansu zawodowego, a co za tym idzie wzrostu pensji jest bardzo dynamiczna. Seniorem można stać się po kilku latach, a tutaj rekordowe wynagrodzenia mogą sięgać nawet… 35 tysięcy złotych. 

KOMENTARZE:

Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, prokurent w spółce IDEA HR Group

REKLAMA

Bezrobocie w województwie zachodniopomorskim jest na rekordowo niskim poziomie mimo tego, że w ostatnich trzech latach gospodarka poddawana była rozmaitym perturbacjom. Raport płacowy pokazuje, że wynagrodzenia rosną rok do roku, a pracownicy w takich sektorach jak IT, logistyka, transport czy przemysł mogą liczyć na wysokie wynagrodzenia. Preferowane są oczywiście osoby doświadczone. Mamy ewidentnie rynek pracownika, ale mamy też rynek specjalisty. Warunki na rynku pracy dyktują więc osoby doświadczone, posiadające unikalne, potrzebne przedsiębiorcom kompetencje.

Rok 2023 nie zmienił pod tym względem nic. Podsumowując rok byłam często pytana przez dziennikarzy: czy pracownicy boją się zwolnień? Nie. Nie ma takich obawy. Były za to obawy, że nie będą rosnąć wynagrodzenia. To w dobie inflacji zdecydowanie najpoważniejszy lęk pracowników, a pośrednio także pracodawców. 

Anna Sudolska, ekspert rynku pracy

Królem wysokości wynagrodzeń pozostaje zdecydowanie sektor IT, który seniorom i osobom pożądanym na danym stanowisku proponuje nawet 30 tysięcy złotych miesięcznego wynagrodzenia na start. To dowód na to, że trwa wyścig pracodawców w tym sektorze, którego celem jest zdobycie do swoich zespołów najlepszych ekspertów, jacy dostępni są na rynku. 

Raport płacowy pokazuje nam, że pracodawcy nie oszczędzają na pracownikach, których kompetencje są im potrzebne. Mówimy o wysokiej klasy specjalistach, doświadczonych menadżerach czy właśnie ekspertów IT oraz sektora TSL. 

Raport pokazuje także jeszcze jedną ważną zależność – rośnie polaryzacja wynagrodzeń między sektorem publicznym i prywatnym. Jeżeli to się nie zmieni to niebawem sektor komercyjny zasili kolejna fala ekspertów, którzy będą opuszczać urzędy czy instytucje rządowe.

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Informacja prasowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biskupi niezadowoleni ze zmian w związku z lekcjami religii w szkołach

Konferencja Episkopatu Polski opublikowała w środę stanowisko w sprawie zmian w organizacji lekcji religii w szkołach podejmowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Biskupi wyrażają sprzeciw. 

Kwota zasiłku pogrzebowego wzrośnie z 4000 do 7000 złotych. Czy wyższy zasiłek wypłacany będzie już w 2024 r.?

Zasiłek pogrzebowy ma na celu pokrycie kosztów pogrzebu. Komu przysługuje? Obecna kwota zasiłku pogrzebowego nie była zmieniana od kilkunastu lat. 

Zakaz przebywania na określonym obszarze przy granicy z Białorusią. Od 13 czerwca powstanie tam strefa buforowa

Szef MSWiA, Tomasz Siemoniak, podpisał w środę rozporządzenie dotyczące utworzenia tzw. strefy buforowej przy granicy polsko-białoruskiej. Dokument ten został przesłany do publikacji w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie w czwartek.

Strefa buforowa przy granicy z Białorusią od 13 czerwca 2024 r. Jaki obszar? Zakaz przebywania osób postronnych. Minister podpisał rozporządzenie

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak podpisał 12 czerwca 2024 r. rozporządzenie w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na określonym obszarze w strefie nadgranicznej przyległej do granicy państwowej Polski z Republiką Białorusi. Rozporządzenie będzie jeszcze dziś opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wejdzie w życie jutro - 13 czerwca.

REKLAMA

Kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Jak korzystanie zaplanować urlop z dzieckiem

Wiemy już, jak wygląda organizacja roku szkolnego na rok 2024/2025. Wiemy też, kiedy będą wypadać dni ustawowo wolne od pracy do końca 2024 i w 2025 r. Można więc zaplanować urlop tak, aby jak najbardziej skorzystać z dodatkowych dni wolnych. Podpowiadamy, jak to zrobić. 

Co dalej z muzyką i filmami w internecie? Nadchodzą zmiany w prawie autorskim. Jak odczuje je przeciętny odbiorca?

Co dalej z muzyką i filmami w internecie? Będą zmiany. Nadchodzą zmiany w prawie autorskim. To cieszy, ale Polska ma w tym zakresie 3 lata opóźnienia, a same zmiany były tworzone w rzeczywistości sprzed 10 lat.

Znęcano się ze szczególnym okrucieństwem nad dwumiesięczną dziewczynką. Ruszył proces rodziców

W środę w Sądzie Okręgowym w Kaliszu ruszył proces rodziców dwumiesięcznej dziewczynki oskarżonych o znęcanie nad dzieckiem ze szczególnym okrucieństwem.

ZUS: Rodzice muszą się pospieszyć z wnioskiem. Inaczej stracą 800 plus za czerwiec. Nowy okres świadczeniowy 2024/2025

ZUS informuje, że wielu rodziców i opiekunów nie złożyło jeszcze wniosku o środki z programu "Rodzina 800 plus" na nowy okres świadczeniowy 2024/2025. Niedopełnienie tej formalności w skali całego kraju dotyczy około 100 tys. dzieci. Jeśli uprawnieni zrobią to jeszcze w czerwcu, mogą spodziewać się wypłaty pieniędzy najpóźniej do końca sierpnia z wyrównaniem za czerwiec i lipiec.

REKLAMA

Kalendarz roku szkolnego 2024/2025

Kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Chociaż uczniowie i rodzice raczej myślami są teraz przy zakończeniu roku szkolnego 2023/2024 to warto mieć na uwadze, jaki będzie rozkład zajęć i wolnego po wakacjach. Kiedy jest rozpoczęcie roku szkolnego? Jak wypadają ferie? Kiedy zaczynają się wakacje. Sprawdzamy. 

Zasiłek pielęgnacyjny 2024 i 2025 r.

Ile wynosi zasiłek pielęgnacyjny i komu przysługuje? Czy kwota świadczenia wzrośnie? Gdzie i jak składa się wniosek?

REKLAMA