REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rekordowe zarobki w sektorze IT. Zachodniopomorski Raport Płacowy

Subskrybuj nas na Youtube
Rekordowe zarobki w sektorze IT.  Zachodniopomorski Raport Płacowy
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Z Zachodniopomorskiego Raportu Płacowego wynika, że dynamika wzrostu wynagrodzeń w sektorze IT jest bardzo duża. Mniej zarabia się za to w administracji.

Do 30 tysięcy złotych miesięcznie w sektorze IT? „Wyścig o pracownika nadal trwa”. 

Raport płacowy przygotowany przez Idea HR Group w województwie zachodniopomorskim oparty jest o ankiety oraz rozmowy z pracodawcami z Pomorza Zachodniego. Rozmowy te prowadzone były na przełomie roku 2022 i 2023. Z ankiet wynika, że utrzymana została duża dynamika wzrostu wynagrodzeń, szczególnie w sektorze IT oraz w przemyśle i przemyśle wytwórczym. Większość pracodawców deklarowała chęć podnoszenia wynagrodzeń w kolejnych miesiącach, choć zdarzały się także głosy, że skala podwyżek i plany zatrudnieniowe są zależne od sytuacji gospodarczej, w tym: wojny w Ukrainie, inflacji czy kryzysu energetycznego. 

REKLAMA

Jakie kompetencje są najlepiej wynagradzane?

FINANSE:

  • Dyrektor finansowy – do 30 tysięcy złotych brutto
  • Kontroler finansowy – do 18 tysięcy złotych brutto.

LOGISTYKA I ZAKUPY:

  • Szef zakupów – do 35 tysięcy złotych brutto
  • Kupiec strategiczny – do 18 tysięcy złotych brutto

INŻYNIERIA:

  • Inżynier automatyk – do 16 tysięcy złotych brutto
  • Inżynier elektryk – do 13 tysięcy złotych brutto

IT:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • JUNIOR – 7 do 13 tysięcy złotych brutto
  • MID – 13 do 24 tysięcy złotych brutto
  • SENIOR – od 24 tysięcy złotych brutto. Nie ma górnego limitu

Najszybciej pensje rosną w IT. Administracja daleko w tyle

Należy jednak wspomnieć, że są to najbardziej pożądane kompetencje za które pracodawcy obecnie płacą najwięcej. Raport IDEA HR Group obejmuje także stanowiska mniej eksponowane dla poszczególnych branż. Pensja inżyniera zajmującego się automatykom może sięgać obecnie 16 tysięcy złotych, pensje specjalistów z sektora chemicznego to w naszym regionie próg ok. 10 tysięcy złotych. Inżynier jakości zarobi od 9 do 14 tysięcy złotych, a inżynier produktowy od 8 do 14 tysięcy. 

Specjaliści z zakresu automatyki i robotyki mogą liczyć na maksymalnie 10 tysięcy złotych. Mechanicy, elektrycy oraz konserwatorzy od 5 do 8 tysięcy złotych brutto. 

REKLAMA

Pensję specjalistów administracyjnych zależą od doświadczenia. Debiutanci zaczynają od 4,5 tysiąca złotych brutto. Pensje rosną wraz ze stażem. Po kilku latach możemy liczyć na kwoty rzędu od 6 do 9 tysięcy złotych, a specjaliści na pensje powyżej 10 tysięcy złotych. Pensje ekspertów z zakresu HR oraz rekrutacji zaczynają się od 7 tysięcy złotych i w przypadku dużej efektywności i doświadczenia mogą sięgać 16 tysięcy złotych. 

Pensja sekretarki / recepcjonisty to od 4 do 5 tysięcy złotych brutto. Asystenci mogą zarobić do 7 tysięcy złotych brutto, a specjaliści ok. 8 tysięcy. Pensja Office Managera w zachodniopomorskim to od 8 do 12 tysięcy złotych brutto. 

Najszybciej rosną pensje w IT. Juniorzy mogą zarobić ok. 7 tysięcy złotych brutto, ale ich droga awansu zawodowego, a co za tym idzie wzrostu pensji jest bardzo dynamiczna. Seniorem można stać się po kilku latach, a tutaj rekordowe wynagrodzenia mogą sięgać nawet… 35 tysięcy złotych. 

KOMENTARZE:

Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, prokurent w spółce IDEA HR Group

REKLAMA

Bezrobocie w województwie zachodniopomorskim jest na rekordowo niskim poziomie mimo tego, że w ostatnich trzech latach gospodarka poddawana była rozmaitym perturbacjom. Raport płacowy pokazuje, że wynagrodzenia rosną rok do roku, a pracownicy w takich sektorach jak IT, logistyka, transport czy przemysł mogą liczyć na wysokie wynagrodzenia. Preferowane są oczywiście osoby doświadczone. Mamy ewidentnie rynek pracownika, ale mamy też rynek specjalisty. Warunki na rynku pracy dyktują więc osoby doświadczone, posiadające unikalne, potrzebne przedsiębiorcom kompetencje.

Rok 2023 nie zmienił pod tym względem nic. Podsumowując rok byłam często pytana przez dziennikarzy: czy pracownicy boją się zwolnień? Nie. Nie ma takich obawy. Były za to obawy, że nie będą rosnąć wynagrodzenia. To w dobie inflacji zdecydowanie najpoważniejszy lęk pracowników, a pośrednio także pracodawców. 

Anna Sudolska, ekspert rynku pracy

Królem wysokości wynagrodzeń pozostaje zdecydowanie sektor IT, który seniorom i osobom pożądanym na danym stanowisku proponuje nawet 30 tysięcy złotych miesięcznego wynagrodzenia na start. To dowód na to, że trwa wyścig pracodawców w tym sektorze, którego celem jest zdobycie do swoich zespołów najlepszych ekspertów, jacy dostępni są na rynku. 

Raport płacowy pokazuje nam, że pracodawcy nie oszczędzają na pracownikach, których kompetencje są im potrzebne. Mówimy o wysokiej klasy specjalistach, doświadczonych menadżerach czy właśnie ekspertów IT oraz sektora TSL. 

Raport pokazuje także jeszcze jedną ważną zależność – rośnie polaryzacja wynagrodzeń między sektorem publicznym i prywatnym. Jeżeli to się nie zmieni to niebawem sektor komercyjny zasili kolejna fala ekspertów, którzy będą opuszczać urzędy czy instytucje rządowe.

 
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Informacja prasowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe procedury "Niebieskie Karty", system eNK@ – rząd pracuje nad nowelizacją przepisów

W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej. Nowelizacja ma zredukować biurokrację i ułatwić skuteczne wsparcie osobom doświadczającym przemocy domowej. Wśród najważniejszych zmian – uproszczenie dokumentacji, rozszerzenie kompetencji służb oraz utworzenie centralnego rejestru eNK@.

Trzecia Droga – rozpad. Kulisy rozstania PSL i Polski 2050 – co poszło nie tak?

Trzecia Droga właśnie się rozpadła – Kosiniak-Kamysz ogłasza koniec sojuszu z Hołownią, choć miało wyglądać inaczej. „To był projekt wyborczy, finał już za nami” – zdradził. Co wydarzyło się za kulisami? Czy PSL ruszy do wyborów samodzielnie, a Hołownia pójdzie własną drogą?

Skąd wziąć dodatkowe środki na nieprzewidziane wydatki?

Nieprzewidziane wydatki potrafią zaskoczyć w najmniej oczekiwanym momencie. Awarie domowe, pilna potrzeba naprawy samochodu, dodatkowe opłaty za leczenie czy nieplanowane wydarzenia rodzinne to sytuacje, które mogą znacząco obciążyć budżet. W takich chwilach kluczowe staje się znalezienie szybkiego i bezpiecznego źródła finansowania.

Już 30 czerwca 2025 r. skrócony czas pracy stanie się rzeczywistością: 6 (zamiast 8) godzin pracy dziennie, 3-dniowy weekend albo dodatkowe dni urlopu, bez zmniejszenia wynagrodzenia

W dniu 28 kwietnia br. MRPiPS ogłosiło program pilotażowy skrócenia czasu pracy, z którego będą mogli skorzystać przedsiębiorcy (i nie tylko) z całej Polski, a na początku czerwca br. – w odpowiedzi na interpelację poselską w tej sprawie – ujawniło więcej szczegółów. Już niebawem, tysiące pracowników będzie mogło pracować 6 (zamiast 8) godzin dziennie, cieszyć się z 3-dniowego weekendu lub z dodatkowych dni urlopu, zachowując przy tym prawo do dotychczasowego wynagrodzenia. Stratni nie będą również pracodawcy, którzy zdecydują się na wprowadzenie pilotażu, bo na jego realizację (tylko w pierwszym roku) MRPiPS przewidziało budżet aż 10 mln zł.

REKLAMA

Tysiące matek zyska zasiłek i to nie 800 plus a więcej [projekt MRPiPS z 23 maja 2025]. Koniec z krzywdzącą luką prawną

Tysiące matek zyska zasiłek i to nie 800+ a więcej. Dlaczego? Bo resort pracy przygotował projekt rozporządzenia z 23 maja 2025 r. Jest to dokładnie rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków. Projekt skierowany został do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania. Jaka grupa zyska zasiłek i z jakiego powodu?

Zasiłek stały z MOPS. Co wlicza się do dochodu? [Przykłady]

Przegląd ostatnich orzeczeń sądów administracyjnych pokazuje, iż kwestia zaliczania do dochodu poszczególnych świadczeń wciąż rodzi wątpliwości. Dlaczego dochód jest tak ważny w przypadku zasiłku stałego?

Wakacje a alimenty. Przepisy i orzeczenia sądów

„Moi synowie są coraz starsi i rosną ich wydatki np. na ubrania, korepetycje, zajęcia sportowe. Z tego powodu chciałabym wnosić o podwyższenie wysokości alimentów. Czy wyjazdy również wpływają na wysokość alimentów? Co w sytuacji, gdy część wakacji dzieci spędzają u ojca?” – pyta Czytelniczka.

Zasiłek pogrzebowy do reformy. Polska Izba Branży Pogrzebowej apeluje o uproszczenie i cyfryzację procedur

Obecny system przyznawania zasiłków pogrzebowych jest skomplikowany, niejednolity i przestarzały – alarmuje Polska Izba Branży Pogrzebowej. Jej doradca – Wojciech Labuda, w rozmowie z redakcją Infor.pl wskazuje, że potrzebna jest nie tylko deregulacja, ale również pełna cyfryzacja i ujednolicenie przepisów. Prace legislacyjne już ruszyły, ale – jak podkreśla ekspert – to dopiero początek drogi.

REKLAMA

Pieniądze dla rodziców, którzy stracili dziecko, w tym przez poronienie (nawet, gdy nie można zidentyfikować płci). MRPiPS przygotowało projekt i uzupełniło lukę prawną

Pojawił się projekt rozporządzenia z dnia 23 maja 2025 r. Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno – rentowe. Przedmiotowy projekt rozporządzenia wprowadza rozwiązania, które zrównają uprawnienia w dostępie do zasiłku pogrzebowego z tytułu poniesienia kosztów pogrzebu dziecka martwo urodzonego, bez względu na kryterium możności ustalenia płci takiego dziecka.Projekt skierowany został do uzgodnień i opiniowania.

Zwolnienia lekarskie kontroluje ZUS ale może też pracodawca. Kiedy chory może się spodziewać kontroli?

Jednym z zadań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest nadzór nad wydatkowaniem środków z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Działania te polegają m.in. na kontroli w zakresie zwolnień lekarskich. ZUS kontroluje, czy osoba, której wystawiono zwolnienie lekarskie rzeczywiście jest niezdolna do pracy oraz czy wystawione zaświadczenie lekarskie jest zasadne. ZUS kontroluje także prawidłowość wykorzystywania zwolnień lekarskich, czyli co faktycznie robi osoba na zwolnieniu lekarskim. Ale nie tylko ZUS ma prawo kontrolować zwolnienia lekarskie – również pracodawcy mają prawo sprawdzić, czy pracownik uczciwie korzysta z eZLA. Regionalni rzecznicy prasowi ZUS wyjaśniają te kwestie.

REKLAMA