reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Wysokość zarobków > Podwyżki dla pracowników samorządowych od 1 stycznia 2018 r.

Podwyżki dla pracowników samorządowych od 1 stycznia 2018 r.

Rada Ministrów postanowiła o zwiększeniu minimalnego wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników administracji samorządowej. Płace dla urzędników mają podnieść się nawet o 600 zł brutto.

Rada Ministrów zdecydowała się na podwyżkę minimalnego wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników samorządowych. Jest to możliwe dzięki nowelizacji rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.

Polecamy: Ustawa o samorządzie gminnym. Komentarz

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Minimalne wynagrodzenie pracownika samorządowego wyniesie 1700 zł – dotyczy to pracowników I kategorii, i ma to stanowić 80,9% minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2018 r. wyniesie ono 2100 zł). Pracownicy z najwyższej kategorii – kat. XXII otrzymają natomiast minimum 3000 zł.

W celu uniknięcia dyskryminacji pracowników jednostek organizacyjnych, resort pracy postanowił o stworzeniu wspólnej tabeli dla wszystkich pracowników samorządowych, składającej się z XXII kategorii. Rozporządzenie składa się z dwóch części: część A obejmuje pracowników urzędów gmin, starostw powiatowych oraz urzędów marszałkowskich, a część B obejmuje pozostałych pracowników samorządowych.

Zmieni się także sposób ustalania kwoty dodatku funkcyjnego, który przysługuje pracownikom zatrudnionym na podstawie wyboru i powołania. Do tej pory robiono to w sposób procentowy. Od 1 stycznia 2018 r. ustalanie kwoty dodatku funkcyjnego będzie miało charakter kwotowy. Zabieg ten ma na celu uniknięcie automatycznej podwyżki kwoty dodatku funkcyjnego, którego wysokość pozostanie tym samym bez zmian.

W rozporządzeniu poszerzono także wykaz stanowisk pracy o zawody informatyczne, a także m.in. o stanowisko opiekuna dziennego, fizjoterapeuty i terapeuty zajęciowego oraz ratownika medycznego.

Rozporządzenie wchodzi w życie 1 stycznia 2018 r.

Opracowano na podstawie:

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. z 2017 r. poz. 1621)

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 25.09.2017

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podwyżki dla pracowników samorządowych od 1 stycznia 2018 r./ fot. Fotolia
Podwyżki dla pracowników samorządowych od 1 stycznia 2018 r./ fot. Fotolia

Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Realizuje rządową politykę ochrony konsumentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama