reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Wysokość zarobków > Podwyżki dla pracowników samorządowych od 1 stycznia 2018 r.

Podwyżki dla pracowników samorządowych od 1 stycznia 2018 r.

Rada Ministrów postanowiła o zwiększeniu minimalnego wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników administracji samorządowej. Płace dla urzędników mają podnieść się nawet o 600 zł brutto.

Rada Ministrów zdecydowała się na podwyżkę minimalnego wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników samorządowych. Jest to możliwe dzięki nowelizacji rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.

Polecamy: Ustawa o samorządzie gminnym. Komentarz

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Minimalne wynagrodzenie pracownika samorządowego wyniesie 1700 zł – dotyczy to pracowników I kategorii, i ma to stanowić 80,9% minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2018 r. wyniesie ono 2100 zł). Pracownicy z najwyższej kategorii – kat. XXII otrzymają natomiast minimum 3000 zł.

W celu uniknięcia dyskryminacji pracowników jednostek organizacyjnych, resort pracy postanowił o stworzeniu wspólnej tabeli dla wszystkich pracowników samorządowych, składającej się z XXII kategorii. Rozporządzenie składa się z dwóch części: część A obejmuje pracowników urzędów gmin, starostw powiatowych oraz urzędów marszałkowskich, a część B obejmuje pozostałych pracowników samorządowych.

Zmieni się także sposób ustalania kwoty dodatku funkcyjnego, który przysługuje pracownikom zatrudnionym na podstawie wyboru i powołania. Do tej pory robiono to w sposób procentowy. Od 1 stycznia 2018 r. ustalanie kwoty dodatku funkcyjnego będzie miało charakter kwotowy. Zabieg ten ma na celu uniknięcie automatycznej podwyżki kwoty dodatku funkcyjnego, którego wysokość pozostanie tym samym bez zmian.

W rozporządzeniu poszerzono także wykaz stanowisk pracy o zawody informatyczne, a także m.in. o stanowisko opiekuna dziennego, fizjoterapeuty i terapeuty zajęciowego oraz ratownika medycznego.

Rozporządzenie wchodzi w życie 1 stycznia 2018 r.

Opracowano na podstawie:

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. z 2017 r. poz. 1621)

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 25.09.2017

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podwyżki dla pracowników samorządowych od 1 stycznia 2018 r./ fot. Fotolia
Podwyżki dla pracowników samorządowych od 1 stycznia 2018 r./ fot. Fotolia

PIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Konik

Współwłaściciel Recrutamos, Konsultant projektów Direct Search/Executive Search

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama