REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy pracownik otrzyma premię

Magdalena Przepiórka

REKLAMA

REKLAMA

Każdy pracownik otrzymuje wynagrodzenie za pracę, które z reguły składa się z wynagrodzenia zasadniczego oraz składników uzupełniających takich jak: dodatki stawkowe, premie, dopłaty, deputaty, dodatki wyrównawcze oraz prowizje. Premie stanowią ruchomy składnik wynagrodzenia a ich przyznanie jest uzależnione od spełnienia przez pracownika określonych warunków.

Premia

REKLAMA

Premia jest składnikiem wynagrodzenia i świadczeniem pieniężnym, które przysługuje pracownikowi po spełnieniu przez niego wyraźnie określonych kryteriów. Przede wszystkim spełnia funkcję motywacyjną.

Wysokość premii może być określona w sposób kwotowy lub procentowo. Jeżeli jest wyrażona procentowo, to wskazuje się podstawę jej obliczania (zazwyczaj jest to wynagrodzenie zasadnicze). 

Wysokość premii może być różnicowana w oparciu o określone kryteria m.in. staż pracy pracowników u danego pracodawcy, uciążliwość i szkodliwość warunków pracy.
Pracodawca, u którego różnicowanie premii jest nieuzasadnione i dotyczy poszczególnych pracowników, może zostać posądzony o dyskryminację i wówczas na wniosek pracownika podlega kontroli sądu.

Zobacz również serwis: Zarobki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Układ warunkujący

REKLAMA

Układ warunkujący jest to zespół przesłanek, od których spełnienia zależy nabycie przez pracownika premii. Składają się na niego:
1. przesłanki pozytywne, czyli określone zadania, warunkujące nabycie roszczenia o premię, np. dotrzymanie terminu lub przedterminowe wykonanie zadania, oszczędność jakiegoś surowca oraz
2. reduktory premii, czyli okoliczności, które powodują, że mimo spełnienia się przesłanek pozytywnych, roszczenie premiowe nie powstaje, albo powstaje, ale w zmniejszonym rozmiarze, są to m.in. przypadki naruszenia przez pracownika dyscypliny pracy.

Przesłanki nabycia premii są z reguły określane w regulaminie premiowania, który stanowi wewnątrzzakładowy akt prawny i powinny być na tyle skonkretyzowane, aby wykluczyć jakiekolwiek wątpliwości i uznaniowość oraz umożliwić kontrolę.

Pracownik nabywa prawo do premii, gdy spełni warunki określone w regulaminie. Wówczas powstaje roszczenie o premię i jeśli pracodawca odmówi jej przyznania, to pracownik może dochodzić przysługującego mu roszczenia przed organami powołanymi do rozstrzygania sporów ze stosunku pracy.

Premia regulaminowa a premia uznaniowa

Często zdarza się, że pracodawcy używają rozróżnienia na premię regulaminową oraz premię uznaniową. Przeciwstawienie tych pojęć jest błędne. Otóż, jeżeli dane świadczenie jest premią, to zawsze będzie to premia regulaminowa, natomiast świadczenie zależne od woli (uznania) pracodawcy jest nagrodą. Poza tym należy podkreślić, że premia jest składnikiem wynagrodzenia a nagroda nie. 

Zobacz również: Praca kobiet

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA